SEPTYNIOS MENO DIENOS

2007-01-19 nr. 739

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Rasa Vasinauskaitė
Pagiriamasis žodis karosui
1

Muzika 
• Algirdas Ambrazas
Ilgai laukta premjera
1
• Margarita Dvarionaitė
Rostislavas „Lenskis“
• Kauno kvartetas pristato naują kompaktinę plokštelę
• Lietuva pasaulinėje muzikos mugėje1
• Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro gastrolės Vilniuje1
• KONCERTAI

Dailė 
• Kęstutis Šapoka
Apie žmonių ir tautų gyvenimo jausmą
15
• Aistė Paulina Virbickaitė
Sklidini meno
• Dalia Šivickaitė
Paskutinė priemonė
1
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Knygos 
• Skaidra Trilupaitytė
Petras Repšys ir jo karta
2

Teatras 
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Pasiilgusiems prancūzų kino1
• Ar norite pagauti sėkmės paukštę?3
• Apie medžioklės naudą
• Arūno Matelio filmas nominuotas JAV kino režisierių gildijos apdovanojimui
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Vilnius - Europos kultūros sostinė 
• Dialogo miestas
• Vilniaus garbės vardai

Pasaulyje 
 Paulina Pukytė
Pas rusus (su lietuviais)
8

Anonsai 
• LR seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto skelbimas

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Pasaulyje

Pas rusus (su lietuviais)

aną savaitę Londone

Paulina Pukytė

[skaityti komentarus]

Visai atsitiktinai pastebėjau kažkur ant sienos plakatėlį, kad sekmadienį Trafalgaro aikštėje vyks „Rusų žiemos festivalis“. Puiku, pagalvojau, kaip tik esu suplanavusi eiti į Davido Hockney parodą Nacionalinėje portretų galerijoje, tai rusai bus pakeliui, gal pamatysiu kokią nors „rusišką troiką“ ar dar kokį nors neregėtą, prašmatnų, kaip rusai mėgsta, dalyką. Ak, tie stereotipai – kada mes jų atsikratysime? Turbūt niekada.

Dar nepriėjusi aikštės, tarp žmonių pastebiu žemo ūgio neįspūdingų vyrukų rusiškomis kadetų (?) uniformomis. Ką jie turi bendra su žiema ir festivaliu? Trafalgaro aikštė, kurioje neretai vyksta įvairūs renginiai, pirmą kartą, kiek siekia mano atmintis, aptverta metalinėmis tvoromis. Tik dveji vartai skirti įeiti ir išeiti. Vos įėjus apima lengva panika, kad niekada nebeišeisi. Gera pradžia. Aikštėje – scena, du didžiuliai ekranai ir daugybė žmonių. Ir daugiau nieko. Šventinės nuotaikos kol kas nejaučiu. Prasigrūdusi pro žmones matau: dešinėje pusėje pastatytos kelios palapinės. Jose parduodamas alkoholis – ir daugiau nieko. Palapinės beveik tuščios, nors aikštėje – grūstis. Gal jau visą išpardavė? O gal čia niekas nenori gerti? Ne, taip negali būti, tai niekaip neatitiktų čia egzistuojančio rusų stereotipo. Tikriausiai rusai taupo ir atsinešė savo degtinės butelius kišenėse. Šventinės nuotaikos vis dar nerandu. Atvirkščiai – padvelkia beviltiška nykuma. Beieškodama daugiau atrakcijų nusiiriu laiptų link. Dar keletas kioskų – gal čia bus kas įdomesnio? Tačiau tuo metu tenka staiga atsigręžti į ekranus: juose sužeistos hienos balsu užstaugia jauna plačiaveidė blondinė, kurios kūrybos žanras prieš tai buvo apibūdintas kaip „liaudiškas-šiuolaikiškas dainavimas“. Daugiau nieko apie šią kūrybą pasakyti nesiimu. Atgal prie kioskų. Viename iš jų parduodamos kartoninės ir plastmasinės ikonos, įvairių dydžių – jau neblogai, antrame – kažkoks rusiškas žurnalas raudonais viršeliais be paveiksliukų. Trečiame – truputis neaiškios kilmės raudonųjų ikrų ir pagrindinė kiosko prekė: saldainiai „Rafaello“. Taip, taip, tie patys, balti baltoje dėžutėje, neretai reklamuojami balerinų. A, tai štai kur jų ryšys su Rusija! O aš iš karto ir nesupratau, galvojau, kodėl čia tie „Rafaello“?

Prisimenu, kad lyg buvo žadėtas žaidimas lediniais šachmatais, bet per pilką masę jų niekur nesimato. Gal ištirpo per šiltame ore?

Kaip profesionalei, reikėtų grūstis prie tolimesnių kioskų, bet dvasiškai nepajėgiu. Noriu iš čia išeiti. Aplink sukiojasi merginos, pasipuošusios rusų armijos kepurėmis, ir vaikinai nuo teisingumo besislapstančiųjų veidais. Kažkas primygtinai bruka visiems geltonus maišelius su „Western Union“ reklaminiais lankstinukais – tos finansinių operacijų kompanijos, kuria naudojasi visi reketininkai, reikalaudami iš savo aukų pervesti jiems pinigus. Nuo tokios bendros atmosferos man ima sukti pilvą. O kai dar pagalvoju, kad ne vienas šioje minioje gali būti radioaktyvus...

Bet tai – dar ne blogiausia. Palengva, nors ir labai nenoromis, suprantu: aplink mane ne vien rusai, aplink mane – nė kiek ne mažiau lietuvių. Iš tiesų, lietuviškai kalbančiųjų čia atrodo netgi daugiau, negu rusiškai. Dabar jau tikrai noriu iš čia išeiti. Šiame „festivalyje“ tiesiog neįmanoma išbūti ilgiau nei dešimt minučių. Ir rašyti apie jį, atsiprašau, bet visiškai nėra ką.

O galėjo būti ir kitaip. Galėjo būti smagu ne vien patiems rusams (ir geriausiems jų draugams lietuviams). Kad jau nėra čia tos žiemos, galėjo rusai padovanoti anglams ir miesto svečiams vieną dieną „rusiškos“ žiemos. Galėjo, pavyzdžiui, užsakyti dirbtinio sniego ir užberti jį ant minios – visiems būtų labai patikę. Galėjo užsakyti meistrams imigrantams išdrožti roges, pakinkyti į jas trejetą arklių, pavėžinti žmones ar kokią nors gražuolę Natašą į jas pasodinti. Tegul tai ir stereotipai, bet kodėl gi jų neišnaudojus?

Trumpai tariant – greičiau iš čia, pas Hockney, greičiau užmiršti tą nykų pilkumą tarp jo spalvų ir personažų įvairovės.

 

Skaitytojų vertinimai


9309. via2007-01-22 06:08
Trafalgaro aikštėje Londone vykstantis tradicinis Russian Winter Festival 2007 - nemokamas Eventica organizuojamas renginys, sutampantis su carinės Rusijos kalendoriaus Naujaisiais Metais.
Trečiasis Rusų Žiemos Festivalis vyko sausio 13-tą. Į Londono širdį jis atnešė rusų muziką, šokius, dainas ir netgi sniegą! (žiūr., Paulina *)

Dalyviai: Karinės muzikos akademijos Suvorovo ansamblis, garsūs Rusijos muzikos, šokių kolektyvai, atlikėjai... - žiūr. daugiau - 23-ose James O. Jenkins fotografijose *.

Festivalio proga sausio 11-tą Londonas ir Maskva kartu surengė pirmąjį pasaulyje tarptautinį ledo šachmatų turnyrą. Londono ir Maskvos komandos rungtyniavo dviejose 64 m² ploto lentose - Trafalgaro ir Puškino aikštėse. Užfiksuotos lygiosios. More... *.

9310. ogo2007-01-22 09:37
va čia tai iš tiesų juokinga! arba visas reportažas Londono merijos puslapyje - rusų žvalgybos sumanyta fikcija, arba autorė turi kažkokius filtrus, iškreipiančius vaizdą. Matau tai, ką noriu matyti...

9312. Trys šimtai dešimt 2007-01-22 12:18
Pralinksmino mane "via" - na nuo kada kulturos kritikas turi rasyti saugumietiskas ataskaitas, o ne savo nuomone? Ar "via" buvo tame festivalyje, ar tik pasirause po oficialius tinklapius? O Pukyte savo kojytemis myne Trafalgo aikste ir ieskojo tu rusisku stebuklu. Ka pavyko pamatyti, ta parase. Aisku, organizatoriams visada norisi save matyti pacioje graziausioje sviesoje. O masiniuose renginiuose dazniausiai buna nuobodu, nes jie skirti ne zmonems, o "pasauliui parodyti". Todel juos reikia ziureti per TV, o naivuoliai "svenciu dalyviai", deja, tampa tiktai "kameru mesa". Stai ir man teko laime karta sudalyvauti Bernardinu kaledinese misiose, kurios buvo tiesiogiai transliuojamos per TV. Per misias vienu metu brolis Astijus atsiprase uz pauze - mat tuo metu rode reklamine pertraukele. Jei jau baznycia tampa ralybes sou, tai kuo dar galima stebetis. Gyvename tokiam Trumeno sou ir nereikia naiviai tiketi visokiais "oficialiais pranesimais" ar piarinem ataskaitelem. Gero upo!

9314. babuška2007-01-22 18:24
o kai bus Lietuvos dienos, tai privešim gintarinių rožančių ir užmėtysim cepelinais juos visus, ane, PUKYTE ...

9317. toto2007-01-23 05:33
Gudriai dūduoji, 310, sakai, nereikia naiviai tiketi visokiais "oficialiais pranesimais" ar piarinem ataskaitelem, kuriomis vis pašeria P. Pukytė, savame stiliuje. Ps. Tradiciškai ji renkasi vietiniam skaitytojui tarsi artimą temą (objektą), traukia iš kišenių svetimam bulvare prisirankiotų tarsi susietų ledinukų popierėlių, efektingai jais traškina panosy ir ... - į krūmus - saugią tarsi socialinę tribūną, - mikliai, kol nespėjusi atsitokėt apsiseilėjusi burna dar fascinuojas primestu susietu-nesusietu subjektyvu, kol čepsi ir pati sau skaito išrišimą. Efektinga! Tik vargu ar moralu, moralizuojant nepasverti žodžių, likt už dialogo, likt neatsakingu, abejingu... sau.

9318. Trys šimtai dešimt 2007-01-23 08:40
Toto, o tu kartais ne klonas? Kad taip megsti savo mintis atrajoti? Gal kada buvai prismeigtas Pukytes kulniuku, kad taip dusuoji prie kiekvieno teksto? Is tiesu ir neigiamos nuomones vertingos, jei pasakoma kas nors naujo, o ne kartojama amzinai tas pats copy paste budu. O rasydamas apie piarines ataiskaiteles turejau omeny ne Pukyte, o gerb. komentatoriu "via", kuris pateike oficialu rusu ziemos vaizdeli. Norima uz esama.

9319. koko2007-01-23 11:52
sakiau sakiau! taip ir yra. tas toto dabar nenuilsdamas po kiekvienu pukytes straipsneliu varys ta pati savo genialu pamokyma. Jau perskaitem tris kartus, pagavom tavo nelabai astru kampa, gali nebesikartoti, nes jau juokingas daraisi.

9327. zuba2007-01-25 17:32
Pajutau visa tos "sventes" NYKUMA. tik man keista, kad Paulina pasiule roges isdrozti, mat vis kaimietiskuma rugoja, o rusams siulo nesigedyt. kazkaip pavirsutiniskas sitas momentas

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 79 iš 79 
6:36:23 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba