SEPTYNIOS MENO DIENOS

2007-01-19 nr. 739

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Rasa Vasinauskaitė
Pagiriamasis žodis karosui
1

Muzika 
• Algirdas Ambrazas
Ilgai laukta premjera
1
• Margarita Dvarionaitė
Rostislavas „Lenskis“
• Kauno kvartetas pristato naują kompaktinę plokštelę
• Lietuva pasaulinėje muzikos mugėje1
• Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro gastrolės Vilniuje1
• KONCERTAI

Dailė 
• Kęstutis Šapoka
Apie žmonių ir tautų gyvenimo jausmą
15
• Aistė Paulina Virbickaitė
Sklidini meno
• Dalia Šivickaitė
Paskutinė priemonė
1
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Knygos 
• Skaidra Trilupaitytė
Petras Repšys ir jo karta
2

Teatras 
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Pasiilgusiems prancūzų kino1
 Ar norite pagauti sėkmės paukštę?3
• Apie medžioklės naudą
• Arūno Matelio filmas nominuotas JAV kino režisierių gildijos apdovanojimui
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Vilnius - Europos kultūros sostinė 
• Dialogo miestas
• Vilniaus garbės vardai

Pasaulyje 
• Paulina Pukytė
Pas rusus (su lietuviais)
8

Anonsai 
• LR seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto skelbimas

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Kinas

Ar norite pagauti sėkmės paukštę?

nauji filmai

[skaityti komentarus]

iliustracija
„Mažoji mis“

Debiutantų Jonathano Daytono ir Valerie Faris filmas „Mažoji mis“ („Little Miss Sunshine“, JAV, 2006) griebia už ragų patį svarbiausią amerikiečių kino mitą – sėkmės mitą. Daug žiūrovų kartų žino, kad svarbiausia gyvenime yra siekti sėkmės, kad tai daryti reikia ryžtingai, kad sėkmė laukia net tų, kurie atsidūrė gyvenimo dugne. Visada gali iš jos pakilti ir pagauti savo laimės paukštę. Filmo „Mažoji mis“ herojus šeimos tėvas (Greg Kinnear) net sukūrė savo teoriją apie devynis žingsnius, padedančius pasiekti išsvajotą tikslą.

„Mažoji mis“ pirmiausia yra satyra, tad neapsigaukite – filmas skirtas ne vaikams, o jų tėveliams. Satyros gaida skamba nuo pirmų filmo akimirkų, kai susipažįstame su filmo herojais. Motina (Toni Colette) yra priversta pasiimti savo nesėkmingai nusižudyti bandžiusį brolį (Steve Carell) – Prousto specialistą, homoseksualą – iš ligoninės, nes baigėsi draudimo lėšos; šeimos galvos paskaita apie jo teoriją nesukelia jokio entuziazmo, matyt, atsitiktinai joje atsidūrusiems klausytojams, senelis (Alan Arkin) užsidaro tualete, kad pašniaukštų kvaišalų, o vyresnysis broliukas paauglys demonstratyviai niekina visus, nekalba (nes davė tylėjimo įžadus) ir skaito Nietzschę, tik mažoji Oliv nuoširdžiai tiki tėveliu. Šiuos žmones sieja greičiau įprotis, o ne tikri jausmai.

Filmas prasideda tą dieną, kai šiai eilinių amerikiečių šeimai atsiranda galimybė įrodyti savo tikruosius sugebėjimus, nes telefonu gaunamas patvirtinimas, kad dukrelė Oliv atrinkta dalyvauti mažųjų gražuolių konkurse. Tam, kad jį pasiektų, šeimai teks sukarti ne vieną šimtą mylių sulūžusiu mikroautobusu, nes lėktuvo bilietams nėra pinigų. Iškart aišku, kad šeimynėlė yra nevykėliai, bet filmo siužeto išeities taškas tarsi sufleruoja gerai žinomus stereotipus: pagaliau ir jiems atsirado šansas pasiekti šio to daugiau. Aišku, kad apskritutė Oliv – visai ne gražuolė, bet juk net per grožio konkursus būna ne tokių stebuklų. Panašias idėjas sufleruoti gali ir režisierių pasirinktas kelio filmo žanras. Jis ne tik vienas amerikietiškiausių, bet jo esmė ta, kad herojai, keliaudami iš taško A į tašką B, pasikeičia, kelionė tampa dar ir savotišku savęs atradimu.

Tačiau filmo pasikeitimai bus ne visai tokie, kokių iš pradžių lauki, ir tai yra svarbiausia. Daytonas ir Faris nepuoselėja pasakiškų iliuzijų, tačiau jų filmas – savaip optimistiškas. Nuo pat pirmų kelionės geltonu autobusiuku akimirkų herojams nesiseka. Genda mašina, leidėjas atsisako išleisti knygą apie kelią į sėkmę, sugriūva sūnaus troškimas tapti lakūnu, tragiškai pasitraukia senelis... Kiekvienas šeimos narys gauna progos įsitikinti, kad yra visiškas nevykėlis. Tačiau tas sunkus atradimas pažadina ir pamirštą šeimos solidarumo jausmą. Pasiekę tikslą – grožio konkursą, jie visi kaip vienas puls gelbėti mažosios Oliv. O gelbėti reikės, nes „Mažosios mis“ konkursas filme parodytas pačiomis juodžiausiomis spalvomis ir pralenkia net visokias mūsiškes mažųjų žvaigždžių valandas. Nugrimuotos, neskoningais a la Neli Paltinienė drabužėliais išdabintos, mažutes senučiukes primenančios konkurso dalyvės, jų dirbtinės ant mažų veidelių priklijuotos šypsenos sukelia fantasmagorišką šiurpaus košmaro įspūdį. Kartu tai ir įspūdinga sėkmės metafora. Sėkmės, kurios pradedi siekti nuo jaunų dienų ir sieki iki pat grabo lentos. Sėkmės, kuriai tave pasmerkia šiuolaikinio gyvenimo būdo „filosofijos“ ir ideologijos persisunkusi visuomenė. „Mažosios mis“ šeimą šis grožio konkursas ne tik suvienija, bet ir suteikia tikrojo solidarumo ir maišto patirtį. Kelionėje įvyksta šis tas daugiau, nors tai kartu ir logiška kelio filmo atomazga. Suvokę, kad yra nevykėliai, filmo herojai išmoksta susitaikyti su savimi. Su tuo, kad niekad nebus gražuoliai, idealūs vyrai, žmonos, tėvai ar turtingi elito atstovai, Marcelio Prousto specialistai Nr. 1 Amerikoje ir t.t. Jie tarsi atsisakys gyventi svetimą, pergalės bet kokia kaina troškimo jiems primestą gyvenimą. Jie supras, kad būti savimi – net ir visišku nevykėliu – yra daug svarbiau, nes tik būdamas savimi gali pajusti, kas yra meilė, artimo prisilietimas, paprasčiausias draugiškas gestas. Filmo kūrėjai tai atskleidžia įtikinamai, nedidaktiškai, kartais gal net ir pernelyg drastiškais vaizdais ar žodžiais.

„Mažoji mis“ buvo parodyta Sandanso nepriklausomųjų kino festivalyje ir iškart atkreipė į save dėmesį. Iki šiol filmas pelnė septynias BAFTA nominacijas, keturis JAV kino kritikų prizus, prodiuserių, aktorių, scenaristų gildijų nominacijas „Oskarams“... Žodžiu, paradoksas, bet filmo sėkmė akivaizdi.

Šiandien ekranuose pasirodo vienas naujausių rusų komercinio kino hitų – Rezo Gigineišvilio filmas „Žara“. Jo reklaminis klipas persekiojo mane, kad ir ką žiūrėčiau „Coca-Cola Forum Cinemas“ salėse, tad išmokau jį atmintinai ir supratau, kad paties filmo žiūrėti nenoriu. Beje, reklaminis klipas vadinosi „Karštis“. Taip ir turėtų būti verčiamas rusiškas filmo pavadinimas. Tačiau kino platintojai patologiškai mėgsta keisti pavadinimus, todėl vietoj Maskvos dienos karščio pavadinime atsidūrė vakaro žara. Juokinga, tiesa? Ir labai labai „kieta“.

Kaip supratau, filmo herojai ir kūrėjai – taip pat labai „kieti“. Tai didžiausiu rusų kino hitu ir mėgstamu prezidento Putino filmu tapusios „ 9 kuopos“ kūrėjų komanda, ją globojo Fiodoras Bondarčiukas. Dienraščio „Izvestija“ saldaus gyvenimo apžvalgininkė Božena Rinska rašydama apie maskvietišką filmo premjerą nesusilaikė: „Po šimto metų pagal „Žarą“ bus galima parašyti disertaciją „Amžiaus pradžios Maskvos aukštuomenės gyvenimas. Klanai ir įtakos“. Filmuotis „per blatą“ įtaisė meilužes, žmonas, sekretores, kirpėjas, dantistus... Tarp epizodo meistrų pateko visi „nužnikai“ (reikalingi žmonės – rus. „nužnyje liudi“), pradedant spalvotuose žurnaluose „elitą“ apdainuojančia Šahri Amirchanova ir baigiant asmeniniu Fiodoro Bondarčiuko žmonos Svetlanos Bondarčiuk vizažistu. Pati ponia Bondarčiuk vaidina pardavėją. Geriausia ponios Bondarčiuk draugė Ženia (kartu ir šios ponios viešųjų ryšių atstovė) – vertėją. Operatorius vaidina operatorių. Režisieriaus Gigineišvilio žmona Nastia Kočetkova – fotografę. Nepamirštas ir „krikštatėvio“ Fiodoro Bondarčiuko sūnėnas Konstantinas Kriukovas. Kažką vaidina ir beveik giminaitis Artiomas Michalkovas, todėl į premjerą atėjo visas Michalkovų klanas – pavargęs karalius tėvas kapitono kepuraite ir tyliausioji karalienė motina. Neaišku, kaip į filmą pateko aktorius Artūras Smolianinovas. Regis, tai žavus, ryškus vaikinas, bet ką tai turi bendra su kinu? Kieno jis giminaitis, taip ir liko neaišku. Tiesa, gal jis iš buitinio aptarnavimo sferos, pavyzdžiui, jo mama gera stomatologė? Juk atsitiktinumų tokiuose reikaluose nebūna... Beje, ekrane pasirodžius skustagalviams, kažkas salėje tarė: „Niekaip negaliu prisiminti, kieno tai apsaugininkai“.

Pridursiu, kad filmas neapsiėjo ir be lietuviškų vardų: vieną pagrindinių vaidmenų kuria debiutantė Agnija Ditkovskytė.

Živilė Pipinytė

 

Skaitytojų vertinimai


9308. višta ta pipinytė :-( 2007-01-22 01:53
iš kur atsiranda tokios pipinytės, kurios tokius dalykus gali rašyti... Apie skoninguma ji rašo... dar drįsta kitus žmones įžeidinėti... pirmiausia pasižiūrėk į save veidrodyje, ir suprasi, kas yra neskoninga... tada palyginimus rašyk: „neskoninga al la pipinytė“, „vulgari a la pipinytė“ ir t.t.

9311. cha cha cha :-) 2007-01-22 12:08
ale idomu, kad si laikrasti skaito paltinienes fanai:) na kam pykt ant veidrodzio, kad snukis kreivas? bet smagu, kad isliejot pagieza - tik todel ir perskaiciau straipsneli, kuris man visai patiko. ir pipinyte, kaip supratau is teksto - tiesiog idomi, mastanti moteris.

9315. oscarwerner :-) 2007-01-22 19:24
Prastai Rusijoje kinas gyvena. Patys rusai apgailestauja. Reikejo kenteti "Piter FM". O dabar dar Maskvos "Zara". Kopijuoja ano stiliu-tik daro dar blogiau. Nors vargu ar tas blogiau gali buti.Belieka laukti kokios nors Kazanes graffiti:) Tai paciu rusu susirupinimas-ne mano mintys. Skaitykite rusu spauda, interneto saitus ir pamatysite kaip sutinkamas mums igrustas "sedevras". Bet Rusijoje nors rupinamasi savo kino tustybem. O mes savo neturime. Tai belieka stebetis publikos erudicija. Tik intelektuali baltu publika gali "Zaroje" izvelgti "pulsuojancias teigiamas emocijas":) Z.Pipinyte gal nelabai isvyste tema apie paties filmo kinematografini silpnuma. Todel susilauke "rebiatu" pykcio. Mano skonis tikrai nesutampa su Z.Pipinytes kinu. Bet aciu, kad nors kazkas prabyla, kai i ekranus liejamas toks trashas. Buna silpnu filmu. Bet ziurime juos del aktoriu ar dar del ko. Ziureti snobiska maskvietiskos bohemos tusovke-dar bondarciukiskai neskoninga-ir kalbeti apie didiji ekrana. Yra pavojus, kad trilerio siuzetas issipildys: viena diena ikrite i viena mesla-kita diena ikrisime i dar didesni.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 78 iš 78 
6:36:22 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba