SEPTYNIOS MENO DIENOS

2004-11-05 nr. 635

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Pažėrusi stiklo karoliukų1

Muzika 
• Rudeniui įsibėgėjus – vakarai su muzika1
• Šokis čia ir ten
• Džiazas "Intro" klube
• Koncertuos VGTU studentai
• Šimtmetis ir jo ketvirtis
• 38-oji Baltijos muzikologų konferencija
• Ryčio Mažulio muzika belgų įrašų kompanijos kataloguose
• KONCERTAI

Dailė 
• Skirmantas Valiulis
Gyvenimas kapinyne
• Monika Krikštopaitytė
Pajusti savaime suprantamus dalykus
• Ona Gaidamavičiūtė
Paraštinė kūrybos pusė
• Agnieška Juzefovič
Keliaujančios erdvės viešnagė Vilniuje
• PARODOS

Literatūra 
• Ar gali poetai pakeisti pasaulį?
• VAKARAI

Teatras 
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Tikros istorijos, ir nieko daugiau
 "Scanorama" vėl keliauja per Lietuvą
• Svajonės pildosi1
• VDFF koprodiusavimo seminaras
• KINO REPERTUARAS

Pasaulyje 
• Elfriede Jelinek, viena Vienoje2

Anonsai 
• Lietuvos Respublikos kultūros ministerija skelbia
• Kalėdinis komercinis pasiūlymas

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Kinas

"Scanorama" vėl keliauja per Lietuvą

Susitikimai su skandinavų kinu

[skaityti komentarus]

iliustracija
"Vilko vasara"

Pernai rudenį trijuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje – pirmą kartą buvo surengtas Šiaurės šalių kino forumas "Scanorama". Buvo parodyta per trisdešimt filmų iš Danijos, Suomijos, Norvegijos, Švedijos, Islandijos ir Farerų salų. Pažymėtinas "Scanoramos" siekis, kad filmus pamatytų kuo daugiau kino mėgėjų ne tik Lietuvos sostinėje. Šiaurės šalių iniciatyva "Scanorama" šiemet tapo tęstiniu, kiekvieną rudenį vykstančiu renginiu.

Šiemet "Scanorama" prasidės lapkričio 11 d. Filmai iš Suomijos, Danijos, Švedijos, Norvegijos ir Islandijos po vieną savaitę bus rodomi Vilniuje (kino teatruose "Forum Cinemas Vingis" ir "Forum Cinemas Akropolis"), Kaune ("Romuva") ir Klaipėdoje ("Žemaitija"). Scanoramą sudaro naujausių skandinavų filmų sekcija "Skandinavijos naujienos", jau klasikiniais tapę ir kadaise Lietuvoje daug dėmesio pelnę garsių režisierių filmai "Skandinavijos klasika" bei edukacinė programa.

Vilniuje "Scanoramą" pradės norvegų režisieriaus Larso Görano Petterssono filmas "Bazo" (2003). Tai bendros Norvegijos ir Švedijos gamybos juosta, kurią režisierius filmavo trijose Skandinavijos šalyse. Filmas įtaigiai atskleidžia unikalios samių kultūros išlikimo problemą šių dienų globalizacijos kontekste. "Bazo" samiai vadina šiek tiek protiškai atsilikusius žmones. Filmo herojus Emilis – anaiptol ne pats gudriausias mažo kalnų kaimelio žmogus, jis nemoka nei taisyklingai rašyti, nei skaityti, kitaip nei jo brolis, Suomijoje ir Norvegijoje užsidirbęs daug pinigų. Tačiau vieną dieną Emilis ir jo tėvas gauna žinią, kad Kenetas žuvo. Emilis vyksta į Norvegiją ir čia susipažįsta su mirusio brolio drauge bei jos septynerių metų sūnumi. Pasirodo, draugė turi daug rūpesčių…

"Scanorama" ir šiemet supažindins su įvairios stilistikos ir tematikos filmais. Tai ir populiariausi Norvegijos filmai: Magnuso Martenso juosta "United" (2003) – romantinė komedija, kurios pagrindinis herojus yra futbolo fanatikas, svajojantis žaisti Mančesterio "United" komandoje, Švedijoje kuriančio austro Ericho Hortnaglio psichologinis trileris "Vilko staugimas" (2004) ir debiutanto Pederio Norlundo filmas "Vilko vasara" (2003), pasakojantis apie mergaitės ir vilko draugystę.

Šiauriečių filmai įdomūs skirtingu ir savitu požiūriu į bendras šių dienų aktualijas. Vienas originaliausių "Scanoramos" filmų – šiemet Berlyno kino festivalyje apdovanota švedų režisieriaus Björno Runge’s juosta "Auštant". Tai skandinavų kinui būdingas pasakojimas apie kelias krizę išgyvenančias šeimas, savotiška psichodrama, kuriai būdingi netikėti siužeto posūkiai, nors veiksmas beveik visą laiką vyksta tarp keturių sienų. Originalus vaizdinis sprendimas vis dėlto neužgožia puikaus aktorių ansamblio: pamatysime ir Ingmaro Bergmano mėgstamas aktores Pernillą August, Marie Richardson.

Vilniuje "Scanoramą" užbaigs jaunatviškas akcentas – švedų režisierės debiutantės Teresos Fabik filmas "Kečupo efektas" (2004), jau spėjęs apkeliauti ne vieną tarptautinį kino festivalį. Tai pasakojimas apie trylikametę mergaitę, kuris paauglių tėvams gali pasirodyti panašus į siaubo filmą.

Kaune "Scanoramos" programą pradės suomių režisierių duetas. Pernai sukurtas vieno populiariausių suomių režisierių Markku Pölöneno filmas "Apkarpyti šuniui nagus" (2003) gvildena idealistinių nuostatų ir gyvenimo realybės konfliktą. Bus parodytas ir vienas garsiausių paskutinio dešimtmečio suomių filmų – režisieriaus Veikko Aaltoneno "Sūnus palaidūnas" (1992), pasakojantis apie blokinių namų džiunglėse pasiklydusius, bet troškimo mylėti ir būti mylimiems nepraradusius žmones. Abu filmai Suomijoje buvo pripažinti metų filmais.

iliustracija
"Kečupo efektas"

Klaipėdoje "Scanoramą" pradės danų režisieriaus Pero Fly dilogija "Suoliukas" (2000) ir "Palikimas" (2003), gvildenanti žmogaus moralinio "sudužimo" temą skirtinguose socialiniuose sluoksniuose.

"Scanorama" klasika

"Scanoramos klasika" primins Ingmaro Bergmano, Bo Widerbergo, Larso von Triero, Liv Ullmann, Bile Augusto, Lasse Hallstromo, Hanso Petterio Mollando filmus. Jauniesiems žiūrovams tai gal bus pirmasis susitikimas su magišku Ingmaro Bergmano filmu "Fani ir Aleksandras". Šiandien pasinerti šį filmą reiškia ne tik vaiko akimis pažvelgti į didžiojo režisieriaus vaikystės pasaulį, kur pasakojimas virsta metaforišku amžinos gėrio ir blogio kovos paveikslu, bet ir pajusti ypatingą kino pasakojimo ritmą, kurį jau negrįžtamai sunaikino televizija ir komiksai.

Ne vienas šių dienų keturiasdešimtmetis ar penkiasdešimtmetis nostalgiškai prisimena Bo Widerbergo 1967 m. filmą "Elvira Madigan". Operatoriaus Jorgeno Perssono poetiškai papasakota tragiška gražuolės cirkininkės ir jauno leitenato meilės istorija tapo vienu gražiausiu dešimtmečio filmų. "Scanoramos" žiūrovai galės prisiminti ir "Dogmos 95" ištakas – bene geriausią Larso von Triero filmą "Prieš bangas", kitus garsius "Dogmos 95" filmus bei vėlesnius jų kūrėjų darbus. "Scanoramos klasikos" programoje bus prisimintos ir ryškiausios kelių Skandinavijos kino dešimtmečių asmenybės – danų režisierius Bille Augustas (bus parodytas Kanų "Auksine palmės šakele" apdovanotas jo šedevras "Pelė užkariautojas", filmai "Jeruzalė" ir "Panelės Smilos sniego jausmas") bei Liv Ullmann ir jos filmas "Kristina – Lauranso duktė". Žiūrėti šiuos filmus – tai ir galimybė pasinerti į nepakartojamą skandinavų literatūros pasaulį, nes šie kūrėjai puikiai perteikia ekranizuojamos literatūros klasikos dvasią.

Edukacinė "Scanoramos" programa

Lapkričio 12 d. rengiamas Šiaurės ir Baltijos šalių koprodukcijos forumas. Norvegų režisierius Larsas Göranas Petterssonas (Vilniuje jis pristatys atidarymo filmą "Bazo") kalbės apie savo kūrybos principus, su kino profesionalais ir akademiniu jaunimu dalysis bendros su kitomis šalimis filmų gamybos patirtimi. Forume taip pat dalyvaus koprodukcijos fondo "Cine Tirol" steigėjas ir valdybos narys režisierius Erichas Hortnaglis ("Vilko staugimas"). Šis neseniai įkurtas fondas ieško koprodukcijos partnerių naujose Europos Sąjungos šalyse.

Norvegijos programą lapkričio 12–13 d. "Forum Cinemas Vingis" pristatys ir su žiūrovais susitiks Norvegijos kino instituto Tarptautinių ryšių skyriaus direktorius Janas Erikas Holstas. Lapkričio 12 ir 14 d. 19.30 "Forum Cinemas Vingis" kino bare žiūrovus į susitikimus kviečia kino kritikas Skirmantas Valiulis.

"Scanoramos" ir "7md" inf.

 

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 80 iš 80 
6:25:42 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba