SEPTYNIOS MENO DIENOS

2007-05-04 nr. 754

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Laima Kreivytė
Žvaigždžių dulkės
8

Muzika 
• Aldona Eleonora Radvilaitė
Iš „Sugrįžimų“ dienoraščio
1
• Lietuvos violončelės patriarchas 5
• Saulius Sondeckis
Parnaso viršūnė liko tuščia
1
• Viešnia iš Izraelio su Čiurlionio kvartetu
• Vilniaus festivaliui artėjant
• KONCERTAI

Dailė 
 Kristina Stančienė
Universali skulptūros kalba
18
• Vidas Poškus
Šauktukas su meškino ausytėmis
9
• Aistė Paulina Virbickaitė
Ryškus pasveikinimas
7
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Tekstai 
• Agnė Narušytė
Šerlokas Holmsas, Haris Poteris ir inspektorius Rebusas
4

Teatras 
• Atribojimas
• „Liūdnas dainas iš Europos širdies“ išgirs prancūzų publika
• Lietuvių gastrolės Kroatijoje
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Personažas visada turi būti šiuolaikiškas
• Kelyje į save
• Kita šalis
• Rašytojos Renatos Šerelytės kino portretas 1
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Dailė

Universali skulptūros kalba

Vilniaus skulptorių mažosios plastikos kūrinių paroda Rygoje

Kristina Stančienė

[skaityti komentarus]

iliustracija
Šarūnas Šimulynas. Iš „Segmentacijų“ serijos. 1970 m.

Dar nenurimus aistroms dėl XIII tapybos trienalės, tebesvaidant kritikos ietis į LDS veiklą, balandžio 20 d. Rygoje, Juodagalvių rūmuose, pristatyta įvairių kartų Vilniaus skulptorių mažosios plastikos kūrinių paroda (veikė iki gegužės 2 d.).

Ši „keliaujanti“ kamerinių bronzos skulptūrų kolekcija prieš metus jau buvo eksponuota Vilniaus dienų Lenkijoje renginiuose Krokuvoje, kiek vėliau – Čekijoje, minint bendradarbiavimo tarp Lietuvos ir Čekijos 15-ąsias metines. Paskutinė parodos „stotelė“ prieš Juodgalvių rūmų ekspoziciją – Latvijos dailininkų sąjungos parodų salė. Lietuvos ambasadorius Latvijoje Antanas Vinkus inicijavo išplėstos ekspozicijos pristatymą Latvijos visuomenei.

Lietuvių menininkų kolekcija tapo platesnės kultūrinės programos dalimi – tą pačią dieną Rygos katedroje atsidarė tradicinė Latvijos skulptorių pavasario paroda. Be to, balandžio 20 d. Rygoje vyko ir Lietuvos bei Latvijos aukštųjų mokyklų rektorių konferencija, kurioje kartu su ambasadoriumi A. Vinkumi diskutuota apie švietimo reformą, glaudesnį abiejų šalių bendradarbiavimą. Aukštųjų mokyklų vadovų delegacija, vadovaujama VGTU rektoriaus Romualdo Ginevičiaus, dalyvavo parodos atidaryme; rektoriai domėjosi skulptūros aktualijomis, lietuvių kultūros tendencijomis. Atidaryme dalyvavo ir užsienio šalių ambasadoriai, Latvijoje studijuojantys jauni lietuviai, kurių žinių troškimas, domėjimasis skulptūra, diskusijos su lietuvių skulptoriais tarsi patvirtino tokių renginių svarbą, poreikį, atsvėrė oficialų ir reprezentatyvų parodos pobūdį. Renginys susilaukė ir didelio vietos žiniasklaidos dėmesio.

Parodos kuratorius – Šv. Jono gatvės galerija, kur nuo seno puoselėjamas kamerinių formų skulptūros žanras. Nors galerijos direktorė V. Šimulynienė pasakojo, kad paroda surengta daugiausia asmeninėmis kuratorių, pačių menininkų pastangomis, o ne „nuleista iš viršaus“, nereikia pamiršti, kad ši institucija – LDS padalinys. O parodą Rygoje vertinant kaip vieną iš LDS veiklos krypčių, reikia pasakyti, kad tarptautinio Lietuvos meno atstovavimo misija Latvijoje pavyko gana neblogai. Tą nulėmė informatyvi, gana aukšto meninio lygio ekspozicijos visuma, siekis apžvelgti pastarųjų metų bronzos liejimo simpoziumų rezultatus ir skirtingų kartų menininkų raiškos ypatybes.

Kita vertus, dėl organizatorių noro tinkamai reprezentuoti šiuolaikinę lietuvių kamerinę skulptūrą kolekcija, demonstruota Rygoje, buvo konservatyvi, nuosaiki: dominavo vyresniosios ir viduriniosios kartos menininkų kūriniai. Siekta retrospektyviai apžvelgti geresnius šio žanro pavyzdžius, tad parodoje – ne vien naujesni skulptūros darbai, o ir ne kartą matyti parodose. Marius Zavadskis ir Simas Dūda čia bene vieninteliai atstovavo jaunajai lietuvių skulptorių kartai. Plastikos, meninės kalbos, sugestijų požiūriu ekspozicijos būta gana įvairios – nuo itin sudėtingų, daugiaplanių Dalios Matulaitės kompozicijų, juslingų, grakščių, erotinio atspalvio Valdo Bubelevičiaus skulptūrų, metaforiškos Arvydo Ališankos išraiškos, ažūrinių Jono Ryto Belevičiaus kūrinių formų ir žaismingų, ironiškų moters kūno formų parafrazių, antropomorfiškų, egzistencinių poteksčių kupinų Gedimino Piekuro motyvų iki rūsčių Šarūno Šimulyno objektų, archajiško S. Dūdos darbo atspalvio, sarkastiškos M. Zavadskio meninės laikysenos. Gerai žinomi Vytauto Šerio skulptūriniai portretai leido dar kartą pasigrožėti ekspresyvia, išraiškinga plastika, kur „pašiauštas“ bronzos liejinio paviršius, sugestyvus natūros transformavimas alsuoja galinga menine jėga, nesuvaidinta energija ir jausmingumu.

iliustracija
Gediminas Piekuras. „Mazgas“. 2006 m.

Parodoje eksponuojamus kūrinius jungė bronzos liejimo technika, tačiau čia galima buvo išvysti gana skirtingų jos interpretacijų, įvairių dermių su kitomis medžiagomis.

Nepaisant nuosaikumo ir tradicionalizmo, lietuvių skulptūros kolekcija, palyginti su latvių skulptūros pavasarine paroda, atrodė gerokai solidžiau – latvių ekspozicija buvo gana marga, eklektiška – greta geresnių kūrinių mirgėjo ir aibė abejotinos meninės vertės darbų. Vertė bodėtis išraiškos priemonių gausa – greta kai kurių skulptūrų net ir itin „barokiška“ D. Matulaitės plastika atrodė saikinga ir santūri.

Itin nustebino ir animalistinių motyvų – varlyčių, šunelių, plaštakių – gausa, nepaisant įspūdingų Rygos katedros erdvių, priminusi dekoratyvinių sodo skulptūrėlių, kurių apstu didžiuosiuose prekybos centruose, rinkinį. Žinoma, tokį kontrastą daugiausia nulėmė kryptinga lietuvių skulptorių ekspozicijos atranka, tuo tarpu latviai, matyt, tiesiog demonstravo tai, ką jų šalies skulptoriai, kuriantys mažosios plastikos objektus, nuveikė pastaruoju metu.

Beje, stebint šį renginį, skulptorių ir organizatorių bendravimą, reikia pakalbėti ir apie pačią Šv. Jono gatvės galeriją. Ilgus dešimtmečius čia tebuvo tik nyki parodų eksponavimo vieta, atsiduodanti nuobodžiomis, metų metais ne ką tesikeičiančiomis medalių, mažosios plastikos parodomis. Nors ir šiandien galerija susilaukia prieštaringų vertinimų ir vargu ar galėtų pasigirti prestižinės, menininkų itin geidžiamos ekspozicijų vietos statusu, čia pagaliau vyksta gyvas, kokybės požiūriu labai įvairus, tačiau įdomus kultūrinis gyvenimas. Meniniams projektams jau senokai atviri gotikiniai galerijos rūsiai, galerijoje greta viena kitos tarpsta labai skirtingos ekspozicijos, o greta retrogradiškų „suneštinių“ parodėlių rengiami originalūs meniniai projektai liudija apie institucijos atvirumą naujovėms, siekį dalyvauti vertinguose kultūros procesuose.

Lietuvių mažosios plastikos parodos atidaryme daug kartų aidėjo skambios frazės apie „universalią meno kalbą“, „tolesnį latvių ir lietuvių menininkų bendradarbiavimą“. Norėtųsi tikėtis, kad menas šiuo atveju atliko ne tik hedonistinę dailaus fono funkciją iškilmingame renginyje. Tapo akivaizdu, kiek daug reikšmės kultūriniam bendradarbiavimui turi ambasadų veikla, pastangos skatinti meninius mainus, tinkamai reprezentuoti savo šalies veidą svetur.

 

Skaitytojų vertinimai


10306. kiskis p2007-05-07 12:42
nesunku isisvaizduot kokia sudo kruva kurioje keli pusetini daiktai paskesta. jeigu neziuri kur dalyvauja, tai ir tu geruju negaila.

10316. Elitinis runkelis2007-05-08 14:07
hernia cia wiskas. oi ne tais keliais einama...eiti galima, bet reik zinoti ir per ka..

10331. Morka2007-05-09 10:44
Pritariu komentatoriams. Tikras menas valdiškais keliais nevaikšto. Tikram kūrėjui tokie renginiai neaktualūs. Tikrai karjerai mene tokie renginiai įtakos neturi.

10334. sick :-) 2007-05-10 08:24
cha cha, o kas gi ta tikra karjera? vaja vaje, kokie mes gudruciai... ne taip formuluojate - "tikras" menininkas ir menas ir yra tikras, kur jis bebūtų, ar alternatyvioj tusovkej, ar oficialiam susitikime. tiesiog, šitas žanras toks, kad jį galima grūsti į panašius renginius. o kuo daugiau žmonių pamatys, kaip lietuviai skulptoriai moka elgtis su prabangia, tauria medziaga, tuo geriau. tai tikrai nekenkia menui, anaiptol. o tarp tos "sudo krūvos" yra tikrai nemažai gerų darbų, gerų skulptorių.

10335. kiškiui p2007-05-10 09:42
o kas yra ta šūdo krūva ir kas konkrečiai tie pusėtini darbai? turbūt matei tą parodą, kad taip gali kalbėti? ar tiesiog pagal pavardes sprendi? būtų įdomu sužinoti:))

10336. sick2007-05-10 13:33
kiski p. , pavartojau tavo terminologija - sudo kruva, juk tamstos tai buvo apibudinimas. maciau truputi daugiau fotkiu negu yra laikrastyje. manau, kad Piekuras, Belevicius, arba jaunesni - Zavadskis, Duda yra tikrai geri menininkai. grazios Serio skulpt. o jei kalbetume apie s... tai Matulaites, Olbutai visokie... bet vis gi lieku prie savo nuomones, kad nera blogai ir tas oficiozas, tiesiog proga pasirodyti.

10337. kiskis p - sick2007-05-10 16:27
musu nuomones del sudo sutampa.

10338. Siulas kiskiui p2007-05-10 17:29
kiski, o kodel taip kategoriskai galvoji? Matulaite juk visai idomiu dalyku padariusi. bent mn taip atrodo

10339. kiskis p - siului2007-05-10 17:54
gal yra dvi matulaites? ta kuria as zinau yra baisumo etalonas.

10340. kiskis p - sick2007-05-10 19:55
o kokia ta prabangi ir tauri medziaga su kuria skulptoriai moka elgtis? plastilinas?

10341. Siulas kiskiui p2007-05-10 20:09
Tavo nuomone - Tavo nuomone:)))))))

10342. kiskis p - siului2007-05-10 20:13
tai negi dabar del matulaites susipysim, ane? juk neverta.

10343. dar kiskis p - siului2007-05-10 20:14
susipyKsim, sakau.

10344. Siulas2007-05-10 21:55
ne, del Matulaites tikrai neverta pyktis. po ilgu dvejoniu pritariu tauu visu savo ilgiu

10350. sick2007-05-13 23:15
pats tu, kiski, plastilininis... taigi bronzos simpoziumu paroda ten buvo - pameni?

10352. kiskis p2007-05-14 16:22
ai, supratau. is bronzos lipde.

10357. sick2007-05-15 17:58
nu, tavo humoro jausmas, kiski, pritrenkiantis, cia besijuokdamas gali ir nugriut, ar velniazin kas gali nutikt... ot, sposininkas...

12767. uku cha cha2008-02-11 19:45
tai kaip matau parodu organizatoriams patarimas neimkit matulaites, bo shude paskesit!!!! chi chi...

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 79 iš 79 
6:11:54 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba