SEPTYNIOS MENO DIENOS

2008-04-18 nr. 798

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Neringa Černiauskaitė
Ką jis man reiškia?
7

Savaitė 
• „Auros“ studijoje – šiuolaikinio meno jungtys ir jungtukai
• Kodėl vakaras uždaras?
• LMTA atšventė 75-erių metų sukaktį

Muzika 
• Aldona Eleonora Radvilaitė
Ir vėl „Sugrįžimai“
3
• Alina Ramanauskienė
Šimtametė „Linksmoji našlė“
14
• Apie konkursus, Skriabiną ir kitką3
• KONCERTAI

Dailė 
• Vytautas Michelkevičius
Migruojanti realybė
• Aistė Paulina Virbickaitė
Iš įvykio vietos
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Tekstai 
• Krzysztofas Kieślowskis apie „Dekalogą“. Post scriptum3

Teatras 
• SPEKTAKLIAI

Šokis 
• Goda Dapšytė
Šiaurės ir Baltijos šalių šokio spalvos

Kinas 
• Lenkų kinas: stebuklai ir atmintis
• Siaubas būna poetiškas2
• Nepriklausomo Amerikos kino savaitė „Skalvijoje“
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Lincas – Vilniaus partneris 2009-aisiais 
• Festivalyje „Crossing Europe“ – ir Lietuvos filmai

Pastebėjimai 
 Paulina Pukytė
Kultūros olimpiada
31

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Pastebėjimai

Kultūros olimpiada

Paulina Pukytė

[skaityti komentarus]

Mes ne vieni. Ne tik mus užgriuvo kultūros sostinės popsas. Analogiški kultūriniai nesusipratimai kyla ir kitose šalyse, kituose miestuose. Apie juos kalba ir Claire Fox, Idėjų instituto Londone direktorė („Time Out“ nr. 1925, 2007 07 11–17, Londonas), taip komentuodama kultūrinę programą, lydėsiančią 2012 metų olimpines žaidynes Londone – sunku patikėti, kad ji kalba ne apie mūsų VEKS 2009:

„Kodėl pagrindinė kultūrinės olimpiados mantra yra „įtraukti į kultūros kūrimą kuo daugiau žmonių“? Šis madingas teiginys iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nekenksmingas, tačiau būkime atsargūs: jei nebus jokių dalyvavimo barjerų – kaip antai, dalyvaus ir neturintys visiškai jokio talento, – tuomet nebegalės dalyvauti visi kiti. Visuomenė varu varoma įsijungti į karštligiškas akcijas, reikalaujama, kad ji įrodytų savo susidomėjimą menais dainuodama ir šokdama. Mums aiškina, kad „būti vien žiūrovu neužtenka“. Ramiai kontempliuoti muzikos kūrinį ar tyliai stebėti spektaklį laikoma pasyvumu. Dalyvavimas pats savaime tampa svarbesnis už galimybę tiesiog mėgautis menu.

Pasiūlymas: meskite lauk „gatvės muzikavimo“ ir visuomenės įtraukimo į muzikos kūrimą projektus ir leiskite visiems tapti publika. Verčiau už tokiems projektams skirtus pinigus vieną mėnesį per metus įėjimas į Operos teatrą, Nacionalinį dramos teatrą ir kitus geriausius šalies teatrus būtų nemokamas.

Kodėl kiekviena kultūrinė olimpiada būtinai turi įtraukti jaunimą? Jaunystė nėra novatoriškumo ar meninės meistrystės garantas, tačiau kyla pavojus, kad paaugliai nustums į šalį tikruosius talentus. […] Dėl Dievo meilės, jaunimo kultūrai nereikalingas finansavimas – ji yra spontaniška, efemeriška ir dažniausiai lėkšta. Užuot kabinęsi į jaunimo skvernus, mūsų kultūros lyderiai turėtų užsakyti menininkams puikius meno kūrinius, kurie įkvėptų jaunimą mesti savo vaikiškus užsiėmimus.

Pasiūlymas: velniop „vaikų ir jaunimo filmukų konkursą“. Vietoje jo užsakykite geriausiems mūsų laikų kino režisieriams, nesvarbu, kokio jie amžiaus, sukurti šedevrus, kurie galbūt atskleis mūsų jaunimui tokius stulbinančius pasaulius, apie kokius jie nė svajot nesvajojo, daug geresnius, nei galima rasti MySpace.“

Mums vertinga galėtų būti ir Britų muziejaus direktoriaus Neilo MacGregoro mintis (ten pat), kad kultūrinė olimpiada neturi vien tik stengtis pritraukti kuo daugiau turistų, kad tai ir puiki proga pasiekti kuo platesnę auditoriją – fiziškai bei virtualiai – ir parodyti jai tai, ką turime geriausio savo šalyje.

Tačiau Vilniaus kultūrinė olimpiada turi ir turbūt grynai specifinių bruožų. Vienas iš jų – utopiškumas arba naujavasiukizmas. Imkime, pavyzdžiui, kad ir projektą „Tarptautinė galerijų mugė“. Kuo remiantis jame teigiama, kad „mugė pritrauktų iš užsienio garsius kuratorius, kolekcionierius, muziejininkus, menininkus, meno vadybininkus“? Kodėl stumiant šį projektą neatsižvelgiama į meno kritikų, meno vadybos specialistų, užsienyje dirbančių galerininkų nuomonę, kad toks renginys jau iš anksto akivaizdžiai pasmerktas visiškai nesėkmei, kad jokie garsūs kolekcionieriai ir kuratoriai, jokios save gerbiančios ir pelnu besirūpinančios užsienio galerijos nevažiuoja į nežinomus renginius mažai žinomose vietose, kur nebus galimybės nieko parduoti? Ar Lietuvoje yra meno kolekcionierių, įgalinčių pirkti meną pasaulinėmis kainomis? Ar Lietuvoje atsiras tiek meno mėgėjų, kad užpildytų net „Litexpo“ rūmus, kuriuose žadama rengti šią mugę?

Pasiūlymas (kartu su žinoma galerininke Vita Zaman): ar ne naudingiau ir taupiau būtų surengti ne tarptautinę, o tiesiog visos Lietuvos galerijų meno mugę, gal pasikviečiant tik vieną kitą galeriją iš kaimyninių šalių, bet surengti ją taip ir tokioje vietoje (pavyzdžiui, „Stiklių“ viešbučio kambariuose), kad Lietuvos dailininkų kūrybą pamatytų kuo daugiau žmonių (tegul kai kurie atėję vien iš smalsumo pasižiūrėti į „Stiklius“ iš vidaus), galbūt jie ateitų ir pirkti, ir taip bent kiek paskatintų meno rinkos Lietuvoje kūrimąsi. Galbūt tik po kelerių metų, nuolat rengiant tokią lietuvišką mugę, būtų galima po truputį pradėti kviestis užsienio galerijas.

Nors mūsų žiniasklaidoje pasirodžius nuomonei, kad pagrindinis VEKS 2009 šūkis „deelitizuoti aukštąjį ir devulgarizuoti žemąjį meną“ yra iš esmės ydingas, šis lozungas buvo skubiai išimtas iš culturlive.lt internetinės svetainės, VEKS ideologija, deja, liko tokia pati. Užuot sudarydama sąlygas kuo daugiau žmonių pamatyti profesionalų, aukštos kokybės meną, ji perša visų masinį dalyvavimą kultūroje. Dabar jau aš kreipiuosi į mūsų kultūros lyderius – VEKS tarybą: ką jūs iš tikrųjų veikiate toje taryboje? Leidžiate pasinaudoti garsiomis savo pavardėmis, ir tiek? Susėstumėte vieną kartą visi, išmestumėte lauk visus beverčius, komercinius ir utopinius VEKS projektus, visus fejerverkus, subkultūras, gatvės teatrus, išgyvenimo dramas ir pan. ir atlikusiais keliais milijonais litų apmokėtumėte bilietus į geriausius net ir be VEKS malonės rodomus lietuviškus ir užsienietiškus spektaklius bei koncertus visiems tiems, kurie neišgali jų nusipirkti. Va čia tai būtų tikra kultūros sostinė.

 

Skaitytojų vertinimai


13786. fidelis2008-04-21 08:43
veks tai samburis pinigams plauti ir prieglauda vidutinybems su gera savaites pradzia visus sveikina didis menininkas fidelis

13787. toto2008-04-21 09:01
Tik viena idėja šįsyk aklai nusirašyta, už tai Pukytė savo stiliuje. Vėl tarsi drąsi, tarsi novatoriška, tarsi geniali vienai sekundei. - Kol nuo akių nubyra tarpuvartinių industrijų makaronai ir Gedimino pilies papėdėje visu grožiu išsiskleidžia išvirkštinių Vasiukų alternatyva.

13795. pipi2008-04-21 23:12
Pastebejau, kad sitas kazkoks toto jau gal pora metu komentuoja po Pukytes rasiniais, ir visada su tokia neapykanta, su tokia pagieza, bet niekada ne apie rasinio tema, bet visada apie autore. Baisiai idomu man darosi, ka tokio baisaus ta Pukyte jam padare, kad per sitiek metu negali atsilyginti, atrodo, lyg jo gyvenimo misija butu juodinti Pukyte, nesvarbu apie ka ji berasytu. Isvis, idomu isivaizduoti gyvenima zmogaus, kuris savo laisva, o gal ir nelaisva laika skiria tokiam nuosirdziam tulzies liejimui be atvangos apie viena asmeni. Girdejau, jis is Kauno, bet lyg Pukyte Kaune reikalu neturi, nu nesuprantu. Arba ligonine jau... Gal kas zinot?

13797. toto2008-04-22 00:15
Pastebejau, kad (...) visada su tokia neapykanta, su tokia pagieza, bet niekada ne apie rasinio tema“. - Tikrai, ir aš pastebėjau tą patį, 13795. Kokių tik žmonių nepasitaiko.

Isvis, idomu isivaizduoti gyvenima zmogaus, kuris savo laisva, o gal ir nelaisva laika skiria tokiam nuosirdziam tulzies liejimui be atvangos apie viena asmeni.“ - Įsivaizduok, pipi, pasirašau po kiekvienu tavo žodžiu.

Arba ligonine jau... Gal kas zinot?“ - Oi, šito geriau neklausk.
:)


13798. pipi2008-04-22 00:53
na, jeigu jau atsiliepei, toto, tau noreciau isgirsti is pirmu lupu - kuo tave ta Pukyte taip baisiai nuskriaude, kad nepavargsti sudais pilstyti po kiekvienu jos rasiniu? nu tikrai baisiai idomu. pasiguosk.

13800. toto2008-04-22 02:23
Matyt, kad jaučiu „tai Pukytei“ simpatiją, pipi. Gal todėl ji mane ir domina. Manau: kaip stilingas individas, kaip charakteringas rytojaus moters tipas, kaip dar naujas, bet ryt, tikiu, aktualus socialinis reiškinys, kaip naujai besimezganti medijos aukos drama. Gal dėl to.

Sorry, pipi, tavo statistika neatitinka tikrovės. Paprastai aš P.P. rašinių nekomentuoju. Tik tais retais atvejais, kai akis bado akivaizdūs piešiamo ir esamo prieštaravimai, o aš turiu laiko, ir dar turiu ką pasakyt, ir dar matau tame prasmę. Kodėl sau leidi meluoti į akis?

Va, dėl sporto. Paimkime tavo „nepavargsti sudais pilstyti“. Jei jau tu žaidi fair, turėtum teiginį kuo tai materialiu pagrįsti... arba kelti gėdos vėliavą. Nors man ir be performansų atrodo, kad bent jau šios dienos kėlinuką pralošiau aš. Sausai.

P.s. paaiškink, prašau, iš kur tas žodis „lyga“.


13802. ss2008-04-22 12:33
vietomis pp teisi, vietomis rods pati noretu vadovauti. viena negincijama kad veks daug kam primena komjaunuoliskas statybas pimyn pimyn o ar to reikia? kitas supe bruozas prisislieti prie to kas ir taip galetu ivykti kad ir bjork . vyksta bjork turas ir tiek, o veks jau prisiklijavo - tai jau esminis metu koncertas. Statistiskai, kuo daugiau veleveliu, tuo geriau, o menas seniai jau niekam nereikalingas. veks su pasipuikavimu dalina tuos nevykusiai isdroztus baibokus ir dziaugiasi.

13806. vardas :-) 2008-04-22 13:58
bla bla bla. eilinis pukytes papilstymas. be to, po pastaruju istoriju apskritai neimanoma i jos straipsnius rimtai ziureti.

13807. islikimo drama2008-04-22 14:52
Po kokiu pastaruju istoriju? O man Pukyte buvo ir isliko sveiko proto ir puikaus humoro jausmo ruporas, net jei kartais skaitome pervirsh subjektyvia jos nuomone. Be Pukytes siose septyniose meno dienose isvis nebutu ka veikti. Na, beveik :) O Pukytei aciu, uz nekonformizma ir uz tai, kad jai ne tas pats, kaip bus. Nes daugeliui musu JAU tas pats - pripratom ir atbukom nuo nesamoniu..

13813. skaitytojas2008-04-22 18:23
gerb p.p. gal pakeistumet tema? kiek dar rasysit apie ta pati veks, negi jusu gyvenimas toks nuobodus, kad kito nieko aplink nebematot? is kur ta visa pagieza

13814. to toto2008-04-22 21:18
Iz melynosios palatos atsikraustete i pilkaja?

13817. toto2008-04-22 21:35
kafka (maza kava)/ ss/ to toto, užjauti? Ar gerai jautiesi pilkojoj, kad klausi?

13821. del Pukytes2008-04-22 23:29
noreciau pasakyti, kad ji puiki zurnaliste ir tikrai be jos nelabai ka butu 7 meno d. skaityti. Labai gerai ji ir apie veksa raso. Si karta taip pat. Kodel lietuviams is karto atrodo, kad jei zmogus kritiskai masto ir dar moka savo mintis isdestyti, tai jis pats pretenduoja tam kritikuojamam darbui vadovauti? Ka gal uzsienio spaudos visiskai neskaitote? Tai juk ir yra normali zurnalistika, kurios mums taip truksta. O Pukyte teisingai pasirinko Chestertono sali. Labai jai tinka Anglijos klimatas. Ir laime, kad ji nepaniro visa vien i Anglija ir Londona, nes pagunda didele. Gauname is jos taip sakant tai, kas geriausia ir joje, ir Londone. Rasyk Egle, tavo skaitytojai laukia tavo tekstu

13822. skaitytojas2008-04-23 02:08
taip, sutinku, kad gerb. Pukyte puiki zurnaliste, ir uzsienietiska zurnalistika paskaitome, taciau ir tie patys uzsienio kritikai viena ivyki kritikuoja vienakart. patinka man Pukytes zvitri akis, taiklus liezuvis, taciau sikart plokstele kazko uzsikirto. Laukiame gerb. Pukytes komentaru is londono gyvenimo uzkulisiu

13823. skaitytoja2008-04-23 02:23
nu kur jau vienakart kritikuoja! juokaujat. jeigu daugiau kas nors apie veks, pvz, rasytu, tai gal sakyciau ir per daug vienam zmogui, bet kad niekas daugiau kritiskai apie tai neraso.

13825. Titas2008-04-23 12:43
Pukytė teisi, ne ką bepridėsi. Tie balaganiški “masiniai-kultūriniai“ renginiai baigiasi gėrimu ir butelių daužymu. Gal tai ir vadinasi „įtraukti į kultūros kūrimą kuo daugiau žmonių“?

13826. al tapytojas2008-04-23 12:52
Autorė teisi, kad tikri solidūs meno kūriniai tokiuose renginiuose nepristatinėjami - jie vaikšto kitais kanalais ir adresuojami ne “masiniam žiūrovui“, o išprususiems meno vertintojams, kurių dalis visuomenėje labai maža. Net už gerą honorarą tokiuose renginiuse nematau prasmės dalyvauti.

13829. fantomas2008-04-23 13:35
masovke uz geras babkes organizatoriams , veliau geri postai naujoms masovkems fu kaip bjauru. palaikau geriau dirzio nieko nekurima ir kvieciu menininkus neteikti jokiu pasiulymu veksui. lai patys muzika uzsako dainuoja soka ir baliavoja

13839. toto2008-04-23 15:50
Niekas nesuprato P.P. straipsnio? Ar net neskaitė?

13840. to toto :-( 2008-04-23 17:42
Aš tai neskačiau. Užteko pirmų kelių sakinių ir aišku pasidarė :)

13850. to toto2008-04-23 22:08
Na, po aishvo is vln tu, toto ish kowno, uzimi tvirta antra vieta.

13852. toto2008-04-23 23:22
Panašu, kad #13814 ir #13850 (kafka (maza kava)/ ss) rado medelį.

Kaip turėčiau reaguot? - Suprasti kaip teritorijos ženklinimą ar šlapinimąsi?


13863. pilypas po kanapiu2008-04-25 01:50
as pavyzdziui skaitau 7md vien del kiskio p komentaru.

13864. krankt is po kanapiu2008-04-25 02:39
gausi i aki, pilypai. kiskis p yra mano meiluzis, nekisk nagu, kur nereikia.

13867. toks gyvulys2008-04-25 15:01
kiskis p yra ji, mielas krankt:)

13868. eigulys2008-04-25 15:58
kiskis p yra jis su viskuom. as ji pazistu.

13872. pilypas po kanapiu2008-04-26 19:49
krankt, man negaila dalintis, nesipykim.

13878. xX2008-04-27 18:32
kai pirmą kartą skaičiau, tai nieko nesupratau. tiksliau - supratau, kad kažką ta pukytė paisto. dabar perskaičiau (iki galo) - hm. apie meno profanaciją, nupiginimą ir tokiu būdu priartinimą prie geram alui ir geram krepšiniui neabejingos liaudies. ne kultūros sostinė, bet cirkas kažkoks be pinigų. ir iš viso - kas per išmislas ta kultūros sostinė? kažkokia sintetika, kultūros perversija. būčiau meras, tai kiekvieną vilnietį priverstinai komandiruočiau į užsieninį kult renginį. arba bent jau pusę kainos padengčiau. kad nevirtume savo sultyse - čia pratęsiant pukytės paskutinę mintį.

13879. ivs > xX2008-04-27 18:37
tiesiog pribrendo laikas tautu kraustymuisi. nu gal tas atsilimas perkraustys.

13880. YY2008-04-27 23:47
Kaip idomu. Cia juk apie virima savo sultyse nieko neparasyta. O parasyta visai kitur. Visai visai kitur. Kur xX, matosi, irgi paskaite. Paskaite? Labai idomu.

13884. xX2008-04-28 12:03
apie virimą savosultyse gal ir paskaičiau, nepamenu. nurodyk, kur galėjo tai atsitikti ---

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 81 iš 81 
6:02:20 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba