SEPTYNIOS MENO DIENOS

2003-10-03 nr. 583

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Armina Jonušaitė
Skolintos formos

Muzika 
• Skirmantė Valiulytė
Tarp reklamos ir realybės
• Kryptis - komunikabili muzika2
• Muzikos mokyklų auklėtiniai koncertuos filharmonijoje3
• Kviečia "Alma mater musicalis"
• Prasidėjo sezonas M.K. Čiurlionio galerijoje
• Mecosopranų gretose1
• Amerikiečių dovana Lietuvos muzikos akademijos bibliotekai
• KONCERTAI

Dailė 
• Rima Povilionytė
Žvilgsnis pro senojo miesto langus
1
• in memoriam
Algimantas Švažas
1
• Agnė Narušytė
Vytauto Balčyčio temos ir potemės
• PARODOS

Literatūra 
• Šarūnas Monkevičius
Knygų spintoje
• Julius Keleras
Poezija
2
• VAKARAI1

Teatras 
• Audronis Liuga
Drakono skrydis
• Rasa Vasinauskaitė
Meilė - tai didelė trauma
1
 NDT kviečia į "Madam Bovari"15
• Klaipėdos dramos teatro sezono pradžia
• Menų spaustuvė pradeda scenos menų debiutų programą
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Šviesos genijus
• Tautinis kičas žūva6
• Kino terapija1
• Grubumas per prievartą
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Teatras

NDT kviečia į "Madam Bovari"

kronika

[skaityti komentarus]

Pirmasis šio sezono Nacionalinio dramos teatro spektaklis - Gustave’o Flaubert’o "Madam Bovari". Ne atsitiktinis, o ilgokai lauktas, nes teatro meno vadovas Egmontas Jansonas prisimena, kad režisierius Jonas Vaitkus šį kūrinį norėjo statyti dar prieš dvidešimtmetį. Spektaklio inscenizaciją režisierius rašė pats, susidurdamas ne tik su vertimo, bet ir šiuolaikinės kalbos taisyklėmis. Pasak režisieriaus, jo sumanymas gerokai pasikeitė per repeticijas - aktoriai gilinosi į romaną ir siūlė savo sprendimą. Režisieriui buvo įdomu bendradarbiauti su naujais aktoriais, dar jam nepažįstamu kompozitoriumi Linu Rimša. Spektaklio dailininkė Medilė Šiaulytytė, šiuo metu studijuojanti Italijoje, yra dirbusi J. Vaitkaus "Pačioje pradžių pradžioje". Režisierius, pristatydamas spektaklį, teigia: "Madam Bovari" tinka ir mūsų laikui. Visuomenės moralės klausimų iškyla ir žmogui, ir šeimai. Kas yra meilė, aistra, o kas atsakomybė? Mus skiria laikas, keistai skambantys pavadinimai, bet žmogaus esmė nesikeičia. (…) Man svarbiausia yra atskleisti Madam Bovari vidinę energiją, su kuria ji nori nugyventi gyvenimą, ieško atsakymų į savo klausimus ir jų neranda. Ji blaškosi tol, kol gyvenimą baigia savižudybe". Režisierius įvardija spektaklį melodrama; melodraminių santykių, sentimentalumo kritikas mano, kad svarbiausia čia yra ne ironija ar skepsis, o supratimas, kad tuo laiku tik tokie santykiai ir galėjo būti. Spektaklis ne tik papasakos Bovari istoriją, bet bus ir savita gyvenimo analizė.

"Madam Bovari" bus rodoma spalio 4, 5 ir 22 d. Pagrindinį vaidmenį kūrė aktorė Eglė Mikulionytė, taip pat vaidina Saulius Balandis, Rimantas Bagdzevičius, Vytautas Rumšas ir Vytautas Rumšas jaunesnysis, Vytautas Grigolis, Aurelija Tamulytė ir kt. Beje, romanas į lietuvių kalbą buvo išverstas tik vieną kartą. Vertėjai - Sofija Čiurlionienė ir Juozas Urbšys.

Pristatydamas naująjį NDT sezoną, E. Jansonas patikslino kai kuriuos dalykus. Pasidžiaugė, kad kovo mėnesiui numatytas Valentino Masalskio "Karalius Lyras" beveik baigtas. Tarptautiniam projektui "Besimokanti Europa" apie imigrantų problemą scenarijų rašo vokiečių dramaturgas Petras Arminas, kuris, susidūręs su konkrečiais teatrais, turi jį šiek tiek pakeisti. Projekto premjera numatoma Vilniuje balandžio 30 ir gegužės 1 d. Meno vadovas apgailestauja, kad iš teatro išėjus aktoriui Romui Ramanauskui nežinia kuriam laikui nusikelia Hesse’s "Stepių vilkas", dėl tos pačios priežasties neberodomas ir Mažojoje scenoje vaidintas "Svečias". Diskutuotinas yra ir "Mindaugo" projektas - tikslinamas scenarijus, atlikėjai, spektaklio režisierius. Mažojoje salėje savo premjeros laukia aktoriaus Sauliaus Mykolaičio repetuojamas Jevgenijaus Griškoveco "Miestas". Meno vadovas režisuojančiais aktoriais pasitiki labiau nei diplomuotais režisieriais. Komerciškiausiu teatro spektakliu šį sezoną ketina tapti Adolfo Večerskio repetuojama britų dramaturgo pjesė "Grobis". Repertuarą papildys "Pelenė" vaikams ir Ivano Turgenevo "Mėnuo kaime" suaugusiesiems (rež. Julius Dautartas). Taip pat - V. Masalskio kartu su rašytoja ir dailininke Saule Šeryte pagal jos pasakas kuriamas spektaklis "Saula"- ir vaikams, ir suaugusiesiems. J. Vaitkus po "Madam Bovari"iki Naujųjų metų baigs jau dabar aktorių Jolantos Dapkūnaitės ir Arūno Sakalausko repetuojamą Ingmaro Wilquisto "Helmerio naktį".

7MD inf.

 

Skaitytojų vertinimai


2041. klausimas2003-10-07 00:20
Tai čia tokia kontoros, turinčios atskirą eilutę valstybės biudžete, aktorių režisūros pratybų studija? Kodėl apšvietėjams to nepasiūlius, gal ir bufetininkėms?

2042. ats2003-10-07 13:57
Tai kad jau ne pratybu atrodo, niekas ir neleidzia statyt spektakliu nezinia is kur islindusiems aktoriams ir pan. O jei Masalski ar Mykolaiti lyginat su bufetininkem, tai jau cia skonio reikalas. Ir is viso, yra ir kitu kontoru, kuriose debiutuoja ne tai kad aktoriai, bet is viso nieko nebaiges jaunimelis. Kartais jiems sekasi, kartais nelabai. Kaip ir nacionaliniam. Gal uzteks cia rietis pagaliau.

2044. Korektura ir sokis2003-10-07 14:52
Helverio naktis, o ne Helmerio. Spektakli maciau, ir manau, kad jo privalumas yra kaip tik papasakota Bovari gyvenimo istorija ar gyvenimo analize. Vaitkus itikina, kad anuomet taip ir buvo. Siaip veiksmui stinga dramatizmo, nekonfliktiskai jungiant romantizma su realizmu. Rezultatas: spektaklis-dizainas. Kaip sakalas jame blaskosi Madam Bovari. Ziauru vadinti tai sokiu.

2045. dar korektura2003-10-07 16:01
"Saula" bus statoma pagal Ziupsnytes pasakas, o Seryte tai dainininke, ne autore ir ne dailininke. Na o Madam Bovari pasirode nuobodoka. Bet stilius yra - kazkoks pusiau ironiskas, pusiau teatraliskas, pusiau dramatiskas operetes variantas. Finaline scena labai nuostabiai parode, kaip ir del ko viskas taip. Kas nesuprato, tam pasirode gerokai banalu ir paprasta. O man ta nuotaiku eklektika visai patiko - Vaitkus toks buvo ir "Pradziu pradzioj".

2047. nuobodu2003-10-08 09:56
Supratau, bet vistiek nuoboduuuuu

2049. pastabos2003-10-08 13:19
"PatiPradziuPradzia" buvo perkrauta ok teatro parodija, "MadamBovari" kazkoks supaprastintas ach variantas. LNDT lyg ir nederetu vaiksciot pramintais takais. Bet pasakyk tai, ir "Meno" adeptai galvos, kad kazkas pries juos susimoke. Sau kartais pasvarstau, jog gal ir gerai toji LNDT eilute: tiek metu ir leshu skiriama "kurybiniams" ieskojimams ir brendimui. Ilgai taip nebebus, darosi idomu stebeti uztrunkance simuliacija.

2050. del pastabu2003-10-08 14:26
Nuo kada Vaitkus pradejo kazka kopijuot ar parodijuot? Jis pats ne viena mokiniu karta isleido. Kita vertus, nepramintu taku jau musu pasaulyje nera, lyg ir viskas jau issemta. O del LNDT, isikalkit i galva, kad jis turi savo paskirti. Lygiai kaip operhauzas, kuris istisai vien nuobodzias nesamones stato. Na ir matyt zmonems to reikia. Ta pati ach seniai kuria popsa, nors ir dengiasi kitais dalykais. Jei nacionaliniam butu tik tokie spektakliai kaip okt, teatras seniai "bankrutuotu", arba reiktu kisti zmonems i smegenis reklamas ir aiskinti per visas ziniasklaidas kad mes geri, mus myli uzsieny, kodel jus neinat ir neziurit, nes butent taip daro okt. Teatras apskritai nekaltas del tautos skonio. Nemanykit kad LNDT nesupranta kas yra tikra ir gerai, bet ju misija truputi sudetingesne, nei buti vienos krypties ir vieno rezisieriaus teatru.

2051. del del pastabu2003-10-08 21:15
Aha, sunki tai misija

2052. del del2003-10-08 21:18
sunki tai misija but nugeibusio alkasho zydelio ir prisitaikelio bevalio "aktoriaus" teatru

2053. Kertukas2003-10-09 09:02
LNDT greičiausiai "supranta, kas yra gerai". Bet va, "įdiegti" TAI scenoje retokai pavyksta. OKT - kūrybingas kolektyvas, jiems dažnokai pavyksta. Tiesa, paskutiniais metais kiek per daug pasinešė į supermodernizmą visokių S.Kane "kryptimi". Bet eksperimentuoti nedraudžiama. Nepaneigsit, LNDT "seno raugo" galėtų būt mažiau...

2058. taikos ir ramybes2003-10-09 15:02
Tik idomu kodel jus taip siutina tas LNDT? Nepatinka neikit. Eina zmones tie, kuriems reikia tokio teatro. Ir beje kiek maciau tai sales tikrai ne tuscios. Jus ka, pavydit, ar pinigu jums negana, ar dar ko? Jeigu kai kurios personos isisteige savo personalinius teatrus, tai labai nuostabu. Bet ko jie kovoja su nacionaliniu? Cia is viso nera net ka lygint. Visi kritikuoja ir eda be galo be krasto. Tegul stato tos galincios "idiegti" stebuklus teatre asmenybes nacionaliniam. Nemanau kad kas nors neleistu. Kai Korsunovas state nacionaliniam, tie jo spektakliai ir buvo geriausi. Lygiai taip pat Cholina. Tai kas isugde tas musu asmenybes?

2059. siaip2003-10-09 15:11
Kazkada lankiausi Niujorko Brodvejaus teatruose. Patikekit, ten "seno raugo" tiek, kad net bloga darosi. Moderno pas juos kokie 5 procentai. Ir taip labai daug kur. As tai bijau, kad jeigu pagrindinis musu teatras rodytu vien tokius spektaklius, kaip korsunovo, tai pensininkai ir miesto poniutes eitu kartis. Toks gyvenimas. Yra cia ir geru spektakliu, galetu buti ir blogiau.

2061. racionaliai2003-10-09 17:03
Sunku isivaizduoti, kad lndt atliepia 95 proc. ziurovu skonio ar lukesciu. Net jeigu jis turi savo meno programa, tai tie procentai bet kuriuo atveju per dideli. Netgi susumavus su okt, mf ir ach balsais tiek nesigautu.

2063. Kertukas2003-10-10 11:10
Nwmanau, kad verta "siusti". Tiesiog neišeina pastatyti tokių vykusių spektaklių, kaip šį sekmadienį rodomas senasis Gintaro Varno "GYVENIMAS, TAI SAPNAS". Va, kur spektaklis. Va, kokių norėtume daugiau. Ogi dabar Gintaras triūsia Kaune, palikdamas LNDT "ant ledo". Nemanau, kad taip nusprendė tik jis. Kažkas su kažkuo nesusitarė...

2064. siaip2003-10-10 14:24
Taip, visi triusia kitur. Nors pradejo lndt, ir ismoko daryti gerai lndt. O susitarti visada imanoma, tiesiog zmones isgarseje pasipucia matyt be galo be krasto, ir visur nori but valdovais. Kodel Vaitkus iseidavo ateidavo, susipykdavo, susitaikydavo, bet ir toliau cia stato. Nes turi talento. Bet turi ir kuklumo. Ir dirba savo darba, o ne intrigas rezga.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 84 iš 84 
6:00:36 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba