SEPTYNIOS MENO DIENOS

2005-10-07 nr. 678

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Linas Vildžiūnas
Lithuania in Focus
3

Muzika 
• Dvi savaitės su šiuolaikine muzika1
 Premjeros, jubiliejai, staigmenos1
• Filharmonijoje – pasaulio koncertų salių numylėtiniai
• "Virgo" choro jubiliejui
• Modernaus šokio festivalis Kaune ir Vilniuje1
• KONCERTAI2

Dailė 
• Agnė Narušytė
Venecija po laiko
3
• Laima Kreivytė
Politinis žemėlapis
6
• PARODOS

Literatūra 
• Valorizuoti Valerie4
• Nykstančios rūšies" kraštas1
• Paulina Pukytė
Kas madinga ir kas juokinga
11
• VAKARAI

Teatras 
• Rasa Vasinauskaitė
Socialinis teatras – "išdūrinėjimo" menas
10
• "Apkabink mane"
• "Pėdsakai"
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Vargšas Stanislavskis3
• Lietuvos kino dienos Japonijoje
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Pasaulyje 
• Metafizinių kelionių meistras
• Andzej Stasiuk
Kodėl išsikėliau į kaimą

Anonsai 
• Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Muzika

Premjeros, jubiliejai, staigmenos

Nacionalinis operos ir baleto teatras pradėjo sezoną

[skaityti komentarus]

iliustracija
"Dezdemonos" fragmentas
M. Raškovskio nuotr.

Praėjusį savaitgalį Nacionaliniame operos ir baleto teatre vėl šurmuliavo publika – sezono atidarymo proga rodytas Vilniaus festivalio užsakymu Anatolijaus Šenderovo sukurtas ir per premjerą gegužės 22 d. publikos emocingai sutiktas baletas "Dezdemona". Jau tuomet tarptautinės komandos (choreografas Kirilas Simonovas, muzikinis vadovas ir dirigentas Robertas Šervenikas, scenografas Emilis Kapeliušas, kostiumų dailininkė Stefanija Chanalda Graurogkaitė) įgyvendintam baleto pastatymui galėjai prognozuoti sėkmingo repertuarinio spektaklio ateitį. Į teatro sezono atidarymą (rugsėjo 30 ir spalio 1 d.) publiką gausiai sutraukęs, kaip premjera vėl pristatytas spektaklis šį sezoną dar bus parodytas keturis kartus.

Sezono pradžioje visų metų repertuarą šiemet paskelbęs teatras žiūrovus iki ateinančio birželio ketina palepinti per 150 vakarų atsinaujinusiame teatre. Pernai akį malonino atnaujintas teatro fojė, blizgantys langai ir šviestuvai, o štai šiemet, per vasarą tęsiant teatro renovacijos darbus, gerokai pakito žiūrovų salė: čia įtaisytos prabangios naujos kėdės, stengiantis pagerinti matomumą pakeista jų tvarka salėje, naujai įrengtos ir specialios ložės pirmajame balkone. Po tokių žiūrovų patogumo vardan atliktų pakeitimų salė sumažėjo beveik 150 vietų, tad ūgtelėjo bilietų kainos. Patogumo siekta ir artistų labui: scenoje pakeistos grindys ir linoleumas, atnaujinta orkestro ložė, virš jos įrengtas akustinis stogelis (akustiką turėtų pagerinti ir specialios sudėties grindų danga), baleto repeticijų salėje bei choro studijoje, taip pat ir žiūrovų salėje įrengtos naujos kondicionavimo sistemos. Ateity ketinama imtis ir daugiausia kaštų reikalaujančių scenos technikos remonto ir atnaujinimo darbų.

Vis atsinaujinąs išoriškai, jubiliejinį sezoną teatras negaili ir meninio gyvenimo naujienų. Dar rudenį ketinama pakviesti į Rodiono Ščedrino baleto "Ana Karenina" naujo pastatymo premjerą. Šis baletas teatre jau buvo pastatytas 1975 metais (choreografai statytojai – M. Pliseckaja, N. Ryženko, V. Smirnovas-Golovanovas). Šį kartą į LNOBT sceną perkeliamas Danijos karališkojo baleto pastatymas – choreografo Aleksejaus Ratmanskio ir dailininko Mikaelio Melbye darbas.

Naujųjų metų sutikimui teatras publikai ketina "grąžinti" daug diskusijų dėl neva tradicijų laužymo sukėlusią, kuriam laikui iš repertuaro dingusią ir Naujųjų išvakarėse nerodytą "Traviatą". Šį spektaklį LNOBT "išsinuomoja" iš Anglijos nacionalinio teatro. Pastatymo režisierius – Jonathanas Milleris, o spektaklį mūsų teatre diriguos maestro Jonas Aleksa.

Kovo pabaigai teatras planuoja didžiausią metų operos premjerą – G. Puccini "Madam Baterflai" pastatymą. Tai bus bendras pastatymas su Anglijos nacionaline opera, o spektaklį kurs garsusis režisierius Anthony Minghella.

Balandį numatyta dar viena baleto premjera – L.A. Minkaus vienaveiksmio baleto "Šešėliai" pastatymas, kurį pagal Mariaus Petipa choreografiją LNOBT turėtų pastatyti choreografė Ninella Kurgapkina. Teatrinę premjerą publikai turbūt dovanos ir Vilniaus festivalis, bet kol kas tai – nesukonkretinama staigmena, pasakant tik tiek, kad galvojama apie operą. Užtat LNOBT generalinis direktorius Gintautas Kėvišas drąsiai smalsumą žadina tolesniais ketinimais – jau kitąmet planuojamais R. Strausso "Salomėjos" bei vienos iš W.A. Mozarto operų pastatymais.

Du stambūs renginiai šį sezoną skiriami operos ir baleto jubiliejams paminėti. Lapkričio 16–20 dienomis Lietuvos operos 85-mečio progai teatras skiria Operos savaitę. Bus parodyti penki, pasak G. Kėvišo, geriausi teatro operos spektakliai, dainuos Lietuvos operos solistai bei svečiai – laukiama JAV dainininko, įspūdingo Olando vaidmens ("Skrajojantis olandas") atlikėjo Donie Ray’aus Alberto ir "Likimo galios" Alvaro vaidmens atlikėjo Gruzijos solisto Badri Maisuradzės, o "Rigoleto" spektaklyje Hercogo partiją atlikti pakviestas Anglijoje publikos pripažinimą pelnęs tenoras Edgaras Montvidas. Sulig Operos savaitės pabaiga publikai rengiama dar viena staigmena – teatro Operos studijos statoma P. Čaikovskio opera "Eugenijus Oneginas". Operą diriguos Vytautas Viržonis, pastatymą režisuoja Valius Staknys.

Lietuvos baleto 80-mečiui bus skirta Baleto savaitė. Lapkričio 29 – gruodžio 4 dienomis žadama parodyti geriausius baletus su geriausiais solistais, o savaitę vainikuos iškilmingas baleto koncertas.

Teatro metų repertuare mirga ir daugiau sukakčių, kurioms skiriami spektakliai. Bus paminėtas operos solistės Marijos Aleškevičiūtės bei choreografo Vytauto Grivicko atminimas, operos solistų Irenos Jasiūnaitės ir Virgilijaus Noreikos, dirigento Vytauto Viržonio, choreografo Jurijaus Smorigino jubiliejai, kompozitoriaus P. Čaikovskio 165-metis ir W.A. Mozarto 250-metis. Sklaidant LNOBT repertuaro skrajutę akis užkliūva ir už sausio 20–22 d. numatytų tradicinių Kauno muzikinio teatro gastrolių: sostinėje kauniečiai ketina parodyti G. Bizet "Karmen", F. Lehįro "Grafą Liuksemburgą" ir Z. Bružaitės "Grybų karą ir taiką".

Glaudinant ryšį su publika ir rūpinantis teatro gyvenimo sklaida viešumoje, šiemet imtasi leisti LNOBT mėnraštį "Bravissimo". Tikėdamasis, kad naujasis žurnalas padės geriau suprasti operos ir baleto žanrų specifiką, spektaklių istoriją, pažinti pamėgtus operos ir baleto solistus, pajusti teatro kasdienybę ir šventines nuotaikas, o gal ir užkulisių aistras, teatras "Bravissimo" skaitytojams ketina siūlyti kritikų straipsnius, pačių žiūrovų nuomones, komentarus, naujienas, teatro žmonių portretus, pokalbius ir kitokių dalykų. Apeliuojama į tai, kad kiekvienas teatre besilankąs skaitytojas žurnale (platinamame teatro kasose ar spektaklių metų – fojė) rastų jam įdomių straipsnių ar rubrikų.

Pirmasis "Bravissimo" numeris jau pasirodė. Žurnalo redaktorė – Beata Baublinskienė, dizaineris – Virgis Bakas, žurnalui gausiai naudojamos teatro fotografo Michailo Raškovskio nuotraukos. Medžiagos daug ir įvairios – tikrai visokių skonių ir polinkių publikai. Kaip pagrindinis akcentas pristatomas A. Šenderovo ir K. Simonovo baletas "Dezdemona", spektaklio problematikai atliepia filosofo Leonido Donskio ir psichoterapeuto Olego Lapino samprotavimai apie meilės ir pavydo labirintus Otelo ir Dezdemonos tragedijoje. Žurnalo premjerai solidumo suteikia interviu su Egle Špokaite ir Virgilijumi Noreika. Teatro gyvenimo panorama ir žvilgsnis į pasaulį pateikiami skyreliuose "Apžvalgos", "Įvairenybės" ir "Pasaulio teatrai". Rubrika "Apie mus" šį kartą skirta teatro renovacijos pristatymui. Dar – kelios žaismingos rubrikos: komiksas mažiesiems skaitytojams "Linksmoji akademija", fotoįspūdžiams skirtas "Karštas šokoladas" ir "Coda" su kryžiažodžiu.

Pagal LNOBT inf. parengė Skirmantė Valiulytė

 

Skaitytojų vertinimai


5616. aciu2005-10-14 10:34
Buvau "Dezdemonos" premjeroje. Ir modernu ir tradiciska - vienas pabrezia kita. O muzika... vargu, ar kas nors kitas Lietuvoje galetu sukurti tokio grozio muzika... Tiesiog klausau, o plastika, scenografija ir spalvos graziai papildo ispudi. Puikiai soka baletas. Nuostabi Spokaite. Ir labai geras Jagas. Bet... nesinori analizuoti. Tiesiog - grazu ir viskas.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 85 iš 85 
5:56:55 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba