SEPTYNIOS MENO DIENOS

2006-04-07 nr. 703

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Živilė Ramoškaitė
Operos magija
11

Muzika 
• Edmundas Gedgaudas
Oratorius ir poetas
• Vytautė Markeliūnienė
Misijos žmogus
• Operetės premjera Kaune
• Irena Žukaitė (1929–2006)4
• "Bravissimo" kaleidoskopas
• Balandžio pradžia – Stasiui Vainiūnui
• Gastrolės Prancūzijoje
• KONCERTAI

Dailė 
• Rita Mikučionytė
Lino daina
• Neringa Černiauskaitė
Kai nesimato medžio stiebo
3
• Aistė Paulina Virbickaitė
Pakeliui į muziejų
• Nijolė Nevčesauskienė
Kaklaraištis džentelmenui
1
• Projektas van Goghui atminti2
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Teatras 
• Rūta Šalnaitė
Dešimtasis Baltijos šokio gimtadienis
1
• Konstantinas Raikinas vaidins Vilniuje
• "cezario grupė" vėl kelia sparnus1
• "Stiklinė arbatos..." "Sriubos teatre"
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Skirmantas Valiulis
Dokumentikos teatrai
• Apie tuos, kurie nori pakeisti pasaulį1
• Susidūrus su tikrove
• Grėsmė geram kinui6
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Pasaulyje 
 Paulina Pukytė
Šiaip žmonės
15

Anonsai 
• Lietuvos Respublikos kultūros ministerija skelbia

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Pasaulyje

Šiaip žmonės

aną savaitę Londone

Paulina Pukytė

[skaityti komentarus]

iliustracija
Laura Garbštienė. "Identifikacija. Išnykimas". 2001 m.

Kai tenka stovėti autobusų stotelėje ar šiaip gatvėje ko laukti ir kaip tik tuo metu kur nors šalia pradeda gręžti asfaltą, atrodo, viską atiduotum, kad tik tas gręžimas liautųsi. Tuo tarpu kai lygiai toks pat garsas pateikiamas per meninį renginį, kažkodėl tikimasi, kad jo bus klausomasi (jeigu nesitikima, tai kam tuomet pateikti jį klausytojams?), ir klausytojai kažką iš to gaus. Tikriausiai netgi šiek tiek stebimasi, kai klausytojai "balsuoja kojomis". Taip atsitiko ir lietuvių–britų meninio vyksmo, pavadinto "Geležinis vilkas", metu Londono Šiuolaikinio meno institute. Pradžioje buvo Dariaus Čiūtos "eksperimentinis triukšmas" – pavadintas tiesiai taip, kaip yra, tik nelabai supratau, kur eksperimentas – tokį triukšmą, kaip jau minėjau, esu girdėjusi daug kartų gyvenime, tik ne savo noru. Na, gal aš kažko nesuprantu. Žiūrėdama į scenoje prie stalo su nešiojamu kompiuteriu sėdintį to triukšmo kūrėją-atlikėją, staiga prisiminiau labai panašų vaizdą, matytą prieš beveik dvidešimt metų, vieną naktį, per kažkokį alternatyvų garso projektų renginį Jaunimo teatre. Tuomet lygiai taip pat scenoje prie stalo sėdintis kompozitorius Vidmantas Bartulis į mikrofoną pjaustė svogūnus. Tai irgi buvo "eksperimentinis triukšmas", bet man "žiauriai" patiko ir paliko, kaip matote, neišdildomą įspūdį. O šiandieninį "triukšmą", bent jau man, išgelbėjo tik tai, kad jis visai tinkamai įgarsino virš jo projektuotą Eglės Rakauskaitės videodarbą, papildydamas nykią lietuviškų baldų parduotuvės-sandėlio atmosferą (filme). Deja, kitas toje pačioje erdvėje/salėje tuo pačiu metu rodytas Rakauskaitės videodarbas apie pirkėjus prekybos centre ne tik visiškai neįsirašė į bendrą renginio kontekstą, bet ir pats prarado beveik visą prasmę. Tame videodarbe ištisai kalbama, tačiau kalbos nebuvo girdėti, o subtitruojama buvo tik pora klausimų: "Ar jums patinka pirkti?" ir "Ar parduotumėt savo pirkinius už tą pačią kainą, kad iš naujo galėtumėt patirti pirkimo malonumą?" Idėja įdomi, bet nė vieno pirkėjo atsakymas nebuvo subtitruotas ar išgirstas. Argi atsakymai šiame kūrinyje nesvarbu?

Tiesą sakant, man daug labiau patiko du Lauros Garbštienės ir Artūro Bumšteino videodarbai, rodyti smuikininkei virtuozei Sophie Solomon griežiant roko, klasikos ir "pasaulio muzikos" mišinį. Viename iš jų mergina prieš kamerą tamsoje drožė kažkokį medpalaikį. Paprastas, tačiau daugiaprasmis ir vizualiai įtaigus darbas puikiai komunikavo su muzika ir aplinka. Čia ir vėl prisiminiau tą svogūnų pjaustymą, bet jau ne kaip priešpriešą, o kaip atpažinimo džiaugsmą sukeliantį panašumą.

Paskui dar pasirodė Lino Rimšos folktronikos projektas "Sutartinės". Iš pradžių baisiai erzino vizualus šio projekto pateikimas: merginos, dainavusios sutartines su šiuolaikine muzika, kažkodėl buvo apsirengusios drabužiais, gimusiais iš druidų-vaidilų-liaudininkų, krišnaitų ir afrikiečių santuokos (ménage į troits). Visos jos šoko taip, tarsi būtų naktiniame klube – kiekviena sau. Manau, jei jos tiesiog būtų stovėjusios kaip įbestos ir dainavusios, būtų daug stipriau pasijautusi jų balsų ir muzikos jėga. Bet kadangi dainavo taip puikiai, tai po kiek laiko pradėjau nebepastebėti nei tų kvailų drabužių, nei judesių, tiesiog gėrėjausi muzika. O kai ekrane scenos gilumoje, tarp daugybės besikeičiančių simbolinių vaizdų, dar parodė Gedimino bokštą, tai apskritai apsiverkiau.

Štai aš irgi nuolatos kažką drožiu. Esu nekomercinio Lietuvos leidinio kultūros korespondentė (ar kaip kitaip pavadinkite) užsienyje. Apie tai, kas vyksta platesniame nei Lietuvos kontekste, rašau kiekvieną savaitę, ir ne vien informuoju, pateikiu kritinį požiūrį. Atlieku dvasiškai alinantį, nei socialiai (draugų neįsigysiu, tik priešų), nei finansiškai tikrai naudos man neatnešantį – greičiau atvirkščiai – darbą. Bet man tos naudos ir nereikia – ne dėl to rašau. Ir vis dėlto naiviai tikiuosi, kad tokiuose Lietuvos Respublikos ambasados organizuojamuose renginiuose kaip šis būsiu įtraukta į svečių sąrašą – kad nereikėtų pirkti bilieto, kuris kainuoja dvigubai tiek, kiek gaučiau už šitą straipsnį. (Tokia privilegija suteikiama net ir gerai apmokamiems spaudos darbuotojams net ir daug svarbesniuose renginiuose visame pasaulyje.) Atėjus į vakarą paaiškėjo, kad sąraše mano pavardės nėra. Su spaudos pažymėjimu neįleidžia, nors kviečiant buvo žadėta. Paskambinau ambasados atstovei ir paklausiau, ar gali bent dabar įrašyti mane, kaip spaudos atstovę, į sąrašą. "Ne, sąraše šiaip žmonės, ne spauda, – kultūringai buvo man atsakyta, – o tu bilietą nusipirk." Sąraše, pastebėjau, buvo ambasados darbuotojų, greičiausiai dar ir jų draugų, taip pat ir žiniasklaidos atstovų – bet tikriausiai kažkuo "svarbesnių". Kas tai yra "šiaip žmonės"?

 

Skaitytojų vertinimai


7087. a la dushamp arba prisimink istorija2006-04-10 08:56
kai sedi ant klozeto pukyte ar galvoji kad sedi ant meno kurinio ? panasiai su triuksmu gatveje ir koncerte. be abejo tu daug ko nesupranti:). o kad taves neileido for free tai didziule geda ambasadai , kas be ko .

7088. klausimas2006-04-10 09:52
jei kas nors neitinka kritikui, tai ir visi kulturiniai kontekstai taip megiami kaisioti kitais atvejais cia uzmirstami. cia myliu - nemyliu zaidimas?

7089. uzuojauta2006-04-10 10:48
kiek teko susidurti - ambasadose dauguma darbuotoju yra arogantiski valdininkeliai isivaizduojantys priklausantys "elitui".

7092. kertukas2006-04-10 13:09
... ir vis dėlto nesupratote WERNER HERCOG GRIZZLYMAN. Taip, Hercogas ne toks, kokį žinojome jo "ekologiniuose" filmuose (Ten kur žiemoja žaliosios skruzdėlės) ar net "Kinskiniuose nuotykių" filmuose iš Brazilijos džiunglių. Taip, jo filmas madingiausios dabarties televizinės faktūros. Tačiau jis nerodo šio nelaimėlio RIMTAI, kaip didvyrio. Tamsta suvedei į TAI, ir pasirodė filmas "juokingas" savo detalėse. Iš tikrųjų Hercogas žiūri į šį keistuolį su aiškia ironija, ne su susižavėjimu, o aiškiu perspėjimu kitiems, kad nenueitų savo pomėgiuose į tokius durniavimus. Šito, manau, nepagavote... Dėkui KINO PAVASSARIUI, kad provincija irgi kartais atsiduria arčiau CENTRO (Londono). Pamatėme ir mes filmą. Tikrai kritikai taip nekeikė filmo, kaip pačiai susižiūrėjo...

7099. 7md 2005.02.172006-04-11 00:59
"Nesupraskite manęs neteisingai, man patinka filmai apie "keistus", t.y. gyvenimo konvencijoms nepasiduodančius žmones, filmai, atskleidžiantys stereotipų nepažeistą žmogaus sielą, tamsiausius jos užkaborius, beprotybę, slypinčią jos gelmėse. Kažko panašaus tikėjausi ir iš šito filmo. Bet čia taip neatsitinka. Kad ir kaip Herzogas, būdamas pasakotoju už kadro, stengiasi pakelti šią istoriją ir patį filmą iki universalių, bendražmogiškų aukštumų, pagrindinis veikėjas, o kartu ir visas filmas tiesiog suerzina, na, kartais dar prajuokina, ir viskas. Taip, žinoma, pamatome gražių kadrų su lokiais, ir Herzogas stengiasi pabrėžti jų vertę, bet "Nacionalinės geografijos" ir panašiose gamtos programose tokių kadrų prifilmuota į valias, ir tam nebuvo būtina lįsti prie pat lokių, nebuvo reikalinga gamtos pusiausvyrą pažeidžianti žmogaus intervencija, o tuo labiau dviejų gyvybių auka, galima buvo paprasčiausiai panaudoti pritraukiančią optiką. Ir dar viena likimo ironija: lokį, kuris (to nesuvokdamas!) suėdė savo gynėją ir jo merginą, atvykę gelbėtojai iš karto nušauna. Va ir visa gamtos apsauga. Herzogas savo personažo neteisina, netgi atvirkščiai,..."

7101. ==========================2006-04-11 11:00
geda kulturos atashe - Daunytei nieko nepadarysi matyt neskaito 7md ir nepazysta Pukytes asmeniskai, pritatariu nuomonei apie erogancija , o tarnyste tevynei, kaip suniui penkta koja.

7102. nuostabu2006-04-11 11:41
Kaip galima lietuvei Londone nezinoti Pukytes? Ji vienintele pastoviai transliuoja kulturines naujienas is megapolio - ir butinai paraso, kaip ten sekasi lietuvaiciams. Kulturos funkcionieriai turetu buti izvalgesni. Ir siaip, mieli lietuviai - dirbkit kartu tevynes labui, nera ko cia tas hierarchijas nustatineti, kas vertesnis.

7111. EL2006-04-12 15:09
aciu paulina uz info. :) taip as suzinojau kad dalyvavau siame projekte. kaip tai gali buti?

7112. paulina?2006-04-12 15:24
koks buvo kitas Lauros Garbštienės ir Artūro Bumšteino videodarbas? mazdaug...

7123. dyza2006-04-14 20:37
Na taip,nusipelniusios PAU-PUK nepakviete... Isizeidusi, neivertinta tinkamai, savimeile nukentejo ir pan. Visi kulturininkai visada atrodo komiskai, ypac kai sureiksmina savo persona ir nuopelnus. Pif-paf!!!

7125. ;;`2006-04-15 13:56
kazkaip skurdu.

7129. nihil2006-04-15 19:46
Apie nieka verta tik labai idomiai arba... nieko:)

7131. tarnautojas2006-04-16 00:06
sprendziant is gedimino pilies ir supstartiniu - baisiai reprezentatyvus renginys. ar nesutikai ten pukyte min. prudnikovo, o gal jis ten dainavo uz tos pilies pasislepes...

7162. Nesuprasta2006-04-19 00:51
Ne, Paulina, tu ryskiai kazko nesupranti. Bijau kad ne tik muzikoje. O ypac tada, kai taves, zinomos kulturos skleidejos ir siaip meninykes, neileidzia ir kilimelio po kojomis nepakloja (kaip buvai apsirengusi, beje?).

7194. aš ne snobas2006-04-20 12:22
bet man tikrai rūpi, kaip ėjai ten apsirengusi. Mirštu iš smalsumo... Tie britai tokie snobai, jo... Ir lietuviai negeresni. Jeigu su tais garsiais avietiniais batais, tai galėjo vien dėl jų tavęs neįleist, nes atrodei mieščioniškai ir kvailai, kaip "asilas raudonais batais". Žinok, mes, vyrai neskiriame raudonos spalvos atspalvių.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Kovo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 81 iš 81 
5:48:41 Mar 7, 2011   
Jul 2008 Nov 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba