Literatūra ir menas

Literatūra ir menas, 2011-02-25 nr. 3320,
www.culture.lt/lmenas/?st_id=17738

DAILĖ

Lietuvos globėjo šventė Vilniuje kviečia atrasti regionų meną

ERIKA DRUNGYTĖ

[skaityti komentarus]

„Tai, kad Kaziuko mugė yra lietuvių kultūros dalis, ypatingas reiškinys, jungiantis keletą svarbiausių elementų – senąją bažnytinių procesijų tradiciją, amatininkų metinį turgų ir pavasario apeigas, niekam nekyla abejonių. Daugiau kaip 400 metų Vilniaus vartai atverti visos Lietuvos žmonėms. Kaziuko mugė – ne vien amatininkų darbų pristatymas, prekyba, liaudies muzika ir verbų pražydinimas. Dalyvauti joje reiškia atlikti tam tikrą ritualą, prisidėti prie pavasarinio atgimimo, susitikti vieniems su kitais, palinkėti naujų derlingų ir vaisingų metų, pasidalyti meilės riestainiais (tai vienas seniausių Kaziuko mugės simbolių, riestainiai – širdelės, kuriuos dovanodavo mylimiesiems)“.

Taip pradedamas katalogas, kurį parengė ir išleido projekto „Lietuvos regionai istorinėje Vilniaus Kaziuko mugėje“ organizatoriai. 2010 m. Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros ir meno skyriaus vedėjas Edmundas Žalpys pakvietė Vilniuje gyvenančius įvairių Lietuvos regionų atstovus pasidalyti mintimis apie šventę, kurioje dalyvautų menininkai iš Dzūkijos, Aukštaitijos, Suvalkijos ir Žemaitijos. Vedėjo manymu, sostinei reikia ne tik virti „savo sultyse“, bet ir pajusti, kuo kvėpuoja Lietuva. Tik regionai gali tapti donoru, pamaitinti Vilnių naujomis idėjomis, gyvybingu vyksmu, o regionų menininkai turėtų galimybę eksponuoti kūrybą sostinėje. Taip gimė naujo projekto, kurį padėjo įgyvendinti kito projekto „Menas senuosiuose Lietuvos dvaruose“ organizatorius – VšĮ „Artkomas“, užuomazgos.

2010 m. įgyvendintas pirmasis etapas –­ „Vilnius –­ vartai į Dzūkiją“. Buvo atidaryta profesionalių menininkų – tapytojo druskininkiečio Sauliaus Rudziko ir akvarelininko alytiškio Benjamino Jenčiaus –­ paro­da, sulaukusi dėmesio ir pritarimo. Taigi pirmą kartą Kaziuko mugės istorijoje atsirado ir profesionaliojo meno.

2011 m. šventasis Kazimieras džiaugsis aukštaičiais, kurie užima didelę Lietuvos teritorijos dalį. Todėl devyniose Vilniaus galerijose planuojama eksponuoti 90-ties menininkų darbus. Kelias pavardes paminėsime: Šarūnas Miškinis, Remigijus Januškevičius, Ignas Gleixneris, Bronius Rutkauskas, Diana Rudokienė, Osvaldas Juška, Anatolis Stiško, Julius Zareckas, Laimonas Šmergelis, Nomeda Saukienė, Romualdas Pučekas, Eugenijus Raugas. Antrasis projekto „Lietuvos regionai istorinėje Vilniaus Kaziuko mugėje“ etapas „Vilnius – vartai į Aukštaitiją“ pristatys Aukštaitijos miestų ir miestelių profesionalių dailininkų darbus iš Jonavos, Ukmergės, Anykščių, Utenos, Zarasų, Ignalinos, Rokiškio, Pakruojo, Kupiškio, Biržų, Panevėžio, Kėdainių, Širvintų, Kaišiadorių, Radviliškio, Joniškio, Visagino. Tai puikūs dailininkai, žinomi Lietuvoje ir užsienyje, aktyvūs pa­rodų ir plenerų dalyviai, meno pedagogai ir kultūros veikėjai. Kai kuriuos menininkus pristato galerijos ar dailininkų judėjimai: „Dusetų galerija“, Anykščių galerija „Kampas“, Panevėžio „Galerija XX“, Širvintų rajono meno galerija „Mirnabalis“, Jonavos galerija „Homo ludens“, Ignalinos „Skaptukas“, biržiečių dailininkų grupė „8 plius“, Rokiškio menininkų klubas „Roda“. Aukštaitijos vėliavą padės laikyti Vilniuje gyvenantys aukštaičiai dailininkai Arvydas Bagdonas, Giedrius Kazimierėnas, Valdas Gurskis, Rimas Zigmas Bičiūnas, Mindaugas Skudutis, Romualdas Radzevičius, Silvestras Džiaukštas, Stasys Jusionis, Silvija Drebickaitė, Gražina Vitartaitė, Antanas Beinaravičius. Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerija parodys, koks yra aukštaičių vaikų „Žvilgsnis į Aukštaitiją“.

Džiugu, kad kalbos apie kultūros politiką, kurios prioritetas – regionai, tampa darbais, kad Vilnius per didžiausius visų laikų atlaidus ir gražią pavasario šventę atveria vartus Lietuvai, bet ne tik amatininkams, ūkininkams ir folkloristams. Vilniuje atsiveria vartai profesionaliajam menui, sukurtam atokiame kaime ar miestelyje.

Renginio atidarymas įvyks kovo 4 d. 18 val. Vilniaus rotušėje (Didžioji g. 31).


 

Skaitytojų vertinimai


66428. dk :-( 2011-02-27 20:17
kas per info? istestas projekto aprasymas? Ir ideja neigali. Kas nuo to pasikeis regionu menininkams, kad jie bus atvezti i Vilniu? Vilnieciai ir taip persisotine viskuo. Ar begs jie tu regiono menininku ziureti? vel kazkas pinigelius (Kaune) varineja.

66439. iksas2011-02-27 23:11
o varinėja tie,kurių dūšios primyžtos.Didelis bum,bet šnipštas.

Rodoma versija 1 iš 1 
8:36:58 Feb 28, 2011   
8 PM 8 PM
Sąrašas   Archyvas   Pagalba