SEPTYNIOS MENO DIENOS

2006-07-28 nr. 719

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
 Renata Dubinskaitė
Šviečiantis, plaukiantis ir skrendantis fojė
26

Savaitė 
• Neringa Černiauskaitė
Thomas Mannas ir šiuolaikinis menas

Muzika 
• Sigitas Šilinskas
Vasaros atokaitoje
1
• Skirmantė Valiulytė
Atveriantis kūrybinį Čiurlionio palikimą
1
• Liepos ir rugpjūčio "Muzikos barai"
• Mozarto jubiliejaus šventė
• "Bohema" suburs naująsias operos žvaigždes13
• Lietuva laimėjo teisę rengti Pasaulio muzikos dienas4
• Filharmonijos koncertai persikėlė į pajūrį
• "Lietuvos" ansamblis koncertavo Estijoje
• KONCERTAI1

Dailė 
• Vidas Poškus
Baltadvario kūrybinė laboratorija
133
• Brendančios skulptūros Kairėnuose5
• Ona Mažeikienė
LDK vėliavos ir žemėlapiai
• Sugrįžimas
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Teatras 
• Rita Aleknaitė-Bieliauskienė
Atsivėrimai
2
• Teatras – mano gyvenimas
• Rasa Vasinauskaitė
Tiesioginio teatro įspūdžiai
• Vilniaus mažasis teatras Maskvoje
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Nevasariniai filmai4
• Be traukulių
• Savaitės filmai1
• KINO REPERTUARAS2

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Pirmasis

Šviečiantis, plaukiantis ir skrendantis fojė

Valdo Ozarinsko interjerai ŠMC

Renata Dubinskaitė

[skaityti komentarus]

iliustracija
Valdo Ozarinsko instaliacijos "Fojė" fragmentas
Autoriaus nuotr.

Valdas Ozarinskas atliko rimtą architektūrinę intervenciją. Nieko sau atsakomybė ir valia manipuliuoti tokiu statiniu – konkretaus laikmečio, kažkieno kito autorystės, kolektyvinės atminties nešėju, turinčiu margą savo gyvenimo istoriją, tad beveik gyvu dariniu (ir dar milžinišku)... Vienur jis užklojo sluoksnį, kitur nusluoksniavo. Pilkšvas (beveik baltas) dažas nugulė ant senųjų ŠMC grindų pompastiškos grožybės – mozaikiškai margo "marmurinio" pakloto. Anų grindų nebesimato, tačiau jos ten vis dar neabejotinai yra. Ir šviesai gulant šonu netgi regėti jų faktūra. Galima sakyti, kad Ozarinsko paklotas neutralumo kilimas – beveik perregimas. Man pasirodė labai gražu, kad šis dažas stingo ne nuo sausros, o nuo vandens, tad keletą dienų fojė buvo lengvai paežerėjęs. Kažkas iš šio balų periodo naujajame paviršiuje tikrai liko – gal vandens lygumo, gal skaidrumo pėdsakai.

Ko nors tiesimas ant viršaus – tai dar niekis, palyginti su griovimu. Nenuostabu, kad pirmiausia šalin lėkė medžio dailylenčių lubos – medienai dabar tinkamesnė vieta bernelių užeigose. Tačiau išardyti – ne tas žodis. Ozarinskas greičiau jau išrengė pastato priimamąjį, nutraukdamas šalin visokius jo prisidangstymus. Galima tik pamėginti įsivaizduoti, kokie organiniai ir neorganiniai pasauliai evoliucionavo tose gan plačiose lubų ertmėse, kurios už dailiųjų reprezentacinių paviršių buvo niekam niekada neprieinamos. Nuo šiol jokių priedangų ir niekieno žemių. Yra, kas yra. Jei tarp sienos ir lubų liko plyšys, tai jis ir yra plyšys, būtent taip ir suvokiamas. Veikiausiai ne tik dėl grynumo ir atvirumo, o dar ir dėl to, kad Ozarinskui betoninės sijos gražiau už visus gražumus.

1967 m. pastatyto statinio fojė netrūko sunkumo, akmens ir akmens imitacijų bei visą tą svorį lydinčios niūrumos. Gal fojė slogutis turėjo teatrališkai edukacinių prasmių – iš prieblandos masyvūs laiptai vedė žiūrovus tiesiai į vaiskią kultūros ir meno šviesą... Vis dėlto koks praskaidrėjimas, kai apnuogintos ir paaukštėjusios lubos išsikaišė lempų gaubtais ir užsižiebė. Per atidarymą sau ir kitiems linkėjau, kad šitas baltas švytėjimas būtų visada, ne tik sutemus, ir nelabai tuo tikėjau. Vis dėlto atsitiko geriausia. Nuolatinė šviesa buvo Ozarinsko plano dalis. Vien jau to beveik gana, kad fojė taptų vieta ne tik perėjimui, bet ir užsibuvimui.

Šią šviesą sugeria ir rezonuoja baltutėlės plastmasinės dėžės. Spalva sniego, pieno, cukraus, šalčio. Ar būtų labai banalu čia ką nors pasakyti apie tyrumą? Pageltusiose, papilkėjusiose, parudusiose, dėmėtose sienose tas baltumas viliojamai įžūlus, trenkiantis negailestingu savo naujumu apsidėvėjusių, nors ir brangių paviršių pasaulyje. Turbūt panašiai švyti iš pieno plaukusios jauniklės tarp pavargusių damų. Kita vertus, baltumas turi ir pagarbos, ir puošnumo, ir santūrumo, kas santykius tarp senosios ir naujosios aplinkos daro apskritai įmanomus. Tik pabandykite čia įsivaizduoti tokias pačias žalias, raudonas, mėlynas dėžes (iš Ozarinsko biuro). Smūgis?

iliustracija
Valdo Ozarinsko instaliacijos "Fojė" fragmentas
Autoriaus nuotr.

Žinoma, sunkiau kalbėti apie plastmasės ir akmens santykius. Čia vėl turiu sugrįžti prie apsivalymo ir išsigryninimo retorikos (tačiau tokios, kuri nesusijusi su ekologiškumu). Plastmasė – tai lengvumas, pigumas, pakeičiamumas, neprisirišimas. Pigumas neįpareigoja, dėl to yra savas. Jis kviečia naudoti, o ne tausoti ar stebėti per pagarbų atstumą. Per atidarymą greta knygų gulėjo batai. Tai gerai atspindi plastmasinės dėžinės informacijos talpyklos logiką. Dėžė yra ertmė, skirta absoliučiai bet kokiems, visokiems daiktams. Be to, Ozarinskas ją panaudoja šimtu ir vienu būdu. Priveržia vertikaliai, įtaiso horizontaliai, suglaudžia po dvi į vieną uždarą tūrį, suveržia guminėmis žarnelėmis, klijuoja raides ir rikiuoja, rikiuoja, taisyklingai, užburiančiai. Štai jums lentyna, štai jums šviestuvas, stalčius, stalas, pufas sėdėjimui. Ir dar keletas potencialių panaudojimo būdų – lagaminas, skęstančiųjų gelbėjimo priemonė, pjedestalas ir beveik kas tik nori. Vieno daikto reinkarnacijų instaliacija. (Beveik) to paties objekto funkcinis lankstumas pavydėtinai atpalaiduoja visus hierarchinius ryšius – viskas vienodai svarbu arba nesvarbu, tas pats objektas skirtas ir žmogui atsisėsti, ir knygai pasidėti.

Dėžė dar yra savotiškas pusfabrikatis. Tačiau ant grandinių kabo keli masyvūs horizontalūs daiktai. Balta kanoja dugnu aukštyn, net blizganti naujumu. Ir tikrų tikriausi lėktuvo sparnai, debesų, audrų ir žvaigždžių šviesos nudėvėti. Nebebalti. Nereikia nė sakyti, kad pastarieji čia yra visiški čempionai, nurungiantys bet kurį senosios architektūros ar naujosios instaliacijos elementą savo neatremiamu tikrumu ir gausiais pasakojimais iš kolektyvinių fantazijų srities (ikariški instinktai, pilotai superberniukai, lėktuvų katastrofos, technikos manija, galia, kelionės, karas ir t.t.). Būtų visiškai simboliška ir romantiška, jei nebūtų stilinga ir dar funkcionalu, jei nupjautas sparnas negalėtų čia pat pavirsti erdvės funkcijų riboženkliu ar baru. Argi meno institucija neatrodo patraukliau, kai žiūrovus fojė pasitinka stiuardesės-barmenės? Jei rimtai, "idėjų oro uostas" yra ŠMC vedamoji kolektyvinė fantazija, kurią Ozarinskas ėmė ir daugiau negu įkūnijo. Tačiau skristi – ne vienintelis pasiūlymas. Dar siūloma imti, dėti, sėstis, lenktis, remtis, siūbuoti, paslinkti, plaukti ir kitaip veikti.

 

Skaitytojų vertinimai


8441. kiskis p2006-08-03 21:58
meno institucija atrodytu dar patraukliau jeigu ziurovus foje pasitiktu striptizo sokejos. SMC vedamoji kolektyvine fantazija. kas tai per daiktas.

8446. galibuti2006-08-04 03:41
manau tik durnas pikciurna gali piktinktis tokiu dalyku apie kuri yra sitas straipsnis...

8447. kiskis p2006-08-04 08:37
man visai nerupi piktintis. tas daiktas ner tiek paveikus kad imciau piktintis. net nebuvus parodoj speju, kad pakankamai sterilus ir pizoniskas. vienzo, be jegos.

8471. idomus pastebejimas is kitur2006-08-04 15:57
"Konkreciai ta diena as be perstojo ziurejau zinias, gaudziau kiekviena zodeli ir zinot ka?-netiketai buvo pranesta kad rugsejo 11 diena apie 600 zydu pasieme laisva diena, sutapimas blin...Girdejau ne tik as viena, taciau si ` ryskiai nutekejus informacija` nebuvo niekad pakartota..Ir nebus!"

8472. ?2006-08-05 04:18
kur tie zydai dirbo? WTC?

8473. kiskis p2006-08-05 10:31
ŠMC.

8475. Elitinis Runkelis2006-08-06 00:10
Na ka, sweikintina. Ko tolyn, tuo idomiau. Wisiskai nebejaudina SMC projektai. Taciau jaudina menotirinku patiriamas orgazmas juos komentuojat. Faina. Labai jau witaliska kalba. Gaila, kad kritikai tampa prozininkais adwokatais, o ne situacijos wertintojais. Siaip ar patys autoriai galetu taip priwersti dirbt sawo pasamone.. Tokios parodos .. gaila tu kurie jas organizuoja. Na wisdelto cia Wilnius- prasiputusiu miestas:) Galwa swaigsta, o samones dezutes ir stalciai tusteja tusteja tusteja.... Sekmes SMC kolektywe ir ju globejai. :)

8476. kiskis p - elitiniam runkeliui2006-08-06 10:26
o gal pats galetum pasitengti ir tapti situacijos vertintoju? pripildyti samones dezutes vertingo turinio.

8477. eos2006-08-06 11:47
O kodel elitinis runkelis turetu tai daryti? Tai kam tokiu atveju reikalingas pulkas menotyrininkiu? tam kad per visa puslapi (pirmaji!) svaiciotu apie kazkokia balta kanoja?? Nepykit, bet man tada geriau Poskaus straipsnis, ten bent nuosirdziai pasijuokti galima.

8478. kiskis p2006-08-06 12:07
ar jus kai valgot buterbroda, tai kas nors jums ji sukramto? geraiusai butu pamatyti paroda paciam ir pasiskaityti straipsni. bet tai idealus variantas. kadangi zinau ko is ozarinsko galima tiketis tai i paroda nepulsiu, bet jegiu eisiu pro sali tai uzmesiu aki. o skubeti su apibendrinimais apie nebejaudinancius smc porjektus gal irgi nevertetu. visko buna. "kazkokia balta kanoja" - ar tai koks argumentas uz ar pries ka nors? joks. kanoja kaonjai nelygu.

8479. eos2006-08-06 12:30
Aisku, kad smc "visko buna". Smc cia nekritikuoju, netapatinkit manes su runkeliu. As klausiu jusu Kiski P, ar menotyrininko funkcija - rasyti susizavejimo kupinus literaturos kurinius? Taigi cia ode Ozarinskui.

8480. kiskis p2006-08-06 13:20
asameniskai laukiu is menotyrininko kad pasakys man ko pati nesugalvojau ir nepastebejau. ko nezinojau. tikiuosi kad bus labiau isisilavines uz mane ir paskatins mane dometis. nustebins. itikins kuom netikejau. tokio idmomumo surandu anriuskeviciaus (tiksliau surasdavau anksciau), narusytes, kreivytes nu nezinau dar kieno rasiniuose. sito straipsnio net negaliu atidziai perskaityti. jis man atrodo nenuosirdus todel nevertas gilintis. vizualiai negrazus. bet padarykim prielaida kad menotyrininke is tiesu suzaveta.

8481. kiskis p2006-08-06 13:34
pabandziau atidziau paskaiyti. gal reikia pamatyti tuos daiktus. nepagaunu zanro.

8486. vienu zodziu2006-08-07 14:32
gaidynas ta VO instaliacija, atejau kazkada, ziuriu, remontuoja berniukai, na kagi ,smc darosi remonta ir tuo paciu dar i emisija bando pakliut. juk cia viesieji-privatieji rysiai. jis netempia emisijos lygio, bet argi tai kam nors rupi? tokia salis. niekas niekad nepakritikuos, tik tyliai sneka ir niekas nesikeicia. lauxim, kol sita karta mirs, prisieme nepelnytu nuopelnu.

8492. geras ponas to vienu žodžiu2006-08-07 16:18
žiūriu, kad 7md komentatorių tarpe vis labiau plinta zekiškas žargonas - jau kažkelintame komentare sutinku tokias sąvokas kaip "gaidys", "gaidynas" etc., dar trūksta verchų ir visų kitokių. gerai, labai įdomu. bus dar įdomiau kai santykius zekiškai pradės aiškintis:) o straipnis man pasirodė normalus - aprašė ir net labai smagiai aprašė - reiks nueit apžiūrėti, ką taip aprašė. vienu žodžiu tai siūlau iš tikrųjų palaukti, kol šita karta numirs - gal ir bilietai į šmc tada bus pigesni:)

8498. jad2006-08-08 01:57
tik vieną galiu pasakyt - apie gaidišką vietą kitaip kalbėt neįmanoma.daiktus reikia vadint savais vardais.gaila neatsiranda jokio anti-šwc dzhihado.

8500. neitariantys2006-08-08 03:04
bajeris tame, kad dauguma zmoniu kai kalba apie SMC tai kalba jie apie SMC kavine.

8501. patarimas jad2006-08-08 07:51
tai kelk tą džihadą, susisprogdink, nusipjauk sau galvą ir bus alternatyva

8504. lankytojas2006-08-08 11:40
Labai pagyvino vestibiuli. Sveikinu Valda!

8541. guzik :-) 2006-08-10 04:34
gaila, kad neprisidejau prie shio projekto, nes tai puiki, nuo praeities atitrukstanti mintis ir nereikia per daug galwot. o ypach tai patinka vaikam...pastarieji jauchia kas ura gerai..

8551. hm2006-08-10 21:13
siaip stebuklo nera

8553. Ronaldas2006-08-11 00:18
siaip tai vaikams ir Mcdonalds labai patinka

8554. to kiskis p :-) 2006-08-11 10:01
visada maniau, kad kiskis - vyriskos lyties, o cia skaitau, parasyta "ko pati nesugalvojau". tai jus kiskis ar kiske?

8557. kiskis p2006-08-11 11:13
jus gal kiskio nemates? bent paveiksleliuose? toks pilkutis su ausytem. tai va ir as toks.

8607. avis_su :-( 2006-09-11 20:34
straipsnis-skylė.nieko konkretaus,tik išklęrę susiraizgę pasvaičiojimai.

8753. man+as :-) 2006-10-20 12:25
ozarinskas manau bene vienintelis architektas lietuvoje nusipelnes mano pagarbos, ir ne del expo o del butent tokiu projektu... jai nesuprantat tikru dalyku daznai geriau patylet

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Vasario

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 179 iš 204 
5:59:22 Feb 28, 2011   
Jun 2008 Oct 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba