Literatūra ir menas

Lietuvos rašytojų sąjungos savaitraštis
Literatūra ir menas

2010-07-23 nr. 3294

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |


PIRMASIS 
• KOIČIS JAKUČIGAVA.
9

KULTŪROS ŽEMĖLAPIS 
• PARODOS
• VAKARAI
• ĮVAIRŪS

AKTUALIJOS 
• ASTRIDA PETRAITYTĖ.
Dvasios diduomenės klaustukai
2
• Prezidento Valdo Adamkaus kalba,8

ESĖ 
• STASYS STACEVIČIUS.
Mano PIN kodas
4

KNYGOS 
• EGLĖ MYKOLAITYTĖ.
Postilių dialogai
1
• JANINA SURVILAITĖ.
Dorybingumas pagal M. Martinaičio biografinius užrašus „Mes gyvenome“
• NAUJOS KNYGOS
• Bibliografijos ir knygotyros centras

ŠOKIS 
• AIVARĄ LEIMANĮ kalbina JŪRATĖ TERLECKAITĖ.
Apie Latvijos baleto kasdienybę ir svajones
 KAMILĖ ŠULCAITĖ.
Skleisti meną ir grožį – gyvenimo tikslas
1

DAILĖ 
• RAIMONDA KOGELYTĖ-SIMANAITIENĖ.
Meninis stiklas virtualioje erdvėje
3

MUZIKA 
• AUDRONĖ ŽIŪRAITYTĖ.
Dar kartą apie Chopiną – Lenkijoje ir Lietuvoje

KULTŪRA 
• AUŠRA JAKUBELSKIENĖ.
Laukiami gimtinėje

POEZIJA 
• TADAS ZARONSKIS.
5
• ROMUALDAS ALEKNA.
8

PROZA 
• EGLĖ SAKALAUSKAITĖ.
Karpiai
7

VERTIMAI 
• MARLEN HAUSHOFER.
Pragaras
1

(PA)SKAITINIAI 
• MINDAUGAS PELECKIS.
Įtikėjimas
5

FOTOGRAFIJA 
• RŪTA ŪSAITĖ.
Fotografo atminimas: Žilvinas Jasys
1

SAVAITĖ SU TV 
• SKIRMANTAS VALIULIS.
Peizažas po mūšio

DE PROFUNDIS
Prisėlina saulėlydis / Mano minkštas vietas paliečia
 
• JONAS JAKŠTAS.
Šeši (SEX)centonai
5

Šatėnų prieglobstis 
• Aštuonioliktoji savaitė62

ŠOKIS

Skleisti meną ir grožį – gyvenimo tikslas

KAMILĖ ŠULCAITĖ

[skaityti komentarus]

iliustracija
Olga Tamašauskienė
Nuotrauka iš asmeninio archyvo

      Balandžio 24 d. spektaklio „Sniego karalienė“ Rusų dramos teatro scenoje laukiau su virpuliu širdy. Pirmą kartą pasirodymą turėjau stebėti iš šalies. O juk tiek metų šokta „Nuotaikos“ kolektyve, kuriam vadovauja Olga Tamašauskienė, švenčianti dvidešimt penkerių metų kūrybinį jubiliejų. Su kokia pagarba ir pasididžiavimu į šią moterį žvelgė buvusios šokėjos ir kaip klusniai užkulisiuose elgėsi „Nuotaikos“ mergaitės! Kiek šilumos, dvasios, energijos ir kūrybinio užsidegimo turi turėti vadovė, kad iš bjauraus ančiuko paverstų mus gražiomis gulbėmis. Rodos, dar neseniai pati šokau Sniego karalienę, o štai dabar, po spektaklio, kalbinu OLGĄ TAMAŠAUSKIENĘ.


Dvidešimt penkeri metai kūrybos. Tai daug ar mažai?

Lyginant su žmogaus amžiumi – tai tik pradžia, bet žvelgiant iš meninės pusės – tai graži branda, pats žydėjimas. Šokau visą savo gyvenimą tiek baletą, tiek liaudies šokius, todėl kūryba man ateina savaime. Kiekvienas šokis ar miniatiūra atsiranda tik iš įkvėpimo ir troškimo kurti. O šokis gimsta iš kūrybos. Vos tik išgirstu širdį užvaldančią muziką, judesiai savaime mintyse susidėlioja, kruopščiai juos užsirašau, ir tada prasideda darbas baleto salėje, visa tai perteikiant mergaitėms. Patirtis ir kūrybinis įkvėpimas didžiulis. Negalėčiau suskaičiuoti, kiek tų šokių buvo, ir žinau, kad jų dar bus daug.

„Nuotaikos“ kolektyvui vadovaujate dvidešimt penkerius metus. Iš kur tiek ryžto ir kantrybės?

Viskas prasidėjo nuo paprasto mokykloje įsikūrusio baleto būrelio, kuriame šoko kiek daugiau nei dvidešimt mergaičių. Po truputį augome, po kelių metų „Nuotaika“ tapo vienas gražiausių kolektyvų Vilniaus mokytojų namuose. O prieš devynerius metus buvo įkurta 10-metė choreografijos mokykla „Nuotaika“, prisiglaudusi Vilniaus Naujamiesčio moksleivių namuose.

Iš kur tas pasiryžimas, nežinau. Jaučiu, kad einu tuo keliu, kuris man skirtas, nes kitur savęs neįsivaizduoju. Vaikų ugdymas bei mokymas reikalauja daug pastangų, bet kai matai juos šokančius scenoje, augančius ir tobulėjančius, supranti, kad geresnio jausmo ir negali būti, kad visas įdėtas darbas ir viltys pasiteisina. Matyt, mano prigimtis būti pedagoge, nors vadybinio darbo mano veikloje taip pat daug. Dirbdama su vaikais jaučiuosi gerai, mano darbas man kartu ir didžiulis malonumas. Viską darau ne dėl naudos, o iš idėjos.

Kokia esate vadovė, kokias vertybes diegiate mergaitėms?

Pirmiausia mus sieja pagarba, atsakomybės jausmas ir meilė šokiui. Kaip vadovė esu griežta ir reikli, nes tik taip galima išugdyti šokėją. Tai sunki specialybė. Tačiau niekada mano ir mergaičių santykiai nebuvo tik darbiniai. Nemažai žinau apie kiekvienos jų gyvenimą. Žinoma, vienos atsiveria labiau, kitos uždaresnės. Tačiau nuoširdumas ir abipusis supratimas visada vienijo kolektyvą. Ypač mus suartina kelionės. Kasmet turime koncertų užsienio šalyse. Didžiuojuosi savo mergaitėmis ne tik dėl to, kad jos skina laurus tarptautiniuose šokio festivaliuose, bet ir todėl, kad yra supratingos, klusnios, visada elgiasi atsakingai ir mandagiai.

Vadovavimas kolektyvui, choreografijos mokyklai „Nuotaika“, koncertų bei kelionių organizavimas, naujų šokių kūrimas užima galybę laiko. Kaip atrodo Jūsų laisvalaikis?

Atvirai pasakius, visas mano gyvenimas ir laisvas laikas yra nukreiptas į baletą, šokį, savęs, kaip specialistės bei pedagogės, tobulinimą, todėl laisvo laiko beveik neturiu. Jei po repeticijų, koncertų, parengus darbo planus, suderinus visus grafikus, atsiranda laisvo laiko, stengiuosi pasižiūrėti šokių įrašus per užsienio televiziją, apsilankyti baleto spektakliuose, nes reikia pasisemti idėjų, naujų tendencijų, kad turėčiau ką papasakoti ir ko išmokyti mergaites. Kai pasitaiko galimybė, važiuoju į užsienio šalių baleto ar šokio festivalius. Ne kartą pati Jūrmalos festivalyje „Arabesque“ buvau vertinimo komisijos narė. Man įdomu, kaip šoka kiti kolektyvai, nes tada galiu palyginti ir žinoti, kur reikia pasistengti. Svarbiausia matyti toli ir siekti daug. Trokštu, kad mano kolektyvas tobulėtų ir augtų. Kartais tenka pačiai siūti koncertinius kostiumus, daryti jiems papuošimus, siuvinėti ornamentus.

Su tokiu atsidavimu ir energija tikriausiai vaikus traukiate kaip magnetas, gal prisimenate, kiek jų išauklėjote per visus darbo metus?

Per dvidešimt penkerius metus mano baleto pamokose apsilankė tūkstančiai šokėjų, sunku būtų pasakyti tikslų skaičių. Ne visos mergaitės mokėsi iki galo, tačiau tokių, kurias užauginau nuo pat vaikystės iki tol, kol tapo merginomis, keli šimtai. Džiaugiuosi matydama, kaip jos auga, bręsta, kaip tampa gražiomis šokėjomis, elegantiškomis merginomis. Visos mano choreografijos mokykloje besimokančios merginos įstoja ir baigia aukštąsias mokyklas, nemažai jų pasuka ir šokio keliu.

Gal prisimenate kokių įdomių istorijų iš koncertų? Ar pykstate už klaidas arba mergaičių pokštus?

Niekada nepykstu, ne toks žmogus esu, myliu vaikus. Į jų krečiamus pokštus išmokau žvelgti su šypsena. Prisimenu, kaip kartą viena šokėja į sceną išėjo su megztiniu, pamiršusi nusivilkti, kita su kojine, nereikalinga. Atsitinka ir taip, kad kas nors pameta kokią karūnėlę scenoje ar pamiršta kažką atsinešti. Mergaitės yra išmokusios išsisukti iš įvairiausių situacijų. Neseniai šokome „Rusų dienose“ Vilniuje, tai vidury šokio muzika nutrūko, tačiau merginos nepasimetė ir šokį pabaigė taip, tarytum būtų grojusi muzika. Kelionėse nuotykių netrūksta, kai reikia visas mergaites sužiūrėti, kad kur nenuklystų, nepasimestų, tačiau skųstis jomis negaliu.

Ko baletas išmoko? Ar jis populiarus dabar?

Baleto studijų, choreografijos mokyklų nėra daug, vos kelios Vilniuje. Baletas ugdo meilę šokiui, muzikai, suteikia grakštumo bei elegancijos. Be grožio dalykų, jis vaikui ugdo atsakomybės jausmą, norą dirbti ir siekti tikslo. Nuo mažų dienų mergaitės pas mus mokosi klasikinio šokio, liaudies, modernaus šokio bei baleto istorijos pamokų. Sunku išlaikyti klasikinio baleto stilių, nenukrypstant į populiariuosius ar modernųjį šokį. Daugelis gerų baleto šokėjų nedrįsta kurti mokyklų, nes tam reikia ne tik būti profesionalu scenoje, bet ir geru pedagogu pamokoje.

P. S. Jei šiame kolektyve nebūčiau praleidus keturiolikos metų, negalėčiau suvokti, jog galima šitaip mylėti šokį, meną, darbą. Bet matydama, kaip auklėjama šios asmenybės tobulėju pati, kaip visų akys su pavydu krypsta į šokančią merginą, suvokiu, kad tai – įmanoma. Nežinau, ar kada pati būčiau taip pamilusi šokį, nežinau, ar bučiau išmokus taip daug, bet dabar telieka pasakyti – ačiū už dovaną...


 

Skaitytojų vertinimai


65567. komentaras :-) 2011-01-13 13:32
Labai grazu :)

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Vasario

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 8 iš 8 
5:17:45 Feb 14, 2011   
Feb 2010 Feb 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba