ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2003-05-24 nr. 653

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

PETRAS RAKŠTIKAS. Istorijos (2) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Nuščiuvimas (5) • LIUDVIKAS JAKIMAVIČIUS. Eilėraščiai (30) • Patikslinimas (8) • JURGIS JANAVIČIUS. Apie regbį (3) • ROMUALDAS OZOLAS. Supratimai: kasdienės mintys (15) (11) • MILDA ALIŠAUSKIENĖ. Satanizmo apraiškos Lietuvoje (84) • SIGITAS GEDA. Šuo šunį džiovina (24) • JURGITA LUDAVIČIENĖ. Tinklo viduje (4) • ANNA GAVALDA. Ambra (2) • JŪRATĖ BARANOVA. Kaip surasti Jorgės Luiso Borgeso namą? (7) • AKVILINA CICĖNAITĖ. Kvapai: erotika ir teologija (16) • Buvusį tautodailininko Liongino Šepkos kaimyną ANTANĄ TUNAITĮ kalbina Gytis Norvilas. "Šapka. Lietuviškai – kepurė" (2) • ANTANAS LAPĖ. Mano televizorius (3) • VIDMANTAS JANKAUSKAS. Prieš šimtą metų Bernardinų sode... (2) • KAZYS SAJA. Cugcvangas (38) • Laiškai el. redakcijai, sau ir kitiems (47) •

Mano televizorius

ANTANAS LAPĖ

[skaityti komentarus]

Ėjau per Vilniaus Žaliąjį tiltą su mano nuo vaikystės mylimomis ir neseniai nupraustomis, nušiūruotomis keturiomis skulptūromis. Laikas eina! Prieš keletą metų lietuviai dar rėkavo: griaunam! Dabar kažkas jau kažką reiškiančią (ar svarbu ką?) meninę akciją sugalvojo – užlipkim ir viešai numazgokim tuos kolūkiečius ir darbininkus!

Kita "akcija" plūduriavo Neries viduryje. Gelsvoje, panašioje į margariną "Vilnius", dėžutėje plevėsavo tamsiai mėlynos vėliavos. Laikas ne tik eina, bet ir atėjo! Įstojome.

Mano televizorius aną savaitę dažniausiai kartojo: Žečpospolita, SSRS, Europos Sąjunga; jeigu neatsiduosim Vakarams, pasiglemš Rytai. Bet visiems TV kanalams labiausiai patiko joti ant "Vilniaus prekybos" arkliuko. Kam vidury referendumo dykai dalijo alų, skalbimo miltelius ir šokoladuką, o ne, pvz., knygas? Įžeidė tautą. Prekybininkų generalinis ekrane nepasirodė, atsimušinėjo telefonu. Saldžialiežuvis euroskeptikas Veselka per "Koridą" vis dėlto tiksliai suformulavo: galingoji "Vilniaus prekyba" suvystys Europos Sąjungą, o ne atvirkščiai. Štai ką statysim ant naujojo tilto per Nerį – parduotuvę "Maxima"!

O centrinė "Koridos" dama kaip Atlantas ant pečių tebelaiko pusiausvyrą – štai tau ir anekdotai apie blondines. Galiu ją lyginti net su rusiškojo 1-ojo Baltijos kanalo "Pagrindinio instinkto" kostiumuota ir pakaustyta gražuole. Atsiranda ir pas mus nepėsčių moteriškių – jeigu ne postuose, tai ant podiumo.

O Nomeda Marčėnaitė! Pranoko net Oželytę. Ir, regis, dailininkė, net nebaigusi aktorinio. Pavadino laidą "Nomeda", ir viskas aišku. Populiariausia. Skleidžiasi kaip ta tulpė (et, neskiriu gėlių) ir nevysta. Kalbėjo apie vaikus, kurie išspiriami iš namų, neatsimenu, amerikietiškai ar europietiškai – 18 metų. Jeigu yra teisė balsuoti, teisė tekėti, tai štai tau ir teisė kaip sau nori užsidirbti. Grūdinkis ir kad jokių nuoskaudų! Tokia štai ES ląstelė. Nomeda džiūgavo. Tokia džiūgaujanti laida. Atrodo, yra Kaune net toks teatras vaikams "Džiugena". Temų televizijos redaktoriai dar prigalvos daug. Tik džiugink, atleisk, prašyk, pirk. Vienu žodžiu, televizija.

Be to, savikritiška. Štai mano kruopščiai sužymėto TV programų žurnalo pabaigoje sudėti net ir baisiausi internetiniai laiškučiai. Pvz.: "Rodant idiotus gimdoma karta".

Bet juk gali pasirinkti. Žiūrėti į televizorių ar eiti prie šaldytuvo ir įsijungti dujinę. (Tik reikia nutaikyti, kad užkandis būtų pagamintas prieš pat mėgstamiausią to vakaro laidą. Kramtai ir žiūri. Viskas.)

Šiam kartui drįstu pasiūlyti. Kai tik apverti tą elementarų, didelį, per visą keptuvę miltinį blyną, greit pjaustyk ant jo fermentinį sūrį (kam tarkuoti, paskui nereikės tarkos plauti), netrukus tiesiog ant keptuvės suvyniok jį, dar paskrudink ir – į lėkštę. Šitaip dar porą. Ir gali su ta lėkšte, net be peilio varangotis ant sofos.

Vienintelis dalykas, kuris mane užknisa net su blynais gerklėje, tai televizinė masuotė. Tie, kurie už nugarų sėdi. Jiems duoda po tris litus ar jie patys turi susimokėti už vietą po saule? "Prašau žodžio" rungtynėse su "kietu biču" Paleckiu iš viso grūdosi kažkokie vaikigaliai ir vaipėsi. Užtenka čia jau tos siaubingos, atgal šliaužiančios lyg elektros kėdės su prakišusiu herojumi. Būna komedijų, kuriose, kai tau reikia susijuokti, pasigirsta įrašytas juokas – tada gali nesivarginti, nesijuokti ir toliau kramtyti. Galėtų ir Lietuvos televizininkai, bent jau linksmoji ir, rodos, džiugiai piešianti ir džiugiai vaikus auginanti Nomeda, pripaišyti kartoninių dekoracijų. Spalvingų, traukomų, banguojančių. Mūsų TV išgarsėtų kaip avangardinė – ir kitose tos pačios masės pilna.

Bet jei kalbėtume rimtai, tai šiuo atžvilgiu savo svarų žodį turėtų tarti psichologai – kodėl negana bendravimo su keliomis mobiliomis TV kameromis, kodėl reikia apsisodinti plojančia publika ir jai vaidinti? Negi sunku įsivaizduoti anapusinį žiūrovą? Kinas kine, televizija televizijoje.

Nors Paleckis tikrai atsimena, kad į jį žiūri koks milijonas ir griežtai skaičiuoja minutes ir žodžius. Neduoda išsilieti iki galo. "Kodėl neduodat man baigti?!" – "Todėl, kad jeigu išsyk neatsakysim į pirmą jūsų pasisakymo dalį, visai susipainiosim". Šaunuolis. Lieka laiko žanrui: kėdė, laikrodis, skambučiai, suskaičiuoti balsai ir šaržas. Profesionalas. Eurooptimistai ir jo rungtynėse nugalėjo panašiu į didžiąsias rezultatu.

Belieka išvesti šunį į tamsų, televizorių iš daugiabučių apšviestą lauką, pasikloti lovą ir pasiimti šios savaitės knygą. Kino teatruose rodo ir dar, manau, rodys "Valandas", kurias turėtų pasižiūrėti Virginios Woolf gerbėjai.

TV apžvalgą baigsime citata iš "Ponios Delovėj". "Keistas bendrumas siejo ją su žmonėmis, su kuriais ji niekada nėra kalbėjusis, – su kokia nors moterim gatvėje, kokiu nors vyru, stovinčiu už prekystalio, net su medžiais ar klojimais. [...] kadangi matomasis mūsų pavidalas, matomoji mūsų dalis yra tokia efemeriška, palyginti su nematomąja, kuri driekiasi labai plačiai, – jog nematomoji mūsų dalis galbūt išlieka gyva ir po mirties ir ją galima aptikti kokiu nors būdu susijusią su vienu ar kitu žmogumi arba net klajojančią po tam tikras vietas. Galbūt".

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


3209. sol2003-05-27 22:31
Saunumelis! :)

3226. Puikumelis2003-05-28 15:45
labiausia pabaiga patiko...iki jos daug maz viskas buvo be rysio, o su ja - visiska visa ko nesamone.Tikrai, puikumelis

3296. H2003-05-30 14:39
Zyzimas ir tiek. Gyventi realybeje, o ne telike ar kompe, yra kiekvieno asmeninis pasirinkimas. Galbut kai kuriems sunkiau suvokiamas. Bet nemanau, kad postringavimas apie prie visokiu ekranu gulincia ir puvancia visuomene yra ko nors vertas. Jei tau patinka skaityti, skaityk. Ziurek filmus, kurie tau atrodo geri. Nei Nomeda, nei Paleckis, nei iskrypusi visuomene tau nepriestaraus..

Rodoma versija 22 iš 22 
14:52:42 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba