ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2003-11-22 nr. 677

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

GINTARAS BERESNEVIČIUS. Maskva (67) • KASPARAS POCIUS. Kitokio scenarijaus jėga (7) • LAIMANTAS JONUŠYS. Laikraštis monitoriuje (44) • CHARLES SIMIC. Amerikiečių poetasKAREN HORNEY. Kultūra ir neurozė (10) • Išsivadavimas pagal Osho (19) • SIGITAS GEDA. Tai kurmio kosuliai (18) • VIKTORAS LIUTKUS. Norėčiau būti Algimanto Kuro nutapytu daiktu (10) • CHRISTOPH KLIMKE. Kūnų ir daiktų šventumasMARIJA JURGELEVIČIENĖ. Tikra mergaitė (29) • GABRIELĖ LABANAUSKAITĖ. Moteriškosios reprezentacijos A. Žagrakalytės poezijoje (22) • VYKINTAS VAITKEVIČIUS. Senosios Vilniaus šventvietės (10) • VYGANTAS VAREIKIS. Samsonas Gazoje (12) • ANDRIUS ŠIUŠA. Pinigus ir meilę sunku paslėpti (9) • Mielieji skaitytojai! (41) • Laiškai Sau ir Kitiems (140) •

Tikra mergaitė

MARIJA JURGELEVIČIENĖ

[skaityti komentarus]

iliustracija
Henri Matisse. Apversta galva. 1906

Visuomet buvo daugybė mergaičių. Tik visai neseniai pastebėjau, kad jų yra daug daugiau, negu maniau.

Mergaitiškumas pirmiausia priklauso mergaitėms, o tik paskui berniukams – tai moteriškos laisvės ir "jėgos" išraiška, neturinti nieko bendra su bejėgiškumu ar vaikiškumu. Mergaitė gali viską. Ir to tikriausiai niekas negalėtų paneigti.

Tikriausia kada nors mano pažinota mergaitė buvo jaunesnioji tėvo sesuo. Mes ją vadinome Ciocyte. Ji nešiojo džinsus, paprastas palaidines ir liemenes, ji turėjo savą "mergaitišką išdidumą". Ji skyrėsi nuo moterų ir kartu tas buvimas mergaite neturėjo nieko bendro su jos amžiumi ir aplinkybėmis.

Dabar, kai esu jau suaugusi, kartais galvoju apie mergaitiškumą kaip apie tam tikrą filosofinę sistemą. Manoma, kad vedybos padaro mergaitę moterimi. Mandy Smith, kuri laiko save mergaite, buvo ištekėjusi du kartus. Daugelis žmonių mano, kad moterimi tampama pagimdžius. Garsi manekenė Kate Moss, ypatinga tuo, kad atrodo kaip keturiolikametė, taip pat sako, kad tebėra mergaitė, nes neturi vaikų. Tačiau mirusio grupės "Nirvana" vokalisto žmona Courtney Love turi vaiką ir vis tiek yra mergaitė. Kuo mergaitės išsiskiria? Jos yra impulsyvios. Tai vienas esminių skirtumų.

Viską lemia gyvenimo būdas. Tuo momentu, kai atsisakoma kvailų dalykų, pavyzdžiui, bastymosi visą naktį ar keliavimo nežinomais keliais pakeleivingomis mašinomis, prarandama jaunatviškumo dvasia, o kartu ir mergaitiškumas.

Pradėjau pasakoti apie Ciocytę. Tęsiu.

Ciocytė buvo nedidelė, liesa ir inteligentiška. Ji dirbo geografijos mokytoja ir vadovavo šokių būreliui. Tuo metu jai tikrai nebuvo daugiau kaip dvidešimt penkeri, bet šokėjus ji muštravo labai gerai. Laimėdavo visus konkursus. Jos mokiniai kaldavo geografiją kaip pašėlę, pertrauka prieš geografiją būdavo tylaus "zubrinimo" su vadovėliais rankose pertrauka. Tarsi kiti dalykai būtų net nebeegzistavę šiame keistame pasaulyje. Mat Ciocytė neturėjo kantrybės ir niekada neslėpė savo nepasitenkinimo.

Per visą savo gyvenimą pas ją esu buvusi tik vieną vienintelį kartą, kai man buvo keturiolika. Mūsų šokių būrelis važiavo į svečius pas jų šokėjus. Pasisvečiavus mus susodino į dengtą sunkvežimį ir liepė laukti, o mus lydėję mokytojai, matyt, buvo vaišinami. Buvo žiema. Mums šalo kojos. Buvome alkani. Mokytojai vis nesirodė. Mes pavargome dūkti. Netikėtai atėjo Ciocytė. Liepė man lipti iš sunkvežimio, paėmė už rankos ir parsivedė namo. Išvirė arbatos, pavaišino meduoliais ir namie keptais sausainiais, kurių man leido valgyti kiek tik noriu. Bet aš nedrįsau valgyti tiek, kiek norėjau.

Ji nuomojo vieną kambarį ir buvo, kaip man tada pasirodė, gražiai susitvarkiusi. Man pas ją buvo taip gražu, kad mintyse prisiekiau užaugusi būti mokytoja, gyventi viena ir turėti tokį pat knygų prikrautą kambarį. Paskui ji mane nuvedė atgal, stipriai laikė už rankos, neleido man nei bėgti, nei skubėti, ramiai padėjo įsiropšti į sunkvežimį, kur buvau sutikta kaip pati laukiamiausia viešnia, nes mokytojai jau buvo sugrįžę, bet niekas nedrįso manęs barti, ir mes išvažiavom. Tąkart pirmą sykį gyvenime pamačiau absoliučiai girtą savo istorijos mokytoją. Jis kalbėjo nesąmones ir lindo prie mergaičių.

Kai grįžau namo, mama negalėjo atsistebėti, kad Ciocytė buvo mane parsivedusi į namus. Tėvo giminė mano mamos nemylėjo. Taigi natūralu, kad nemylėjo ir jos vaikų.

Tiesa, pamiršau pasakyti, kad tą vasarą man ir vėl nenupirko dviračio. Kad aš nebliaučiau ir nesijausčiau pažeminta, mama man leido važinėtis tėvo dviračiu, kai jo nebūdavo namie. Važinėtis galėjau tik aplink namą. Kaip voverė sukdavau ratų ratus, perkišusi koją per vyriško dviračio skersinį ir pakrypusi į šoną.

Kartais mama, grįždama palesinusi vištas, sustodavo vidury kiemo ir liūdnai žiūrėdavo į mane. Variau kaip beprotė. Tėvas sugrįš – viskas. Norėjau pasinaudoti proga ir labai gerai išmokti važiuoti, kad jei kas iš klasės draugų paskolintų dviratį, galėčiau sėsti ir važiuoti kaip niekur nieko. Varoma šio slapto troškimo sukau ir sukau apie namą kaip prakeikta.

Kartą mama nebeištvėrė ir leido man nuvažiuoti vieškeliu iki pieninės ir sugrįžti. Nurūkau kaip vėjas. Buvo šilta vasaros pavakarė... Net ir šiandien prisimenu tą jausmą, tą kvapą... Aš, galima sakyti, buvau... net nežinau kas... ištirpau galėjime tai daryti.

Kai baigėsi vasara ir aš nuėjau į mokyklą, visos šokių būrelio šokėjos buvo mane praaugusios. Iš pirmosios poros buvau perkelta į galą. Partneriu gavau vaikinuką iš žemesnės klasės. Labai nusivyliau. Ketinau net nešokti. Bet paskui nusprendžiau ištverti. Berniukas įsimylėjo mane, nešiojo man saldainius, lydėjo iš repeticijų, nešė mano portfelį ir skolino savo dviratį. Tačiau vis tiek jaučiausi apgauta. Šokių būrelio mergaitės per vasarą gerokai paaugo, pavirto aukštomis ilgakojėmis. Galima buvo įspėti jas būsiant dailias merginas. Aš buvau smulkutė ir priminiau vaiką. Vaikščiojau susikūprinusi, nes varžiausi per didelės krūtinės.

Kai man suėjo šešiolika ir gavau pasą, mama suruošė gimtadienio vaišes su vynu. Tai buvo labai keista. Aš vis dar laikiau save vaiku. Man padovanojo baltą palaidinukę "iš siuntinio", kuri buvo tikrai labai puiki ir madinga. Stengiausi įsijausti į merginos vaidmenį. Man buvo sunku, bet aš įsijaučiau. Porą metų buvau šauni puošeiva ir kitos mergaitės ėmė man pavydėti. Pirmoji iš visos mokyklos turėjau mini sijoną ir batelius pusaukščiais kulniukais. Buvau mamos fantazija. Ji man siuvo ir mezgė per naktis. Kartais siųsdavo mane pas siuvėją. Persiuvo man visus geriausius savo drabužius. Ji norėjo didžiuotis manimi. Aš stengiausi pateisinti jos lūkesčius.

Mamos dėka buvau visiškai ne tuo, kuo turėjau būti pagal Dievo planą. Jos dėka visur buvau pirmoji, laimėdavau visus konkursus ir turėjau didžiulį pasisekimą tarp vaikinų. Man patiko jos užmačia, nors tada ir nesuvokiau, kad esu jos koziris slaptame kare su tėvo gimine. Jei kas nepasisekdavo, slėpdavau tai nuo mamos. Jei ji sužinodavo – liūdėdavo. Juk ji darė viską, ką galėjo. Galiausiai pavargau stengtis. Ištekėjau už pirmo pasitaikiusio vaikino, kad tik nereikėtų gyventi tėvų namuose. Mama man to ilgai negalėjo atleisti. Gal net niekada neatleido. Galiausiai susitaikė su likimu, o aš slapta nusprendžiau, kad visada, visą likusį gyvenimą liksiu mergaite.

Moterys gali dažytis lūpas ir kartu neslėpti savo mergaitiškumo. Gali nešioti trumpučius sijonėlius ir segtukus plaukuose. Peggy Sirona, žymi fotografė, peržengusi trečiąją dešimtį, vis dar nešioja džinsus ir lengvas, neilgas kaimiško stiliaus suknutes. Mergaitė – tarsi laisva dvasia. Moterys yra rimtesnės, seksualesnės ir į viską žiūri per daug sudėtingai. Jos nustojo būti mergaitiškos ir prarado gyvenimo dvasią, galvojau.

Kai man suėjo penkiasdešimt penkeri, vienas talentingas neįgalus rašytojas man pasakė, kad esu didelė mergaitė ir kad mane galima įsimylėti. Ilgai svarsčiau, kaip jis suprato tai, ko niekas aplink mane nesuprato... Ėmiau iš visos širdies jam dėkoti už komplimentą, bet iš tiesų buvau ištikta šoko. Vadinasi, išsipildė mano gyvenimo svajonė. Aš esu tikra mergaitė, žmonės.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


9397. amazonė :-( 2003-11-23 22:22
Atrodo viskas paprasta. Gal ir turėtų būti betman tada nebepatiktų

9400. Mistra2003-11-23 22:57
Sutinku, kad "mergaitiškumas" su amžiumi neturi nieko bendra. Bet konkrečiai šiuo atveju man pasirodė, kad autorė ilgisi savo jaunystės, o ne "mergaitiškumo". Galbūt suklydau. Antra vertus, "mergaitiškumas" šiame straipsnyje yra stipriai idealizuojamas ir romantizuojamas.

9406. nutrukus2003-11-23 23:58
super! ir valio Marijai!

9408. amazzz2003-11-24 00:37
ginti galima nebutinai straipsni. bet kazkokia ideja jame mane vercia advokatauti. tiesiog kazkuzkurioj vietoj straisny jauciasi kad net jei jis visas netikras bet kazkoks savitai netikras,naivus o tikras naivumas man pats savaime teisingas dalykas.

9425. Mari Poisson :-) 2003-11-24 10:36
Man ir dabar vis dar patinka, kad taip parašiau... Dėkinga tiems, kuriems irgi patiko. Man patinka patikti... Mari Poisson

9427. Atitaisymas2003-11-24 11:00
Kate Moss turi vaika.

9430. Berniukas2003-11-24 11:07
Geras rašinėlis, geras pagrindas pjesei, romanui, išplėstinei apysakai.

9431. ebola2003-11-24 11:23
kazkada pasisaipeme, kad daugelis moteru uz automobilio vairo sedi nutaisiusi panasu veida kaip maza mergike ant naujai nupirkto dviratuko. Sakoma, kad kiekvieno vyresnio zmogaus viduje yra jaunas zmogus, kuris stebisi: kas cia po velniu su manimi darosi?! Moterims nereikia hobiu, jos turi hobi - pacios save.Stebeti save ir rupintis savimi yra visu moteru kurias pazystu megstamiausias uzsiemimas.Vaikyste - vienas nekalciausiu prisiminimu, aisku...

9432. AF :-) 2003-11-24 12:45
Pazistu ir as kelias mergaites ir su vaikais, ir istekejusias, ir su raukslem bei maiseliais paakiuose. Mergaitiskumas krenta i aki. Kartais ir kokia detale papildo, mergaitiski bateliai, ne ori laikysena, svyruojantis balsas. Maciau mergaitiskuma, bet niekuomet neuzsigalvodavau apie ji, aciu autorei.

9436. Mari Poisson2003-11-24 13:35
Tiems, kas mano, kad reikia parašyti kokią pjesę ar romaną mergaitiškumo tema, atsakingai pranešu: aš esu parašiusi tokį romaną. Jis net vadinasi"Tikra mergaitė". Šis gabaliukas - iš ten. Gal kas nors žino, kaip tą romaną išleisti? Mari Poisson

9440. Mistra2003-11-24 15:23
Berniukai, o jūs irgi nesnauskit ;) Nes būna ne tik amžinos "mergaitės", bet ir amžini "berniukai". Kas parašys romaną "Tikras berniukas"?

9449. ebola2003-11-24 15:59
Berniukai ne tiek smarkiai sureiksmina save ir savo isgyvenimus apie save.Jie daugiau svajoja apie isorini pasauli, technika, sunis, zvejyba - patys sau mes mazai berupime...jei normalus...

9475. varna2003-11-24 23:30
Tikra višta, o ne tikra mergaitė. Kudakuoja ir tiek.

9506. omega2003-11-25 11:38
tikra meergaite skiriasi nuo moters tuo, kad ji buna, o ne kudakuoja. buna ir tiek, negalvodama. ir jos buvimas savimi yra svarbiausias aplinkiniams ir jai paciai. Moteris per daug rupinasi visais, kad butu savimi ir leistu kitiems buti. tai kaip butis ja isgyvenant ir jauciant visu kunu, o ne atliekant pareigas ir norin padaryti ispudi

9507. omega2003-11-25 11:40
tik nezinau ar mergaite tikrai visada yra tokia nesubrendusi. mano mergaitiskumo geriausi prisiminimai - butent apie tai, kad kazkaip labai pilnas tas pasaulis ir as jame atrodydavo. ir kiti prie taves eidavo paragauti tavo pasaulio skonio ir nereikejo jo prikisamai seksualumu ar ryskiomis lupomis siulyti.

9519. Ebolai2003-11-25 12:37
Fe, kokias vienodai nuobodzias moteris - mergaites tepazysti. Gal papasakoti, kad daznai buna atvirksciai? Vyras ne velnio nenusimano automobilyje ir as turiu jam aiskinti, kas atsitiko, kai motoras "kala" (nes turiu ir B ir C kategorijos teises bei suprantu si bei ta apie mechanika). Esu humanitare, bet mano hobi - baldu gaminimas. Vyras gamina valgyti, as tvarkau kompa. Matai, kaip buna.

9524. kalnuos dainuoja2003-11-25 14:04
autorei, bobos protas už plunksną lengvesnis, liežuvis už akmenį sunkesnis.

9527. kurmis2003-11-25 15:01
O pas Shagal`a višta - visokeriopo turto ženklas. Kut-kuda-kut-kut.

9529. ebola2003-11-25 15:14
daznai daznai...XXI amzius.Nors...mano draugo uosviene dirbo ant pienovezio zilo 20 metu.Vyra ismete lauk, nes neskaniai turbut gamino.Del baldu gaminimo...meluoji,arba... bet tiek to.Matai, gaminant kazka reikia tureti toki...medziagos jausma.Zmogus be kiausiu negali jo tureti...tiesiog negali.

9540. vladimiras M.2003-11-25 16:31
tikra mergaite -Olga Brikkk....su kasom ir raudonais skruostais iki smerties. Tai ja net Staliniuuga mylejo,viska jai leido. Net Majakovski sumonumentalino, kad tikrai mergaitei -negiminei, nes mergaites nagali turet giminiu-lesu nepriktruktu.

9557. zioma2003-11-25 17:29
Deja, Vladimirai, ne Olga, o Lilia. Lilia Brik.

9624. gan2003-11-26 17:13
trumpas lietus ,pas yra du zmones kambary

9670. ziomai liuftvaflis :-) 2003-11-27 13:08
ziomka, baik, sugadini visas provokacijas. Nu tik del "brolio trynio" tau atleidziu. Beje, Palemonas Dracula uzgincijo trynio chunveibiniska kilme: "Vokieciu upeiviu savaitrastis "Literatura ir Mainas". Bet tavo man labiau patiko, zaraza tu.

9676. ebola2003-11-27 13:52
feministems turetu patikt filmukas, vakar ziurejom, vadinasi jisai Wale Rider - labai geras, muzika irgi Lisa Gerrard pagamino, ciupkit jei kur uzmatysit.

9680. saimhe :-) 2003-11-27 14:36
Žemai lenkiuosi autorės ir omegos įžvalgai. Ypač už tą pasaulio skonį.

9682. saimhe2003-11-27 14:42
...ir tuo pačiu liūdna: va, prisirankioja tipiška mergaitė buitinių stereotipų, užsiciklina tarp tikslų bei problemų, ir nebepakanka jai tiesiog būti, o minėtas pasaulio skonis tampa gaižus.

9692. Zlatko2003-11-27 16:20
Ziuriu, kad varna kartais labai izvalgi :)))

9832. zuikis2003-12-01 10:12
ar man tik vienai toks jausmas kilo kad tas mergaitskaumas suprask tik aprangos ir isvaizdos dalykas?ideja gera,bet pasiraust giliau ne pro sali.

28111. dilvass :-) 2005-01-10 10:43
Yra ir kitos istorijos šios mergaitės. perskaitykit visą knygą

Rodoma versija 22 iš 22 
14:49:07 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba