ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2003-12-06 nr. 679

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

PETRAS RAKŠTIKAS. Miniatiūros (30) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Variacijos be temos (34) • Su UMBERTO ECO kalbasi Catherine David. Pranešimas butelyje (11) • DALIA STAPONKUTĖ. Kalbiniai apsėdimai (33) • WILLIAM BUNCH. Tamsoje (1) • SIGITAS GEDA. Tai kurmio kosuliai (9) • TOJANA RAČIŪNAITĖ. Kopėčios ir žuvis, kurios nėra, arba Antano Šnaro akmeninių skulptūrų nuostaba ir istorija (9) • ALFONSAS ANDRIUŠKEVIČIUS. Vytautas Balčytis ir degradavusi kultūra (12) • MANTAS MIKŠYS. Vasara buvo (3) • MANTAS MIKŠYS. Mirtis (7) • ULF PETER HALLBERG. Stebėtojo žvilgsnisGINTARAS BERESNEVIČIUS. Stebuklai, istorija, architektūra (3) • KURT SCHWITTERS (4) • Dainų švenčių fondo ir Lietuvos liaudies kultūros centro direktorių JUOZĄ MIKUTAVIČIŲ kalbina Juozas Šorys. Dainų švenčių tradicija – UNESCO išrinktoji (6) • SAULIUS MACAITIS. "Ignotas grįžo namo" (3) • Poema apie geležinį strypąMagistras-vp-. Odisėjas ir Mirtis-vp-. Žodžiai-vp-. Ksenofobija (2) • KĘSTUTIS PULOKAS. MeTeoFragmentai (3) • JŪRATĖ STAUSKAITĖ. Pareiškimas (67) •

Tamsoje

Dešimt dalykų, kurių nežinome apie Iraką, terorizmą ir Rugsėjo 11-ąją

WILLIAM BUNCH

[skaityti komentarus]

Apie jokį pastarųjų metų istorinį įvykį nebuvo tiek diskutuojama, kiek apie teroristų atakas 2001 metų rugsėjo 11 dieną. Tad kodėl, praėjus daugiau kaip dvejiems metams, taip mažai žinome apie tai, kas iš tiesų įvyko tą dieną? Niekas nežino, kur yra įtariamasis atakų organizatorius, nė vienas iš jo artimiausių padėjėjų nebuvo nubaustas už šį nusikaltimą. Mes net nesame tikri, ar tie 19 žmonių, kuriuos JAV Vyriausybė įvardijo kaip pagrobėjus ir savižudžius, yra būtent tie žmonės.

Yra keliasdešimt neatsakytų klausimų apie 2001 metų atakas, tačiau čia pateiksime tik dešimt svarbesnių.

1. Kodėl JAV prezidento patarėja nacionalinio saugumo klausimais Condoleeze Rice pasakė prezidentui Bushui apie "Al Kaidos" keliamą pavojų Jungtinėms Valstijoms 2001 metų rugpjūčio 6 dienos susitikime?

Rice aptakiais žodžiais užsiminė, kad prezidentas, susitikęs su CŽV pareigūnais, gavo informacijos apie Osamos bin Ladeno operacijų metodus, taip pat apie lėktuvų užgrobimus. Bet kai Kongreso komitetas, tiriantis Rugsėjo 11-osios įvykius, paprašė parodyti šio susitikimo užrašus, Bushas, pasirėmęs išskirtine prezidento privilegija, atmetė šį prašymą.

2. Kodėl kai kurie JAV aukšti pareigūnai nustojo naudotis komercinėmis avialinijomis prieš pat Rugsėjo 11-ąją?

2001 metų liepos 26 dieną "CBS News" pranešė, kad generalinis prokuroras Johnas Ashcroftas skraido brangiais užsakomaisiais reisais ir nesinaudoja komerciniais skrydžiais, nes iš FTB gavo informacijos apie "gresiantį pavojų". Vėliau "Newsweek" pranešė, kad 2001 metų rugsėjo 10 dieną grupė aukštų Pentagono karininkų "saugumo sumetimais" staiga atšaukė kitos dienos keliones. Ar jie gavo informacijos apie panašias atakas, kokios įvyko Rugsėjo 11-ąją? Jeigu taip, tai kodėl ja nepasidalijo su Amerikos gyventojais?

3. Kas uždirbo nusmukdžius avialinijų bendrovių ir draudimo kompanijų akcijų kainą prieš Rugsėjo 11-ąją?

2001 metų rugsėjo 10 dieną prekyba "United Airlines" akcijomis "Pacific Exchange" biržoje buvo 25 kartus didesnė negu paprastai. Kai kurie prekiautojai stengėsi atsikratyti didesnės rizikos akcijų, kurių kaina uždarymo valandą labai nukrito. Kitą dieną du pagrobti "United Airlines" lėktuvai nukrito, nusmukdydami šios kompanijos akcijas ir atvesdami ją į bankrotą.

Patyrę biržos makleriai teigia, kad kažkas gerai išmanydamas biržos operacijų sistemą turėjo išankstinės informacijos apie rengiamas atakas. CBS vėliau paskelbė, kad pirmieji biržos prekiautojų išgirsti "pavojaus varpai" nuskambėjo iš žvalgybos tarnybų. Bet praėjus porai mėnesių po įvykių niekas nebuvo apklaustas ir oficialus tyrimas nebuvo pradėtas.

4. Ar tie visi 19 žmonių, identifikuoti kaip Rugsėjo 11-osios lėktuvų grobikai, iš tiesų yra lėktuvų grobikai?

Galbūt ne. Praėjus dešimčiai dienų po atakų BBC reporteris pranešė, kad kai kurie įtariamieji grobikai, kuriuos identifikavo FTB, yra gyvi ir sveiki. BBC pareiškė, kad Abdelazisas al Omaris, laikomas lėktuvo, kuris įsirėžė į šiaurinį Pasaulio prekybos centro bokštą, pilotu, ramiai dirba Saudo Arabijoje elektros įrengimų inžinieriumi. Jis teigė, kad jo pasas 1999 metais buvo pavogtas Denveryje. Saudo Arabijos policija pareiškė, kad galbūt kiti trys žmonės, kurių pavardės yra FTB sąraše, yra gyvi.

5. Kodėl JAV nacionalinė oro gynybos sistema nesugebėjo nutraukti pagrobtųjų lėktuvų skrydžių?

Kodėl Šiaurės Amerikos oro gynybos būstinė (NORAD) nereagavo į tuzinus pranešimų, kad pagrobtieji lėktuvai gali būti panaudoti kaip ginklai? Kodėl NORAD pareiškė nežinojusi, kad lėktuvas yra pagrobtas, iki pat 8 valandų 40 minučių – praėjus 25 minutėms po to, kai jo skrydžio rodymo prietaisas buvo išjungtas, ir 15 minučių po to, kai skrydžių valdymo kontrolierius išgirdo pagrobėją sakant: "Mes turime kelis lėktuvus", ir penkios minutės prieš lėktuvui įsirėžiant į šiaurinį bokštą?

Kodėl naikintuvai, kurie gali skraidyti viršgarsiniu greičiu, tuo metu buvo karinėse bazėse Masačusetse ir Virdžinijoje? Kodėl jie buvo perkelti ten iš karinių oro pajėgų bazės šalia Vašingtono? Kodėl nebuvo pabandyta sustabdyti lėktuvo, kuris įsirėžė į Pentagoną, kai oficialūs asmenys tikrai žinojo, kad jis buvo pagrobtas prieš 47 minutes? Ir kodėl nacionalinio saugumo sistemoje disciplina buvo pati prasčiausia nuo Perl Harboro laikų?

6. Kodėl prezidentas Bushas dar pusvalandį tebeskaitė pasaką vaikams Floridoje per pačią baisiausią ataką Amerikos žemėje per visą istoriją?

2002 metų sausio mėnesį Kalifornijos rotušėje prezidentas Bushas, atsakydamas į klausimą apie Rugsėjo 11-ąją, pasakė, kad tai buvo "įdomi diena". Iš tiesų. Praėjus dvejiems metams po atakų, klausimų apie prezidento elgesį tą rytą vienoje Floridos mokyklos klasėje, kai jam pranešė apie Amerikos užpuolimą, vis gausėja.

Kodėl Bushas tebeskaitė pasaką apie mažąjį oželį ir liko klasėje su vaikais dar pusvalandį po to, kai pirmasis lėktuvas taranavo Pasaulio prekybos centrą, ir praėjus 15 minučių, kai jis buvo informuotas, kad tai buvo suplanuota ataka? Kodėl jis nieko nedarė ir tuoj pat nevyko į saugią vietą, nors atakų dar buvo galima tikėtis.

Sąmokslo teorijos šalininkai teigia, kad šie keisti sutapimai reiškia, jog Bushas žinojo apie atakas iš anksto. Bet kodėl turėdamas tokią informaciją jis elgėsi taip keistai?

7. Kodėl Donaldas Rumsfeldas ir kiti JAV oficialūs asmenys taip greitai susiejo Sadamą Huseiną su Rugsėjo 11-osios įvykiais?

"CBS News" pranešė, kad JAV gynybos sekretorius raštu užsiminė apie Irako puolimą dar prieš tai, kai vienas iš lėktuvų įsirėžė į Pentagono pastatą. Rumsfeldas informaciniame laiškelyje rašė: "Reikia skubėti kuo greičiau. Nuspręsti kartu nuversti S. H. (Sadamą Huseiną). Ne tik O. B. L. (Osamą bin Ladeną)". Raštelis baigiasi žodžiais: "Pulk iš esmės. Sutvarkyk juos visus. Tinkamas tam laikas ar ne".

Rumsfeldas ir keletas kitų aukštų Busho administracijos narių turi ryšių su politine grupe, pasivadinusia "Naujosios Amerikos amžiaus projektas", kuri ilgai agitavo už Amerikos įsiveržimą į Iraką. 2000 metais ši organizacija siūlė Amerikai suvokti, kad ji yra pasaulio supergalybė, rašydama, jog reikalingas "koks nors katastrofinis ir kartu katalizuojantis įvykis, lyg naujasis Perl Harboras".

8. Koks buvo Pakistano žvalgybos tarnybų vaidmuo per Rugsėjo 11-osios atakas?

Ironiška ir keista, bet Pakistanas laikomas pagrindiniu JAV sąjungininku kare su terorizmu. Jau seniai įrodyti ryšiai tarp Pakistano žvalgybos tarnybos – garsiosios ISI – ir Talibano, kuris savo ruožtu buvo susijęs su "Al Kaida" ir bin Ladenu.

2001 metų spalio mėnesį "The Wall Street Journal" ir kelios patikimos Pietų Azijos naujienų tarnybos pranešė, kad ISI vadovas generolas leitenantas Mahmudas Ahmadas buvo atleistas pateikus kaltinimus, kad jis yra susijęs su 100 000 dolerių perdavimu lėktuvų grobikui Mohamedui Ata. "The New York Times" rašė, kad Pakistano žvalgybos tarnyba naudojosi "Al Kaidos" stovyklomis Afganistane treniruodama savo kovotojus teroristiniams veiksmams Indijoje.

9. Kas parašyta 28 puslapių JAV Kongreso ataskaitoje apie Rugsėjo 11-osios įvykius?

Kiekvienas, kas domisi politika, žino, kad ši ataskaita aiškiai įrodo ryšius tarp Rugsėjo 11-osios lėktuvų grobikų ir Saudo Arabijos Vyriausybės narių bei oficialių atstovų. Vienas jų – Saudo Arabijos ambasadorius Amerikoje princas Bandaras, kurio žmona netiesiogiai finansavo mažiausiai du Rugsėjo 11-osios teroristus, kol jie slapstėsi San Diege. Princas taip glaudžiai susijęs su Busho šeima, kad yra net pramintas "Bandaru Bushu". 2003 metų rugsėjo mėnesį žurnalas "Time" rašė, kad iškart po Rugsėjo 11-osios atakų, kai komerciniai skrydžiai buvo sustabdyti Amerikos piliečiams, Bushas leido lėktuvui nusileisti dešimtyje JAV miestų paimti 140 žymių Saudo Arabijos piliečių, tarp jų ir bin Ladeno giminaičių, skrydžiui į Saudo Arabiją. Rugsėjo 11 dienos įvykių tyrinėtojas Geraldas Posneris ką tik išleistoje knygoje "Kodėl Amerika miegojo?" teigia, kad artimas bin Ladeno padėjėjas Abu Zubaidahas, kuris buvo pagautas 2002 metų kovo mėnesį, pareiškė, jog trys įtakingi Saudo Arabijos piliečiai yra susiję su "Al Kaida". Tai princas Ahmedas bin Salmanas bin Abdul Azizas, ilgametis Saudo Arabijos žvalgybos šefas princas Turki al Faisalas bin Abdul Azizas ir princas Fahd bin Turki bin Saud al Kabiras. Per aštuonias dienas 2002 metų liepą jie visi mirė – pirmasis nuo širdies smūgio, antrasis automobilio avarijoje, trečiasis nuo "troškulio".

10. Kur yra Osama bin Ladenas?

Prisimenate, kaip prezidentas Bushas 2001 metų rugsėjo 17 dieną garsiai pareiškė įsakęs pagauti bin Ladeną gyvą arba mirusį? Ką gi, jeigu jis nori bin Ladeno gyvo, tai tokia galimybė dar lieka. Žvalgybos tarnybos praneša, kad bin Ladenas sėkmingai pabėgo iš Tora Boros kalnų slėptuvės Afganistane, yra gyvas ir sveikas ir planuoja naujas atakas.

"Mes nežinome, kur jis yra", – neseniai pareiškė JAV karinių pajėgų Afganistane atstovas spaudai pulkininkas Rodney Davisas. Bet "Newsweek", atrodo, žino, kur rasti bin Ladeną. Jis yra sunkiai prieinamoje kalnuotoje Afganistano Kunaro provincijoje. Žurnalas pranešė, kad prieš keletą mėnesių bin Ladenas šioje kalnų tvirtovėje suplanavo didžiausią po Rugsėjo 11-osios teroro operaciją dalyvaujant "Al Kaidos" nariams ir radikaliems islamistams iš Uzbekistano ir Čečėnijos. Pagrindinis smūgis turėtų tekti JAV armijos daliniams Irake.

Labiausiai gąsdinantis "Newsweek" reportažo aspektas yra tas, kad bin Ladenas turi biologinį ginklą ir ieško galimybių panaudoti jį prieš JAV. Kaip pasakė Talibano šaltinis žurnalo korespondentui, "kitas Osamos žingsnis bus neįtikėtinas".

"Philadelphia Daily News", 2003. IX. 24

Vertė Vygantas Vareikis

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


10253. Kriuksius2003-12-09 18:09
Siek tiek nesitiki, jog Busas taip jau norejo rugsejio 11d. ispuoliu kaip preteksto pradeti kara Irake. Amerikieciai tiesiog maldauja kitu saliu paramos malsinant partizaninius bruzdejimus ir isteigiant "demokratine" (tarsi apksritai tokia ten imanoma, jau nekalbant apie santarve) krasto valdzia siandieniniame Irake. Nejau Buso patarejai ir perspektyviausi valstiju eruditai nenumate tokiu atsiauriu pasekmiu, siurbisanciu salies biudzeto lesas recesijos metu, kai kiekvienas aukso vertes banknotas siunciamas i Dievo prakeikta ir apleista landyne - Edeno soda.Buso megalomanija ? Nenusisekusi referentu konspiracija, o gal koks neisdeges triukas, meginant apmulkinti visa pasauli ? Jau pats prie kokios samokslo teorijos nulinguosiu.

Rodoma versija 24 iš 25 
14:45:37 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba