ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2003-12-06 nr. 679

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

PETRAS RAKŠTIKAS. Miniatiūros (30) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Variacijos be temos (34) • Su UMBERTO ECO kalbasi Catherine David. Pranešimas butelyje (11) • DALIA STAPONKUTĖ. Kalbiniai apsėdimai (33) • WILLIAM BUNCH. Tamsoje (1) • SIGITAS GEDA. Tai kurmio kosuliai (9) • TOJANA RAČIŪNAITĖ. Kopėčios ir žuvis, kurios nėra, arba Antano Šnaro akmeninių skulptūrų nuostaba ir istorija (9) • ALFONSAS ANDRIUŠKEVIČIUS. Vytautas Balčytis ir degradavusi kultūra (12) • MANTAS MIKŠYS. Vasara buvo (3) • MANTAS MIKŠYS. Mirtis (7) • ULF PETER HALLBERG. Stebėtojo žvilgsnisGINTARAS BERESNEVIČIUS. Stebuklai, istorija, architektūra (3) • KURT SCHWITTERS (4) • Dainų švenčių fondo ir Lietuvos liaudies kultūros centro direktorių JUOZĄ MIKUTAVIČIŲ kalbina Juozas Šorys. Dainų švenčių tradicija – UNESCO išrinktoji (6) • SAULIUS MACAITIS. "Ignotas grįžo namo" (3) • Poema apie geležinį strypąMagistras-vp-. Odisėjas ir Mirtis-vp-. Žodžiai-vp-. Ksenofobija (2) • KĘSTUTIS PULOKAS. MeTeoFragmentai (3) • JŪRATĖ STAUSKAITĖ. Pareiškimas (67) •

Variacijos be temos

GINTARAS BERESNEVIČIUS

[skaityti komentarus]

Nežinau, ką turiu pasakyti, nes aplinka šiandien tokia, kad bet koks sakymas, bet kokia tema erzina. Ne tik klausovą, bet ir kalbantįjį. Nežinau, apie ką turėčiau šnekėti. Gal apie medinių žaislų estetiką, gal apie lapių medžioklę, gal apie Michaelo Jacksono pokštus, gal apie idiliją, kalėdinę idiliją, kuri stoja nuo šiandien dideliais reklaminiais skydais ir kokakolinės spalvos Kalėdų Senelio uniformomis pasipuošusi.

Kalėdos nuo lapkričio, vadinasi, jau jokių Kalėdų. Kalėdos televizijose, Kalėdos prekyboje, kalėdiniai žaisliukai ir saldainių dėžutės dar neprasidėjus adventui, kalėdinės nuolaidos.

Imi ir kvanktelėjęs galvoji, kad Sue Townsend buvo teisi, įtardama, jog Valentino įsimylėjėlių diena yra ne kas kita, kaip atvirukų gamintojų ir barų savininkų sąmokslas; tokiu sąmokslu virsta ir Vėlinės, tapdamos Helovynu, ir Kalėdos, iš kurių pradingo tradicinės Kūčios ir kurios prasideda lapkričio pabaigoje ir tęsiasi iki sausio vidurio. Dabar juk už lango pats Kalėdų įkarštis – užtenka mestelėti žvilgsnį ar dar kartą tuo įsitikinti prekybos centre. Kalėdos tampa masinio organizuoto pirkimo metu, ir nieko čia nepadarysi. Pats imi pirkti, jei turi pinigų. Neturi, tai sėdi tame šventės šurmulyje vienišas arba eini plėšti banko arba parduoti atliekamo žemės sklypo, bet kas to nesugeba, tam tikrai liūdna šiame įkarštyje.

Jėzus kažkur pasislėpęs, jis tapo tokiu lėliuku, kuris nelabai čia tinka, Jėzų mokykliniuose vaidinimuose atstoja tokia mergaičių mėgstama lėlė Baby Born, kuri šlapinasi, jei ją prigirdai iš buteliuko, cypia ir markstosi. Visos mergaitės nori būti Marijomis, tačiau ne visoms ta garbė tenka, niekas nenori būti ir asiliukais, tad dažniausias personažas mokykliniuose vaidinimuose – tai žvaigždutė, sidabrinė, auksinė. Mergaitės puošiasi žvaigždutėmis kaktose ir lenktyniauja apdarais, tokios tad ir prakartėlės gyvuosiuose paveiksluose, mokyklų vaidinimuose. Jėzus tapo Beibi Bornu, jis lopšyje aprūpinamas ne tik mažyčiais lėliškais pampersais, bet ir reikalui tinkama pižamyte, šiltu apklotėliu. Ak, tiesa, malasi dar angelėliai, bet jie mokyklų vaidinimuose neturi teksto, kaip ir žvaigždutės. Nelabai ką šiuo atveju pasakyti gali ir piemenėliai. Prakartėlės nebylios, vaikai įtraukiami į drabužių konkursą.

Kada prasideda tikrosios Kalėdos, niekas tiksliai nustatyti nebegali. Bet kokiu atveju reikia labai nuoširdžiai linksmintis, iki apakimo, tarp popierinių žvaigždučių, degtinės ir kalėdinio alaus; vaikai atsiima Kalėdų Senelio dovanas, kurios šiemet mergaitėms bus tie patys "beibi bornai", bet daugiausia – be abejo – lėlės, mergaičių kalba vadinamos "brazilėmis". Nauja mada, stumianti į šoną barbių legionus. Tiesa, tose "brazilėse" matau tam tikrą pažangą. Tikriausiai, mums nežinant, pasistengė Vakarų feministės. "Brazilės" povyza pabrėžtinai neerotiška, dominuojantis elementas – veidas, gal trečdalį lėlės užimantis. Prieš tokias lėles nesu nusiteikęs. Gal jos tinka individualybei ugdyti. Bet vis vien lėlės tai serijinės. Barbės turėjo kūnelius, šitos "brazilės" – veidus.

Gal tai kosmetikos monopolijų invazija į lėlių pramonę ir madas? – galvoju. Didelis išraiškingas veidas – idant būtų dažomas? O visai ne individualybei kurti, atspindėti? Bala žino, tik šiandien moderniosios lėlės nebeturi jokio seksualinio užtaiso. Jas keičia lėlės be ryškesnės lytinės orientacijos. Tai turbūt gerai, pagaliau politiškai korektiška.

Kad ir kokios dovanos vaikams nugriūtų iš dangaus, kad ir kiek jos kainuotų ir kokios firmos ženklu būtų pažymėtos, jos bus pagamintos Kinijoje. Globalizacija, nieko nepaveiksi. Ir savęs neapgausi. Ant pigių žaislų žodis "Kinija" išspausdintas drąsiai, kuo žaislas brangesnis, tuo labiau traukiasi užrašas, šokinėja į visai nelauktas vietas, šriftas tampa neįžiūrimas, bet vis vien – pagaminta Kinijoje. Azija dalyvauja mūsų vakarietiškame pasaulyje daug labiau, nei galime ar norime sau prisipažinti. Europietiškas "Philips" – ir tas gaminamas Malaizijoje, ir kyla įspūdis, kad europietiškų ar amerikietiškų prekių pasaulyje nebelikę. Nebėra kaip rodyti savo europinio solidarumo perkant "prekę europietišką". Dabar pirkdamas sūrelį perskaitai lietuvišką užrašą ir perki, o paskui įsižiūri – vėl mažos raidės – pagaminta Latvijoje ar Estijoje. Guodžia tik tai, kad mūsų broliai prie Baltijos irgi apsišauna ne prasčiau. Šūkis "Pirk prekę lietuvišką" netyčiom nyksta – nes tokių jau nebėra, kaip ir lietuviškų užrašų Lietuvos miestų, o jau ir miestelių gatvėse. Tyliai iš iškabų dingo lietuvių kalba. Niekam nieko; bet tylu; lyg niekas ir nepastebėjo. Prieš keletą metų buvome perspėti – reikia džiaugtis užsienio kapitalo įmonių atėjimu Lietuvon. Ką gi, džiaugiamės. Vilnius tampa turistams pritaikytos Prahos modeliu, Kauno Laisvės alėja – sudaužytu pseudoeuropietišku prospektu, kupinu neapykantos XIX a. architektūrai. Žinoma, ne senienos, nieko vertinga, bet Laisvės alėja visada buvo pakibusi tarp solidumo ir bohemos, dabar nei vieno, nei kito. Kičas, stiklas, batai, kailiai. Bet nėra ko vaitoti, taip visur.

Mano dukra rašė atsakingą laišką Kalėdų Seneliui; ji antrokė ir pažįsta kapitalizmo grimasas iš patirties. Apsidairiusi parduotuvėse ir apžiūrėjusi kainas, ji nutarė, kad tegu Kalėdų Senelis įgyvendina finansiškai stambiausius jos projektus, ir pasigyrė užsakiusi už porą šimtų litų, – o ir mūsų šeima taip visai neblogai sutaupysianti kitoms mergaitėms reikalingoms smulkmenoms.

Norisi pasiųsti tą Kalėdų Senelį, bet jis, o varge, nepasiunčiamas. Jis stypsos prie langų, budės parduotuvėse, lįs pro langus kvailai šypsodamasis, šimtas litų už vaidenimosi valandą, reikia atidirbti, reikia, tai šąlant, tai kaistant po kokakolinės spalvos mantija.

Sovietai buvo įvedę pusiau folklorinį Senį Šaltį su Snieguole. Pusiau folklorinį, pusiau disnėjišką. Dabar tai, ką turime kaip jau "sugrąžintą" Kalėdų Senelį, tikrąjį – tai kokakolos reklamos agento drabužiai žiemą. Juk kas perka šaltą kokakolą viduržiemy? Kokiam kvailiui gali tai ateiti galvon? Bet Santa Klausui paliepus – viskas stoja į savo vėžes; pirkdamas apsiputoji, apspangsti nuo teorinės galimybių gausos ir savo paties galimybių ribotumo, bet kada apsiperki, pasiruoši dovanas iš anksto, tampi ramus ir tarsi katarsį prarijęs. Tai yra – atlikęs pareigą, kuri tau nurodyta laikraščių skelbimuose, prikišta televizijos reklamose ar tave nori nenori pasiekiančiuose ir pašto dėžutes užkemšančiuose lankstinukuose. Pareiga ima užgožti atgailą. Tiesa, pirkimas, tvarkymasis, begalinis kalėdinis stresas – tai ir yra atgailos rūšis, bet kiek joje slypi metafizikos ir tikrovės, niekas nepasakys.

Kalėdų eglutė – tai Pasaulio medis, tiltas, jungiantis sferas. Naktį iš Kūčių į Kalėdas tas tiltas pasidaro pats trumpiausias; juo naktį nulipa Dievo malonė, kuri kristalizuojasi į daiktus, ne į medinius žirgelius ar švilpynes, o į kiniškas barbes ir braziles, policijos automobilius, bet, laimė, ten dar būna ir pieštukų, ir popieriaus, ir kreidelių, ir plastilino, ir saldainių. Pasidžiaugę oficialia dovana, vaikai vis tiek galiausiai pereina prie knygutės, flomasterių, spalvinimo, tai yra tikrojo džiaugsmo, o lėlė, tiek geidauta, po kelių dienų užtampyta ir nuvargusi, pasilieka sapnuoti savo kiniškų sapnų palovy.

Taigi, advento proga – gerų Kalėdų. Jos jau čia.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


10131. Naginė2003-12-07 18:54
Smagiai graudūs pastebėjimai. Bet galėtų būti ne tokie vienpusiški.

10134. varna2003-12-07 20:23
Na va, ir vėl "aziatai" viską sugadino. Taip šnekėjo "tolerantiškasis rasistas" Beresnevičius. Tai jie, aziatai, dėl visko kalti. Na, dar eilinė, šį kartą grynai tautinė, saviplakos dozė (o kaipgi be jos?). Raudona spalva nuo šiandien vadinsis "kokakolinė". Koks sąmojis, vos nesusimyžau iš juoko, kaip ta baby born. Inkščia, inkščia, inkščia... Sprogsta nuo pavydo bet kam, kas gali nors ką nors nusipirkti. Juk prie sovietų geriau buvo - atstovėjai tris valandas eilėje prie mandarinų ( больше кила не давать!) ir eini švesti "folklorinių" Kalėdų, kurias vadindavo Новый Год. Tai šauniai pasveikino su Kalėdom. Tai jau dėkui.

10153. Audra :-) 2003-12-08 08:59
Na ir nuomonė. Pasirodo, sunku, oi sunku pagauti prasmę, netgi mintį ( pagrindinę), kurią autorius "įdėjo" į tekstą. Mokytis reikia , ne tik skaityti, bet klausyti. Klausyti skaitant. To ir linkiu, skaitantiems, o varnai ypač

10157. ebola :-) 2003-12-08 09:53
vakar Cekuolis sake, kad terorizmo atsiradimas yra nepaaiskinamas reiskinys.Sitam straipsnyje yra uzuomina apie visai itikinama versija.Yra tokia reklama: geria dykumoj du nigeriukai koka kola, vaikiukai...viens ir sako: "kaip mergaites bucinys" atseit taip jam gera...budamas ju tevas tikrai noreciau susprogdinti koki kolos fabrika, tai tikrai...Geras straipsnis!

10163. Maja2003-12-08 10:34
Varna, nemanau, kad Beresnevičius toks jau skurdžius, kad negalėtų "ko nors nusipirkti" ir iš pavydo rašinėtų tokius tekstus. Nemylit jūs Beresnevičiaus ir tiek. O Kalėdos nuo lapkričio vidurio iš tikrųjų verčia vemt. Šventė sugadinta beviltiškai.

10175. folderis2003-12-08 13:02
Kritiški kairuoliai (o Beresnevičius nesilepia jiems simatizuojąs) "demaskuoja" tokią kapitalizmo grimasą: Pertekliaus visuomenėje baziniai žmonių poreikiai yra daugmaž patenkinti, todėl reklama privalo tokius poreikius sukurti ir įteigti, jog iki pilnos laimės žmonėms dar kažko reikia - naujo šampūno, muilo ar Baby born. Suprantama, Beresnevičius be to apsieitų, bet jo dukra, apsupta kitų mergaičių "nuomonių" ir "individualių" (kabutės, nes iš tikrųjų įteigtų reklamos) savo įgeidžių - ne. Taip visi įsukami į šį ciniška netikrų poreikių tenkinimo ratą ir jaučiasi tarsi dalyvautų kažkokiame groteskiškame kažkieno žaidime, su šiltu, intymiu, šeimyniniu Šv. Kalėdu jaukumu neturinčiu nieko bendro. Arba, priešingai, tas intymumas agresyvioje reklamų ekspansijoje pasiekia tokią sentimentalumo ir melodramatiškumo gaidą, kad net ausyse ima cypti ir nepaisant bendro reikalo tiesos supratimo, jautresniam žmogui darosi silpna. O ir tie patys finansai. Ypač kai jie tirpsta taip beprasmiškai...

10176. Cinikas folderiui2003-12-08 13:23
O, seime protingi zmones sedi modernia kapitalizmo kritika skaitantys! Vienas is stipriausiu Beresneviciaus tekstu, nustebino maloniai, nes as jo tekstu jau kuri laika neatsivertinejau. Gerai, kad gyvenam gyva gyvenima, a?

10177. MM2003-12-08 14:00
Gerai, kad as ne budistas, ne musulmonas, ne katalikas ir ne pakalikas. Man vienodai geros visos sventes. Svarbu, kad mylimi zmones butu drauge. Susikurkite siluma namuose, nepykins tuomet ir kiniskos "kaledines" smulkmenos.

10183. Arka :-) 2003-12-08 14:24
Dar Lietuvoj ne tokios baisios tos ankstyvosios Kalėdos, kaip pvz. Glazge, kur teko būti šį savaitgalį. "Shopping and..." Pilnas miestas žmonių su maišais, vakare mėtosi krūvos šiukšlių, pėsčiųjų gatvėje burzgia visokie atrakcionai. O kaip dar tylu ir ramu Rotušės aikštėje ir Vokiečių gatvėje. Geras miestas Vilnius, ne per didelis, ir ne per mažas. Yra čia visko, ko žmogui reikia.

10197. Darvinas2003-12-08 17:06
Taip rašyti galėtų žuvis, pastebėjusi virstanti ropliu.

10198. pacientas2003-12-08 17:47
Visa ta prieškalėdinė reklaminė isterija savo padarė - kalėdas švęsiu vasarą, kai niekas neskatins pardavimų. Apytiksliai - birželio viduryje. Radau ir bendraminčių. bus žalia, šilta,linksma, o svarbiausia - jokios sušiktos reklamos!

10205. pacientui2003-12-08 18:28
a mes tau joniniu jomarka padarysma;)))

10211. Lorca2003-12-08 19:37
O per Kalėdas vasarą,bus galima parašyti kokie visi nejautrūs,nemyli savo artimo ir net sms`o neparašo švenčių proga:))

10216. varna2003-12-08 21:56
Nesuprantu: tai lietuviai verkia, kad nėra švenčių, tai jos per ilgos. Tai taip kvaila ir begėdiška, galų gale.

10230. Mykolas OK :-) 2003-12-09 09:54
Aš tą prekybinį balaganą susieju su Naujųjų metų švente. Kalėdos lieka namuose. Pagrindinė šventė - Kūčių vakaras. Jis vyksta tarsi kitoje erdvėje, negu visi tie shoppingai. Jei netrukus po Visų šventųjų pamatau parduotuvėje papuoštą eglutę ar senį raudonais drabužiais, manęs tai neerzina, o tik prajuokina.

10234. ebola2003-12-09 11:13
Nieko nera blogo ir tam balagane, jei televizijos per daug neziuri.Visas dovanu pirkimo, laisku siuntinejimo ir t.t.marmalas gali buti visai smagus uzsiemimas jei yra kam pirkti, siusti.Yra kita beda:subanalinama visa tai reklamomis, tas tiesa.Cia daugiau tokia religine svente, o prekybininkai su savo beskonemis reklamomis jas pagadina siek tiek, aisku.Bet paziurekit ir i tauta.Daugelis net nepastebi tu kaledu, kaip nepastebi nei ryto nei vakaro nei sezonu kaitos.Ka jau kalbeti apie maldas, susikaupima, ciumpi ka kioskelis pakiso, dedi po egle, ryte padarai paxmiela ir dirbt.Viskas.Man tai kaledos yra pragariskas darbymetis, as si laikotarpi nematau nieko.Gerai jeigu lietuvoj, o jeigu kur nors vakaruose, reik tableciu kartais net.I vaiko koncerta negaliu nueit net - ner kada.Ir to balagano is tiesu nematau, jis kaip traukinys prauzia ir nurieda sau. Tik po nauju galiu islysti i gryna ora ir pakelti galva, pailseti.

10245. mirta :-) 2003-12-09 14:34
tas kapitalizmas desakralizuoja sventes ir man beveik nebeliko kaledu jausmo. ai, ir is viso nezinau kaip tas kaledas svesti, kitas reikalas kucios. aciu dievui, ju dar neisdarke. bukim optimistai(toli nuaidi velniskas juokas...)

10250. diplomatas2003-12-09 15:39
Manau, kad nereikėtų dergti Kalėdų. Ne tiek jau daug turime švenčių, o dėl dovanų - tai jau kiekvieno individualus požiūris. Ir kapitalizamas čia ne prie ko - prisiminkime O`Henrio "Išminčių dovanas". Juk Kalėdų ir jų dovanų esmė - tai tarpusavio santykiai ir jausmai, o ne kainos etiketė ar daikto pagaminimo vieta.

10251. ebola2003-12-09 16:18
nu nesakyk...:D:D

10255. avis :-) 2003-12-09 18:20
Svenčiame taip, kaip norime - juk visai neprivalome paklusti jokiems liepimams iš televizoriaus ar parduotuvės reklamos. Galima juk ir visai nešvęsti, niekas neliepia. Kalėdos turėtų mumyse būti, širdy... turėtų, bet irgi neprivalo.

10266. woozle :-) 2003-12-10 02:15
mhm, sentimentalus tas straipsnis....nieko naujo po saule, nes besiilgint irisiuku ateis tas metas kai dukros jau benueinanciu barbiu ilgetis prades...

10276. mirta diplomatui2003-12-10 13:20
nu gerai, sutinku su jumis:)

10278. Arka2003-12-10 14:23
Ir aš sutinku, ir su diplomatu, ir su MM, su Mykolu, ebola ir avimi. Gerieji žmonės, džiaukimės, "...jei yra kam pirkti, siųsti".

10321. minima2003-12-12 16:08
taip ,reikia pirkti,bet parduoti irgi labai smagu.

10333. tiesiog2003-12-13 16:51
Kalėdos... Jos įsibrauna į namus dar lapkritį. Persekioja parduotuvėse (blogiausia visos tos muzikėlės), gatvėse, ir pribaigia klausimu is pažįstamo lūpų - " Ar jau jauti kalėdinę nuotaiką?"(gruodžio 1!) Tuomet norisi pabėgti. Bet jos įgauna prasmę, kai pagalvoji apie baltą Kūčių stalą tėvų namuose, apie vaikus, laukiančius ne tiek dovanų, kiek mistinio Kalėdų Senio, apie mišias kaimo bažnyčioje... Tokios jau tos Kalėdos.

12616. zmonas2004-02-10 13:36
kas cia?

12617. zmonas2004-02-10 13:40
myyliiiu Thoma Blayra aciprasau be to myliun Riurkę o juns ku mylit?

17538. Evelina :-) 2004-06-02 21:54
Tiesa sakant as viso to straipsnio neperskaiciau.Tik puse(mazdaug).Bet...Man visai patiko.Noreciau perskaityti visa visa sraipsni. bet as labai labai labai laaabai tingiu ta padaryti...Gal kazkaip ir berskaitysiu.:)

17539. b :-) 2004-06-02 21:55
:):):):):):):):)

28076. anna :-( 2005-01-09 14:04
nieko

28077. asasaasas :-( 2005-01-09 14:06
aš net neskaičiaudjsjkcn zm,xn szm,dhwejdh

38145. Augustinas :-) 2005-07-22 11:37
:}:}:}:}:}:}:}:}:}:}:}:}:}:}:}

Rodoma versija 24 iš 25 
14:45:35 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba