ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2007-05-12 nr. 844

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

ALLISTER HEATH. Sveiki atvykę į šviesią dabartį (9) • PETRAS RAKŠTIKAS. Miniatūros (2) • MANTAS ČIŽAS. Eilės (7) • -gk-. Sekmadienio postilė (6) • RIMANTAS ŽILEVIČIUS. Vokietmetis Viekšniuose (6) • ZENONAS BUTKEVIČIUS. Buratino rakteliai ir rauginti agurkėliai (1) • ROMAS SADAUSKAS. Gegutės lizdasSIGITAS GEDA. Kanapinis kaklaraištis (12) • AGNĖ ŽAGRAKALYTĖ. 45 iliustracijos eilėraščių knygai „Visa tiesa apie Alisą Meler“ (11) • IEVA GUDMONAITĖ. Šešėlių mantros (3) • MINDAUGAS MILAŠIUS-MONTĖ. Tembrai ir variacijos keturiems trieiliams (3) • CASTOR&POLLUX. Verba de verbis (27) • VYTAS GEDUTIS. Ežeras (2) • JONAS BENAMIS. Ir šunims reikia civilizacijos (2) • VYGANTAS VAREIKIS. Kaip Airijoje (2) • MEDA BOROVSKA. Kas uždraus CCCP? (13) • JURGA MOCKEVIČIŪTĖ. Dėl palmės rojuje. Nuotykiai Al-gahyro (16) • GILBONĖ. Kai aš buvau protinga (218) • ANDRIUS ŠIUŠA. Sizigijos (XXXV) (1) • gal rasot hieroglifus voveres plauku teptukais vandeniu ant saligatvio? (315) • 2007 m. gegužės 19 d. Nr. 19 (845) turinys (12) •

Ir šunims reikia civilizacijos

JONAS BENAMIS

[skaityti komentarus]

Jerome’o K. Jerome’o knygoje „Trise valtimi, neskaitant šuns“ yra vieta, kur pilietis, atsivertęs medicinos enciklopediją, aptinka, kad serga bene visomis joje išvardytomis ligomis. Man taip būna, kai pasižiūriu televizijos laidas „Sveikatos ABC“ ar „Sveikas žmogus“. Galima būtų net turiningai papildyti Jerome’o K. Jerome’o veikėjo atsiverstą enciklopediją. Ir, aišku, nusistebėti, kodėl visa tai vadinama laidomis apie sveikatą, juk sveiko žmogaus ten nė su žiburiu nerasi. Neišskiriant nė pačios laidos vedėjos.

Ir kaip supratingai galima palinguoti galvą, kai LTV „Dainų dešimtuke“ į sceną didvyriškai įžengia iš ligoninės (po operacijos ir, aišku, rimtos!) pabėgusi dalyvė! Kita dalyvė – irgi eina, nors ją tarsi Otelas smaugia ūmus bronchitas! Tai ar verta būtų stebėtis, jei paaiškėtų, kad ir kiti dešimtuko dalyviai – chroniški ligoniai? Tik gal jų negalavimai ne tokio pobūdžio, kad apie tai būtų galima iškilmingai skelbti iš ekrano. Juk sutikite, ponai, hemorojus – tai ne kilni cholera, o meteorizmas – ne tauri maniakinė paranoja. Bet šiaip „žvaigždžių“ negalavimai priartina jas prie paprastos liaudies. Ne tik dainos. Užtat kai ponią su bronchitu žiūrovų balsai kilstelėjo į jai pernelyg aukštą vietą, supratau tai kaip liaudies solidarumą. Matyt, bronchitininkų pas mus daug. Kitaip šio fakto nesuprasčiau.

Nesuprantu ir to, kodėl Lietuvoje nekuriami siaubo filmai (ar serialai). Terpė, sakyčiau, tinkama. Trukdo nebent literatūrinė tradicija („Ko liūdi, berželi, ko liūdi...“) ar prodiuserių įsitikinimas, kad publika nesupras. Bet gal nesupranta ne publika, o prodiuseriai? Režisieriaus M. Nighto Shyamalano „Šeštasis pojūtis“ (LTV) man priminė kitą įtaigų „siaubiaką“ – A. Amenábaro „Kitus“. Viename filme gyvuosius šiurpina mirusieji, kitame mirusiuosius – gyvieji. Ir visa laimė, kad randamas mediumas. Tarpininkas. Kitaip neaišku, kas atsitiktų šitame pasaulyje, kur gyvųjų ir mirusiųjų interesai susikerta ties riba, kurią galima laikyti riba tarp sapno ir realybės, o gal – riba tarp sveiko proto ir pamišimo. Lietuvoje daug tokių gąsdinančių susikirtimų.

Bet prodiuseriai niekada nebus tarpininkai, nes jie pernelyg protingi. Aišku, jų protas neturi nieko bendro su tuo, kas vadinama įkvėpimu. Jį galima subendravardiklinti su lietuviškų serialų sintetiniais herojais ir lėkšta siužetine linija. O tai, kad Lietuvoje kaip ir „Šeštajame pojūtyje“ atsirastų nemaža kenčiančių ir tūžtančių miruolių, kuriuos reikėtų išklausyti bent po mirties, panašu į beprotybę. Tai neįeina į sveiko (banalaus) proto kompetencijos ribas. O visa tai, kas prieštarauja banalybei, nė vienam prodiuseriui neįdomu.

O kad banalybė privalo būti dar ir stilinga, yra savaime suprantamas dalykas. Po to, kai vienas „Stiliaus“ (LTV) anonsas nuskambėjo maždaug taip: „Viskas, ko reikia elegantiškiems žmonėms ir moderniems šunims“ (ar atvirkščiai), nusprendžiau, kad šitos laidos nežiūrėsiu ir savo šuniui neleisiu. Esmi paprastas pilietis, mano šunelis irgi nekilmingas, būtų tiesiog baisu, jei jis įsigeistų frako ar madingos liemenės. Ponia, kuri vedasi gatve šunelį su paltuku, aišku, tam paprieštarautų. Sakytų, kad aprengtas šuo – neabejotinas civilizacijos ženklas. Man atrodo atvirkščiai, bet negi ginčysiesi su tokia poniute dėl civilizacijos. Drabužių gausybė ir jų vartojimas mūsų civilizuotoje valstybėje tokie pat siaubingi kaip ir sovietinis deficitas. Sovietmečiu nebuvo ko rinktis, o dabar negali išsirinkti ir pabėgi iš parduotuvės su siaubu akyse ir tuštuma širdy.

„Meistre ir Margaritoje“ šįsyk, regis, buvo kitaip. Volando svita teatro scenoje dalijo poniutėms paryžietiškas sukneles ir aksesuarus. Tos, kurios gviešėsi ne tik suknelių, bet ir apatinių, kitaip tariant – visos velniškos tuštybės, buvo skaudžiausiai nubaustos – išėjusios lauk, liko visiškai nuogos. Kuo ne lietuvių folkloras, kur velnio pinigai žmogaus kišenėje virsta avies spiromis?

Gaila, kad taip neatsitiko Taliną nusiaubusiems marodieriams. O būtų vertėję, kad jų kišenės būtų prisipildę spirų! Deja... Tai jau realybė, o ne teatras. Bet vis vien galima įžiūrėti, kas čia liko nuogas, o kas – ne.

Dar vieno neabejotino civilizacijos ženklo – „Eurovizijos“ dainų konkurso – laukiu tiesiog su nesveiku virpuliu. Ir nenoriu net girdėti, kad lietuviai, būdami tokie kultūringi, neužims šeštos vietos.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


83637. krankt2007-05-16 05:35
Uzkliuvo aprengti suneliai. Naturaliai tai sunys prisitaiko kaili prie klimato, o dabar gi globalizacija, trumpaplaukiu ciuciu priveza i saltus krastus, tai reikia aprengti, nes gaus plauciu uzdegima ir kaput.

83699. cc2007-05-16 21:50
Nekuriami siaubo filmai? Per televiziją kiekvieną dieną rodo kokios nors šeimos tragedijas. Taip pat tv pagalba. Manęs jau nestebina virgulės neribotos galimybės. Anksčiau su dvišaka eglės ar vyšnios šakele ieškodavo vandens. Dabar įvairūs magai įsigudrino su sulenktais vielos strypais kiekvienoje rankoje, nustatinėti blogio laukus, visokiausias anomalijas, piktų dvasių būvimo vietas, net kapinių ribas. Ir aiškina, kad vielos sukasi ne nuo nepastebimų pirštų judesių, bet pačios, reaguodamos į įvairius laukus. Žmonių patiklumas begalinis, nesvarbu ar tai III tūkstantmetis, ar III prieš Kristų.

Rodoma versija 26 iš 27 
14:44:02 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba