ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2004-02-07 nr. 687

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

SIGITAS PARULSKIS. Imobilizacija (52) • "Šiaurės Atėnų" redakcija sveikina skaitytojus (ir truputį save) su dar vienu savaitraščio gimtadieniu ir labai linki (48) • JONAS JACKEVIČIUS. Spektaklis Romoje (3) • "Šiaurės Atėnai" – daugiau negu laikraštis (29) • NEIL WILLS. Mohavio telefono būdelė (6) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Modernybės paraštėse (30) • SIGITAS GEDA. Septyniolika brulijonų (9) • RŪTA TAUKINAITYTĖ. Dialogas "Maldyje" (11) • JURGA ARMANAVIČIŪTĖ. Apie gylį ir plotį (4) • MARK COUSINS. Knyga ar filmas? (3) • VYGANTAS VAREIKIS. Prie Baltijos (22) • NOMEDA GAIŽIŪTĖ. Du nauji karoliukai vilko dantų vėriniui (3) • Pasakoja JUZĖ ŠIDLAUSKIENĖ, gimusi 1908 m. Grendavės kaime, Onuškio parapijoje, Trakų apskrityje. "Gyvenau kap ancis an vandenio" (19) • SAULIUS MACAITIS. "Vienos dienos kronika" (1) • JURGIS JANAVIČIUS. Vasara su Cezariu (4) • Karaliai (6) • mano laiškas tau (160) •

"Šiaurės Atėnai" – daugiau negu laikraštis

[skaityti komentarus]

Lygiai prieš 14 metų išėjo pirmasis mūsų savaitraščio numeris. Ta proga Jūratė Visockaitė kalbina vieną iš trijų "Š. A." įkūrėjų rašytoją SAULIŲ ŠALTENĮ

– Kas pirmas ištarė "reikia", kur jūs tada sėdėjot, ką veikėt?

– Sėdėjau pasinėręs Sąjūdyje ir, kaip dabar atsimenu, ateina dviese, Arvydas Juozaitis ir Saulius Stoma, sako, gerai būtų laikraštį pradėti. Tada straipsnius rašinėjau, na, ir jeigu kviečia mane žmonės, turintys sumanymo užuomazgą – kodėl gi ne.

Pavadinimą, rodos, pirmas ištarė Stoma. Jis skaitė ir mėgo Milašių. Kas žino, gal Stomienė tą pavadinimą susapnavo – būtų dar gražiau. Prie tokio pavadinimo tiko ir manifestas, išspausdintas pirmame numeryje ir netgi pirmame puslapyje. Aš pats bijau didelių, patetiškų žodžių. Rašė Juozaitis, norėjęs būtent taip pradėti mūsų darbą, ką gi, laikas parodė, kad neapsiriko. Mano paties į manifestą įterpta tik eilutė: "Žmogus – Dievo kibirkštis, gimęs laisvei ir meilei..."

– Kaip tarėtės, ką dėti į tuos visus aštuonis puslapius, iš kur ėmėte iliustracijas...

– Ačiū Dievui, buvo demokratija. Ir ypatinga saviškių kompanija. Nereikėjo nieko mygti, lyg ir savaime klojosi. Kiekvienas parašėm po redaktoriaus skiltį, mano ta, paskutinė, apačioje: "Mums verkiant reikia vitaminų, švirkštų, atsarginių dalių, pėdkelnių, popieriaus, butų, švaraus pieno, oro, vandens, bent pradžiai, bent trupučio konvertuojamos valiutos, bet labiausiai mums reikia TIKĖJIMO..." Aniedu ką kita akcentavo. Įdėjom Granausko apsakymą "Šulinio tamsa". Apie geriausią Vilniaus batsiuvį žydą Goldiną parašiau. Scenoje mirusį aktorių Butkevičių prisiminėm. Sugalvojom nuolat spausdinti "Haid parką"... Paskui rengėm kitus numerius, ir taip išėjo, kad tai, kas buvo juose sugalvota, nesunyko, išliko iki šiol.

– Bet juk to "lyg ir savaime" ilgam neužteko, reikėjo rūpintis finansais, gauti popieriaus.

– O, su ūkvedžiais ilgai nesisekė. Atėniška dvasia jų neįtikindavo. Buvo, kad algas iš senelio atsiųstų dolerių mokėjau. Juk niekas nemokė, kaip leist laikraštį. Tai popierių seną sulytą įkišo, tai lyg kokiam anekdote ūkvedys su visu kiosku pabėgo. Buvo žmonių, kurie iš kultūros norėjo pinigų pasidaryti, bet greitai išsivalė, branduolys atsirado.

– Trise vadovavot neilgai, pusmetį. Likot vienas.

– Stoma su Juozaičiu pasiginčydavo. O aš kažkaip nerasdavau, dėl ko ginčytis. Nežinau, gal jiems pažiūrų platumo trūkdavo. Aš gi platus kaip horizontas. Neatsimenu nė vieno atvejo, kad man kas nors būtų netikę. Na, nebent sykį buvau išsigandęs, kad redakciją musulmonai išsprogdins, nes pirmieji nutarėm spausdinti Salmano Rushdie romano ištrauką. Be to, juk čia pamažu pradėjo rinktis visi atėniečiai, cementavosi mūsų bendruomenė. Andriuškevičius, Danielius, Adomaitytė, Gasiliūnas, Geda, Marytė Rimkevičienė, Jonušys. Aleknaitė, atsimenu, atvedė už rankos nedrąsų Liną Paulauskį, kuris vėliau tapo tokiu redaktoriumi! Prasidėjo auksinis laikas, prisitrynėm, suprasdavom viens kitą be ilgų išvedžiojimų. Juk galėdavai išeit, jei reikia, kelioms savaitėms išvažiuot, ir niekas nesugriūdavo. Įsitraukęs į politiką, atbėgdavau lyg iš fronto linijos čia, į savąją salą, rašyti.

Laikas tada buvo kitas, vizijų, kliedėjimų laikas. Ir mūsų laikraštis buvo daugiau negu laikraštis. Nepakartojama dvasinė būsena, gyvenimo būdas. Užsiimdavom ir ne laikraščiui skirtom funkcijom, kažkokia įtaiga pritraukdavom žmones. (Sergančiam rašytojos Juknaitės vaikui reikėjo skubios pagalbos, parašėm – ir pradėjo eiti siūlydami, kas ką turi.) Ir dabar juk ta trauka išliko? Iki šiol su meile atsimenu žmones, kurie norėdavo išsipasakoti mums, o ne kokiai komisijai.

– Ilgai, dar labai ilgai atsirasdavo žmonių, kuriuos erzindavo savaitraščio pavadinimas. Nesuprasdavo jo, nenorėdavo suprasti net kai paaiškindavai. Bet dabar, man atrodo, jau pora metų, kai niekas nebesimuisto, pavadinimas skamba natūraliai.

– Pirmaisiais metais šaipėsi kas netingėjo. Kas vaikščiojo įbedęs nosį į grindinį. Manau, kad "Šiaurės Atėnai" buvo formuojami kaip laisvas laikraštis laisviems žmonėms. Tikintiems Lietuvos ateitim.

Nors tikras ginčas, o ne monologas man laikraštyje visada įdomus. Galiu prisipažinti, kad pirmaisiais metais gudraudavau ir diskusijas pats užvesdavau, žinojau savo silpnas vietas ir smogdavau sau į paširdžius. Apsimesdavau mokytoja iš Kauno, rašančia Šalteniui piktoką laišką. Ir pats atsakydavau. Dabar peržiūrėjęs tą susirašinėjimo skyrelį jau neatskirčiau, kur mano ir kur tikro skaitytojo rašyta. Žinoma, ginčas ginčui nelygu – TV "Koridoj" dabar rėkia dėl rėkimo, prasmė nesvarbi. Laikraštyje mes kalbėjomės su visu pasauliu ir kaip lygūs su lygiais.

– "Šiaurės Atėnuose" vienu metu buvo spausdinama daug vertimų, kai kas neįžiūrėdavo jų prasmės, vėliau pradėjome kultivuoti eseistikos žanrą.

– Laikraštis juto lietuvio poreikį bendrauti su plačiu pasauliu, užtat tiek vertė. Vėliau atsirado poreikis žiūrėti sau į bambą... Reikia klausytis ir atsiliepti. Kadaise, man regis, mums pasisekė smarkiai atmaizgyti lietuvių ir žydų santykius.

– Sulaukėm keturioliktojo gimtadienio, o mūsų kolegos iš "7 meno dienų", atrodo, bus priversti išleisti paskutinį numerį laikraščio, einančio dvylika metų. Spaudos rėmimo fondas jų šiemet nefinansuoja. Yra įvairių nuomonių – pavyzdžiui, kurti vieną didelį ir gražų kultūros savaitraštį.

– Kaip senais laikais? Prabanga tiek savaitraščių vienai Lietuvai? Ta pinigų suma, kurios reikia leidybai metams, yra tiesiog juokinga. Prabanga valstybei yra korumpuotis, leisti klestėti kontrabandai... Išnaikinkim kultūros podirvį, tuos visus šaltinėlius ir nesiskirsim nuo kokios Krasnojarsko srities. Jeigu mes pralenkėm kitas šalis simfoninių orkestrų muzikantų skaičiumi, tai esam gyvi, neapkurtę.

Jei broliai lietuviai būtų toliaregiški, "7 meno dienas", įrodžiusias, kad gali kryptingai dirbti, kaip autoritetingą priedą paprašytų prisijungti "Lietuvos rytas".

Kita vertus, ir "Šiaurės Atėnams" tokioje žūtbūtinėje situacijoje ne pro šalį pasipurtyti, paieškoti naujos gyvybės, atsivėrimo.

– Kaip įsivaizduojat tą atsivėrimą?

– Kaip šv. Pranciškaus. Rašyti visiems, kalbėtis su visais. Kaip tokiam piliečių judėjimui, kuris skirtas ne vien saviškiams. Negalima užsidaryti vienoje parodoje, tuose pačiuose vakarėliuose su geresnio ar blogesnio vyno taure rankoje. Linkėčiau daugiau meilės žmonėms, visokiems, ir mažaraščiams. Linkėčiau narsos, o ne santykių aiškinimosi "durnių laive". Laikraščio, kuris sklendžia virš mugės šurmulio ir kurio triukšmas neužgožia.

Dabar madinga būti kietam, sėkmingam. O jeigu esi geras žmogus, – tai gal tu idiotas? Pažanga ir technologijos mus pribloškia, reguliuoja. Tuo tarpu juk silpnieji, tie, kurie girdi tylą, atlaikys pasaulį, jie žino, ant ko laikosi materija. Bet gal reikia ir nuolat priminti, ant ko stovi tas pasaulis. Ir Lietuva. Turi išlikti šito laikraščio pavadinimo prasmė.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


12507. ebola2004-02-09 09:54
Priminti tai gal ir nepriminsi tam kas nesusivokia.Bet uztai kiek yra tokiu kuriems reikia "kazko daugiau" o niekur niekas nesiulo...Jeigu kas man leistu rinktis kur det mano mokamus mokescius, as veik visus sukisciau i panasius leidnius.Ir nei lito krepsiniui ar armijai....:):)

12518. urvinis2004-02-09 11:17
Liuks sušnekėjo Šaltenis. Ypač apie tą kaip šv. Pranciškaus atsivėrimą. Kaip būtų gerai, jei taip galėtų būt...

12551. nemiegojau2004-02-09 16:09
taip, satenai - daugiau nei laikrastis. tai dar ir interneto puslapis. kas toliau?

12553. Ežiukas rūke2004-02-09 16:12
Kaip sakoma, "iš dainos žodžių neišmesi". Ką jau čia padarysi, jei prie mėgstamiausio leidinio lopšio stovėjo tokios odiozinės figūros, kaip kalbintasis ar kiti du redaktoriai, vienas andai dryžinukę dėvėjęs, o kitasai - plytgaliu grūmojęs.
Galvoju: jei visi "Šiaurės Atėnų" skaitytojai savo 2 procentus mokesčių nukreiptų "ŠA" sąskaiton, gal ir smagiau visiems būtų? Tik kokion sąskaiton?
Gal verta būtų ją nurodyti lairaštyje? Aš tai tikrai taip padaryčiau. Atrodo, ir Ebola neatsisakytų. Gal dar kas...

12555. Pikta boba2004-02-09 17:39
pirmiausia noriu drasiai pareiksti, kad A. andriusis mala suda. Apia daile tiek visko vyksta Lietuvoje, o ka mes zinome/ ogi tik apie SMC ir dar kokius senus profus menininkus... o kur kiti

12558. nepikta boba2004-02-09 18:09
Patinka man labai viskas, ką skaitau Šatėnuose, nuo pirmo iki šio numerio - be kritiškumo jau žiūriu - kaip į giminę.O drąsiai pasakyti visada gerai - vis skaidriau.Ir tuos procentus atiduosiu - kur sąskaita?

12564. Nagine :-) 2004-02-09 18:59
O, pasirodo, kad su savo idėja komentare po ankstesniu straipsniu pavėlavau - EŽIUKAS RŪKE ją anksčiau paskelbė. Jei tos pačios idėjos gimsta nepriklausomai keliose galvose vienu metu, tai jos jau vertos svarstymo.

12582. Artūras iš Vilniaus2004-02-10 01:46
to naginė 12563 - dar per anksti. Kaip patirtis parodo paskubinsi tai sužlugdysi ir save ir idėją - reikia būt labai atsragiam - pažiūrėkit kokį farsą padarė konservatoriai su savo gero norėjimu. Bet diskutuoti gal jau ir reiktų, nes ŠA - tai vienintelė man žinoma neprovinciali rašliava.

Kažkodėl prisimenu Didyjį apologetą Vildžiūną, kuris nustebęs -- kodėl purkštauja litovscai apsikarstę mobiliais ir su automobiliu, ir Nuostabųjį Šatėnietės (Žiemos berods) mobiliojo palyginimą su lašelinę, o vairą su gelbėjimosi ratu. Jums neatrodo, kad pvz. Literatūra ir Menas yra tapęs dideliu dideliu provincializmo bastionu (ar su Teišerskyte ar su Vildžiūnu) - o gal ir su ŠA atsitiks panašiai? Pažiūrėkim kas bus...

12645. Nagine - Artūrui iš Vilniaus2004-02-10 19:36
Taip,tenka pripažint, kad Jūs teisus. Ir kažkodėl prisiminiau multfilmą apie zukį, kuris stengėsi briedžiui padėti...Nelaiku, nevietoj, kitam nenorint.

12672. keule2004-02-11 11:30
Naginės prisiminimas veža... Apie atsivėrimą S.Š. gerai pasakė: "Rašyti visiems, kalbėtis su visais". Brolybės jausmo trūksta. Būt gerai tą pajusti ne tik alaus išgėrus...

12717. keulei ir kitiems2004-02-11 21:06
Taigi va visi cia susirenkame ir jauciame ta vienybe.

12721. pritariu :-) 2004-02-11 22:09
uz tai ir isgerkim...:))

12745. cikada2004-02-12 15:05
sh.atenai- daugiau nei laikrashtis, aligote geriau, nei liberte, fraternite, egalite (anot vienichkos jerofejevo)...tai tokios va butu mano mintys, nors ir vogtos, shia tema...

12747. Ežiukas rūke2004-02-12 15:13
Gal kam norėtųsi paskaityti šį straipsnį: http://www.omni.lt/?i$9359_26002$z_148530 Mintis apie tai, kad badmirinis finansavimas sietinas su savotiška cenzūra, man pasirodė labai įtikinama.

12811. au au:2004-02-17 13:40
ebola, atsipeikek: jei nebus armijos, kariuomenes, tai nebus ir tokiu laikrasciu. Juk nebuvo, kai nebuvo? vaikstai, ebola, sukietejusiom smegenim. pasipurtyk, krestelek save stipriai, gal atgysi ir suprasi kas, kaip ir kodel

12815. to Arturas2004-02-17 14:15
Rašyk į "Respubliką" savo pamokslus, "Vakaro žinias" ar "Komsomolskaja pravda", vakarietis atsirado.

12819. Mykolas OK :-) 2004-02-17 15:03
Sveikinu Šatėnus su 14 metų jubiliejumi. Jau daugiau nei dešimtmetis! Dabar gyvename visai kitame pasaulyje. Per tą laiką ne tik išlikti, bet ir išsaugoti idėją bei auditoriją - tai įmanoma tik kolektyvo nariams nuoširdžiai įdedant daug pastangų, laiko, proto ir širdies. Manau, toks interviu galėjo būti pirmasis šio numerio straipsnis. Lengviau skaityti ir suprasti laikraštį kai žinai jo atsiradimo kontekstą.

12824. Against Being Right Jožikui Tumanskiui :-) 2004-02-17 18:19
Prisiminiau smagų str. pav. "Jums klasių kovos ar postmodernizmo? Taip, ačiū" (pagal analogiją " Jums kavos ar arbatos?"). "Taip, ačiū" reiškia atsisakymą rinktis, tiksliau - atsisakymą pripažinti šią priešpriešą, šį "arba-arba". Man ir klasių kovos, ir postmodernizmo, - spyrėsi kairysis S. Žižekas. Mūsų dešinieji intelektualai neprastesni: renkasi stalinistinę stiprėjančios klasių kovos koncepciją. --- Ežiuk, Jūsų paakintas, perskaičiau (Omnyje) dr. Subačiaus pasisakymą apie Fondo žalą. Anot jo, visos mūsų kūrybinės sąjungos - blogis, mat esančios sovietmečio dariniai ir palikimas; Sąjungų nariai deleguojami į Fondą, taigi Fondas sąmoningai marinąs Nepriklausomybės pradžioje atsiradusią ir tarpukario leidinių tradiciją tęsiančią spaudą ("Dienovidis", "N.Romuva", "Krantai", "7md"). Pavojus iškilęs "N. Ž." (tęsia tradiciją (pavadinimas); metė pirštinę "sovietinių sumiesčionėjusių kaimiečių idolui"(citata iš kitos Subačiaus publikacijos) - Justinui M.) ir neprigulmybės vaikeliui "Š.A.". Kokio lygio vadinamieji "dešiniųjų" leidiniai (ar jie iš tikrųjų "dešinieji"), į ką jie šiandien "išvirtę"- nesvarbu (Subačiui, vadinasi, turėtų būti nesvarbu ir Fondui). Svarbu - idėjiškai patikimu "laiku" gimti ("nei per anksti, nei per vėlai"). Štai kodėl Fondas remiąs sovietmečiu įkurtus ("sovietinę tradiciją tęsiančius") leidinius ("K.B.", "LM"). O kaip sovietukas "Nemunas"? Ogi šitas numarintas todėl ir tik todėl, kad buvo prisiminti jo "pasispardymai" (aktų fotografijos) prieš sovietmečio tabu. Nereikėjo, dėdės ir tetos, jaunystėje žaisti pornopasipriešinimo. Senatvėje atsirūgo. Štai tokis dr. Subačiaus istorinis mąstymas. Turbūt Gudavičiaus mokykla. Teisus buvo Bumbliauskas: tikrosios mokslinės marksistinės istoriografijos Lietuvoje nerasta, ji galėsianti išsiskleisti tik podraug su laisve ir demokratija. Jau. Skleidžiasi. Podraug su demagogija. --Jūsų Against Being Right

19284. ata2004-07-11 16:35
:)

21003. pilKAKAKle :-) 2004-08-27 21:43
tyvyt tyvyt tevynainiai:), ir man ish uz Atlanto nuo emigrantu zemes norisi pridurti kad "SA" labai REIKALINGI, (o ypac virtualus variantas) tiesiog nepamainoma maistiniu papildu doze pilkosioms smegenu lastelems ir dar lietuvishkai! vaje kaip nesveika butu to netekti :(.

24963. rasa :-) 2004-11-23 23:38
oho kokia sava firmelė-mums dykaduoniams o kokie siekiai-šaunuolis dažniau rašyk gal kas patikės

25485. judy :-) 2004-12-01 13:31
patiko.

28898. Pilietis :-( 2005-01-18 00:54
Stoma, Juozaitis ir Saltenis - tai Trojos arklys vezantis skreba Petkeviciu durnniu laive.

34241. Janė2005-05-24 15:10
Geras

55455. val nx lopai :-( 2006-04-19 18:39
shudas paskutinis nx toxiam meshlui ne cento kashei ir armijai viska nx gereu nesugalvosit

55480. Tūčia2006-04-20 16:50
Prisimenu tuos laikus, kai pradėjo eiti ŠA. Tikrai buvo daug pakilių vizijų ir kliedėjimo. Net dienoraštin pateko kai kurios mintys iš straipsnių. Kur dabar tie geri sunkūs laikai, kur toj grožybė jūsų pasdėjo? Ach, ir žolė žalesnė buvo, ir ne tokia sintetinė, ir su noru viskas skaitoma... Kas dabar atsitiko? Ar gali kas paaiškint? Ar ŠA pasidarė nebeįdomūs, ar taip ėmė atrodyti? O siela klykia iš ilgesio, kad nėra aplink dvasingumo, kad popsas užkniso... na, žinot kaip. Šiaurės Atėnų nebeskaitau seniai, nes keli paskaitymai sukėlė kartaus nusivylimo "lomkes". Manęs ten tarsi nebepriima žaisti, kažkas nebe taip? Tai ką gi daryti normaliam normaliai protingam žmogui, kuris nevartoja prasimaitinimui kriminalinių ir skandalinių puslapių ar kitokių nukainotų žavumynų? Nusišauti, nusigerti, užsibukinti? Kur saikingai dvasingas penas, tinkamas palaikyti iliuziją, kad pasaulyje yra "kažkas" daugiau? Kur man ieškoti atsakymo? Tik nesakykit, kad savyje ar kad traukiniai išvažiavo.

96927. Tai :-) 2007-09-21 09:38
Kas yra paslaptys, jus negalit net nutuokti,jus kaip garsiakalbis, ka matot ar jauciat ta ir dainuojat, visai nelaikot...ne to, nei kito

175697. kiek ten2009-11-27 13:24
šiaurės atėnuose pliotkininkių ar aiškiaregių, kad taip viską žino, ko lietuvai reikia, kas nelaiko to ir ano..............

Rodoma versija 21 iš 22 
14:43:37 Jan 31, 2011   
Jan 2010 Jan 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba