ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2007-08-25 nr. 858

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

DANUTĖ KALINAUSKAITĖ. Pacifistinis (34) • PETRAS RAKŠTIKAS. Juodoji Angelė (3) • ALVYDAS ŠLEPIKAS. Aš pamiršau pasiimti skėtį (19) • -gk-. Sekmadienio postilė (272) • Su svečiu kalbasi Laura Laurušaitė. Māris Rungulis: perleisti per rakto skylutę (2) • BĀRBALA STRODA. Širdies reikalų zoologijaJONAS MARTINAITIS. Mano tėviškėlės sodybėlė (6) • SIGITAS GEDA. Žydėjo mėlynos cikorijos (111) • DALIA STAPONKUTĖ. Mažaraštis-mažakalbis-mažareikšmis: graikai vs lietuviai (25) • YOKO TAWADA. Eilės (4) • CASTOR&POLLUX. Verba de verbis (9) • RENATA ŠERELYTĖ. Dvi šiuolaikinės pasakosMARIJA GER. Haris Poteris ir vertimo keblumai (68) • EMILIJA LIEGUTĖ. Yra toks kaimas Musteika (5) • 12 PAGALIUKŲ (3) • Manęs jau nėra toje vietoje, kur tu atsukai nugarą (247) • 2007 m. rugsėjo 1 d. Nr. 33 (859) turinys (19) •

Māris Rungulis: perleisti per rakto skylutę

Su svečiu kalbasi Laura Laurušaitė

[skaityti komentarus]

    „Vagos“ leidykla neseniai išleido latvių vaikų rašytojo MĀRIO RUNGULIO apysaką „Širdelių salos“ (vertė Dzintra Elga Irbytė). Ta proga autorius viešėjo Lietuvoje ir dalyvavo savo knygos sutiktuvėse.


Lietuviškai pasirodžiusi Jūsų apysaka „Širdelių salos“ skirta paaugliams. Apie ką ši knyga ir kokia metaforiško jos pavadinimo kilmė?

– Penkiolikmetė mergaitė pabėga iš namų, maištaudama prieš tėvus ir suaugusiųjų pasaulio dėsnius. Aš pats kilęs iš Liepojos, o nuo Liepojos tilto matyti sala, kurios forma iš tolo primena širdelę. Ar galėjau rasti tinkamesnę aplinką pirmajai meilei, pirmiesiems bučiniams? Ten ir apgyvendinau savo knygos herojus. Tikra tiesa, kad pagrindinės veikėjos prototipas yra mano dukra, bet latviškojo leidimo dailininkas nekūrybiškai pažiūrėjo į sumanymą ir ant knygos viršelio išspausdino jos nuotrauką. Paskui dukra turėjo problemų, nes visi manė, kad ji tikrai buvo pabėgusi iš namų ir vartojo narkotikus.

Su kokiomis problemomis susiduria latvių vaikų literatūra? Kokie žanrai šiuo metu populiariausi Latvijoje?

– Visų pirma Latvijoje vaikų rašytojų yra labai mažai, be to, retas rašytojas turi mažų vaikų, todėl atsiranda didoka distancija tarp rašančiojo ir jaunųjų skaitytojų. Pas mus esama tikrai gerų, profesionalių vaikų knygų dailininkų, bet ir vėl – jie beveik neturi atžalų...

Sunku išskirti svarbiausią žanrą, bet tradiciškai pas mus labai stipri vaikų poezija, reikšmingas žanras – pasakos. Dar yra maginės fantastikos literatūra. O paskutinėje vietoje būtų paauglių ir jaunimo literatūra, šioje srityje susidaręs vakuumas.

Kas būdinga šiam adresatui skirtoms latvių knygoms? Kiek jos svarsto augančio žmogaus psichologiją, o kiek leidžiasi reflektuoti socialinę problematiką? Lietuvių rašytojai dabar ypač domisi visokiomis socialinėmis „smegduobėmis“.

– Sukurti įtikinamą negatyvų tekstą daug lengviau. Pats esu parašęs knygą apie vagių šeimynėlę „Fryda Frikadelė“: tvarkinga šeima su giliomis socialinėmis šaknimis, bet visi jos nariai serga kleptomanija, netgi šuo. Įpynus ironiją ši situacija išėjo absurdiškai komiška, bet pati idėja, sutikite, ganėtinai kraupi. Kadangi esu žurnalistas, šią temą įkvėpė žinutė laikraštyje. Iš spaudos kriminalinių kronikų sėmiausi ir medžiagos apie narkomanus apysakai „Širdelių salos“.

Apie teigiamus dalykus rašyti sunkiau, bet jaunimui to reikia. Apskritai mūsų pasaulyje per daug kritikos ir per mažai pozityvios žiūros. Šiuolaikinis socialinis fonas vaiko vystymuisi yra labai sudėtingas. Jaunam žmogui sunku pereiti į visiškai svetimą suaugusiųjų pasaulį, todėl literatūra turėtų būti kaip kompensacija, kaip savotiška pagalvė.

Gineso rekordų knygoje yra ir toks rekordas: vienas žmogus sudaužė pianiną ir jį visą po gabaliuką iškišo per rakto skylutę. Rašydamas vaikams tu turi nuolat galvoti apie adresatą ir visą medžiagą tarsi perleisti per rakto skylutę. Reikia, kad liktų siužetas ir problemos, bet negali sukrauti į knygą visų savo emocinių išgyvenimų, meilės kančių, savo ego.

Kokie rašytojai profesionaliu lygiu galėtų reprezentuoti latvių vaikų literatūrą kitakalbei publikai?

– Aš esu vaikų žurnalo „Zylutė“ vyriausiasis redaktorius, ir mes reguliariai spausdiname vaikų literatūros tekstus. Profesionaliu lygiu pasakas kuria vaikų rašytoja Māra Cielēna, eilėraščius – Pēteris Brūveris. Įvairiais žanrais reiškiasi Inesė Zanderė. Šiuos autorius galima vadinti tikrais vaikų rašytojais. Daugeliui vaikų literatūra tėra viena iš jų kūrybos išraiškų.

Ar apskritai būtų paklausa vaikų knygoms, verstoms iš lietuvių kalbos? Jei neklystu, estės A. Vallik apysaka „Kaip laikaisi, Ana“ Latvijoje buvo gana populiari?

– Šis pasakojimas turėjo didelį pasisekimą tarp mergaičių, nes buvo emocingas. Sunku pasakyti, kaip lietuvių kūriniai konkuruotų bendroje verstinės literatūros rinkoje, bet anksčiau pas mus buvo verčiama nemažai lietuvių vaikų prozos ir nepastebėjau jokių recepcijos problemų. Lietuvių vaikų literatūra buvo mielai skaitoma, gerai perkama. Mūsų nepriklausomybės laikas yra tas pats, mūsų tautų istorija panaši. Kodėl gi mes, istoriniai giminaičiai, turėtume nepatikti vieni kitiems?

Ar Latvijoje esama kokių nors vaikų literatūros konkursų, premijų už vaikiškas knygas?

– Turime gana griežtą atrankos kriterijų sistemą. Yra tokia tarptautinė vaikų organizacija IBBY, kurios atstovybė yra ir Latvijoje. Ji organizuoja paauglių literatūros konkursus.

Latvijoje veikia tokia programa „Vaikų žiuri“. Keturiose amžiaus grupėse (1–2, 3–4, 5–7, 8–9 klasės) kasmet išrenkama po šešias geriausias knygas. Kartu vertinama tiek verstinė, tiek originalioji literatūra. Maždaug trečdalį kandidatų sudaro vietiniai, likusią dalį – užsienio autoriai. „Vaikų žiuri“ ekspertais tampa patys vaikai – jie siunčia anketas apie kiekvieną iš skaitytų knygų. Buvo toks atvejis, kai 2005 metais vienoje amžiaus grupėje mano knyga susirungė su anglų rašytojos Christine Noestlinger knyga, kuri mergaitėms labai patiko. Balsavo apie 2000 skaitytojų, ir iš tų tūkstančių mus skyrė tik apie 20 balsų. Tada aš pralaimėjau. Tačiau pamalonino, kad mano knygos skaitomos – juk 2000 skaitytojų yra milžiniškas skaičius. Šiaip vaikiškų knygų tiražai dažniausiai būna apie 500 egzempliorių.

Ši sistema yra ekonomiškai gerai apgalvota. Pirmiausia tai padidina pardavimą. Be to, atrenkami skaitomiausi autoriai, todėl leidėjai labai orientuojasi į šio konkurso rezultatus. O rašytojams irgi garbė patekti tarp skaitomiausių. Jau ketverius metus dalyvauju šiuose rinkimuose ir galiu pasakyti, kad tai tikrai labai stimuliuoja rašyti. Ne tiek pinigai, kiek vidinė mobilizacija. Kaip prizą rašytojai gauna „Vaikų žiuri“ šokoladines pelėdas.

Dar yra toks bibliotekų konkursas. Kasmet testuojamos įvairių žanrų skaitomiausios knygos bibliotekose. Ne perkamiausios, bet dažniausiai užsakomos bibliotekose. Nes kyla įtarimų, kad populiariausių knygų topai leidėjų tinklalapiuose yra klastotė, o kai kurios vietos reklaminiais sumetimais gali būti netgi nupirktos. Šio konkurso organizatoriai surenka informaciją iš visų Latvijos bibliotekų ir paskiria apdovanojimus penkiose nominacijose: originalioji proza, originalioji poezija, vertimai, dokumentinė proza ir vaikų literatūra.

Dar yra „Pagranduko“ premija, įsteigta Ernesto Birznieko-Upīčio garbei. Po vieną vaikų rašytoją kiekvienais metais premijuoja Latvijos rašytojų sąjunga. Neseniai buvo įkurtas didelis apdovanojimas, skiriamas vaikų rašytojui ir dailininkui – tai mūsų literatūros klasiko Jānio Baltvilko premija, įteikiama kartą per metus jo gimimo dieną, liepos 24-ąją.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


106708. vilma :-) 2008-01-04 18:51
Man ši knyga labai patiko,man patinka skaityti latvių autorių knygas.

129689. Rinalda :-) 2008-08-30 11:36
man taip pat si knyga patiko, labai greitai persiskaite

Rodoma versija 24 iš 25 
14:42:13 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba