ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2004-05-29 nr. 702

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

GINTARAS BLEIZGYS. Atsimerkiantis iš sapnų (19) • ARVYDAS JUOZAITIS. Europa kaip išvietė? (125) • LIUDVIKAS JAKIMAVIČIUS. Balta ir geltona (26) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Žinoti–nežinoti (6) • ZENONĄ BUTKEVIČIŲ kalbina Jūratė Visockaitė. Toliau nuo aklagatvio "Žemė – žmonių planeta" (7) • VALDAS STRIUŽAS. Apvalus kampas (4) • MARIUS IVAŠKEVIČIUS. Mano Skandinavija (9) • Senovės indėnų tekstai (8) • VYTAUTAS VYČAS. Tarnauju Tarybų Sąjungai (2) • ZIGMAS VITKUS. Personažai, kurie nemeta šešėlio (90) • ŠIAURYS NARBUTAS. Mielai ar įkąsti? (16) • JUSTINAS KUBILIUS. Pabaigos pažadas (3) • AELITA KENSMINIENĖ. Kultūrinės etnosų galios (1) • GIEDRIUS BERNATAVIČIUS. Sekminės – žalių beržalių šventė (6) • SAULIUS SPURGA. Normalūs žmonės (12) • RASA ŽIEMYTĖ. Te queremos, México! (8) • JURGIS JANAVIČIUS. Pasivaikščiojimas mėnesienojlaiškai (59) •

Žinoti–nežinoti

GINTARAS BERESNEVIČIUS

[skaityti komentarus]

Kada nieko nežinai, tai ir nereikia nieko, mėgstamos dainos variacija; kai nieko nežinai, tai esi apimtas tam tikro palaimos būvio. Būtent palaimingo nežinojimo. Kada nežinai, kas dedasi už scenos ir politinių ar kultūrinių kovų etc., esi prikaustytas prie plūstančios informacijos. Ta informacija ir skirta tam, kad rinkėjas nežinotų, kad jis nežino. Jis turi norėti žinoti. Šitą šišą jam ugdo visos žiniasklaidos priemonės. Žmogus juk smalsus nuo amžių amžinųjų, nuo Gėrio ir Blogio pažinimo medžio laikų. Taip jau yra. Todėl jam ir kište kišama informacija, naujienos, paskalos, gandai; žmogus tampa homo informatus ir didžiuojasi tuo; jam reikia žinoti viską, kas vyksta kaime, miestelyje, megapolyje, valstybinėje politikoje, – ir jis nuolat būva to būvio; jis turi palaikyti savo informuotumą kasdien; tam ir agentūra VBS (Viena Boba Sakė), ir "Reuters", ir BNS. Ir visos skaitomos ir stebeilijamos informacijos priemonės. Žmogus trokšta žinoti, ir tas jo troškimas spėriai tenkinamas. Tačiau kiekvienas žinojimas pasensta jau rytojaus dieną, jį reikia atnaujinti ar bent modifikuoti. Tai priklausomybė, smalsumo tenkinimo poreikis, narkotikas.

Tačiau informacija pati savaime nieko nekeičia. Demokratijoje pasitelkiant informaciją žmogui daroma įtaka, kad priimtų vienokius ar kitokius sprendimus. Totalitarizme informacijos beveik nėra, ją atstoja ideologija. Bet tada su dideliu susidomėjimu sekami mažutėliai tos ideologijos krustelėjimai – į blogesnę ar geresnę pusę. Dažniau bijomasi dar blogesnio varianto, o tikimasi geresnio. Todėl net ir labiausiai totalitarinės ideologijos kartkartėmis nežymiai krusteli, kad keltų baimes ir skatintų viltis. Tai juk valdžios požymis. Kontroliuoti ne tik mintis, bet ir baimes bei viltis.

Ideologija irgi informacija. Demokratijoje ji įpinama į informaciją mikliai, taip, kad atrodytų, jog ideologija tėra natūrali informacijos dalis ir kartu kriterijus, leidžiantis atpažinti Gėrį ir Blogį, gerųjų ir tamsiųjų jėgų veikas.

Žmogus, sekantis informaciją, žino, kad jis žino. Žino, kad jis informuotas. Apima tam tikras saugumo jausmas; kadaise informacija apie mamutų kaimenės artėjimą buvo gyvybinis klausimas – artėja maistas, be kurio neperžiemosi; o dabar informacija apie pakeistą kokios popso "žvaigždės" šukuoseną ar vedybas ar skyrybas yra niekinė.

Lygiai taip pat niekinė yra ir politinė informacija. Nes ji nieko neatidengia. Ji tik pateikia oficialią įvykių versiją. Tų oficialių versijų gali būti kelios. Vis vien tiesos čia nėra. Žmogus gali palaikyti vieną ar kitą politinį lyderį ar sporto komandą, tačiau jis nieko negali paveikti, jis tik gali sudaryti gražią palydą, priklausyti gerbėjų klubui, gali šaukti ir rėkti. Tai Romos plebėjų valdymo tradicija, taip Konstantinopolyje buvo valdomas plebsas. Negi kam įdomu, kad niekas nuo tų laikų nepasikeitė. Informacija, priešingai, dar prasiplėtė, ir ji dabar ryjama beprotiškais kiekiais.

Tačiau mažai kam ateina į galvą, kad informacijos kaupimas nieko nepakeičia. Tik tenkina smalsumą. O smalsumą gali tenkinti ir pasakos apie karalaitę bei slibinus – tiesos informacijoje tiek pat kiek ir pasakose. Tik pasakos grakštesnės, jos bent jau prisipažįsta, kad apie tiesą meluoja. Pasakų tiesa – mūsų troškimai, sąmonės ir pasąmonės proveržiai. Informacijos tiesa – mūsų valdymas.

Bet kokios. Net Ch. Darwinas yra didesnis pasaulio valdovas nei koks naftos magnatas. Nes kelių milijardų žmonių mentaliteto tas magnatas nepakeis.

Todėl ir sakoma: kas valdo informaciją, valdo pasaulį. Tarp jų ir fizikai bei astrofizikai, kas, kad jie keičia savo teorijas kas penkmetį ar dabar jau kas dveji metai. Bet grįžkime prie politinės informacijos. Ji verčia mobilizuotis, skaidytis į grupes ir partijas. Visos bendrijos turi vadus, kurie vadovaujasi jau kita informacija. Arba jais naudojasi turintys kitos, ypatingesnės, informacijos. Tad entuziastingas laikraščių skaitymas ar žinių žiūrėjimas jau yra valdinystės apreiškimas, kepurės prieš poną nusiėmimas. Net tada, kai sakai, kad tai su tavimi neturi nieko bendra, meluoji.

Žinoma, yra pagunda pereiti prie antrojo informacijos lygio. Žinoti ne pačius gandus, o jų priežastis, ne informaciją perteikiantį tekstą, bet nusimanyti apie įvykį, kuris tekste atspindimas, žinoti, kas jį inspiravo ir kokios jėgos jame grūmėsi. Tai didelė pagunda, kurios siekia dalis žmonių, patyrusių informacijos niekingumą ir neišvengiamą nutolimą nuo tiesos. Informacijai prigimtą dezinformatyvumą. Tačiau tai iliuzija. Tikrovišką įvykį lemia aibės aplinkybių, tas aplinkybes sąlygoja dar kitos aplinkybės, o viso konteksto ir antrame "tikroviškos informacijos" lygyje nežinoma. Be to, antrame lygyje veikia jau kitos galios. Aukštesnės struktūros, kurios nenori, kad ta tikrovė atsiskleistų kaip jų veiklos padarinys. Ir jos pajėgios užsislėpti, jos nuslepia savo iniciatyvą ir galiausiai apskritai slepia savo buvimą.

Tad kas yra tiesa? Politikoje jos nėra. Daug žinantys negali jos pasakyti ne dėl kokių nors slaptų priesaikų ar dėl to, kad jie yra masonai, žydų sąmokslo dalyviai ar ufonautų agentai. Ne, politinė tiesa yra aibės tikrovių sampyna, jos žodžiais nelabai perteiksi. Visiškai neperteiksi. Per daug gijų susipynę. O kasdienė informacija yra oficiozinis prėskas beprasmis blynas, kuris praryjamas ir kaip jaukas metamas vis iš naujo. Žuvys naktį turi jaukiai plūduriuoti prarijusios kabliuką, o ne maltis po gatves daužydamos žibintus ar skaityti filosofiją. O tai yra tas pat.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


17379. cikada2004-06-01 13:58
Beresnevichiau, nevaryk skaitytoju i nevilti, tamstos rashinys irgi tam tikra demagogija...ne aplinkybes lemia tikrove, tai jau tikrai.

17450. Myliu Beresnevičių ir taškas :-) 2004-06-01 22:35
Gerb.Beresnevičiau, myliu jus, nors jūs ką :)))... Myliu jūsų textukus, ir jūsų mintis myliu. Bet kadangi mes nepažįstami, tai nežinau, ką iš tiesų jumyse myliu :))) Turbūt save. Nu bet ne apie tai :)) Paprastas textukas, o va mičių kiek palėptų... Kaip kokia Kukučio baladė... :)) Jūs dar čia per švelniai apie tą mass media kalbat... Jean-Luc Marion sako, kad televizija yra grynų gryniausia masturbacija: žiūriu tai, ko man negalima žiūrėti, dalyvauju ten, kur neturėčiau būti ir t.t.t.t.t.t.t........... Tai pabaigai pasakysiu, kad jus vis tike kažkaip savotiškai myliu, patinka jums tai, ar ne - myliu jus ir taškas.

17465. Aiktusaukaipydomu2004-06-02 02:08
El. red.: Įrašas perkeltas į nepageidaujamų asmenų duomenų bazę.

17522. ebola2004-06-02 15:52
Gera tema.Galetumem isrutuliuoti i baisia metafizika, ....bet nepaslenkam, susivele mintys kaip metus pastovejes valas nuo rites...barzda vadinasi.Pritariu girtu minciu nuotrupomis: Pradzioj buvo zodis.ZODIS.Informacija juk....Sako informacija nera lemiantis dalyks. Bet jos nebuvimas tikrai viska nulemtu, manau.Pabvargau...iki.

17676. Mafija Kumstyte2004-06-05 17:52
Na kai Berioza pradeda SAVO isgyvenima lieti ant popieriaus, tikrai gan nusirdus ir TEISIGAS tekstas buna sukurpiamas... Kaip nuostabu pasidalyti su kitais taip paprastai, tai ka patsai supratai...(s lechka padatyj). Svarbiausia- jokiu intelektualiniu komplikaciju!!!

17682. Aiktu2004-06-06 02:15
El. red.: Įrašas perkeltas į nepageidaujamų asmenų duomenų bazę.

Rodoma versija 26 iš 27 
14:41:48 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba