ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2005-04-02 nr. 743

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

TURINYS (73) • SIGITAS PARULSKIS. TinklaiRENATA ŠERELYTĖ. Iš ko padaryta imperatoriaus galva (1) • JORMA ETTO. SuomisRASA DRAZDAUSKIENĖ. Korektūros klaidos (150) • IRENE JANCSY. Prasmės troškimas (1) • PER ERIKSEN. Agnostiškasis gnostikasSIGITAS GEDA. Žydinčių bulvių sapnaiASTA JACKUTĖ. Dvigubas pasaulis – dvigubas ženklas (1) • MATAS DŪDA. Mindaugo Lukošaičio kitokio formato realybė (2) • MEHMET JAŠIN. PoezijaRITA REPŠIENĖ. "Velnias nėra toks baisus..." (4) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Digerės iššūkis morfinistams (17) • VALDAS KILPYS. Menas netylėtiMARCELIJUS MARTINAITIS. Saulės ciklo leidinys, gimęs su Atgimimu (6) • ZIGMAS VITKUS. Amazonės proskynos ir progresas (1) • AUDRA BARANAUSKAITĖ. to riczkaParengė Andrius Šiuša. Aludės aplankymas

Digerės iššūkis morfinistams

GINTARAS BERESNEVIČIUS

[skaityti komentarus]

Jelena Tregubova. Kremliaus digerio pasakėlės. K.: Kitos knygos, 2005. 421 p.

Digeris – tai kietas entuziastas, avintis dideliais batais, su dujokauke ir braunykais besišlaistantis po Maskvos kanalizacijas ir apleistas metro šachtas, o išlindęs viršun pasakojantis "istorijas apie vampyrus ir monstrus, kuriuos ten sutiko" – čia iš lietuviškojo leidimo pratarmės. Apie tuos žygius dar šnektelėsime. Smagu, kad pagaliau pasiekėme Vakarų Europos knygų leidybos lygį ir specialiai lietuviškam leidimui pati autorė rašo pratarmes ir autorizuotai sujungia dvi knygas į vieną – tai, sakyčiau, ir leidyklos pliusas.

Jelena Tregubova – Kremliuje akredituotų žurnalistų klano, arba pulo, kaip jie save vadina, dalyvė. Dabar jau buvusi, nes neatlaikė nuo Boriso Jelcino eros pabaigos vis augančio spaudos laisvės varžymo, nors mėgino būti ir likti nepriklausoma žurnaliste, turinčia teisę vykdyti įsisąmonintą pareigą – sakyti tiesą, kritikuoti, keikti ir barti. Valdžią. Prie B. Jelcino tai buvo savaime suprantama; prie V. Putino – žmogaus, su kuriuo, dar einančiu FSB vadovo pareigas, ji pietavo, – kritika yra tiesus kelias į vilko bilietą laikraštyje ar net granatai prilygstančio trotilo užtaiso sprogimą prie durų.

Galerija, kurią J. Tregubova piešia, pažįstama ir mums: A. Čiubaisas, RAO EES šefas, A. Vološinas, ilgalaikis Kremliaus administracijos lyderis, Maskvos meras M. Lužkovas, oligarchas tremtinys B. Berezovskis, buvęs spaudos magnatas kitas tremtinys V. Gusinskis – Maskvoje ir Izraelyje, Blagoveščenske ir Stambule, Berlyne ir Peterburge ir taip toliau; dažniausiai – pikantiškose situacijose, rezgantys planus, meluojantys, keršijantys, taigi tam tikrose ribinėse situacijose, kurios leidžia juos stebėti tarsi panoptikume; tiesiog žvėryne. Tai leidžia juos taikliai charakterizuoti, o dėl politikos ir ekonomikos kontekstų išmanymo – ir daryti gana tikslias prognozes. O dėl apibūdinimų, tai paimkime kad ir dabartinį Rusijos prezidentą pritvojančią charakteristiką: "Šiandien Putinas – tai nuodingas Stalino ir Brežnevo junginys: nuodingas diktatūros politikoje ir sąstingio ekonomikoje kokteilis". Savaime suprantama, kiti apibūdinami ne prasčiau. Muša ji ir tuos, kuriems aiškiai simpatizuoja: Vološiną, Čiubaisą, Nemcovą. Gal net dar labiau. Viskas dėl tiesos? Iš dalies. Bet iš tikrųjų – dėl skaitytojo. J. Tregubova – kieta dama, dirbanti būtent skaitytojui, o ne personažams. Ir ši knyga skirta skaitytojui, visiškai nesidairant per petį. Retas atvejis.

Viena vertus, tai puikių paskalų rinkinys – šaunios įdomios paskalos, puikios scenos, įdomūs charakteriai pikantiškose situacijose. Rusijos politikos užkulisiai in live. Skaitytojui, politologui, istorikui, diplomatui, anekdotų mėgėjui.

Antras lygmuo, sakyčiau, universalesnis – tai politikos pabaisiškos traukos aprašymas, kuris galioja ne vien Rusijai. Trikdančio, griaunančio, savitikslio politikavimo neatsižvelgiant į pasekmes vaizdas. Čia jau universalūs dalykai. Lietuvoje, Prancūzijoje ar bet kurioje kitoje šalyje politikos trauka yra vienoda. Dėl žmogaus prigimties ypatumų. "Koks stiprus narkotikas buvimas prie valdžios – man teko patirti savo kailiu, – teigia autorė ir aptakiai diagnozuoja šio narkotiko pritrūkusiųjų elgesį: – Žinomi veikėjai, kuriuos atėjęs į valdžią Putinas nukirpo nuo valdžios bambagyslės, retomis atvirumo akimirkomis prisipažįsta, kad kenčia nuo žiaurių "lomkių" – kritinės narkotinio alkio formos". Ir žurnalistai, ilgai nardę giliojoje ir tikrojoje, ne parodai skirtoje politikoje, užsikrečia buvimo prie valdžios liga: "Kai tavo plaučiai jau galutinai užnuodyti kenksmingų šio Kremliaus požemio garų, tau staiga ima atrodyti, kad tikrasis gyvenimas – tik ten. Ir kasdien leistis žemyn, kad gautum naują narkotikų dozę, tau tampa ne šiaip darbu, o fiziologine būtinybe". Čia jau norisi suklusti ir prisiminti mūsų politikų figūras, beviltiškai sustojusias, grįžtančias ir "negalinčias be to", tą bėginėjimą iš vienos partijos į kitą, nuo vieno morfijaus čiulptuko prie kito ir beprotišką nenorą bei negalėjimą imti ir atsistatydinti, kad taptum "kaip visi". Jau nebegalima, sykį paragavęs – negali sustoti. Tai valdžios svaigulys, "didelių žmonių" svaigulys nuo savo didybės išgyvenimo ir nuo išgyvenimo tokių santykių, kurie kiekvieną veiksmą daro ypatingą ir laisvą, nes politikoje nebėra taisyklių ir stabdžių, vienintelis siekis, idėja ir ideologija – tai valdžia. Valdžia imama ne dėl geresnio valstybės, piliečių gyvenimo, net ne dėl geresnio savo paties gyvenimo; valdžia imama dėl paties valdžios svaigulio, kurį politikai išgyvena kaip ypatingą galimybę laužyti dėsnius, tvarką, sutartis – pats svaigulys yra tikslas. Net milijonierius eina į politiką ne tiek dėl dar didesnių pinigų (nors ir dėl jų, žinoma) – kiek dėl to, kad išbandytų itin rafinuoto narkotiko atmainą. Šitą žinoti rinkėjams derėtų. Bet ką tas žinojimas gali pakeisti – kitas klausimas. Greičiau jau politikas suinteresuotas, kad apie jį būtų kalbama, esą politikoje jis turįs savų interesų, nei kaip apie nelaimingą valdžios morfinistą. Ir manyčiau, kad daugelis iš šalies nesuprantamų piruetų ar politologų giliamintiškai komentuojamų vyksmų yra daug paprasčiau paaiškinami – ne dėl to ir ne dėl ano, o dėl didesnės, ekstremalesnės dozės. Tiesa, politologai savo dozę irgi gauna. Kitaip neįmanoma. Ir procesus valdanti žiniasklaidos viršūnėlės dalis.

Ir tada su valdžia bei visais kitais morfinistais sudaromas nerašytas ir ne visada reflektuojamas morfinistų paktas. Nukreiptas prieš visuomenę, nors jokios pagiežos jai nejaučiama. Tik morfijaus neuostęs žmogus gali kalbėti apie žmones kaip apie runkelius, tik koks nesusitupėjęs pižonas. Valdžios morfinistai rūpinasi, kad jiems nebūtų trukdoma. Tam reikalinga skraistė tarp gyvosios politikos ir žmonių; tam metama žiniasklaida, kuri nei vaizdais, nei žodžiais negali verbalizuoti atitinkamų nenusakomų valdžioje patiriamų išgyvenimų, kaip kad negalima verbalizuoti vizijos ar satori, ar praregėjimo. Ar svaigaus potyrio, kad dalyvauji procese.

Žiniasklaida turi gaminti simuliakrus, kad patenkintų visuomenę ir numaldytų jos smalsumą, "o kas ten viršuje". Ir tų simuliakrų pagaminama ne vienetais. Kasdien yra versijų, nes tiesos nežino niekas. Ir niekam nereikia, kad žinotų, nes tada būtų nereikalinga nei žiniasklaida, nei politika.

Kaip talentingai J. Tregubova sugavo ir užfiksavo atsipalaidavusio Valentino Jumaševo, vieno iš Jelcino eros Kremliaus "pilkųjų kardinolų", frazę: "Atvirai kalbant, Lena, aš apskritai manau, kad žurnalistai niekada neturi žinoti tiesos apie tai, kas vyksta valdžios viršūnėse. Jau nekalbant apie visus paprastus žmones. Kiekvienas laikraštis turi turėti kokią nors savo versiją, kuri atskirai būtų panaši į tiesą, ir šių skirtingų versijų turi būti labai daug... Bet visos tiesos neturi žinoti niekas!"

Taip, tai Rusija. Taip, tai Kremlius.

O kas sakė, kad kas nors ką nors žino Lietuvoje? Morfijaus koncentracija Maskvoje galbūt stipresnė, bet morfijus tas pats – valdžia dėl valdžios, svaigulys dėl svaigulio. O lietuviškos Lenos kol kas neturime. Iš lietuviškiems kremliams artimų valdiškų struktūrų nepriklausomų protų nutekėjimas nenumatomas. Regis? Tvyro didesnė nei Rusijoj baimė. Bet taip visada. Šeimoms valdant.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


32347. ežeras2005-04-04 08:42
"O kas sakė, kad kas nors ką nors žino Lietuvoje? ... Tvyro didesnė nei Rusijoj baimė. ... Šeimoms valdant." Nieko neidealizuoju , bet lietuviška politika _nepalyginamai_ aukščiau (kadangi yra ant kokybiškai kito laiptelio) už rusiškąją,- todėl ir _nelyginama_.

32350. zeta2005-04-04 11:33
Neidomu

32361. nemo2005-04-04 16:16
Idomu. Teze, kuri cia skelbiama (Lenos, rodos ir G.B. pritaria) siek tiek nejauki: politika, savo esmeje yra visiskai iracionali - tai svaigulys. Bet tam, kad ja galetu megautis, politikai yra priversti ja "racionalizuot" - patenkint tam tikrus visuomenes poreikius, pateikti ivykiu racionalias interpretacijas - "tiesas - simuliakrus".

Taigi, visa politika del visuomenes yra salutinis produktas, politika del svaigulio yra viskas? Patikesime tuo, patikesime, kad ir "pilietiskiausi" vadovai is tiesu yra melagiai, idealais dangste svaiguli? Kad ir tas pats, amzinatilsis, Jonas Paulius II?

32363. alik2005-04-04 16:44
morfijau neuosto, o laidziasi irgi atsirado o kitkas neblogai....

32366. varna2005-04-04 18:43
"Tik morfijaus neuostęs žmogus gali kalbėti apie žmones kaip apie runkelius, tik koks nesusitupėjęs pižonas." Taigi. Beresnevicus jau susitupejes pizonas ir morfiju uosto, nes praeitame numeryje zmones isvadino kvailiais ir pan.

32373. zioma to GB2005-04-04 21:44
Skaiciau oroginalo gabalus ir meciau - gaila laiko tokiems niekams. O stai iskiliajam guru negaila. Tuo ir skiriames.

32381. c kdhv2005-04-05 08:52
cbfmnbnfjgjgjgojpuhophhyv,nmjbb bjfjhgkbjbkgocokbiiiuugftjhjhhkbk ]duftjdjckvuytuvjlhhoiyjggkbkuhjugocvm gjtkmįr rujtgg ygghyhgjhjfkhfbjb

32383. cikada2005-04-05 09:30
natec, kabinejates prie smulkmenu, o esme Beresnevichius gerai pasake: lietuvishka politika niekuo nesiskiria nuo rusishkosios, tik musoji, lyginant su rusu- melochnaja...bet esme ta pati: dvokas ir puvesiai...

32385. ežeras2005-04-05 10:14
"...bet esme ta pati: dvokas ir puvesiai..." Gal feldmaršalas nurodytų gyvenimo sritį , kurioje tų dvokų nėra?(Rojaus karalystės prašau neminėti).

32414. 666 :-( 2005-04-05 21:35
esu labai viskuo nusivylus ir nematau prošvaisčių kad kas nors kada nors pasikeistų-tokios sušiktos skylės kaip mano gyvenamasis miestas nerasi niekur kitur Lietuvoj nes čia-ruskio verslas tvarka ir moralė.Vakar pirmą dieną po Popiežiaus mirties Kėdainių krašto TV rodė tik riebų viskuo patenkintą mūsų caro-nes jis čia beveik viską valdo-snukį kuris vogravo apie "nuveiktus darbus ir šviesią ateitį"jam antrino kiti žinomi parsidavėliai ir verstaskūriai-labiausiai skaudu buvo girdėt dabartinės merės- kurią tikėjau esant protinga ir bent kiek sąžinės turinčia moterim-liaupses darbo partijos "žygiams"-NEBELIKO PAS MUS NEI VIENO galinčio pasakyt bent žodį apie tai kas čia dedas-Vesigos direktorius buvo iškoneveiktas šlykščiausiais žodžiais" skaitomiausioje"Rinkos aikštėje-irgi uspaskiko laikraštuks mulkint liaudį-ir dar apsvarstytas taryboj-vargšelis ten bando kovot su vejo malūnais nes visa kita valdžia-šlovingosios darbo partijos... Įsivaizduoju kaip merė rašo atsiliepimų knygoj žodžius apie Popiežių:bažnyčia žvakės galbūt nesumeluotas nuoširdumas ir gailestis nes jos tėvas buvo tremtinys galbūt kažkiek tikėjimo-ir noris rėkt-KODĖL pas mus Kėdainiuose tik tamsa prievarta melas ir liaupsės-kaip jūs galvojatear naujasis striptizo klubas jaunimo pamėgtam Vikondos pramogų centre kurį palaimino tėvas Stanislovas nesukels rimtų rūpesčių mūsų biednai policijai ir dorovinio auklejimo problemų musų jau ir taip per greit pražilstantiems pedagogams-taip ponia jūsų vaikai jau užaugęjums turbūt nesvarbu kad -daug jaunų šeimų dėl to gali turėt problemų-juk jūs ne Kubilius bet nejau jūsų nedomina-KODĖL šito šlamšto reik kėdainiams?-gal mūsų ponui nesiseka narkotikų verslas -jam per maža pinigėlių arnori visiskai sužlugdyt kvailus lietuvius?-man šitaip paklaust nieks neleis nes Kėdainiuose jau seniai nėra Dievo ...atleiskit kad čia rašau kad pykstu...bet palengvėjo `

32417. nekėdainiai 666-am2005-04-05 22:29
Rasa, daraisi panasi į Kęstutį rastenį - Rasten. Nejau manai, kad kitur kitaip? Visur tas pat

32418. rasa2005-04-05 23:23
norėjau ten dėt klaustuką po "nerasi" bet skaityt gi as neverciu man svarbiau buvo išsakyt kas dūšioj susikaupę otai ryt būčiau neiškentus ir leptelėjus tuos klausimus nekaltai moteriškei ...o rastenis irgi teip įdomiai rašo?daug praradau kad neskaičiau

32426. nemo2005-04-06 03:48
Rasa, liekites kiek telpa - cenzuros nera. Tiksliau, tik viena cenzura - sveikas protas:)

32522. nemo2005-04-09 01:34
Man paslaptis, kas cia "niekam nepaslaptis":) Atsakyciau, bet nieko nesupratau apie nieka, tad niekam nera prasmes nieko nesakyti, nes niekas niekam nerupi:)

32531. Kukučio niekų dainele (specialiai nemo)2005-04-09 01:50
Niekas nieko
niekam nieką
nė su niekuo --
niekada.

Niekas nieką
niekuo niekam
niekaip nieko --
nė su kuo.

Niekam nieką
niekas niekuo
niekaip ieko --
nė už ką.

32534. nemo2005-04-09 01:54
Chem. Nieko nepridursi...:)

Rodoma versija 29 iš 30 
14:39:13 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba