ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2003-08-23 nr. 665

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

ALI PODRIMJA. Vienos svajonės mirtis (9) • SIGITAS PARULSKIS. Susitikom, pasišnekėjom (30) • BALYS RUKŠA. Lilit (1) • KAZYS ALMENAS. Principai, kompleksai, baimė ir viltis (5) • AGNĖ JUŠKAITĖ. Išgirsti geriausius (8) • LEONAS STEPANAUSKAS. Procesija po 994 metų (5) • SIGITAS GEDA. Tai kurmio kosuliai (8) • LOLITA JABLONSKIENĖ. Kažko trūksta (2) • TOMAS STANIULIS. Kritikas ir jo kūrinys (11) • ROLANDAS RASTAUSKAS. Algirdui Kaušpėdui (22) • IEVA REKLAITYTĖ. Trys sakiniai (4) • LAIMANTAS JONUŠYS. Likimas kaip Estijos (2) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Įsigyvenimo formos (9) • "Kulką ėmiau sau už žmoną..." (3) • Prisimena dailininkė Juta ČeičytėANDRIUS ŠIUŠA. Sizigijos (XXII) (3) • LIŪNĖ JANUŠYTĖ. Korektūros klaidaSpaudos, radijo ir TV rėmimo konkursas (1) • Laiškai kitiems, el. redakcijai ir sau (19) •

Likimas kaip Estijos

knygos

LAIMANTAS JONUŠYS

[skaityti komentarus]

Jaan Kross. Sustingęs skrydis. Iš estų k. vertė Danutė Sirijos Giraitė. V.: Petro ofsetas, 2003. 372 p.

Galbūt tai lėmė menkos leidyklos pajėgos, bet liepos vidury, t. y. praėjus kokiam mėnesiui po oficialaus knygos pristatymo ir laidos per Lietuvos radiją, didžiųjų Vilniaus knygynų pardavėjos apie šį Krosso romaną nieko nebuvo girdėjusios. (Kodėl prekiautojos knygomis apskritai nesidomi knygomis – atsakymą žinome: algos mažos, nėra kaip iš jų reikalauti. Kai, praėjus mėnesiui po vasario knygų mugės, kur jau buvo prekiaujama Joyce’o šedevru, viename Gedimino prospekto knygyne paklausiau, ar turi Joyce’o "Ulisą", darbuotoja perklausė kolegės: "Ar pas mus yra Ulisa [sic]?" Pasirodo, nėra.) Interneto knygynuose Krosso romano nėra ir rugpjūčio vidury.

Tam tikra prasme Krossas yra senamadiškas pasakotojas. Čia viešpatauja nemirtingas senasis dėdė naratyvas. Tiesa, šis naratyvas neturi įprastinės siužetinės intrigos, nes, kaip skelbia antraštė, tai yra "Ullo Paerando romanas", t. y. pasakojimas apie vieno žmogaus gyvenimą. "Šis pasakojimas apie mano seną draugą", – jau pirmu sakiniu paaiškina pasakotojas Jaakas – fiktyvus, bet iš tiesų savo biografija įtartinai panašus į patį autorių.

Taigi Krossas nėra postmodernistas, bet jo pasakojimas vinguriuoja gana žaismingai ar bent labai gyvai. Kaip koks Heimito von Dodereris, jis pasakojimą apipina daugybe nukrypimų, išlygų, it susivijusių uodegėlių, kurios teksto žavesį ir pagavų, entuziastingą toną ne menkina, o tik pagražina. Herojaus gyvenimo gijoje jis įmezga tam tikrų lemties mazgų, kurie siejasi su vėlesniais mazgais.

Ullo (gimusio 1916 m.) gyvenimo gija ankstyvoje paauglystėje esmingai įstringa, kai jo verslus ir pasiturintis, bet linkęs į finansines avantiūras tėvas ūmai išrūksta į Vakarus su jauna liuksemburgiete, palikęs žmoną ir sūnų grimzti į skurdą. Vis dėlto Ullo pavyksta baigti prestižinę Wikmano gimnaziją (istoriniame pasaulyje atitinkančią Westholmo gimnaziją, kurioje mokėsi ir pats Krossas). Talino tarpukario gyvenimas (ar bent kai kurios to gyvenimo plotmės) atgyja vaizdžiai ir su detalių konkretybe – čia matome fasadus, interjerus ir baldus, drabužius, sužinome, kas kiek kainavo, kas kiek uždirbo ir pan. Bet svarbiau, kad asmeninėje herojaus istorijoje irgi gyvai sušvinta detalės, kurios niekada neatsispindėtų oficialioje biografijoje.

Taip pat ir komiškumas. Kai Ullo dirba sportinio leidinio redakcijoje, visi negausūs darbuotojai staiga pradeda laikytis darbo drausmės – anksti ateiti į darbą. Mat lange priešais redakciją nuo devynių kasdien mankštinasi jaunutė mergina, besimokanti balerinos meno, ir, žinodama, kad yra stebima, ji dar iškerta erotines pozas. Darbuotojai, patyrę, kad jų pramintoji Mūza turi penkis skirtingų spalvų triko, ima kirsti lažybų, su kokiu ji pasirodys.

Pikantiška detalė gražiai įsipina ir į dramatišką istorijos lūžį. Kai Ullo jau dirbo reikalų tvarkytoju pas Estijos premjerą, beveik visi bendradarbiai žinojo jaunos valytojos paslaptį. Dukart per savaitę prieš pat premjero darbo dienos pradžią ji pasinaudodavo jam skirtu (bet jo nenaudojamu) vonios kambariu: "išsitrindavo rožinėmis putomis ir palįsdavo po šiltu dušu". Bet, 1940 metų birželį pasikeitus valdžiai, jau pirmas toks jos prausimasis baigėsi kažkokio tikrintojo trankymu į duris ir rėkavimu "Otkroj!" "Mergina buvo išvilkta į koridorių. Kažkur išvesta. Paskui tardoma. [...] Ją atleido tik po trijų savaičių".

Okupacijų kaitos laikotarpio puslapiuose knyga užsimeta istorinio romano rūbus (arba viršelius). Ir Ullo gyvenimas čia jau ne tiek asmeninis, kiek visuomeninis. Yra ir įdomių pasakotojo (čia jau tikrai tapataus autoriui) intarpų: "Estijoje iš aštuoniasdešimties buvusių ministrų rusai suėmė septyniasdešimt šešis ar septynis. Iš jų dvidešimt sušaudė. [...] Iš buvusių Olandijos ministrų hitlerininkai represavo, kiek man žinoma, vienui vieną, kuris buvo išsiųstas Vokietijon į konclagerį ir po dvejų metų grįžo namo".

Kodėl taip buvo, įspūdingai atskleidžia rusų majoro aiškinimas pasakotojui sovietiniame lageryje, nes jis parodo tikrąją (o ne propagandos demonstruotą) mąstyseną, lėmusią represijas. Majoro klausiamas, ar iš tikrųjų palaikė ryšius su "buržuaziniais nacionalistais", Jaakas atsako neigiamai ir išsigąsta galimos rūstybės. Bet majoras kuo ramiausiai atsako: "Žinoma, kad nepalaikėte tų ryšių. Jeigu būtumėte palaikęs, būtumėte gavęs dešimt metų. O gavote vien penkerius". Nepaisydamas to, majoras mano, jog reikia sodinti visus bent kiek įtartinus, kad nė minties nebekiltų atkurti "jūsų vadinamąją Estijos Respubliką". Nes "toji respublika tebuvo nuo pat pradžių, nuo 1918 metų, tik ginkluotos riaušės prieš tarybų valdžią. [...] Tokių riaušių vadus būtina šaudyti. Jų klasinę bazę privalu sunaikinti. O jų poveikio įtakotus elementus reikia išsklaidyti periferijoje".

Ullo Paerando paveikslas su jo vunderkindiškais gabumais, stoicizmu, pasiaukojimu, net ir senatvėje fenomenalia atmintimi atrodytų perdėm idealistiškas, jeigu ne paties Ullo atsainokas, ironiškas požiūris į save ir savo gyvenimo vingius. Nors ta ironija sumanyta galbūt kaip dar vienas pliusas prie teigiamo paveikslo, skaitymo malonumą ji vis dėlto suteikia. Šiaip ar taip, ir paties Ullo gyvenimas, iš dalies simbolizuojantis Estijos lemtį, ir apskritai prieškarinės Estijos vaizdavimas gal kiek ir turi estiško pagyrūniškumo elementų. Bet esama daug objektyvios tiesos. Knygoje šmėkšteli nemažai istorinių asmenybių, ypač rašytojų, menininkų, kurių trumputės biografijos paslaugiai pateiktos vertėjos išnašose. Ir iš tikrųjų daro šiurpų įspūdį, kiek daug šių žmonių buvo sovietų represuota, pražudyta.

Po karo Ullo Paerandui tenka dirbti dažytoju lagaminų fabrike. Apie tai pasakojama nedaug – nykus personažo gyvenimas šiais dešimtmečiais simbolizuoja nykią Estijos lemtį tuo laikotarpiu. Bent jau taip teigiama "Times Literary Supplement" recenzijoje. Čia reikia pridurti, kad maždaug tuo pat metu kaip lietuviškai knyga pasirodė ir angliškai (truputį kitokiu pavadinimu: Treading Air). Toje recenzijoje teigiama, kad šis romanas vis dėlto neprilygsta geriausiems Krosso kūriniams: "Imperatoriaus beprotis" (šis jau seniai išverstas ir į lietuvių kalbą) ir "Profesoriaus Martenso išvykimas". Bet: "Švedijos akademija tikrai turėtų suteikti jam Nobelio literatūros premiją, kurios vertas kandidatas jis yra jau ne vienus metus".

O savaitiniame žurnale "Spectator" ne menkesnė kandidatė į Nobelio premiją Doris Lessing rašė: "Tie, kurie žavėjosi [Krosso] ankstesniais romanais, nenusivils ir šiuo. Tai yra didis rašytojas su savo senuoju didinguoju stiliumi".

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


5985. va tau2003-08-27 14:17
Šūdas tas Krossas - nepalyginsi su mūsų Marcinkevičium, net jei Spectator`y apie jį gero žodžio niekad nesulauksim...

6214. (5985)-ajam2003-09-05 14:34
"kas kuo pats kvepia..." :-)

paskaityk: http://www.omni.lt/?rask$9359_16017$z_117960

Rodoma versija 25 iš 26 
14:35:16 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba