ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2007-08-18 nr. 857

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

KĘSTUTIS NAVAKAS. Prasto poeto naktis (24) • RŪTA BIRŠTONAITĖ. Oposumo kronikos (7) (1) • SILVIA GLODEN. Eilėraštis (7) • -js-. Sekmadienio postilė (22) • ANDRZEJ KRAWCZYK. Prieš 80 metų. Poeto perlaidojimasJONAS MARTINAITIS. Mano tėviškėlės sodybėlė (6) • SIGITAS GEDA. Žydėjo mėlynos cikorijos (35) • LOLITA JABLONSKIENĖ. Formalizmas ir klasicizmas Venecijos bienalėjeNAKAMURA KUSATAO. Eilės (21) • MARK STRAND. Naujasis poezijos vadovėlis (1) • PABLO NERUDA. JautisKATULAS. Iš ciklo „Modernesniems poetams“ (6) • CASTOR&POLLUX. Verba de verbis (7) • GINTARAS LAZDYNAS. Visos Montaju kaimo smulkmenos (5) • NIJOLĖ LAURINKIENĖ. Šventosios vestuvėsDo It Yourself! (4) • mėlynojoje tyloje, bangų ieškiliai yra rašančiųjų žodžiai... (492) • 2007 m. rugpjūčio 25 d. Nr. 32 (858) turinys (19) •

Do It Yourself!

[skaityti komentarus]

iliustracija
„DIY or DIE“ Nr. 1 viršelis

  Do It Yourself! Nesupraskite to tiesiogiai – tai ne buitinių smulkmenų darymas savo rankomis. Tai alternatyvi jaunimo (sub)kultūra, pagrįsta antivartotojiškumo etika: darydamas pats, mažiau perki ir taip gadini ekonominį kapitalizmo mechanizmą. DIY judėjimas kilo prieš keletą dešimtmečių kaip atsakas masinės gamybos ir masinio vartojimo visuomenei. Susipažinkite su keletu lietuviškų „pasidaryk pats“ patarimų.
  -dp-


DIY gidas po anarchisto tapkių pasaulį

Kaip pasisiūti anarchotapkę? Paimi seną miegmaišį ir siuvi anarchotapkę. Vietas, kur neišeina, apsiuvi našyfke su, pavyzdžiui, juodos ir raudonos spalvų žvaigžde.

Bėda ta, kad siuvant netgi ir ne anarchotapkę iškyla viena subtilybė: kojos – dvi, vadinasi, ir tapkės – dvi, o tai didelis zaparas, nes: a) kai vieną jau pasiuvi, tai viską žinai ir antrą siūt neįdomu bei tingu, b) sunku pataikyt lygiai tokią pačią (nes kojos juk vienodos), be to, jei dar darai kairę / dešinę, tai išvis gali susimakaluoti.

Išeitis yra amputuoti koją. Bet tada pagalvoji, kad su koja gali minkyt dviračio pedalą, prilaikyt lentą, kai pjauni, šokt ant lomiko, kai nori išlupti lentą. Galų gale su koja gali eiti, šokti ar spirti. Ir dar daug visokių dalykų su koja gali padaryti. Todėl yra kita išeitis: nešioti vieną tapkę ir jausti, kaip vienai kojai zjbs, o kitai – ne. Tada pasiūti ir antrą tapkę.

http://blog.hardcore.lt


DIY alkofrontininkams: mes mylim alkoholį

Mokėti pasidaryti alkoholio smagu, jei nenori mokėti Jiems akcizo pirkdama svaigalus parduotuvėje, norisi buchalinti pigiau ir žinoti, iš ko tai padaryta, be to, pasibovyti su prietaisais bei ingredientais.

Apie alkoholį rašyti smagu, nes tai nėra koks nors Baudrillard’as, dekonstrukcija, situacionizmas ar panašus triukšmas tarp laidų. Iš savos patirties galiu papasakot, kaip pasidaryti raugalo ir naminio sidro iš mielių bei cukraus. Pastarasis netgi skanus:).

Mielinį raugalągorgelį – galima gerti jau kitą dieną, tau nereikės jokio pasiruošimo, ypatingų medžiagų nei sugebėjimų. Tau reikės:


  1) didelės talpos taros (mes naudojom 5 l bambalį, kodėl jis buvo per mažas – pamatysite vėliau);
  2) mielių (sausos ir granuliuotos visas reikalingas reakcijas atliko labai gerai + jos dar tiko aibei kitų darbų, pvz., blyneliams kepti ir klozetui užkimšti); pora šaukštų litrui skysčio;
  3) cukraus – 200 g vienam litrui vandens;
  4) keleto obuolių – ar šiaip kokių vaisių – tikrai būna daug skaniau ir nesmirda;
  5) atitinkamo kiekio vandens.
Kai kas iš pat pradžių pakepina cukrų, kad išnyktų klijų spalva ir visas raugalas taptų gražios alaus spalvos. O šiaip visiškai paprasta: reikia užpilti mieles ir cukrų šiek tiek pašildytu vandeniu, sudėti supjaustytus obuolius ir pastatyt prie radiatoriaus. Patarimas: geriau nusipirk didesnį baką – tie 19 l talpos turėtų būti visai neblogai, nes mielės mėgsta užsitūsinti ir bėgti lauk, ir teks visą vakarą sėdėti prie putom besitaškančio bambalio ir jas nugraibinėt. Kitas patarimas: rytojaus dieną jau atsiranda šiek tiek alkoholio, tačiau jei pakentėtum savaitę, mielės jo prigamina daug daugiau. Įdedi dar cukraus, kad nebūtų bjauru gerti, ir gali vaišinti naivius družokus ir buchalinti pati. Kitą dieną faina nebūna.

Naminis sidras – obuoliai + aronijos – lenda daug smagiau. Bloga naujiena: lengvai galima viską sušikti ir paversti actu, jei atsiras koks nors sąlytis su oru. Dar blogesnė naujiena: reikės truputį daugiau pasiplūkti ir gauti šviežių sulčių. Pati blogiausia naujiena: reikės mažiausiai dviejų mėnesių, ha ha.

Šviežias sultis – labai zjb yra obuolių, dar tiktų kriaušių ir serbentų, gali visaip maišyti, čia tavo fantazijos reikalas – praskiedi vandeniu santykiu 10:3, t. y. 10 l sulčių užpili 3 l vandens, įdedi 2 kg cukraus ir supili į baką – bakas turi būti kuo pilnesnis. Dabar svarbiausia, kad skystis niekaip nesiliestų su oru ir kad gazas turėtų kur išbėgti. Tam reikia susikonstruoti burbuliatorių: guminėje pirštinėje ar prezervatyve pradurti skylę, pro ją prakišti vamzdelį – tokio ilgio, kad galiukas būtų šiek tiek paniręs skystyje, o kitas galas kyšotų lauke. Labai geras vamzdelio variantas yra žgutas venoms užveržti – būna vaistinėse. Užmauk jį ant bako kakliuko ir būtinai įsitikink, kad viskas sandaru: vamzdelis siūlais ar virvute privyniotas prie pirštinės, tarp butelio kakliuko ir pirštinės nėra jokio plyšelio (gali naudoti plastiliną, vašką ir vapšče kas tik šauna tau į galvą, bet mažiausias tarpelis gali viską sušikti, tad pasistenk).

iliustracija
Bulvių patrankos schema

Ilgai ir nuobodžiai lauk, kol nusistoja nuosėdos ir skystis nuskaidrėja. Tada atsargiai supilstyk į bambalius, užsuk ir dar palaikyk, kol atsiras tas gerasis skaidrumas ir kvapas – iš viso išeina mažiausiai pora mėnesių, tačiau tada gali družokus vaišinti be gėdos ir ramiai gerti pati. Nežinau, man pirmas variantas nepatiko tuo, kad iš principo negerai namie turėti tiek daug alkoholio:). Kita vertus, labai įdomu pamatyti, kaip vyksta visas tas buitinės chemijos tūsas.

„Išjungt viską“, Nr. 5


Kaip pasidaryti patranką ir nusisprogdinti sau šikną

Šaunamieji ginklai – tai smagu. Smagu ne kaip ginklai, o kaip įtaisai patys savaime, nes: a) iš jų galima kažką iššauti, b) jais galima į kažką pataikyti. Tinkamai parinkus, kuo ir į ką šauti, galima prisidaryti sau daug nemalonumų arba daug juoko. Taigi šiandien DIY failuose mokinsimės pasigaminti BULVIŲ PATRANKĄ, dar internete minimą kaip SPUDGUN, POTATO CANNON arba KARTOFFELKANNONE. Beje, Vokietijoje visai neseniai buvo didelis bazzzas dėl šio ginklo, nes viename kieme po tokį pasigamino visi vaikai ir situacija priminė Laukinius Vakarus:).

Kartoffelkannone – tai iš kanalizacijos vamzdžių padarytas įrenginys, skirtas šaudyti bulvėmis. Kaip degalai šiai patrankai gali būti naudojamas plaukų lakas, oro gaiviklis, žiebtuvėlių dujos ar eteris.

Patranka nusviedžia bulvę nuo 2 iki 200 metrų. Tinkamai pagamintą ginklą užtaisius fotojuostelės dėžute, pripildyta smėlio, galima nechylai apgadinti plytinę sieną. Todėl perspėjame: ŠITA PATRANKA – TAI NE ŽAISLIUKAS, O ŠIS STRAIPSNIS – TIK FANTASTINĖ FIKCIJA, IŠ TIKRŲJŲ TOKIO GINKLO PASIGAMINTI NEĮMANOMA IR NIEKO JIS NEŠAUNA. JEI BEEKSPERIMENTUODAMI NUŠAUSIT SAU ŠIKNĄ, TAI KALTINKIT PATYS SAVE, MES AKYSE ŠIO GINKLO NEMATĖM IR NĖ VIENO KARTO IŠ JO NEŠOVĖM.

Apžvelkime patrankos sandarą:


  1) 120 cm ilgio ir 5 cm skersmens vamzdis,
  2) 30 cm ilgio ir 10 cm skersmens degimo kamera,
  3) užsukamas degimo kameros dangtis,
  4) uždegimo įrenginys, susidedantis iš pjezoelektrinio kibirkšties šaltinio ir dviejų ilgų medvaržčių.
Medžiagos: 120 cm ilgio ir 5 cm skersmens kanalizacijos vamzdis, 30 cm ilgio ir 10 cm skersmens kanalizacijos vamzdis su sriegiu ir užsukamu dangčiu gale, „perechadnykas“ iš 5 cm į 10 cm, pjezoelektrinis žiebtuvėlis, skirtas dujinei viryklei uždegti (toks daiktas, kur paspaudi rankeną, o jis žiežirbas šaudo), pora ilgų plonų smailių medvaržčių (apie 5 cm ilgio), izoliuotos nestoros vielos, klijų, klijuojančių tą vamzdžių plastmasę (pasiklausk dėdės su ūsais parduotuvėje), izoliacijos. Įrankiai: metalo pjūklas vamzdžiams pjaustyti, atsuktuvas medvaržčiams įsukti, peilis, žirklės, grąžtas, smulkus švitrinis popierius.

Švitriniu popieriumi nušveisk vamzdžių ir „perechadnyko“ galus, tas vietas, kur klijuosis. Ilgąjį vamzdį įstatyk į „perechadnyką“, pritepk klijų, palik džiūti. Labai svarbu gerai viską suklijuoti, kitaip patranka išlakstys į atskiras dalis po pirmo šūvio. Storajame vamzdyje šonuose išgręžk dvi mažytes skylutes, į jas įsuk medvaržčius. Vieta, kur reikia sukti medvaržčius, priklauso nuo degalų: vieni sako, kad geriau juos įtaisyti arčiau dangčio, kiti – per patį degimo kameros vidurį. Priklijuok degimo kamerą prie kito „perechadnyko“ gabalo. Išardyk pjezoelektrinį žiebtuvėlį, rask kontaktus, tarp kurių kyla kibirkštis, prijunk prie jų laidus, apvyniok izoliacija. Prijunk laidus prie medvaržčių, o patį žiebtuvą izoliacija prisuk prie degimo kameros. Įsukdama ir išsukdama medvaržčius, suderink juos taip, kad tarp jų liktų apie 1,5 cm tarpas ir kad tarp jų šoktų kibirkštis. Palik įrenginį džiūti, būk kantri.

iliustracija
Medvaržčiai, įsukti į degimo kamerą

Įgrūsk bulvę į ilgąjį vamzdį (geriau imti didelę bulvę ir ją spausti plonuoju vamzdžiu, tokiu būdu gausi labai gerai prie vamzdžio sienelių prigludusį šovinį). Atsuk dangtį, papurkšk ten plaukų lako (nepadaugink, kitaip nusisprogdinsi šikną), užsuk dangtį. Nusitaikyk (netaikyk į gyvus padarus!!!). Nuspausk žiebtuvo rankenėlę.

BUUUM!

Norint pasiekti didžiausią efektyvumą, reikia paeksperimentuoti. Vienas dalykas, stabdantis bulvę, yra vamzdžio ilgis. Gali pamėginti nupjauti vamzdį arba išgręžti jo gale skylių (taip oras, šaunant bulvę, turės kur išeiti). Nepamiršk, kad, trumpinant vamzdį, įgaunama galios, bet prarandamas taiklumas. Taip pat reikia paeksperimentuoti su degalais ir jų kiekiu.

Tikimės, kad naudodamiesi šiuo įtaisu patirsite daug jaudinančių akimirkų. Tikimės, kad jūs mums parašysite, kaip bulvių patranka pravertė jums buityje, darbe ir laisvalaikiu.

„Išjungt viską“, Nr.2, 2003 m. pr. m. e.


Vegano receptai

Super ultra kieti daigintų rugių kotlietkai

Jums, niekšai, reikės: cukinijų, morkų, daigintų rugių (jų yra visose didelėse pardėse), krakmolo, kokių tik sugalvosit prieskonių.

Sutarkuoti cukinijos gabaliuką ir morką į vieną bliūdą. Tada sumalti daigintus rugius, geriausia mėsmale (jei jūsų šeima mėsėdė arba jei mėsmalė užsiliko nuo tų laikų, kai vartojot mėsą). Jei neturit, galima juos sutrinti (iš visų jėgų) su daiktu, kuris skirtas trinti. Daigintus rugius įmesti į tą patį bliūdą, kuriame gyvena cukinija ir morka. Į tą šlykščiai atrodančią masę įdėti šaukštą krakmolo, visokių prieskonių ir išmaišyti. Įkaitinti keptuvę su aliejumi. Tada iš tos šlykščios masės padaryti pusiau blyno, pusiau kiaušinio formą ir atsargiai (kad nesuirtų) įdėti į keptuvę. Ir kepti sau į sveikatą, kol apskrus. Su kuo valgyti, galit pasirinkti patys: su salotom, ryžiais, bulvėm, makaronais ar dar su kuo nors. Skanaus!

Salotos pačios paprasčiausios ir skaniausios

1. Salotas daryti paprasčiausia. Man skanu: agurkai, pomidorai, alyvuogės, brokoliai, žiediniai kopūstai (pastarosios dvi daržovės skanios ir nevirtos). Viskas apipilta alyvuogių aliejumi, kartais aplašinta citrinų sultimis. Labai skanu.

2. Ką čia aiškint. Susirandi visas namie turimas daržoves, jas atitinkamai paruoši ir sudedi visą jovalą į keptuvę. Galima užpilti vandens ir kokį šaukštą miltų užberti. Uždengi ir troškini kokį pusvalandį. Išsiimi ir valgai.

Ir išvis aš ne specialistas. Išvis užknisa rašyt receptus. Use your fucking imagination. Patys kurkit, nebijokit eksperimentuot ir skaniai valgykit augalinį maistą. Nepamirškit išgert arbatos ir kasdien susikurt po naują patiekalą.

„Duobė“, 2003 m. ruduo

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


93746. ckiukas(eksGalkauckiukas) irgi prijaučia diy judėjimui2007-08-23 20:01
Paranojikams rekomenduojama gerti gryną, bet prieš tai reikės 4 gramų krakmolo + 80ml citrinos sulčių. Suplakti prieš automobilio spidometro rodyklę ir pateliūskuoti. Teliūskuojant nerūgauti. O dar geriau morkų tyrė, kuri apsaugos nuo visų kapitalizmo pavojų.

99968. rokmal :-) 2007-10-28 18:15
uo !

102099. Liuxem :-) 2007-11-16 11:26
Kartoffelkannone yra legendinis dalykas ir tikrai saudantis :))) mano mama maza budama su juo sernus nuo bulviu lauko vaikydavo. Tiesa, i ora saudavo, tai nieko nenusaudavo (o tai jau gerai).

174153. paulius :-) 2009-11-04 23:19
norejau paklausti kur pirkai vamzdzius ir ususkama gala nes senukuos ir ira tik pilku ir mokviniu kurie yra perpus silpnesni ir visi sujungimai neklijuojami su guminem tarpinem ir nera usukamo galo

Rodoma versija 33 iš 34 
14:33:37 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba