ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2004-03-20 nr. 693

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

GINTARĖ ADOMAITYTĖ. Žemės lapai (13) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Kas ką nužais... (53) • Su chirurgu KĘSTUČIU PETRULIU ir med. dr. pediatre-infektologe IRENA NARKEVIČIŪTE kalbasi rašytoja Vanda Juknaitė. Yra toks sukrėtimas (10) • MICHEL SERRES. Orfėjas ir Loto žmona (3) • SIGITAS GEDA. Septyniolika brulijonų (3) • MATAS DŪDA. Apie tai, ko gal nė neketino tapyti Povilas Ričardas Vaitiekūnas (3) • MARK STEYN. Pažįstama istorijaSYLVAIN CHOMET. Kaip įkvėpti gyvybę animaciniams filmams (2) • AUDRA BARANAUSKAITĖ. Trys trumpos istorijos (11) • AISTĖ KISARAUSKAITĖ. Geltona (5) • SIGITAS PARULSKIS. Kalbos ir pasaulio griuvėsiai (7) • Gamtasieliai chantai (7) • ALGIMANTAS MANKUS. Chantų aplankymas Ruskinskiuose (11) • RIMAS ŽILINSKAS. Kas yra literatūros kritikas? (5) • mano laiškas tau (83) • kitame numeryje skaitykite (11) •

Chantų aplankymas Ruskinskiuose

ALGIMANTAS MANKUS

[skaityti komentarus]

iliustracija

Vienintelės "Nivos" Kogalyme jaunas vairuotojas Andrejus, nuo 5 metų gyvenantis Surgute, vežasi jauną kontoros sekretorę Svetą, Lietuvos fotomeno draugijos ir TSRS žurnalistų sąjungos narį Zenoną S. ir mane. Visi jie turi spec. leidimus ar kvietimus į žiemos palydų šventę, tik aš vienas susigūžęs užpakalinės sėdynės tamsiame kamputyje tikiuosi išvengti milicijos patikrinimo.

Šimto kilometrų kelias išklotas plokštėmis, dar keturiasdešimt – vos išvažiuojamas per taigą ir upę. Šį, paskutinį, kelio ruožą į Ruskinskius (didžiausią uždarą etnografinę chantų gyvenvietę pelkėtoje Vakarų Sibiro lygumoje) tiesia Lietuvos KSV-12 kelininkai, jį baigus bus naujas 250 km ilgio kelias Surgutas–Ruskinskiai–Kogalymas. Paskutinis kelio ruožas – laukinis, be atpažinimo ženklų, sutiktų sunkvežimių vairuotojai kažkokie tamsūs, nežino netoliese esančio kaimo pavadinimo. Paskutinėje kelio sankryžoje, kur nėra kelio rodyklių, įrengtas autoinspekcijos ir milicijos postas. Mums užtenka vairuotojo leidimo ir Zenono pažymėjimo raudonais kietais viršeliais. Zenonas giriasi, kad šis pažymėjimas jam atveria visus kelius ir užsienyje, kad jo eilinis numeris skaičiuojamas nuo pirmojo Lenino pažymėjimo. Kitas mašinas tikrina, ar neveža degtinės, ar visi turi leidimus. Pro kontrolės postą kažkaip prasmuko ir Vaidas Š. iš mūsų darbo stovyklos, važiavęs su kita grupe.

Ruskinskiai – apleistas kaimas. Viduryje aikštė, apie kurią išstatytos naujos sąjunginių respublikų vėliavos, yra bufetas, kepa šašlykai, prie kurių eilėje nestovi nė vienas chantas, stovi autoparduotuvė, prie kurios iš viso niekas nestovi, nes beveik nėra prekių. Vaikštinėja daug chantų, apsirengusių tautiniais drabužiais, aplink kiemuose pilna elnių ir rogių. Nemažai fotokorespondentų, kuriems mielai pozuoja spalvingos chantės (viena iš šventinių dekoracijų) ir ramūs stovintys ar sniege gulintys elniai. (Pagal 1970 m. duomenis, chantų buvo apie 21 000, jie gyvena Chantų-mansių nacionalinėje apygardoje Tiumenės srityje, jų kalba priklauso finougrų kalbų šeimai.)

– Gde tut organizacijonnyj komitet? – ieško Zenonas S.

Chantai nesupranta klausimo, bet parodo į vienintelį kaime baltą mūrinį pastatą, virš kurio plevėsuoja raudona vėliava.

Šventiniame kvietime išvardyta programa: 11 čas. Toržestvennoje zosedanije; 14 čas. Sportivnyje igry; 19 čas. Večer otdycha.

Raudonoje salėje vyksta susirinkimas. Ryškiai raudona scena ir jos uždanga. Per visą sieną rausvos rauktos langų užuolaidos – portjeros. Nuo scenos prezidiumo stalo dėmesį traukia didelis raudonas šūkis: "Privet učastnikam sobranija rybolovov i ochotnikov!" Salė pilna žmonių, priekyje tamsios aprangos žmonės, salės gale ir ant grindų tarp eilių sėdi spalvingi chantai, nusiėmę kepures, apsiavę guminiais batais ar nacionaliniais elnių odos batais kisi.

– Kak vy vse znajete, 25 fevralia, 10 časov utra proizošlo istoričeskoje sobytije... Nado postroit... – deduosi į galvą reikšmingus pirmojo kalbėtojo žodžius. – Eto ne dopustimo, čto ochotniki ne vypolniajut plan, polučajut besplatno oružije i patrony, a škurki postavliajut nizkogo kačestva... Vy chorošo znajete, u kovo na kustach jest oružije...

Prieš sceną matyti stovai gaidoms. Gaila, negirdėjau, kokie muzikantai ką ir kaip grojo. Salės fojė fotografijų stendai iš chantų buities ir jų kraštotyros muziejų skyrių.

Nebeįdomu fotografuoti specialiai labai pavyzdingai ir tvarkingai apsirengusias dailias chantes prie aikštės, todėl nueinu toliau už sukrypusių namelių. Visur pilna elnių su rogėm, vis atvažiuoja į šventę daugiau chantų, dažnai skambant varpeliams. Murzini vaikai baikštūs, bet visi chantai labai ramūs, tylūs, daro ramaus prijaukinto šunelio įspūdį. Užeinu į vieną namelį, jame pilna chantų, geria odekoloną, prašo degtinės. Yra gražiai nuaugusių žmonių. Prašo fotografuoti vaikus.

iliustracija

– Vodki net – ne pojedem, – jau reiškia protestą chantai, nenorėdami dalyvauti elnių lenktynėse.

Kviečiu ir Vaidą po kaimą pasidairyti plačiau, fotografuoti. Iš pradžių jis sutinka, bet vėliau lieku vienas, nes kolegai ši aplinka nepatinka.

– Einam iš čia!.. Čia tamsus užkampis – pavojinga!..

Bet kaip įdomu!.. Jau baigiu antrą DIA filmą.

Prasidėjo sportinės varžybos. Elnių lenktynėse vis dėlto dalyvavo penkios rogės. Viena partrenkė fotografą, jo aparatai pabiro ant sniego. Dvejos rogės apsivertė.

Vaikai mėtė virvę ant kuolo. Tokios pačios vyrų chantų varžybos – iš dvidešimties metrų atstumo.

Chantai ir kiti kėlė dvidešimties kilogramų svarstį.

– My sami stolko vesim! – juokiasi chantė.

Vyko virvės traukimas. Daug dėmesio sulaukė muštynės maišais: vienas prieš kitą ant baslio sėdi du chantai ir mušasi pilnais šiaudų maišais, aišku, pralaimi tas, kuris nukrinta. Dar vyko šokimas per barjerus ir lipimas į stulpą.

Zenonas S., nusivylęs švente, varžybų pabaigos nelaukia. Tik dar padaro Vaido ir mano nuotrauką spaudai: "Kauno NSK darbuotojai poilsio metu chantų šventėje".

– Anksčiau vis buvo svarbu darbas, dabar – poilsis, kultūra!.. – užbaigia Zenonas S.

Atodrėkis, apsiniaukę. Grįžtant Zenonas pasakoja anekdotą "na bukvu T": "Lenin – titan; Stalin – tiran; Chruščiov – turist; Brežnev – trepač; dva sledujuščije – trupy; Gorbačiov – trezvitel".

Kogalyme kviečiu kelionės draugus kartu atšvęsti šv.Velykas.

– Aš ir nežinojau, kad šiandien Velykos, – sako TSRS žurnalistas ir atsisako, nes esąs pavargęs.

Andrejus ir Sveta užeina. Suvalgom po kiaušinį, Biruliškėse dažytą, išgeriam kavos ir po 50 gramų.

Vėliau, grįžęs iš chantų šventės, pasidalyti įspūdžiais užeina Vaidas. Jis – LTSR fotomeno draugijos narys. Aktyviai fotografavo ir chantų šventėje, žiemos palydose. Vaidas pasakoja:

– Jums, kaip rimtam žmogui, galiu pasakyti, tik niekam nepasakokit!.. Mane buvo sulaikę... Priėjo milicininkas ir nuvedė prie kito, civiliškai apsirengusio; tas mandagiai parodė pažymėjimą ir klausia: "Začem vy butylki snimali?" Aš sakau: "Ja ne snimal!.. Tam dve chanteiki stojali..." Tai va!.. Klausia, iš kur. "Iz Litvy", – atsakiau. "Čto, i zdes jest Litva?" – šoko jis. Atidaviau jiems tą filmą... Skaidrė buvo... Sakė, grąžins... Užsirašiau jo vardą, pavardę... Nenoriu su jais konfliktuoti!..

– Parazitai!.. Kaip taip galima!.. Ir aš ėjau prie Nemuno, netoli Jurbarko, iškeltom rankom... – užjaučiu Vaidą ir prisimenu savo nuotykius.

– Mane su Augūnu irgi buvo Nidoje, kopose, sulaikę, kai fotografavom, – tęsia Vaidas.

– Rusai bijo fotoaparato kaip velnias kryžiaus!.. Šiandien Zenonas pasakojo, kaip Gruzijoje lakūnai norėjo apšviesti jo filmus – jis į Gruzijos CK paskambino!..

– Nenoriu aš su jais konfliktuoti!.. – tęsia Vaidas. – Turi grąžinti, turi saugumas su kuo ryškinti. Viską jie turi!..

– Kokie šėtonai!.. Kas gali būti neleidžiama fotografuoti tokių laukinių šventėje?!.

– Tai va!

Dar ilgai nepraėjo pasipiktinimas dėl tokio incidento. Ir tai vyksta Gorbačiovo laikais, kai atseit viskas leidžiama kalbėti ir rašyti?!.

Ieškau kerzinių batų, šiltų darbinių drabužių – ryt laukia nauji mūšiai, nauji antipasaulio konfliktai.

1986.III.30

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


14473. Kovas2004-03-23 07:29
Įdomu, koks dabar to chantų kaimelio gyvenimas...

14615. Rrrr2004-03-29 17:09
"Kokie šėtonai!.. Kas gali būti neleidžiama fotografuoti tokių laukinių šventėje?!"- autorius tai, matyt, labai civilizuotas.

14789. antipasaulio konfliktas2004-04-01 21:24
kam chia idomu ? vos ne na bukvu T

111765. Vilius Karalius :-) 2008-03-08 03:11
As pats su tevais tuo metu siaureje vaikas budamas gyvenau (KSV 12 miestelyje). Pats gyvai esu mates chantus ir atsimenus juos iki siol. Puikus straipsnis. man tada buvo panasiai sesi metai, nelabai ka ir teatsimenu, bet chantus niekada neuzmirsiu. Paliko kazkoki mistini ispudi. Visgi tai zmones dar neatitruke nuo gamtos, kaip indenai, aborigenai ir kiti. Idomu kaip jiems dabar ten sekasi;-)

133437. ingrida :-) 2008-10-03 15:06
gaila, kad straipsnį perskaičiau tik dabar. labai patiko ne tik skaityti, bet ir prisiminti senus gerus laikus. aš ten gyvenau KSV 12 su tėvais, ir kartu mokiausi mikykloje. dabar ieškau iš kogalymo savo klasiokų.

146518. evelina :-) 2009-01-15 10:54
Sveiki as ir ieskau zmoniu kurie ten anksciau gyveno. as ir ten gyvenau SU -6 buvo pradzioje po to keitesi. o DSU-12 lankiau mokykla (KSV).

154843. Sergiejus Stankevičius :-) 2009-03-25 15:39
Aš taip pat ten buvau 1984-87 metais, dirbau KSV-12 vyr.buhalt.pavaduotoju. Norėčiau su kuo pabendrauti, su tais kurie tuo metu ten dirbo.

155551. saulius :-) 2009-03-30 23:00
taip as ten buvau 97 98 i pabaiga gal kas atsilieps

166495. vilius :-) 2009-07-25 15:33
Tu chantu mates ir regejes, mat KSV-12 dirbau 84-90m.m.

186391. Andrius Ruginis2010-03-17 20:16
Geras kraštas,dirbau DSU-12 1991 iki 1993m.vairuotoju.Kas mane pažystat parašykit.

Rodoma versija 26 iš 27 
14:32:56 Jan 31, 2011   
Jan 2010 Jan 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba