ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2004-10-16 nr. 721

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

GINTARAS BLEIZGYS. Prietemų monologai (64) • JŪRATĖ BARANOVA. Kiekvienas kartas unikalus (36) • DYLAN THOMAS. Poezija (6) • Rasa Drazdauskienė. Du draugai (2) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Sakralybės turinys šiandien (4) (47) • AGNĖ JUŠKAITĖ. Dvi pagyvenusios moterys (3) • AUSTĖJA ČEPAUSKAITĖ. Laimingų Naujųjų metų (ir kiti) (12) • SIGITAS GEDA. Pasaka apie žiniūną (9) • GINTARAS LAZDYNAS. Herojaus kodeksas, arba Būties įprasminimas herojiniame epe (8) • DESMOND TUTU. Diktatūra Birmoje (23) • PAUL SIMON. Pagelbėk kurti bendruomenės jausmą (4) • SIRANO BERŽERAKAS. Todėl šnekėkite (4) • AUDRA BARANAUSKAITĖ. Bebras šiepia dantis (31) • ETGAR KERET. Kacenelenbogenas (3) • LIUDAS PARULSKIS (6) • laiškai (70) • El. Redakcija. Kasmetinis skaitytojų susirašymas (185) •

Todėl šnekėkite

SIRANO BERŽERAKAS

[skaityti komentarus]

iliustracija
Vitalijus Butyrinas. Elegija. 1970

"Išėjau laimės ieškoti", – gražus užrašas! Viltis – kvailių motina.

Vakar sutikau dievą. Jis sako: "Aš nupirksiu visas tavo knygas brangiau, nei galėtum gauti, kad ir ką darytum". Ėmiau šventai rašyti. Tik.

Tai aš ir sakau: "Parašyk knygą", "Parašysiu", "Aš parašysiu", "Ne, aš parašysiu".

J-pukas tuo tarpu žirgliojo. Buvo pašauktas karinėn tarnybon šnipinėti. Šmikis. Legalizavosi. Basas. O galvojo. O kaip gerai galvojo, ir apie save, ir kiti.

"Pats irgi galvojau", – išgirdau iš kitos klasės pusės.

Black pussies, white pussies. "Sutapimas, sutapimas", – raminu save.

Aš moterų nė nepažįstu. Todėl dirbsi tu. Būsi atsakingas už ryšius. Su visuomene. Man visą laiką gera. Bet aš jau nebetoks. Įdomus žodis, ir dar blogai parašytas. O gal gerai? Piktai išpučia cigaro dūmus.

Bet nepiktai. Žiūrėk, jau šypsosi.

Parkas, mano asmeninė sanatorija.

Rašau knygą. Noriu sukelti revoliuciją ir išvažiuoti į Pietų Ameriką. Arba į Iraną. Bagdade gyvena 5 mln. žmonių. Bagdadas – Irako sostinė. The same shit different day. D-day.

Aš pasakoju pasaulį, bet iš tikrųjų kiti papasakoja manąjį. Juokinga. Dabar.

Mašina surenka dulkes, kurios buvo prieš milijonus metų, ir transliuoja jas į čia ir dabar.

Vizija.

Televizija! Nauja televizija.

Čia?

Čiap, čiap, čiap. Eureka. Tiesiai į makaulę.

Oho.

O paskui varysim į priekį. Ten pastumdysim, o kai parskrisim. Antrą, tikrąjį kartą parskrisime.

Aš irgi varysiu.

Varysi, varysi.

Ir padarysi viską taip, kaip suplanuota. Ir be jokių fokusų. Su savo giminaičiais žemę dar galėsi pasidalyti. Gobšus esi...

Todėl, kad nėra...

Kiek galima prirašyti teksto apie nieką? Dabar ir pažiūrėsime. Penki kubai vienam kvadratiniam centimetrui. Dieve, kaip noriu heroino. Geras kvapas ir baltas kaip sniegas užpakalis.

Sizifas rideno savo akmenį, o vakare nusprendė pasibovyti su heroinu. Rimtai pasibovyti, neva viskas pabodo. Overdose. Heroino pasaulyje jis toliau rideno akmenį, o visagalis šiltai šypsojosi. Šlykštu.

Formaliai.

Važiuoju pirkti. Troleibusas šiltas, skrandis. Tris kubikus, ne, keturis. Šiandien mūsų mieste nėra šventės, o šyrkė po O! už vienetą. Apsigręžia. Aš irgi sukuosi, traukiu į kitą gatvės pusę. Prekė. Troleibusas yra šiltas, lauke šaltoka, mintys spaudžia prie kaukolės, mentalinis stuporas. Lipinėjimas – niekuo neypatingas užsiėmimas. Nėra kontrolės, nesvarbu, troleibusų žiedas, lipu, lauk. Kuprinė – kiek apiplyšusi geros kuprinės klastotė – pečių nespaudžia, prigludusi prie nugaros. Laukiu-Atvažiuoja-Įlipu. Šilta, miela – į užmiestį važiuoti mieliau. Dairausi. Kur? Išlipu. Šaltis prisiploja. Einu-ten-į-miškelį. Gražu, užteks. Laužiuko reikia-kuprinėje turiu žibalo. Šilčiau-malonu. Reikia atsikratyti gyvenimo bagažo-popierių. Nepasilikti. Išsitraukiu, švirkštą, rudas. Keturi. Veną. Po eglėmis tamsu. Mano venos lyg tam pagamintos – kelios dailutės mėlynos jau pūpso. Prisimenu nuolat persekiojančią moters krūtinę iš kažkokios fotografijos – keista. Ar pataikysiu, o kur dėtis, šlykštu, bet yra. Keturi. Prasmekit. Formaliai, aš.

Aptipenau kambarį kokį milijoną kartų, tik ir toliau man tipenosi, nesisėdėjo. Pasistačiau kėdę, ne. Radiatorius. Kodėl nieks nerašo knygų, kaip pasikarti? Sakot, rašo. Rodos, reikia muilo. Sako, apsisiusiosiu. Sėduosi ir užsitraukiu.

Nuvaryti arklį – uždirbti pinigų.

Gulintis neatgaunantis kvapo arklys – čempionas. Gulėti šalia embrionu – geras jausmas. Viduryje, per ašį nuo viršugalvio iki tarpkojo, tvinksi dunksi širdis (visas kraujo aparatas), kyla šiluma, koncentruojasi, mintys tirpsta. Prabundu kiek šviežesnis žmogus.

Prabundu tiek, kad norisi pasitrinti staiga tinstelėjusias akis, įkvėpti oro (norėtųsi vasariško), įsidėmėti iš augalų knibždančios žemės kylančią dvasią, kuria tikriausiai vadinu vandens garus ir šilumą.


Išleiskit!
Ne, ekspedicija.
Tokiais batais?

Pabandykime dar kartą.

Vakarai su muzika, dienos su muzika, gyvenimas su muzika... Mieloji pornografija, tikiu, tik tu išgelbėti mane gali, kai aš pavargęs nuo nevykusio gyvenimo bandau surasti priežastį meilei. Prasidėjusi poezija miršta ketvirtoje eilutėje, užleisdama vietą šizofreniškai prozai. Ir taip visą gyvenimą. Samodročka.

Labas rytas, mieloji Pumpuška, šiandien tapysiu. Tampysiu ir tapysiu. Oras už lango nuostabus, jis man taip primena mudviejų vaikystę, o spalvos, spalvos. Neįtikėtina.

Pumpuška suglumo, Pumpuška su puška. "Tu ką sugalvojai, nevidone?" – tarė ji. Tarė ir padarė, nevidonas, drybsojo tampomas konvulsijų ir daugiau nieko nebetampė.

Oi.

Eine Frau und ein Fraeuchen sind nach einen Wald gegangen. Was haben sie dort gemacht, unbekannt ist. Warum?

Bezdėjau iš tiesų – po kokį litrą dujų per minutę. Į koridorių išbėgo nuogutėlė mergička ir paskubomis įslinko į vonią. Pasigirdo tekančio vandens garsas. Gyvenimas išsijudino.

Diggin’ deeper. Tik kur? Atrodžiau juokingai. Žilstelėjusių moteriškių numylėtinis, kumpio gabalas ar vynuogė ant riebaus sumuštinio? Bezdalas ir bezdalų maišas, siurbliukas, bezdėjimo mašina.

Negaliu suvokti, iš kur atsiranda tiek metano, gal nauja aukštoji technologija? Žemas lygis. Gyvenimas persikvalifikavo į mėšlo gabalą mano pilve, kuris nedavė ramybės labiau nei kasdienybė. Pravėriau orlaides, bet bezdalų dvokas tvyrojo, todėl atidariau ir balkono duris ir langus, kuriais jis buvo įstiklintas.

Dangumi skrido prezidentas, bananiškiausias salos gyventojas Bezdūnas, ir apibezdėjo mano peizažą. Mano.

Bezdenimas. Bezdenimėlis.

Šnekėkite, mielasis, man neramu. Man. Be galo neįtikėtinai ir netikusiai isteriškai. Skęstu autistiškoje tyloje, todėl kartkartėmis mentalinį stuporą bandau įveikti keliais žodžiais. Nepadeda. Todėl šnekėkite.

Aš, pasaulio centras, sarkofago šerdis, apgailėtina figūra. Kokia dar siela. Be galo mėgstu savęs gailėtis. Tai taip pat gelbėja. Parazituoju.

Farmacepcija-kontracepcija neaplenkė manęs, po keleto nuotykių tapau toks apgailėtinas. Ir ką? Nieko. Neturiu ką pasakyti. Vis viena kalbu su savimi. Jei tik galėčiau nieko gyvenime neveikti. Ištekėčiau už milijonierės? Nepakanka drąsos.

"Tai eik ir pasikark", – sakote. Nepakanka drąsos.

Aš negalėjau atitraukti akių nuo žvitriai besisukančio ventiliatoriaus. Apėmė troškimas įkišti į jį ranką ir pajusti.

Labai stiprus troškimas, nes jo taip ir nenugalėjau, net šiandien. Vis jį prisimenu, gyvą, pulsuojantį, jaudinantį – pajusti tai, ko nėra, kas neįmanoma, kas yra tik vaizduotėje, potencialiai, per TV.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


23233. Vingių Jonas2004-10-18 21:28
Taigi taigi, kaipgis, to dar betrūko... niekas dar čia negirdėjo, autizmas mat! Nežinai gultis prisisprogęs, ne zvaidą kelti! O dar parodyk, prie kurios mergos pritvinko tų pinigų?

23271. Erika2004-10-19 12:17
Jei autorius, pasivadinęs tokia garsia pavarde be ,,de", nepirktų kasdien kelių kubikų, suprastų, kad jo pašaukimas ne rašyti, o kasti griovius.

23300. Arle2004-10-19 16:33
Pritariu Erikai. Kai kurios pastraipos - daugiau nei tragiškos.

23314. Šiukšlyno dainiui2004-10-19 19:58
Pezalynė. Grybai tegyvena tarpupirščiuose. Tama guna.

Rodoma versija 32 iš 33 
14:24:45 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba