ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2003-12-13 nr. 680

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

UMBERTO ECO. Vidaus recenzijos (39) • SIGITAS PARULSKIS. Svajonių fabrikas (37) • LUIS CERNUDA (1902–1963)VYGANTAS VAREIKIS. Visko reikšmės (12) • ROMUALDAS OZOLAS. Supratimai: kasdienės mintys (22) (21) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Dieviškosios hierofanijos ir aukojimas "visiems dievams" (8) • LI TAI PO. Eilės (7) • ALIS BALBIERIUS. Angelas, žvelgiantis į rūką (10) • MINDAUGAS KVIETKAUSKAS. Vilniaus kultūrų sambūvis žydų rašytojų akimis (XX a. pradžia) (13) • Lietuvos kinas: Marijonas Giedrys (2) • ALAN TRACHTENBERG. Apdainuojant Hiavatą. Hibridinis Amerikos mitas, sukurtas Longfellow (8) • JUOZAS RIMAS. Tautinė daina ir... (3) • AtsiliepimasSAULIUS MACAITIS. "Julius Janonis" (4) • -mg-. Didžiojo plano pabaiga, arba Lietuvos iliuminatai (6) • RIMANTAS PETRAS ELENA KLUSAS. Vardadulkės (10) • Knygos meno konkursasLeidėjų ir vertėjų dėmesiui!Jau metas užsisakyti "Šiaurės Atėnus" (22) •

Didžiojo plano pabaiga, arba Lietuvos iliuminatai

-mg-

[skaityti komentarus]

Laimingai išvengęs pulkininko Ardenčio gaujos pinklių, Kazaubonas toliau sau gyvena nesudėtingą knygų rijiko gyvenimą. Tačiau viską sudrumsčia žinios iš Lietuvos. Nejaugi Planas vis dėlto egzistuoja? Ši mintis jam neduoda ramybės, todėl vieną niūrų gruodžio vakarą jis pasirodo Vilniuje. Tiesą sakant, į šį keistą kraštą jis atkreipė dėmesį jau anksčiau – dar šių metų pradžioje, televizoriaus ekrane išvydęs reportažą apie Paksui talkinančią burtininkę. Mūsų šalyje jo nuojautos netikėtai pasitvirtina.

Vienoje senamiesčio kavinių, tvyrant cigarečių dūmų tumulams, beveik bičiuliškoje aplinkoje vyksta maždaug toks pokalbis. Garbaus svečio pašnekovas – vietinis slaptųjų draugijų ekspertas Pranas.

KAZAUBONAS: Pranai, tu teigi, kad egzistuoja vietinis, lietuviškas, Plano variantas?

PRANAS: Taip. Visų pašvęstųjų lietuvių planas – Lietuvos karalystė. Dalis tamplierių galėjo atvykti dar valdant Mindaugui, kiti išvengę laužo liepsnos, matyt, atvyko dar kunigaikščio Gedimino laikais – savo laiškuose jis kvietėsi karius iš Europos; neabejotinas tamplierių poveikis Vytautui. Apskritai stebina lietuvių valdovų atkaklumas siekiant šio tikslo. Juk jų pastangas nuolatos lydi nesėkmė. O tai patvirtina, kad tai absoliučiai idealus tikslas.

K.: Neabejotinai čia įžvelgtina gili dvasinė prasmė...

P.: Beje, ją puikiai suprato Čiurlionis, turiu omeny jo paveikslą "Rex".

K.: O ko vertas neįvykusios Vytauto karūnacijos minėjimas?! Čia jau išties matytina pašvęstųjų ranka.

P.: Taikliai pastebėjai. Skaitykime Joną Dlugošą: Vytauto brolis Žygimantas, užsidaręs Trakų pilyje kaip jo amžininkas Prancūzijos maršalas Žilis de Rė, padedamas raganų (skaityk: pašvęstųjų moterų), naudodamas žmogaus kraują, siekia išgauti auksą ir atsikratyti suįžūlėjusių lenkų samdinių, padėjusių jam įveikti konkurentą Švitrigailą. Žodžiu, tapti tikru savo šalies vadovu ir sukurti Lietuvos karalystę. Nors lietuvių atžvilgiu priešiškai nusistačiusių Krokuvos iliuminatų atstovas Dlugošas teigia, kad minėtos "raganos" jam sujaukusios protą. Deja, sąmokslininkai su kunigaikščiu Čartoryskiu priešakyje Žygimantą nužudo.

K.: Mama mia, kaip panašu į dabartinę padėtį!.. Prezidentas, jo burtininkė...

P.: Prie to dar sugrįšime. Eikime toliau: 1520 m. Mikalojus Radvila susikviečia magus iš įvairių Europos šalių, norėdamas sužinoti, ar tikrai jo tikslas užsidėti Lietuvos didžiojo kunigaikščio kepurę bus vainikuotas sėkme. Apie tai sužinome iš jo priešo "lietuvių separatistų vado" Alberto Goštauto (taip jį neretai tituluoja vienos draugiškos šalies istorikai), kuris taip pat nesnaudžia. Goštautas tiesiog pamišęs dėl astrologijos. Savo bibliotekoje jis turi "Almanachą", iš kurio sužino, kokios dienos yra palankios Planui įgyvendinti. Jis tam yra daug geriau pasirengęs ir veikia atsargiai. 1526 m. norėdamas Lietuvą paversti karalyste, jis per kitus asmenis – Vilniaus vyskupą Joną ir Vilniaus kaštelioną Jurgį Radvilą – bando įpiršti Žygimantui Senajam mintį, kad jo sūnų Žygimantą Augustą būtina vainikuoti Lietuvos karaliumi. Deja, gudri Lenkijos karalienė Bona, Krokuvos iliuminatų padedama, nesunkiai atspėja, kur šuva pakastas. Goštautas nieko nepeša. Tiesa, žinodami jo polinkius, Krokuvos iliuminatai jam dedikuoja (dovanoja) medicinos traktatą, pagardintą astrologijos padažu, o jo sūnus Stanislovas bandomas papirkti garsiuoju "Goštauto žolynu". Goštautai viens po kito paslaptingai išmiršta.

Estafetę perima seni jų konkurentai Radvilos. Mat Barbora dar spėja ištekėti už paskutinio Goštauto ir, anot jos pusbrolio Mikalojaus Radvilos Juodojo, išmokti "visokių nelabų dalykų", t. y. tapti pašvęstąja. Šiaip ar taip, po pirmojo vyro mirties jai pavyksta ištekėti už Žygimanto Augusto ir, kad ir netiesiogiai, gauti Lietuvai karūną. Tačiau pastangos tuo nesibaigia. XVII a. pradžioje Lietuvos lauko etmono Kristupo II Radvilos dvare Alantoje apsigyvena imperatoriaus Rudolfo II alchemikas, čia įrengiama laboratorija. Neabejotinai siekiama išgauti auksą. Radvila – vienintelis Švedijos karaliaus Gustavo II Adolfo pulkams pasipriešinti pajėgus lietuvių karvedys, o kariams samdyti juk reikia lėšų. Norėdamas įgyvendinti Planą, jis būtinai turi apginti valstybę.

K.: Matyt, esi teisus. Rudolfo II Prahoje knibždėte knibždėjo įvairiausių magų ir šarlatanų. Po šio nelaimingo imperatoriaus mirties Prahos iliuminatai, slaptųjų mokslų adeptai išsibarsto po pasaulį, neabejotinai dalis jų randa prieglobstį Radvilos dvare.

P.: Jie bus padarę poveikį Kristupo sūnui Jonušui, kuris buvo kaltinamas siekęs užimti sostą. Deja, visa nutraukia švedų pinklės ir ankstyva Jonušo mirtis. Žvelkime toliau. Vilniaus vyskupas Masalskis taip pat ryžtasi apginti LDK savarankiškumą. Imkime kad ir jo siekį kurti atskirą Lietuvos bažnytinę provinciją. Tai Vytauto ir Goštauto seno sumanymo įgyvendinimas. Pirmas žingsnis galutinio tikslo link. Masalskio prašymu architektas Laurynas Gucevičius suprojektuoja salę su masonų (XVIII a. pašvęstųjų) ženklais Verkių dvare. Deja, XVIII a. pabaigoje pašvęstieji leidžiasi suvedžiojami užsienio jėgų. Juos išduoda Rusijos masonai. Antkapiuose jiems belieka prašyti iškalti žodžius: "Buvome kvailiai, bet ne niekšai".

Galiausiai pažvelkim į šių dienų Lietuvą. Kas joje atstovauja Plano įgyvendinimui?

K.: A. B. ?

P.: Ne, trūksta polėkio, A. P. – tuo labiau. Neabejotinai tik dabartinis jos vadovas, ne mažiau nei Žygimantas paslaptingas ir jai gero linkintis R. P.

K.: Bet juk iššifravus – Reverendus Pater. Šitaip lotyniškai įvardijamas dvasininkas! Pridėjus žodį Patriae, išeitų "Garbusis Tėvynės Tėvas". Taip pat galima būtų skaityti Rex Paxas, bet tai būtų profaniška, o Rex Pacis – šventvagiška interpretacija...

P.: Yra taip, kaip sakai.

K.: Vadinasi, Garbusis Tėvas. Žodį "Tėvynės", be abejo, galima praleisti, o, tai man primena kai ką nuo Lietuvos į rytus... Šįkart, regis, tai tobula Žygimanto ir vyskupo Masalskio emanacija – Garbusis Tėvas, iš visų pusių apsiaustas sąmokslininkų, niekaip nesugebančių įvertinti taurių jo intencijų... ir vėl suvedžiotas visų tų nelabų jėgų!

P.: Supratai visa teisingai. Juo nuostabiau, kad nesi girdėjęs jo svarbiausio patarėjo Š. (skaityti: Šviesiausiojo, t. y. iliuminato) kalbų apie "ištikimuosius"!

K.: Bet juk tai tipiška pašvęstųjų leksika!

P.: Deja, tai suprasti tegali pašvęstieji. Regis, dar kartą didžioji tautos dalis liks akla ir kurčia, niekaip nepajėgi įvertinti didžiojo plano pranašumų...

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


10399. cumi :-) 2003-12-15 19:28
bravo, tik galima butu praplesti....

10401. saimhe2003-12-15 21:04
O kas per interpretacijos! :)

10410. nesakysiu2003-12-16 10:24
Gediminas, berods, kvietesi karius ish Azijos... kol Europos kariai tuntais brauke i Palestina...

45341. saulius2005-10-23 02:19
labai idomu. kas toliau. kaip pratesim musu tautos ir pilieciu egzistavima.ka musu tautos saujele gali palikti ateiciai.

58556. bloaga :-) 2006-06-22 23:39
va tiems kas nors siek tiek zino ar nezino bet nori suzinoti apie iliuminatus kas tai ir visa kita siulyciau perkaityti dano brauno DIVAI IR DEMONAI knyga nustabi tikrai

Rodoma versija 26 iš 27 
14:22:21 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba