ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2006-01-14 nr. 780

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

TURINYS (155) • MICHAIL BLIUMENKRANC. Mirusių dviratininkų visuomenėRENATA ŠERELYTĖ. Saugokitės ugninio CerberioAMOS OZ. Šarono mįslėANDREJ CHADANOVIČANDRIUS MARTINKUS. Aurora, arba Brėkštanti ateities politikos aušraGINTARAS BERESNEVIČIUS. Šventieji LDK advokataiSIGITAS GEDA. Ruduo – tai demonų lesyklėlėsVIDAS POŠKUS. Lukiškės (16) • STASYS STACEVIČIUS. EilėsAUDRA ČEPKAUSKAITĖ. Rašyk ką nori? (40) • CASTOR&POLLUX. Verba de verbisELENA BUKELIENĖ. Kritikas ir šviežio kiaušinio skonis (1) • DALIA URBANAVIČIENĖ. Iš šukių – "Prūsų giesmės" (1) • RIČARDAS ŠILEIKA. n...u...o...g...i...r...d...o...sGINTARAS BLEIZGYS. Būsenos (5) •

Saugokitės ugninio Cerberio

RENATA ŠERELYTĖ

[skaityti komentarus]

Kai laidoje apie gyvūnus žinoma astrologė pasakė, kad 2006-ieji priklauso Ugniniam Šuniui, pagaugai nuėjo nugara. Mat iškart prisiminiau sero Conano Doyle’io aprašytą Baskervilių pabaisą. Lekiančią per pelkes ir švytinčią pragaro fosforu. O kadangi žinau, kad visos šitos baisenybės buvo skirtos širdies priepuoliui įvaryti ir gražiam palikimui susimedžioti, iš šuns, o dar Ugninio, nesitikiu nieko gero.

Ar tik netrukus vėl neišgirsime apie garbius asmenis, netyčia ir netikėtai praturtėjusius!.. Kieno dėka – toks klausimas būtų kvailas ir ne vietoj, nes asmenys sakys, kad reikia dėkoti pastangoms ir asmeniniam žavesiui. O ne palikimų turėtojams, pasimirusiems nuo tyčinio infarkto.

Be to, būrėjos ir astrologės iš anksto paskelbė, kad politikų horoskopai nieko gero nežada. Reiktų stebėtis, jei žadėtų – juk neretas iš jų paleido po laukus blaškytis liepsnojančią pabaisą, įstatymu ar jo pataisa vadinamą!.. Kas suskaičiuos piliečius, kritusius nuo jos pragariško kvėpavimo!.. Senelius ir vaikus, asocialus ir menininkus, ogi ir paprastus mokesčių mokėtojus!..

Ir kadangi Lietuvoje gimstamumas mažėja (tai aiškus ženklas, kad sėkmingai integruojamės į Europą), pagal visus fizinės pusiausvyros dėsnius išeina, kad visuomenės aplinkoje padaugės tų, kurie abejingi kultūrai, nedalyvauja rinkimuose ir nežiūri televizoriaus. Vienintelis jų pranašumas tas, kad kartais jų pavardės dar užima vietą balsų sąrašuose, bet pasirašyti po jomis piliečiai nebepajėgia, taigi už juos tai padaryti privalo kiti.

Nedėkingi žmonės tokius šventą prievolę atliekančius asmenis linkę vadinti parašų padirbinėtojais. Lyg nežinotų, kad šitaip skleidžiamas raštingumas ir politinė kultūra. Ir visus, kurie šito nesupranta, reikėtų subtiliai perspėti – saugokitės Ugninio Šuns!.. Juk ne veltui apsiputojęs keturkojis vaizduojamas prie Temidės vartų – jokia pasmerkta siela neišeis. (Išskyrus valstybės paslapties išdaviką ar, tarkim, asmenį, kaltinamą kolaboravimu.)

Bet argi galima valstybės išdavimu apkaltinti žmogų, kuris nesuvokia nei kas yra valstybė, nei kas yra jos paslaptys?.. Laikykime jį naivia Juodojo Mėnulio auka. Baltojo Avino ženkle. Keturkojams ir dangaus kūnams patogu suversti visą kaltę, mat jiems nuo to nei šilta, nei šalta. Ogi žmogui, kaltę nuo savęs nusivertus, pasidaro nepalyginti lengviau.

Tiesą pasakius, būsiu kiek apsirikusi ir supainiojusi Temidės rūmus su Hado prieangiu, bet kad abu jie kelia bene vienodą šiurpą. Ir jeigu teismo nutartį pirma motyvų skelbiantys teisėjai žinotų, kas yra Cerberis, esu tikra, jie pageidautų, kad prie įėjimo į teismo salę drybsotų ne šaltas akmeninis liūtas, o trigalvis pragaro šuo. Poveikis teisiamajam – garantuotas. O teisėjui nebereikėtų jokio motyvo. Užtektų nutarties.

Kadangi šie metai – Šuns, visko galime tikėtis. Taigi jei iš netyčių prie Temidės apartamentų pamatysite Cerberį, nesistebėkite. Verčiau duokite jam kokį šuns skanėstą. Juk dar neaišku, kaip pasibaigs teismo procesas ir ar gaus vargšas gyvulys šviežios žmogienos.

Jeigu teisiamasis neišeis pro duris, galimas daiktas, jį bus gyvą suėdęs teisėjas. Prokuroro padedamas. Ir nieko čia nepadarysi. Teismų sistema – tokia uždara, kad tik dvasios ir Dievas temato, kas ten vyksta. Kas galėtų paneigti, kad ten nepraktikuojamas kanibalizmas?..

Bet jeigu teisiamasis išeis pro duris, o Cerberis nepuls jo plėšyti į šnicelio dydžio gabaliukus... ar tai nebus visų įtarimų paneigimas?.. Patvirtinimas, kad mūsų justicija skaisti ir tyra kaip valstybės paslaptis?.. Jūs tik pažvelkite – Cerberis šiepia nasrus ir urzgia tarsi įsikūnijęs teisingumas. Ant jo kaklo – numirėlio kauliukų grandinė, ant teisiamojo – auksinė. Jeigu abu jomis susikeistų, teisingumo įsikūnijimas taptų dar ryškesnis.

Ir kodėl aš įsijungiau tą prakeiktą televizorių?.. Ir būtent laidą apie gyvūnus?.. Kodėl mane privertė patikėti, kad 2006-ieji – Ugninio Šuns, o ne, tarkim, Santarvės ir Labdaros metai?..

Ar tai reiškia, kad mūsų visuomenė atsigręžė į sakraliąsias pagoniškas vertybes ir dabar kiekvienas pilietis, neturintis savo totemo, bus atiduotas Cerberiui sudraskyti?..

Ko gero, taip. Juk vertybės būtinos kaip įstatymų pataisos. Ir tik džiaugtis vertėtų, jei šiais metais pasirodytų vyriausybės įsakas išsirinkti savo dvasios gyvulį. (Neišsirinksi – šišką su sviestu, o ne socialines garantijas gausi. Ir apie rublinių indėlių atgavimą nebesvajok.)

Be to, mes seniai vieni kitus vadiname įvairių gyvulių vardais, tik nedrįstame prisipažinti. Kai tai bus vieša ir įteisinta, nuo visuomenės pečių nukris didelė našta.

Ir galbūt tada mes tapsime laisvi.

Prie Hado vartų.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 
Rodoma versija 24 iš 24 
14:21:43 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba