ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2003-07-05 nr. 659

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

TIMOTHY GARTON ASH. Demarkacinė linija (21) • SIGITAS PARULSKIS. Vagys (21) • MICHAEL KRÜGER (1) • RIMAS MIKNIUS. Mirtis akvariume (10) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Programavimas ir okultizmas (19) • SIGITAS GEDA. Tai kurmio kosuliai (10) • Su GINTARU MAKAREVIČIUMI kalbasi Alfonsas Andriuškevičius. Mirtis pagilina kūrinio reikšmes (4) • NIKOLAJ ZIMIN. Idealus XXI amžiaus karas (20) • ALVYDA STEPAVIČIŪTĖ. Menas +BOHUMIL HRABAL. Dienas tik saulėtas prisimenu (4) • DAINIUS SOBECKIS. Žodžių istorija (3) • Narvydžiai: matulitos gyduolės (5) • Nuo pagraibstų iki tautinio kostiumo visumos (5) • Liūnė Janušytė. Korektūros klaida (2) • Skelbimas "Šiaurės Atėnų" autoriams (4) • Laiškai kitiems, sau ir el. redakcijai (100) •

Idealus XXI amžiaus karas

NIKOLAJ ZIMIN

[skaityti komentarus]

iliustracija

Daugiau nei du trečdaliai amerikiečių patenkinti tuo, kaip JAV žiniasklaida rodo karą Irake. Pasak "Pew Research Center", kuris darė apklausą norėdamas išaiškinti TV auditorijos nuomonę apie karo naujienų pateikimą, stebėtis čia nėra kuo. Pasaulio istorijoje tai pirmasis karas, kuris detaliai ir kone visą parą transliuojamas tiesiai į eterį, ir žiūrovai jau yra užhipnotizuoti ekrano švytėjimo, naikinančio ribą tarp kino ir realaus gyvenimo.

Holivudinį stilių pateikiant karo Irake naujienas aptiksi visur. Yra ir tiesioginių analogijų. Pavyzdžiui, karinės kolonos, judančios per dykumą, primena scenas iš "Oskarais" apdovanoto "Arabijos Lorenso". Kadrai su liepsnojančiais naftos telkinių bokšteliais tarsi iškirpti iš nesuskaičiuojamų katastrofų filmų. Spėliojimai, kas – pats Sadamas Huseinas ar tik vienas iš daugybės jo antrininkų – nufilmuotas juostoje, kurią parodė irakiečių televizija, kelia asociacijas su komedija "Deivas". Na, o kelių šeimų iš Tenesio valstijos, nusiuntusių savo tėvus ir sūnus į frontą, pristatymas ekrane tiesiog perimtas iš spylbergiško "Gelbstint eilinį Rajaną".

Nusikratyti pojūčio, kad visa, kas vyksta Irake, – virtuoziškai surežisuotas kinas, nepadeda net tyčiniai reporterių priminimai: paveikslėliai už mūsų nugaros išoriškai primena veiksmo filmą. Juk būtent tokio efekto šito televizijos karo scenarijaus autoriai ir siekė. Turbūt didžiausias Pentagono pasiekimas ir yra tas, kad jis sugebėjo žiaurią realybę pateikti kaip sukurtą kinematografinį veiksmą ir "TV realybės šou".

[...] "Šitas karas priklauso televizijai. Mes visi tapome "įmontuota" (embedded) nacija". Ekspertas H. Kurtzas turi galvoje Pentagono sprendimą įsileisti į dalinius dešimtis reporterių ir apgyvendinti juos kartu su kareiviais. (Pentagonas sutiko apgyvendinti 662 žurnalistus JAV daliniuose ir dar 95 – Britanijos.) Apskaičiuota buvo tiksliai. Jeigu miegi vienoje palapinėje su kariais, valgai su jais vienoje valgykloje, kvėpuoji su smėliu sumaišytu dykumos oru, tai vargu ar tau, "įmontuotam" žurnalistui, apsivers liežuvis sakyti apie "bendradarbius" ką nors, kas peržengia greito ir pergalingo karo scenarijaus ribas. Turbūt todėl, kad ir kokie kinematografiški buvo reportažai, amerikiečių TV žurnalistika dar niekada nebuvo, pasak vieno eksperto, "tokia sterili ir iš esmės iškastruota".

Spauda objektyvesnė. Laikraščių straipsniai kur kas žmoniškesni, o nuotraukos atspindi ne tik šaunių vaikinų laimėjimus, bet rodo ir Irako gyventojų aukas.

[...] Nenuilstantis visos šitos filmavimo grupės triūsas, įsisiūbavus kariniams veiksmams, sutraukdavo prie televizorių nebūtą iki tol auditoriją – nuo 38 iki 43 milijonų. Karo nušvietimo para kiekvienai TV kompanijai kainavo po milijoną dolerių. Taigi per tris aktyvių mūšių savaites penki svarbiausi JAV televizijos kanalai išleido daugiau nei šimtą milijonų. Kaip didelio biudžeto holivudinis filmas.

Palyginti su šituo šou, tai, kas pagaminta Bagdade, atrodė varganai. Irako režimas apsiribojo patriotiniais klipais, kuriuose matai tik ginkluotą minią ir girdi beskonius oficialių atstovų komentarus. Nors ir irakiečiai pateikė informacinių atradimų. Pavyzdžiui, intriguojančios Tigro vandenyse katapultavusių JAV pilotų paieškos arba širdį draskanti melodrama apie valstietį, prieštvaniniu šautuvu nupylusį priešo sraigtasparnį. Tačiau visa tai nesukelia abejonių dėl antiirakinės koalicijos pergalės informacijos fronte.

Po Rugsėjo 11-osios Holivudas padeda Pentagonui kuo tik gali. Dar iki karo su Iraku pradžios dažniau posėdžiauti ėmė darbo grupė, kurią sudarė Pentagono ekspertai ir ICT (Institute for Creative Technologies) atstovai – šis institutas buvo sukurtas Pentagono lėšomis. ICT turėjo generuoti idėjas, kurios padėtų armijai mūšio lauke, netgi, kaip sako patys darbuotojai, įgyvendintų fantastiškiausius karinius sprendimus iš holivudinių filmų.

Šiuolaikiniame kare svarbūs receptai, galintys paveikti ne tik savo, bet ir priešininko šalies gyventojų protus. Pirmuosius reikia įtikinti, kad karas teisingas, antruosius – psichologiškai sugniuždyti. Todėl ICT filmavo mokomuosius filmukus apie tai, kaip amerikiečių kareiviai turi elgtis įvairiose situacijose, ypač kaip užkariauti svetimos šalies liaudies simpatijas. Taigi pirmieji karo Irake kadrai su "valymais" veikiau yra išimtis. Vėliau karinė cenzūra pasitaisė, ir koalicijos kariai priešais objektyvą stengėsi demonstruoti draugiškumą taikiems irakiečiams. Kai kurios pasaulio TV kompanijų tiražuotos Bagdado užėmimo scenos turi ryškų holivudinės režisūros antspaudą, ir neįmanoma atsikratyti pojūčio, kad žiūri filmą. Ko vertas vien tas kulminacinis kadras, kuriame jūrų pėstininkas užmeta kilpą ant kaklo Sadamo skulptūrai ir uždengia diktatoriaus galvą JAV vėliavos "čadra"...

"Itogi", 2003. IV. 22

Vertė Jūratė Visockaitė

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


4677. kas per monai?2003-07-08 16:23
Kurių velnių biudžetinis laikraštis spausdina šiuos rusiškus "putininės propogandos perlus"? Gal gerb. redaktorius panoro atskleisti tikruosius tautinio antiamerikanizmo įkvėpimo šaltinius? Kas jau kas, bet Kremliaus organas tikrai turėtų patylėti kai svarstomi "režisūros" "propogandos" ar spaudos laisvės klausimai. Nesuprantu ko siekia Šatėnai: negi jūs, bukagalviai, manote galį ko nors gero išmokti iš visiškai valdžiai atsidavusio ir parsidavusio Rusijos - šalies, kur praktiškai nėra nepriklausomos masmedia - leidinio? Ar nematote, kaip vergiškai paklusniai ir šovinistiškai ciniškai rusiška spauda ir Tv nušviečia karą Čečėnijoje? Objektyviai, be holivudiškų triukų? Taigi Kremliaus "Itogi" analizė - tik "analitiškai" maskuota vienpusiška propoganda (pagal geriausius brežnevinių "obazrievatelių" pavyzdžius). Čia trūksta daug dalykų; pvz. "Itogi" visai nepastebinti, kokio masto antiamerikoninės ir prosadaminės propogandos srautus per savo TV ir spaudą karo savaitėmis liejo prancūzų ir vokiečių media (apie rusiškus organus aš iš vis tyliu). Ar kas prisimena, su kokiu pasimėgavimu buvo skaičiuojamas kiekvienas žuvęs amerikiečių ar britų kareivis, kokie siaubingo "mėnesių mėnesius užtruksiančio" karo vaizdai buvo piešiami "nepriklausomų analitikų" komentaruose, kiek lieta krokodilo ašarų dėl kenčiančių irakiečių ir net neužsiminta apie kraugerišką Sadamo režimą, kurio aukų skaičius skaičiuojams šimtais tūkstančių? Prancūzų TV buvo žaidžiama beveik tik "į vienus vartus". Vokiečių irgi ne ką kitaip. Valstijose, aišku, patriotinio kvaitulio netrūko, tačiau ten galėjai bent rinktis: jei nepatinka patriotinis FOX, gali atsisukti liberalųjį CNN. Ir galų gale JAV media - nepriklausomai nuo patriotizmo ar holivudiškumo laipsnio - tikrai savo žiūrovams pateikinėjo tikrus faktus (ar kas norėtų šiais požiūriais pakometuoti situaciją Rusijoje?). Karo ir jo pateikimo media priemonėse klausimai gal ir yra svarbūs, bet nemanau, kad nepriklausomais komentatoriais čia gali būti Kremliaus propagandistai. Nebent mulkinimo patarėjais (kuo įsitikinome visi per paskutinius prezidento rinkimus). v.d.

4679. cikada2003-07-08 16:45
pritariu nuomonei

4680. xX2003-07-08 17:00
v.d. - turi galvą ant pečių, nejau Tave kokia nors propaganda gali paveikti? Biudžetinis laikraštis reiškia, kad ne jankiai ir ivanai jį remia, o aš su tavimi. Nėra šiame tekste propagandos, kur ji? Ir nereikia ant vieno kurpaliaus tempti visų Rusijos info šaltinių, mielas v.d. Antraip įtarčiau tamstą sergant viena neužkrečiama liga:)
O šis karas tikrai holivudinis. Sakyčiau, didžiausiais Vakarų civilizacijos pralaimėjimas ir pati didžiausia gėda. Taip būna, kai technologijos lenkia kultūrą.

4682. emocinė dalis2003-07-08 17:07
... Nebent mulkinimo patarėjais (kuo įsitikinome visi per paskutinius prezidento rinkimus)... o kaip padaryti, kad būtų kitaip?; - gal nereikėjo nieko cezūruoti (šiaip 15 metų atseit "laisvoj moderuojamoj" aplinkoj gyvenam) ir šio provincialaus kometarų šou pvz.
Matyt, jei visi būtų vien 1) arba vien xX tai būtų kaip amerikoj? ar kaip rusijoj, ar kaip irake, ar kaip ...?

4683. @2003-07-08 17:34
Karscio siais metais lyg ir nera, o vis vien protai tirpsta: tai CNN liberali, tai technologija nuo kulturos atsiplesia.....

4684. Apie nulinius ir kitokius tekstus2003-07-08 17:53
Bet abejo, kievienas tvirtinimas ir teiginys nera tikslus, turi paklaida. Kai paklaida arti 100%, teiginys yra klaidingas. Idomiausia skaityti tekstus, kuriu paklaida labai maza. Paprasta, bet neidomu skaityti, kai paklaida arti 100%. Kosmaras, kai ji siekia apie 50% -tokie tekstai primena chaosa, - nesutvarkyta busena, kuriame klaidos anihiliuoja teisingus pastebejimus- tai tobulas nulinis tekstas. SA atenuose vertinamos autoriu ir komentaru pastangos modifikuoti tekstus, judeti i pliusine ar minusine puse, vertinama pastanga. Nuliniai tesktai cenzuruojami del vietos ir laiko stokos, nors jie gerbiami kaip atskaitos arba pradzios taskas.

4685. to: 5) @2003-07-08 17:58
Aha, CNN tikrai liberali. Įkišk makaulę kuriam laikui į šaldiklį (minėjai, kad pačiam protas tirpsta)ir tada kalambūras "CNN-liberali" tau nebeatrodys keistas. Ir apskritai, kas tau , gerbiamasis, čia nepatinka: gal manai, kad CNN konservatyvi, o gal komunistinė? Panašu, kad ir pac ne ką daugiau už xX`ą (kuriam "technologija nuo kulturos atsiplesia") orientuojasi aplinkoje.Bet, tikėkimės, čia tik dėl karščio...

4687. Kava su ledu ir kitos pagundos2003-07-08 18:07
Kiekviena is musu veikia daug faktoriu. Bukim atlaidus, diena galima gauti ne tik saules, bet ir psichologini, fizini ir vertybini smugi, o po to, savo nelaimei, nesusilaikius, duoti atgal; nakti kai tamsu- koja i akmeni uzsigauti.

4688. kirvis2003-07-08 18:18
Tas tekstas gan grubiai nuo kazkurio amerikietisko teksto nuplagijuotas, tik akcentai kitaip sudelioti. Bet siaip juk visai idomu, kokia nuomone formuojama Rusijoje, telieka tiketis, kad esame ne tokie versiai, kurie nesugeba informacijos atsirinkti (nors, deja, turbut ne as vienas jau ne karta buvau priverstas nusivilti situo tautos sugebejimu...)

4690. --> 7)2003-07-08 20:11
Nerislumas dar nera liberalumas, ar ne tiesa?

4693. xX2003-07-08 21:33
6)-ajam - labai gera tekstų klasifikacija! Super!
Pagal šią sistemą nuliniai tekstai, arba nuoga informacija, sudėti enciklopedijose, ar ne?

4698. Klasifikacija-->11)2003-07-08 23:55
Tikrai taip. Didzioji dalis tekstu pagal sia klasifikacija yra nuliniai, todel ir enciklopedijose bus labai daug nuliniu tekstu. Nuoga informacija yra nuoga - tai ne gryna informacija. Pagal klasifikacijos desni tik retais atvejais nuoga informacija buna grynuolis, dazniausiai ji primena isvalyta rafinuota cukru, kuris zalingas sveikatai, tiems kurie juo maitinasi. Universitetu destytojai ir studentai si desni gerai zino ir i ji atsizvelgia - studentai mokosi ne is enciklopediju. Dauguma tekstu yra nuliniai, tai stabili pagrindine tekstu busena, skoniu primenanti vandeni, o savo mase juras, upes ir vandenyna. Tai galinga, mus uzliejanti, is visu plysiu prasisverbianti, tuscios vietos nepaliekanti substancija, kurioje zmogus gali lengvai prigerti. Is tiesu, mes gyvename informacijos vandenyno dugne, ir tik mitai apie ateiti mums primena jo pavirsiu ir zalius zemynus.

4722. sakuda2003-07-09 23:11
Tekstai apie karą, vėliau - tekstai apie tekstus apie karą...
Kodėl kelių mėnesių senumo vertalas dabar pasirodė ŠA? Dabar aklam aišku, kad motyvas karui buvo perdėtas. Masinio naikinimo ginklų Irake nei kvapo. Per kraštus trykštantis besivaržančių saugumo tarnybų uolumas (kas greičiau suseks priešą) ir gyvybiškas tokio priešo poreikis - rugsėjo 11 dieną gimusios paranojos pasekmė. Belieka kliautis, kad tai ne pasaulio gelbėjimo, o kur kas merkantiliškesni (žydų ir naftos) interesai. O gal "pirmasis" norėtų pakviesti sąjungininkus į Baltarusiją - demokratijos gelbėti?

4728. xX2003-07-10 06:52
Taip, sakuda, tema jau nuvalkiota. Stebina tik Šatėnų veidas, kuris yra savo veido neturėjimas. Prieš prasidedant karui buvo perspausdinamas proamerikietiškas šlamštas, dabar pasirodė rusiškas politinis primityvizmas. Įžvalgų impotencija?

4733. Nuostabiai principingam sakudai2003-07-10 11:48
Ei, Sakuda, esi tamsta kvailys (tikraja to zodzio prasme)ir smulkus demagogas; tai pasirodo nebegali pakesti "zydu interesu"?o as pamenu kazkada viena teisinga vyruka isvadinai antisemitu vien tik todel, kad nesugebejai atsikirsti i teisinga, bet tamstelei nepatikusi, komentara...O sitos liurbiskos asaros del skriaudziamo Sadamo jau net nebejuokingos -tiesiog kokcios

4746. cikada2003-07-10 15:10
"Belieka kliautis, kad tai ne pasaulio gelbėjimo, o kur kas merkantiliškesni (žydų ir naftos) interesai." Gerbiamas(-a) sakuda, prie visos mano bendrazhmogishkos pagarbos Jums, negaliu nusistebeti, kad tarp musu vis dar gyvas stalinizmo laiku iskiepytas mieschionishkas poreikis viska suversti ant zhydu...kur chia neprisiminsi Remarko "del visko kalti zhydai...-ir dviratininkai taip pat..." Viskas ishties yra daug sudetingiau...tingejimas mastyti leidzhia rinktis patogias formules :"nafta+ zhydai"..."tarybos+ visos shalies elektrifikacija"...ir pan. tiesa dazhniausiai yra tokia daugiabriaune ...jog kartais atrodo (o gal ir yra) tik vizija...

4787. Benigna2003-07-11 01:50
cikada jazuz kox grazus zodis cikada

4846. 26-ti gyvenimo metai2003-07-11 05:30
Tiesa pasakius, SAtenuose man idomiausi verstiniai tekstai. Sis straipsniukas ir pirmame puslapyje esantys kazkokio istoriko pasamprotavimai pasirode vieninteliai verti skaitymo.Abieju tekstu komentatoriu skaicius rodo, kad ne as vienas toks. Taigi, gerb. SAtenai, daugiau vertimu !

4871. Ji2003-07-11 19:59
kiekvienas karas yra kulturos geda, bet kaip pasipriesinti issigimeliams, kuriu valdzioje, atrodo, buna daugiausia.Totalitarizmo neimanoma nugaleti humaniskomis priemonemis.Jei sis karas vyko tik del naftos, tai jis niekuo nesiskiria nuo grobikisku pasauliniu karu, bet norisi tiketi , kad ne.Uzteko Saddamo auku vaizdeliu, kad suprastum-tik jega galetu sunaikint si rezima.

33303. margis :-) 2005-04-26 11:41
e

Rodoma versija 28 iš 29 
14:20:29 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba