ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2004-07-17 nr. 709

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

DONATAS PETROŠIUS. Tylėjimas (26) • ROMUALDAS OZOLAS. Merdėjame ir mirštame (75) • CHARLES BUKOWSKI. Poezija (12) • SLAVOJ ŽIŽEK. Tikrovės pasija, regimybės pasija (2) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Senojo religingumo būdas (12) • SIGITAS GEDA. Vis toji Amerika (11) • Su EVALDU JANSU kalbasi Alfonsas Andriuškevičius. Nemaudžia nei kepenų, nei sąžinės (14) • EVALDAS GALVANAUSKAS. Poezija (25) • MINDAUGAS GRIGAITIS. Keturi žingsniai nuo tobulybės (23) • SIGITAS PARULSKIS. Nepakenktų truputis nuodų (8) • VYTAUTAS TUMĖNAS. Senosios dvarvietės: Trakų Vokė dailininkų akimis (17) • RICHARD BERNSTEIN. Islamo pamokos Vokietijos mokyklose (3) • DANIEL K. SOKOL. Medicinos etika: ar tiesa – vaistas? (4) • MICHAIL ZOŠČENKO. Baisus pasaulis (2) • laiškai (15) •

Merdėjame ir mirštame

ROMUALDAS OZOLAS

[skaityti komentarus]

Ilgai negalėjau suprasti, kaip galėjo šitaip žlugti lietuviai, sugebėję sukurti didžiausią Europoje vėlyvųjų viduramžių valstybę, Abiejų Tautų Respublikai davę Europos naujuosius laikus pranašaujantį teisyną ir sustabdę germanų plūdimą į Rytus, o mongolų – į Vakarus! Kaipgi šitaip: atėjus Europos tautinių revoliucijų metui, galinga baltų imperija bliūkšta ir smunka žemyn tarsi papuvęs grybas pasimaudama ant lėčiau trūnijančio šlovingos praeities koto?!

Dabar jau aiškiau: ogi visa tai todėl, kad Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje jau seniai nebebuvo lietuvių. Buvo lietuvių vardais besivadinantys kunigaikščiai, bajorai, etmonai, kancleriai ir kitokie pareigūnai bei giminių herbais ir ordinais apsikarsčiusi aukštuomenė, savo svajones išreiškusi vieningos Karūnos 1791 metų konstitucijoje. Deja, nebebuvo lietuviškai kalbančio, lietuviškai galvojančio, lietuviškai jaučiančio elito.

Kaip tai atsitinka ir kodėl – štai koks dabar yra klausimas apie Didžiąją Lietuvą, vadinamą Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste, nes klausimas, kodėl ji žlugo, yra klausimas labiau apie pačius lietuvius, ne tiek apie jų valstybę.

Nors be valstybės nebelieka ir tautos, lieka tik ją atkurti arba iš naujo sukurti sugebantis arba nesugebantis etnosas arba etnoso grupė. Ar ne į tokius baltiškos kilmės mutantinius etnosus orientavosi Juozas Gineta, iš lenkakalbiais tapusių baltų planavęs sukurti Vidurio Lietuvą, bet tapęs Lenkijos diktatoriumi Józefu Piłsudskiu, arba Vincas Mickevičius, kurio bolševikinis slapyvardis buvo Kapsukas, iš gudakalbių baltų svajojęs sukurti Lietuvos ir Baltarusijos valstybę, bet tapęs Stalino parankiniu ir padėjęs užraugti šiuolaikinį gudų ekstremizmą su Litva ir Vilniumi Lietuvos ir Baltarusijos vietoje. Be Žemaitijos, beje. Netgi didžiausios imperijos neturėtų užstoti, užtamsinti, pakeisti mąstymų apie tautą, nes valstybė etnosui tesuteikia tautos statusą, bet tautos nesukuria, tik padeda ar nepadeda kurti (ar to neparodė mūsų atkurtoji nepriklausomybė?).

Taip praeina pasaulio garbė! Romėniškoji melancholija aiški: visos imperijos žlunga. Smagu būtų žiūrėti į dar vieną Europos iliuziją, jeigu...

...nemerdėtų tauta. Imperijos eina per tautų kaulus. Per kieno kaulus perėjo Lietuvos imperija – dar neaišku. Palikim tai mūsų vangiems mokslo vyrams. Per kieno ėjo Trečiasis Reichas, Tarybų Sąjunga – žinom patys.

Kad Europos Sąjungai (politinei, o ne etnografinei Europai) mūsų kaulai (na, bent jau sielos) reikalingi, bent jau nepakenks, visiems aišku. Klausimas vienas: kodėl mes patys juos klojam?

Patys kalti, sako daug kas. Ir nėra neteisūs. Iš 20 000 Lenkijos lietuvių per pastarąjį gyventojų surašymą 15 000 pasisakė esą lenkai. Kodėl? Sakoma: žmonės nenori būti nuolat Varšuvos ujami. Sakoma: lenku būti ne tik patogiau, bet ir naudingiau. Yra ir dar vienas sakymas: Lietuvos valdžia niekada esmingiau nepadėjo, žmonės palūžo dvasia.

Neseniai buvau Baltarusijos teritorijoje esančiame lietuviškumą dar išlaikiusiame Rimdžiūnų kaime. Tiksliau – lietuviškoje kaimo mokykloje, septynių abiturientų išleistuvėse. Gražūs jauni veidai, aiški dzūkuojanti šnekta. Šviesios svajonės. Kuris gyvenimą sieja su Rimdžiūnais? Tokią dieną geriau neklausinėti. Rimdžiūnų švietimo ir kultūros komplekso, kurį pradėjom statyti pirmaisiais nepriklausomybės metais (tada, atsimenu, vienas Baltarusijos vadovų klausė, kur susitiks delegacijos – prie 1920 ar 1939 metų sienos?), pirmame aukšte laikinai (!) jau įkurdinta gudų pradinė. Dar nepastatytąsias komplekso dalis mūsų Vyriausybės žmonės nutarė nugriauti: nebebūsią kam naudoti – vaikų mąžta. Gervėčiai, iki šiolei garsiausia lietuvių sala, sako, jau visai besibaigią. Aplink – prieš porą dešimtmečių lietuviškai dar atsiminusių kaimų pavadinimai. Gyvenat mūsų žemėje, sako senoles įžeisdama gudų švietimo inspektorė. Vaikai tyli. Signatarai ragina juos būti lietuviais. Tada tyli inspektorė. Bet atsimena, galima neabejoti.

Tai kas, kad mes čia atvešim knygų, atvažiuosim patys, padėsim rimdžiūniškiams stoti į mūsų aukštąsias? Naujų gims vis mažiau. Tuodu berniukai Minske susiras nebūtinai lietuvaites. Viena mergaitė po mokslų gal grįš. Kiek vaikų čia ateis į pirmą klasę po dešimties metų?

Emigracija ir natūrali reprodukcija – štai dvi generalinės problemos, kurios semia mūsų salas už sienos. O ar ne jos plonina gyventojų sluoksnį pačioje Lietuvoje? Jeigu Lietuvos valdžia nesiims radikalių demografinio pobūdžio programų, lietuviai šio šimtmečio nebeištvers – bus tas pat, kas dabar Baltarusijoj, Lenkijoj, Karaliaučiuj.

Palauk, o tu pats? Kiek tu palikai vaikų savo Lietuvai? Du. Minimumą. Vienas jau Antakalnio kalnelyje. Taip, spėjęs atžalą palikti. Kitas eikvodamas sveikatą kiauras dienas galynėjasi su gyvenimu savo firmoje. Irgi vienužį tekeldamas. Kiek Lietuvoje kitokių – daugiavaikių, neišsiskyrusių ir pan.?

Viskas taip konkretu. Viskas taip asmeniška.

Tauta miršta išmirštant jos žmonėms. Kodėl išmiršta, kodėl išsivaikšto, kodėl nutausta?

Ką tik apvažiavau Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės rytinio pasienio pilis iki Podolės Kameneco Ukrainoje. Lietuviai puikiai kariavo, nuostabiai statė ir visiškai prastai valdė. Tiksliau: buvo valdomi.

Kaip ir dabar.

Taip ir pabaigsim?

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


19665. Liutauras :-) 2004-07-19 11:51
http://www.atgimimas.lt/ssi.php?id=1086330421&which=1 http://www.geocities.com/liutaurasu/belarus.html

19669. varna2004-07-19 12:36
Ozolas teisus - vot jeigu nebūtume įstoję į Europos Sąjungą, gyvuotume dar kelis šimtmečius. O dabar? Ant lietuvių, latvių, estų kaulų iškils didingoji Europos Imperija. O vat jeigu būtume pasilikę Sovietų Sąjungoje, tai žiūrėk būtume pratempę dar kelis šimtmečius. A ne, Ozolai? Gal todėl prie sovietų Ozolui taip ir nerūpėjo lietuvių tautos ateitis - ji garantuotai privalėjo būti šviesi. O dabar? Dabar baugu ozolams - juk visų pirma išnyks tokie kaip jis pseudointeligentai, pseudopatriotai. Juk žuvis pūna nuo galvos ( o ne nuo valdžios ).

19670. p.s. varna2004-07-19 12:39
Merdėjame? Mirštame? Čia Ozolas apie save ir savo subinlaižių šutvę? Ką gi, belieka pridurti - per lėtai merdėjate ir per ilgai nemirštate, ozolai!

19672. ebola2004-07-19 13:21
Prie sovietu buvo taip: jeigu gryzes is armijos koks zioplys parsivesdavo ruskike, dazniausiai kaimynai nustodavo kalbetis. Kitatautis buvo svetimas zmogus vien tik del to, kad rezimas buvo primestas.Tai savotiskai padejo isvengti cia misrios kilmes.Dabar sitam po truputi ateina pabaiga.Del sviesuoliu tai gal ir nera tokia tragiska padetis, nes sie jaucia kad reikia islaikyti tautiskuma ir neabejoja jog sis yra svarbiau uz visas sajungas ir propagandines masinas.Taip kad taip paprastai nesupusim, manau...Kita vertus, sitoje sajungoje asimiliacija atrodo zymiai gresmingiau nei anoje, nes yra ivyniota i daug spalvotu blizguciu, ant kuriu jau pasimove visi varnoobrazai...

19682. varna2004-07-19 15:55
Ebola, nutautėja tie, kurie jaučiasi esą žemesnės kultūros arba patenka į sąlygas, kuriose priklausymas vienai ar kitai kultūrai niekaip neįtakoja gyvenimo sąlygų ( nei blogina, nei gerina ). Pats Ozolas duoda pavyzdį dėl Lenkijos lietuvių. Tikra bėda yra ta, kad tie, kurie turėjo puoselėti ir vystyti lietuvišką kultūrą, nieko doro nenuveikė: vieni metėsi į atgrasų pagonybės "atkūrimą", kiti į dar labiau atgrasų nacionalšovinizmą (Ozolas), treti... treti paprasčiausiai snargliuojasi. O iš ko tu, Ebola, sprendi, kad aš "pasimoviau"? Pasimovei tu, nes kalbi apie mišrių santuokų "blogį", tuo tarpu pats vartoji "varnoobrazus" - tikrai lietuviškas grynuolis.

19684. ebola2004-07-19 16:07
Ka, Varna, reiskia tavo "gyvenimo salygos"? Kas reiskia gerinamos salygos? Kas konkreciai "gereja", kai gereja gyvenimas pagal tave? Ir kaip tu isivaizduoji, reiktu ismatuoti "zemesne ir aukstesne kulturas"? Ypac kai vedama lygiagrete su Tautiskumu.Kieno yra aukstesne kultura - Rusu, ar Amerikieciu, a? As nekalbu apie misriu santuoku blogi, as kalbu apie tai, kad sovietu laikais lietuviai buvo nejuciomis atsitvere nuo atejunu, nes jaute priesiskuma jiems del okupacijos.Dabar to nebeliko.Tarp siuolaikiniu mergikiu isteketi uz uzsieniecio jau reiskia "gyvenimo pagerejima", va apie ka as....O man asmeniskai toks "...obrazas" yra daug mielesnis zodis nei tarkim zodis "kvescionuoja", taip daznai siandien girdimas per TV...

19687. jonas2004-07-19 18:06
Tegul taip mano Ozolas. Manyti galime. Manymas nieko nekeičia,nes manymą galima padėti kur nori. Veikimas, kas kita. Jeigu bent dauguma turi tautinę savimonę, tai jie turi galingą doro bendradarbavimo motyvaciją. Tik doras bendradarbiavimas yra vienintelis būdas energetiškai pasikrauti visiems ir tuo užtikrinti tautinio kultūros kanalo produktyvumą. Gyvi esame kultūra, kultūrą privalome gaminti. O gamybos priemonėmis yra gimtoji kalba, papročiai ir tradicijos. Turime valstybę, kuri apsivalys nuo šlamšto ir valstybė vėl taps kutūros gaminimo įrankiu derindama viešuosius ir privačius interesus. Gaila, kad Ozolas atitrūko per politiką nuo tautos intereso- padaryti visiems prieinamas kultūros žinias. Mūsų kultūra yra sena ir todėl patikima technologija ateities namų statybai.

19688. varna2004-07-19 18:17
Tu skaitai ir pradedi pykti net kaip reikiant neįsigilinęs. Neskirsčiau kultūras į aukštesnes ir žemesnes, o aiškiai pasakiau: "JAUČIASI esą žemesnės kultūros". Taip nemaža dalis lietuvių inteligentų, vergiškų instinktų vedama, 19 amžiaus pabaigoje nurusėjo arba nulenkėjo. O dėl gerėjančio gyvenimo nesiruošiu aiškinti - jei nesupranti kas tai, tai jau tavo asmeninė tragedija. O ištekėti už užsieniečio svajojo ir tada ir dabar. Ir visada svajos - nes princai gyvena užjūriuose, jei nežinojai ( tau ką, tėtė pasakų neskaitydavo prieš miegą?):)

19695. LED2004-07-19 20:13
O ,kokia švari graži tautaą ą O,kokia švari-graži TAUTA!šį lietingą vakarą dedu prie širdies ją ,ir mano mintys iškeliauja į viduramžius.Tenai barbarai LIETUVIAI dovanojasi žemes. Po eilinių skerdynių,gurkšnoja midų,tar gurmanai mėgaujasi keptu stumbru ir slavaitėm.Gal tos protėvių linksmybės ir grįžta mums blogiu? Gal? O mes čia pūtynėjam žodelius ,kaip klounai muilo burbulus.

19697. Sakalė Eglė2004-07-19 20:18
Galiu pasakyti, kad, bent jau mano pažįstamų rate yra minimumas merginų, kurios trokštų ištekėti už užsieniečio. Šiaip jauni žmonės, išvykę studijuoti į ES šalis, grįžta su gana tvirta nuostata: Lietuvoje lengviau dvasiškai pakęsti savo būtį, be to, toks dalykas kaip kilmė, papročiai, tėvai, draugai, galų gale, jei kalbėsime sentimentaliau, ir pati gamta, palikti namai... duoda kažką panašaus į patriotinius jausmus ir pažadą gyventi, gimdyti bei auginti savo vaikus Lietuvoje. Viskas nėra jau taip blogai; mes turime kažką daugiau nei galvojame turintys; esame vertingi tokie, kokie esame, is tiesų mūsų, lietuvių, kultūra kur kas didesnė, jeigu jau tiek šimtmečių kitų valstybių trypiama išsilaikė, ir , manau, mes po truputį pradedame suvokti savo, kaip tautos ir visiškai skirtingos bei autentiškos kultūros vertę. O aš pažadu pagimdyti ne du, o tris vaikus, jeigu rasiu žmogų, kuris galėtų mane pakęsti. :)))

19698. Cirkas isvaziavo2004-07-19 20:25
Jonas pasiule bendradarbiauti. Pats laikas pradeti darbuotis. Pakeisti muzika.

19709. adata2004-07-19 22:32
hm, lietuviai, ar - Lietuviai, mūsų kultūra nei didesnė, nei mažesnė, esam tokie, kokie esam, gyvenam reklamos amžiuj, tai jei kas investuos į gimdymų reklamą pinigų atitinkamai ne per mažą sumą, tai daugėsim daugėsim:)

19715. vis dar lietuvis2004-07-20 02:03
Pas mus yra taip: mes sunui sakom lietuviskai, o jis mums atsakineja angliskai. Mokykloje jis praleidzia daugiau laiko negu su mumis. Anglu yra jo pirmoji kalba o lietuviskai kalba su kraupiu akcentu. Aisku, ne kalboj esme, tulas pasakytu. Bet musu sunus negyvena Lietuvoj ir godziai siurbia viska is aplinkos. Jau dabar jis turi skirtingus herojus ir moka skirtingas daineles negu mes vaikystej mokejom. Moka ir du gaideliai, bet ja nesidziaugia. Atsisiuntem knyguciu is Lietuvos, bet kad tokios jau naivios o ir tos pasakos... Pasakysit skundziuosi, daugiau veikti reikia. Isisteigem lietuviska sekmadienine mokykla. Suvaziuoja tie lietuviukai ir vel angliskai. O pasakykit man kas atsitiks, jeigu mes paprasciausiai busim zmones, bet nebutinai lietuviai?

19723. ebola2004-07-20 08:58
Jonas teisus.Nera ko gundytis tokia ... terapine rasliava ir deti patiems saves i suns dienas.Varna, tu puikiai zinai pats kad neturi ka parasyti apie ta gerejima.Nes is principo aplink NIEKAS negereja, nebent tu pats, jei pajegi.Tiesiog budamas geresnis gali matyti daugiau gerio.Nebudamas - negali.Paprasta. Kulturos verte, manau, yra jos unikalumas.Budas gyventi sioje vietoje, skirtingas nuo kitu budu gyventi kitoje vietoje,susijes su vietos istorija(!), t.y. ir su patirtimi.Patirtis parode, kad visos sajungos, kuriu garveziai yra didziules smegenu plovimo masinos, veda i asimiliacija, vienodejimas ivairiose plotmese.Bendri standartai, istatymai, bendros propaguojamosios vertybes ir geografiniu/kulturiniu isskirtinumu atseit nesamoningas neigimas - visu sojuzu bruozai.Jeigu kas nors galvoja, kad pasiskoline pinigu dabar gali viska ir tai yra progresas, jis jau yra tos masinos produktas, pinkfloidinis farshas. Kulturine prasme daugelis musu jau esam neigalus.As, pavyzdziui nebemoku greit spausdinti lietuvisku sriftu.Musu prezidentas per savo rinkimine kalba iterpia amerikietisku zodziu.Bet vien suprasti, kad tai negera kryptis, jau yra sis tas, jau galima po truputi stabdyti ir imti rodyti posuki. Del emigrantu, as manau, kad tai katorgininkai.Paskaityk sitam numeryje apie musulmonus vokietijoj.Viena aisku: normalioje situacijoje, kai taves niekas nerepresuoja ir per jega negabena, mauk namo!O jeigu del skatiku pasismerkei save ir vaikus gyventi kaip svetimsalis visa gyvenima - nera ko pypaut apie tai, jog nesiseka islikt lietuviu...tai jusu pasirinkimas.

19746. vis dar lietuvis2004-07-20 19:42
Se tau kad nori: katorgininkai. Taip ir dingsta noras kalbetis. Pasmerkei musu situacija lygtai nuo to lengviau pasidarytu. O konstruktyvaus nieko. Cia turbut paseka to, kad balanso ir pas pati nebelike: viskas EU tik blogai: asimiliacija, smegenu plovimas etc. O ar gali paaiskinti kas cia tokio atsitiks, kad liks tik eurosajunga zemelapy ir kad visi tures panasia patirti? Maziau spalvu zemelapi? Nezinios baime yra, bet reikia pripazinti, kad ja perlipus atsiveria dar nematyti ir nepajusti dalykai, vadinami bendrazmogiskomis vertybemis. Kalbam ne apie isnykima, bet isiliejima.

19760. kaimiete2004-07-21 09:25
Lietuviškumo išlikimo tema. Skaudi. Pasiklausius gydytojų, sužinai, kad lietuvaičių yra ryškiai per mažai sveiko genetinio fondo išlaikymui. Giminių kraštas. E.Šimkūnaitė aprašė, pagal kokius kriterijus (visą giminę iššukuodavo) rinkdavosi nuotakas/jaunikius. Piršlio didelė nemalonė laukė, jei tas ką nors tokio nuslėpdavo. O dabar, sakykit, ar žinot kokią šaką, neturinčią mirusio nuo vėžio, širdies ligų, sergančio diabetu ir t.t., ir t.t. Jei taip pažiūrėtum, ar beliktų, ką tuokti? Kaip sakoma, taip reikalingas šviežias kraujas. Nors iš kitos pusės, manau, kad tą sukrypusį geno segmentą galėtų puikiausiai paremti psichiniai dalykai kaip gera nuotaika, optimizmas, gyvenimo pilnatvės jutimas ir t.t. Ir miegotų nesveikatos pumpuras 200-300 metų. O jei jis nepasireiškia, tai jo kaip ir nėra. Todėl ir šaukių į ŠA, į autorius: "Geriau būkit juokingi, bet ne liūdesio niuansų ir gylių tyrinėtojai. Tai jau išlikimo klausimas".

19762. au au2004-07-21 10:39
Ozolas niekaip nesupranta, kodel zlugo LDK, rusai verkia del TSRS zlugimo. O del Romos imperijos jau ir verkti nera kam. Toks gyvenimas, Ozolai, nesuprantu, ko gi tamsta nesupranti? Viskas taip aisku, aiskiau ir buti negali. Bet argi bukam daiktui isaiskinsi? Ozolui turbut keista, kad ir zmogus mirsta, o ne gyvena amzinai?

19765. ebola2004-07-21 12:25
746> labai netgi konstruktyvaus pasiuliau: maukit namo! Del panasios patirties...jus anglijoj ypac gerai turetumete zinoti, kad musu ir ju patirtis tai kaip musu ir marsieciu, labai ...panasios.Buvau ten, pamenu. Nieko, kad vaikas nebekalba, kai parves muskusu "kvepiancia" nuotaka induse namo tai tada tikrai nieko ir nebeliks kaip tie bendrazmogiski supratimai...

19767. Artūras iš Vilniaus2004-07-21 12:41
nieko naujo, visa Europa 1:1 - Vengrija (gimstamumas mažas, savižudybių daug, imperija Austro-Vengrų buvo), Lenkija (visi bėga iš jos kas netingi), Italija (och kokia Romos imperija buvo), D.Britanija (...). Ozolas pavardijo europos problemas ir jas kaubojiškai neigti (au au, varna, ...) juokinga, bet jas pateikti kaip išskirtinai Lietuvos, tai siaura (Ozolas, Ebola,..).

Palaukim, kol Europa išsilaižys kūrymosi problemas ir, Aš tikrai žinau, sekantis klausimas DEMOGRAFINIS

19768. Vilniete2004-07-21 12:50
Retai galima sutikti toki primityvu teksta. Toks ispudis, kad autorius vis dar neisaugo is Palemono mito. cha, cha O be to sis tekstas yra kupinas nacionalistiniu postringavimu. Ozolas raso: Jeigu Lietuvos valdžia nesiims radikalių demografinio pobūdžio programų, lietuviai šio šimtmečio nebeištvers. Leiskit paklausti: o kas cia per "radikalus veiksmai" turetu buti? Agi turime rusus saudyti? O gal ka nors dar radikalesnio sugalvojote? A, ponas Ozolai?

19769. ebola2004-07-21 12:51
Ne isskirtinai Arturai, tiesiog savo problemas reikia sprasti ne kazkaip globaliai, o SAVAIP ir cia vietoje.Duosiu pavyzdi. Vienas man artimas zmogus daug metu tiria ir kuria krastovaizdzio sistemas, ju vystymo startegijas.Tu darbu tikslas yra sukurti kazkokia bendra, taciau apibrezta krastovaizdzio vystymo plana cia Lietuvoje.Tokia darbai jau yra nudirbti daug kur pasaulyje, uzpatentuoti ir t.t.Juos galima nupirkti ir isidiegti, o galima sukurti Lietuviska ju varianta. Ka dabar visi daro tai perka arba gave uz dyka taikosi sau vakarietiskus ar kiti ir rytietiskus modelius: istatymus ir gyva velnia ivairiausiu kitokiu strukturu.Jie vadina tai kaimynu patirtimi, nes jie atseit sioje srityje daugiau pasieke.taciau niekas nesuteikia reiksmes tam, kad mes - ne jie, musu patirtis ir netgi esama situacija - tai ne ju buvusi ir esama.Va apie ka as.

19770. Juozas2004-07-21 13:41
Dažnai sakoma, kad kryžiaus karai buvo visiškas blogis. Tas įsitikinimas yra nuo "Herkaus Manto" filmo. Žymi 19 amžiaus šventoji Teresė sakė, kad norėtų gyventi anais laikais ir kardu kovoti pieš pagonis. Dar prisiminkime Žaną D`Ark. Manyti, kad šis gyvenimas yra absoliuti vertybė, yra ateistinė klaida. Visais amžiais žmonės žinojo- mūšio lauke žuvęs karys pelno Dangų.

19773. Juozui2004-07-21 13:56
Kažkas naujo! Žmonių žudymas jau tapo teigiamas dalykas. Tai gal pats jau pakrūmėse tykai ką paskersti, ar tik planuoji tai daryti?

19777. i kara?2004-07-21 14:39
Juozas sneka kaip musulmonas fundamentalistas. Na o kas tie pagonys? Lenkai ir rusai? Tad skelbkim sventa kara?

19778. 19777 - tam2004-07-21 14:52
Nepaminėjot dar induistų.

19779. lietuvis :-( 2004-07-21 15:06
Juokai juokais, bet is tiesu tai tikrai liudna, kad net toks laikrastis kaip Siaures Atenos ir tai spausdina tekstus skatinancius tautine neapykanta ir nacionalini sovinizma.

19782. tamsta2004-07-21 17:51
O ar blogai, kad lietuviai išnyks? ar blogai, kad išnyks europa? ar blogai, kad išnyks kinija? ar blogai, kad galiausiai nebeliks nė mūsu gaublio / Globuso, kur niekas nebestatys dramų a la Shakespeare? Tai "Lietuvos valstybės" (suprask - administracijos, biurokratijos etc.) požiūriu - blogai. Nepersiimkime šituo biopolitiniu-nacionalšovinistiniu kliedesiu. Lietuvių išlikimo, demografinė problema yra tik valdžios problema. Valdžiai-titanui ją ir spręsti. Tauta, jeigu jau taip ją vadiname, negali "imtis" kokių nors priemonių, kokios nors "strategijos", kad išliktų - tai paprasčiausiai neadekvatu. Kai tautiečiams atrodo, kad jie kovoja už išlikimą, gal vyksta visai kiti procesai, kurių pasekmių niekas negali numatyti. Ozolas, kaip supratau, kalba apie valstybinę quasi-tautą - tautą, kurią įmanoma kažkaip kontroliuoti, reguliuoti, brėžti jos būsimos istorijos gaires. Na ką gi, tai ir išliks kaip "valstybinio" mąstymo pavyzdys. Gyvosios tautos istorijos niekas negali kontroliuoti, o kadangi taip, tai ir eventualus išnykimas nėra blogis. Tiesiog taip nutinka...

19785. Linas Lietuvis2004-07-21 18:38
Argi jie išnyks? Lietuviai neturėtų išnykti> Jie išnyks paskutiniai, nes ko gero labiausiai skiriasi nuo visų kitų Europos tautų. >>Bet imkime gyvenimiškus dalykus. Dabar mums tiems, kurie rūpinasi tautos išlikimu, reikia labai domėtis, o kaip buvo tauta prikelta 19 amž. pabaigoje ir 20 amž. pradžioje. Arba dar gyvenimiškiau. Dirbkime tautos labui (kas gyvena išeivijoje, man rodos tą supranta gana gyvenimiškai) ir nežiūrėkime: reikės to mano vaikams ar ne. Jie patys nuspręs, ko jiems reikia. >>Tie, kuriems tautos likimo keliai nerūpi, neturėtų trukdyti. Viskas baigiasi - kapinių filosofija. Gyvenimiškai labai paprasta: jei gyveni labiau atitinkamai savo prigimčiai - esi laimingesnis. Išmokai ir savo vaikelius laimingesniais būti.

19786. faq2004-07-21 18:59
baikit Jus gerbiamieji - zmones, tai pinigai, gerbuvis, komfortas, genetiskai uzkoduotas judejimas. O kai zmoniu nera, net naftos nereikia. Klausimas, o kodel del jos kariaujam?????

19787. receptas2004-07-21 19:14
Paskaitykit "Bhagavad-Gitą" ir bus ramiau.

19794. >7652004-07-21 23:52
Anot taves, tik tas, kas gyvena Lietuvoj, cia ir dabar ir minta Lietuvos kaip tokios syvais yra lietuvis. Mano sunus yra toks pat lietuvis, kaip ir pats, nors ir auga ne Lietuvoj. Ir netgi jeigu jis nesnekes lietuviskai jis bus lietuvis. kaip suprantu, geriausiai butu aptverti Lietuva placia ir auksta siena ir kad gink dieve kas vidun neilystu. O dar blogiau jeigu kas islis lauk pasizvalgyti. Man zmogiskumas auksciau uz lietuvybe.

19798. ebola2004-07-22 08:37
:)Nieko panasaus.Pats zinote, kad yra namai ir yra svetima vieta.Svetima vieta su laiku tampa sava, aisku.Todel jusu sunus jei nebesnekes lietuviskai, nebebus lietuvis.Paziurek trecia dipuku karta amerikoj, ar jie panasus kuom i lietuvius? Ne tik del kalbos, del istorijos kuria mokysis, del PATIRTIES,pasauleziuros kuria igys augdamas svetimoj saly.Visi turi gyventi savo saly: pakiai, albanai, bongobongo ir lietuviai.999.5 is tukstancio ismovet ten pinigu.Bet ju niekada negana.Tokiu budu vaikai patampa tevu godumo aukomis.Tos sekmadienines mokyklos nieko neisgelbes.Jei cia apie Londona, tai man rods mano pussesere ten mokytojavo(-jauja gal, nezinau).

19805. tamsta2004-07-22 13:37
Lietuvių ateitį (kaip visada) kur kas labiau lemia ne Seime priimtos pataisos, o tai, kas vyksta toli toli - Afganistane, Kinijoje etc. (turiu omenyje migracinius, ekonominius, demografinius procesus) ir ilgai ilgai - "kolektyvinės sielos" trajektorijoje (t.y. kiekvieno iš mūsų gyvenimo sprendimų ir biogenenetinio fondo summa summarum). KITA VERTUS, toks neva fatalistinis požiūris anaiptol nelemia kapinių filosofijos. Na ir kas, kad aš niekada nebegalėsiu šventai įsitikinęs pasakoti savo vaikams apie Didijį Vytautą, žirgų girdymą ir pan. Įmanoma atrasti savus lietuviškos tapatybės ir tęstinumo šaltinius. Ir čia pritariu Ebolai, kad vieta - svarbu. Tik ta vieta gali būti ir egzilis, ir provincijos užkampis. Egzilis - elitinei lietuvybei, o provincija - subpasionarinei (tyliąjai, besitraukiančiai, bet gal auginančiai gausią šeimą). Lietuvybės variantų nesuskaičiuosi ant dviejų rankos pirštų...

19811. > 19798 ebola2004-07-22 17:11
Matyt ebola nedalyvauja LIETUVOJE vykstančiuose kultūriniuose renginiuose. Jei patektu i Santarą-Šviesą, tai turėtų progos susipažinti su Lietuvos išeiviai ir žinotų, kad vadinamosios sekmadieninės mokyklos ir įvairios išeivių draugijos tikrai gerai padeda išsaugoti savo tautiškumą, netg kur kas geriau negu daugumos tautiečių, gyvenančių Lietuvoje.

19813. --> 198112004-07-22 17:40
Santara-Sviesa dare visai kitos rusies pabegeliai nei absoliuti dauguma siandieniniu. O ir i vis labiau masonejancia S-S siandien Egis, Liuka ir Birute toli grazu ne kiekviena emigranta siandien isileidzia.

19814. --> 197942004-07-22 17:45
Kaip tai bus nuspresta ir aisku aplinkiniams? Ieskosim Tavo atzaloje tik lietuviams budingu genetiniu markeriu? Nors dar nera pradeti suvokti, kaip genai veikia etnokulturines elgsenas, tai tie kol kas ne kazi ka pades. Lietuviai neturi isoriniu bruozu, kurie butu neabejotinai specifiniai jiems, del to mes ir tegalim savo bendra identiteta pamauti ant kalbos (arba kalbos ir istorijos) bei zaliai pilko siaurietisko peizazo, kuriame retsykiais blyksteli spalvos.

19817. rasa :-) 2004-07-22 19:49
man atrodo kad esam lietuviai būtent todėl kad mūsų kalba mūsų dainos mūsų peizažas-nuostabūs istorija-skaudi ir pamokanti o žmonės-par(si)duodantys niekšeliai kuriuose visgi yra kažkas artima...vot ar tu tikrai Artūras?paplepėkim nes su ta žliumbiančia kompanija neturiu ką veikt

19819. ciocialė2004-07-22 20:01
Tik tiek žinių?

19827. >>>7982004-07-23 02:14
Tikriausiai ir reikia pasitraukti is tos pusbroliu respublikos,kad akis prasikrapstytum. Nes tuose savo syvuose beverdant ir pradeda atrodyti, kad tik cia ir dabar yra tikra ir autentiska. Tarsi kazkokia nematoma srove tryksta is gelmiu ir tik is jos geriantys susirikiuoja savo genus lietuviskai. jau nebe pirma karta svaidais kaltinimais tevams. Niekas siaip sau neisvaziavo, buna, kad prie tos sroves besedint trosku pasidaro.

19828. po palme2004-07-23 02:15
Girdejau tokia ateities prognoze: visi zmones bus siauraakiai ir kalbes lenkiskai :)

19829. Klausykit ,2004-07-23 08:15
neskleskit čia tos ksenofobijos, priešas jau seniai mūmyse!

19830. ebola>8272004-07-23 09:02
as buvau isvaziaves.Man uzteko triju metu.Ar tiek uztenka kad prasikrapstyciau akis? Ir dabar pastoviai siulo vaziuoti.Bet as turiu vaiku.Issivezti juos ten butu auka.Ka uz tai gauciau? Pinigu? Ne, neatsveria jie to, kad mazasis nustos sneketi lietuviskai.O nustoja, pats maciau...

19832. Fiodoras D.2004-07-23 09:39
Pone R.Ozolai, nors ir įtariu Jus esant rusofobu, vis delto siūlyčiau dar kartą perskaityti "Brolius Karamazovus" ir atkreipti dėmėsį į Ivano Karamazovo ir Smerdiakovo siužetinę liniją. Gal tuomet lengviau suprasite kodėl Lietuvoje gausėja mažonų,murzų, oželių ir panašių į juos "biesų".Jus privalote prisiimti moralinę atsakomybę už jų produkavimą.

19834. >322004-07-23 10:37
Gerbiamas Fiodorai, o ką Jūs mąstote apie sūrskius-mauzerius?

19842. gerb. Ebolai Artūras iš Vilniaus2004-07-23 20:03

(replika 19769. Ebola ) `Ne isskirtinai Arturai, tiesiog savo problemas reikia sprasti ne kazkaip globaliai, o SAVAIP ir cia vietoje. ...` Visisškai sutinku gerb. Ebola, bet čia vėl kertasi taip vadinamo metodo plotmė ir asmenybė - matai, Aš esu pavargęs nuo tų beprotiškų sudėtingumų ir šaltai pseudoamerikietiškai žiūriu į problematiką, -> principu (- surinkti informaciją, - ją išanalizuoti, - sukurti keletą modelių, - įdiekgti vieną iš jų). Vienu tik noriu užtikrinti, kad tai yra absol. nepavojinga.

(tarybiškai (valatkiškai)) galiu pasianalogintis: 

  •  Gutenbergo knyga, kaip informacijos perdavimo metodas buvo sukurtas išskirtinai vokiečių kalbai, bet britai ir kt. nepraskydo ir pritaikė sau (tam tarpe lietuviai smarkiai vėlavo (o tai ne į gerą buvo)).
  • Tavo taip vadinamas evropsojuzas įkišo apie 117 mln eurų Lietuvai į distancinio mokymo įvairius pilotinius projektus, kad tokie Ebolos ir varnos sugromuliuotų metodą, kaip tai padaryti. Galiu pasakyti, xX`as patvirtins, kad visa tai šnipštas - rezultato nėra. O tai irgi rezultatas. (Beje, niekas evrosojuze dėl to nė kiek nesigraužia (atseit netaupu)). Bet tai yra, principe, neblogai ir Lietuvai, ir tam evrosujuzui.
  • Demografinės problemos (ne tik gimstamumas, genetika, migracijos, autentiškumas) yra Europos galvos skausmas nuo 1956 metų (pirmi isterijos priepoliai, berods Italijoje). Blaškosi Europa, nuo Švedijos sprendimų iki Portugalijos atsitiktinų atradimų, ir labai nesistemiškai.

Kas bus blogai Lietuvai, jei atsiras nors ir fragmentinis sprendimas?? Bet tam reikia dirbti su galva, o ne su ambicijom (bobiškom) kaip kokie landsbergiai, mOtiekos ir kiti savimylos. O įvardinti šią nemalonią problemą jau bandoma šiuolaikiškai per Rytų Europos akivaizdžius akibroštus. Ir tai labai padeda modeliuoti kažką (sorry, bet kol kas kažką)


19854. rasa2004-07-25 00:24
labai išsamus paaiškinimas tik dar sukonkretinkite savo mintį KAIP TEN "reikia dirbti su galva"?

19857. Artūras iš Vilniaus2004-07-25 03:58
šiaip Aš su Ebola šnekuosi - jis Man kažkoks simpatiškas (čiort znaet why), o Tu gerb. Rasa - toks įspūdis esi nomenklaturščikė, ....... nors, ėch ta nuotaikų kaita.

19859. Mykolas OK :-) 2004-07-25 14:03
Teisingai varna pastebėjo - princai gyvena užjūriuose, iš ten baltu žirgu (ar baltu mersu) atkeliauja. Ir geriausios princesės bei gražiausios pelenės gyvena užjūriuose ir laukia mūsų princų. Kai jaunimas tai žino, tada nereikia dirbtinai rūpintis sveiku genofondu. Ir kas bebūtų tėvai, jų vaikas lietuvis, jei toks jaučiasi esąs. O jei abiejų lietuvių vaikas nesidomi Lietuva ir vadina save ne-lietuviu, tai jis ir nėra lietuvis, ką tėvai bekalbėtų.

19861. Mykolas OK :-) 2004-07-25 14:11
19777-as komentaras: Na o kas tie pagonys? Lenkai ir rusai? Tad skelbkim sventa kara? Bet, kiek prisimenu, mes už šias tautas ilgiau pagonybę išlaikėme. :-)))

19862. Arturui is Vilniaus2004-07-25 14:15
Esamoms ir besikuriancioms Lietuvos partijoms viskas ir taip gerai, nes siaip jau 15 metu joms niekas netrukde inicijuoti think tanku atsiradimu. Taip pat ir patiems ziniukams niekas netrukdo rodyti "sajudiniu" iniciatyvu, burtis i tokius think tankus be niekieno bizuno ir be horizonte besivoliojancios morkos, paskui kurti savo Ziniuku partija (arba atsaukineti demokratija ir grizti prie autoritatines arba is vis diktatorines politines sistemos) ir prastumineti kuri nors modeli i praktika, bet to taip pat nebuvo po Kovo 11-sios M. Starkeviciutes tyrimai vis tik per smulkus, kad i tai galetu pretenduoti, mano manymu). O tai, ka vadini "bobiskomis ambicijomis", tera paprastas "zmogiskasis faktorius", kurio tiksliukai & co labai nemegsta, nes jis sujaukia ir pacius idealiausius kabinetinius modelius, kada jie idiegineti pradedami praktiskai. Bet ir cia butu tas pats klausimas - kaip praktikoje be perejimo prie nedemokratines politines sistemos, isivaizduoji to "zmogiskojo faktoriaus" suvaldyma?

19863. 2 Mykolas OK2004-07-25 14:23
Bet ar Novgorodo Respublika kaip valstybe 1388 nebuvo pagoniska? Veliau jie rusais tapo, tai.... :)

19864. Mykolas OK :-) 2004-07-25 15:16
O kada Lietuva pakrikštyta? Ar galime didžiuotis sėkmingai atrėmę krikštytojus Žalgirio mūšyje ir tuo pačiu metu patys skelbti karą pagonims. Ar dabar nesame primityvūs pagonys? Skaitomiausi puslapiai - horoskopai. Didžiulis rūpestis - per kelia perbėgusi juoda katė. Butų apstatymas tik pagal fengs-hui parodijas. "Jokiu būdu nepirk vėžimėlio iki vaiko gimimo". Ir t.t. Man atrodo, mums dar toli iki mūsų protėvių pagonių, kurie netgi nebuvo stabmeldžiai - jie tik nuosekliai garbino gamtą.
(Visai nukrypau į šalį...)

19866. OK2004-07-25 16:23
Taip, mes gerokai pralenkėme savo protėvius pagoniškumu. Tokio nuosmukio, kaip dabar, tada nebuvo. O prūsai išnyko todėl, kad moraliniai reikalavimai asmeniui ir visuomenei buvo aukštesni, todėl ir už prasižengimus labiau bausdavo.

19868. Mykolui OK2004-07-25 18:09
Na, kai ziuri i importines liepas-mutantes "pagrindineje salies gatveje", apsnerkstus paezerius ar plastmasinius langus mediniuose pastatuose, t.t. - gal vis tik labiau agresyvus krikscionys nei gamta gerbiantys pagonys siandien esame? Krikscionybe niekada neisvale Europos nuo "pagonizmu", kartais jie sustipredavo, kartais susilpnedavo.

19869. 2 OK2004-07-25 18:11
Kad turbut nelabai zinome, kaip ten ikikrikscioniskoje Lietuvoje buvo su nuosmukiais ir ka jie patys tuo laike, todel svaidytis tokiom kategoriskom frazem tera ideologija.

19871. >19869.2004-07-25 18:51
Kad sužinoti kaip atrodo kalnas, užtenka pamatyti jo nuotrauką. Žmonės per šimtmečius mažai tepasikeitė, todėl galima tiesiog pasižiūrėti į save.

19872. Mafija Kumstyte2004-07-25 18:54
Na kokia dar tauta gali didziuotis tokiu religiniu-tautiniu nacijos samoningumu. Zinome, tikriausiai, kiek % pasitiki religine institucija...M. Marijos kultu, Jezaus Kristaus vidiniais organais ir t.t. Ar yra norinciu pasakyti, kad primityvumas remiasi tik pagoniskais anachronizmais, konsumerio imbeciliskumu, naujais miestietiskais mitais-prietarais. Man primityvumas(tautinis)tai primityvumas kuris pats prasosi valdomas dvieju absoliutu: religijos ir politikos. Absoliutu kuriais nacija neturejo noro ar laiko, gal ir priezasciu suabejoti. Va taip ir baigsime. O nuostalgingos "treles" apie praeiti parodo, kad liepto galas arteja. Ar labai gaila, kad baigsime? Man ne. Tik, kad garbingai...

19873. OK-ejui ir M Kumstytei .2004-07-25 19:42
Dovanokit uz atviruma. Reikia pripazinti (jau ne pirma karta), kad musu vyrai yra isglebe ir pagiezingi niurzgaliai, turi paauglisku sindromu. Ka jau kalbėti apie tevynes gynyba. Nereikia savo asmeniniu problemu kelti i viesuma. Cia platus nearti "dirvonai" psichologams-psichoterapiautams.

19874. muzikantas2004-07-25 19:49
Ir dar klausi? Be abejo, taip ir pasibaigs(i). Tik baigsi tu. Ne visi kiti. Kas kaltas? Irgi, daugiausia tu. Nes tai kas vyko Lietuvoje (atsiprasau, as sekmingai ja palikau, kas dabar - nezinau)tavo ranku darbas. Kieno daugiau? Na, dar mano. Suprates, kad iki siol tesugebejau naikinti, negalejau pasikelti. Is gedos, nusiminimo, gal ir nevilties. Uzteko susirinkti lektuvui tik. O tu, jau senis, filosofas, atseit protingas, vis dar nesugebi audito padaryti. Vis au au au i salis. Dantu nebeturi, vis tiek dar kandziotis nori. Visokiems kazarinams ant dziaugsmo. Nu, bl.. nors kiek save myleti reikia..

19875. muzikantas2004-07-25 19:57
Vel sulauziau nuostata. Nepyk, seni, matai, as irgi negaliu iskarto pasikeisti. Gal geriau galetume bendromis jegomis nubrezti Fichtes ir Froido bendras paraleles, a? Pabandymui. Ir publikai butu idomiau nei amsejimai.

19876. Mafijai2004-07-26 01:01
Kuria tauta turejai galvoj? Lenkus? Italus? :D

19877. Mafija Kumstyte2004-07-26 02:25
Na Lenkams isnykimas nerupes dar tukstanti metu... Jie emigruoja is savo (40 milijonu) krasto i uzsieni, kur jau gyvena apie 10 milijonu lenku. Jie gime eksportui. Na o italu Italijoje berods apie 60 milijonu...

19878. ebola2004-07-26 09:12
Verte - unikalume.Kiek unikalumo dalykuose pajegi izvelgti, tiek vertas esi.Ismintis - nuostaboje.Kiek nuostabos patiri, tie isminties isileidi.Siuolaikinis top dogas zinantis atsakymus, uztikrintas.Kas yra medis? Busima lenta.Kas yra zmogus? Socialinis gyvunas.Kas yra pasaulis? Ko cia klausineji, eik dirbti, bus visks ok....Nera nieko unikalaus, nera nieko nuostabaus, viskas aisku, paprastai konkretu ir buka.Pagonys turejo daug nuostabos, jie izvelgdavo akmeny dvasia.Tai reiske juo esant dvasingus, dvasingu gali buti bele kas, pagonis, krikscionis, zuves alkoholikas netiksa.Kiek unikali ir nepakartojama tau atrodo dvasia, tiek dvasingas esi pats.Tiek ir vertas.

19879. ebolai2004-07-26 10:21
Niekas nesigincija del pagoniu dvasingumo. Problema ta, kad jie uzsieme burtais, raganavimu, magija. Kiek dabar Vilniuje yra tokiu paslaugiu burtininku? Kiek jie duoda naudos? Daug krikscioniu yra skaite "ezoterikos", lankesi pas parapsichologus. Svarbiausia susizavejus neuzkibti. Kriscionis - tai gal buves pagonis. Cia tik vienas zingsnis i viena ar kita puse. Beda ta, kad mazai kas laikosi krikscionisko mokymo. Todel ir susidaro ispudis, kad tokia religija nieko neduoda. Zinoma, cia reikia padeti daug dvasiniu pastangu, patirti nuopoliu, kad butu geras galutinis rezultatas. Ir dabartiniam krikscioniui reikia daug tobuleti.

19884. Linas2004-07-26 13:14
Man labai "patinka" dažnų rusų nuostata. "Ej tū mažas nesymūšk". Per visas televizijas Algis Gryaitai ir kiti kosmopolitai kiek tik nori tyčiojasi iš lietuvių, iš jų kalbos, reklamose ką tik nori rašinėja apie estus. Tačiau neduok Dieve, kas nors prakalbs apie Lietuvių tautos reikalus. Tuoj prisimenamas nacionalizmas, Mažonas, Murza. Tokia nuostata išvis būdinga daugeliui slavų tautų. Tai ir pjaunasi rusai su lenkais, serbai su chorvatais (O serbai ir chorvatai dargi kalba ta pačia kalba). __ Vis dėlto tautinius reikalus kaip ir visus kitus reikia svarstyti ramiai ir rimtai, nežiūrint, ar rašo Ozolas ar kas kitas. Todėl patiko čia daugelis atsiliepimų, turint galvoje rimtesnius. Iš tikrųjų, ir išeivijos sunkumai, ir Ozolo politikavimas, ir valdžios puoselėjamas tautiškumo supratimas, - visi tie dalykai yra, ir jų neaprėpsi vienu sakiniu. Netgi nukrypimas į pagonybės klausimus, nors manding ir nutolęs nuo pagrindinio straipsnio, čia gražiai atrodo. Bet aišku, kad lietuvybė yra kiek bendresnis dalykas. Jeigu sutarė tarpukaryje Klaipėdos krašto šviesuoliai protestantai su Didžiosios Lietuvos katalikais, tai matyt galima rasti bendrą pagrindą ir dabar.

19885. >8792004-07-26 13:48
Ar dabar daug kas laikosi priesako "nežudyk"? Mes net žodžiais tai darome, kurie žeidžia labiau nei strėlės.

19887. dar ne vakaras2004-07-26 15:03
Nei mes merdejame, nei mes mirstame, tiesiog del paskutiniuju 15 metu chaotiskumo sunkus visiems periodas. Jeigu vos ne is nieko atsiradome vel 19 a., vargiai mums gresia realus pavojai, nors uzsimirsti irgi nebutu protinga. Nemazai dabar Lietuvoje sneku "kas bus su mumis ES, kas bus globalizacijoje", bet per mazai stengiames ivardinti KAS mes esame, toliau iprastiniu klisiu rinkinio neperzengiame, del to ir ozoliski apokoliptiniai inkstimai arba algiu greitai vaipymaisi neturi jokio konstruktyvumo, kurio mums dabar labiausiai reikia.

19888. ebolai nuo varnos2004-07-26 15:29
Žmogus visada stengėsi paaiškinti pasaulį ir sudėlioti jo sudedamasias dalis į lentynas. Taip pat elgėsi ir pagonys: visam, kas buvo nesuprantama, suteikdavo tam tikras savybes, sudievindavo galų gale. Apie kokią nuostabą kalbi, kai tam, kad numaldyti susikurtus dievukus buvo aukojami žmonės? Kuo skiriasi požiūriai, kai vieni įžvelgia medyje būsimą lentą, o kiti - "dvasias"? Kai žaibas aiškinamas kaip vieno iš dievukų ginklas, nuostabos nebelieka - viskas pasidaro aišku ir paprasta. Belieka bijoti ir stengtis įtikti. "Kiek unikali ir nepakartojama tau atrodo dvasia, tiek dvasingas esi pats," - tu sakai. Kas ta dvasia? Aš jos nežinau. Aš žinau, kas yra gyvybė. Ji yra unukali ir nepakartojama. Kiek išmoksime ją vertinti ir mylėti, tiek bus verta mūsų pačių ir mus supanti gyvybė. O nuostaba... Lažinuos, kad pagonis, pamatęs kompjuterį baisiausiai nustebtų ir nedelsdamas priskirtų jam dvasią. O paskui dar ir paskerstų kokį Ebolą, kad įtiktų naujai atrastam dievukui.

19890. Ruta2004-07-26 15:54
Nepatinka man toks pasakymas-merdėjame ir mirštame. nesvarbu, kas esi, kurioj šaly esi ir kokia religija vyrauja, svarbu, kaip tu viduj gyveni, ką savy augini ir puoselėji ir jei nenori merdėti-tai ir rasi kur save padėti, išreiškti, ką gero nuveikti sau ir kitų labui.

19895. Varnai2004-07-26 16:53
Manau, jūs pasiduodate primestiems stereotipams. Mūsų protėvis, pamatęs Varną arba mane prie kompiuterio, pajustų tiktai užuojautą, panašią kaip pamačius žmogų su ramentais, tiktai didesnę, nes viena yra naudoti kojų protezus, o visai kita- smegenų protezą. Mūsų protėviai nebuvo nei dvasios nei proto invalidai.

19915. Mafija Kumstyte2004-07-26 20:13
Manau, kad lietuviai 2050 metais bus rudaodziai gejai, turintis savyje "Kazka Tai"...

20225. Artas Bartas :-( 2004-08-01 18:49
jo, ne kas romikui... matyt ateina laikas siusti i Rokiskio psichiatrine..

102154. rasa :-( 2007-11-17 18:03
nieko gero

Rodoma versija 24 iš 24 
14:18:35 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba