ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2004-07-17 nr. 709

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

DONATAS PETROŠIUS. Tylėjimas (26) • ROMUALDAS OZOLAS. Merdėjame ir mirštame (75) • CHARLES BUKOWSKI. Poezija (12) • SLAVOJ ŽIŽEK. Tikrovės pasija, regimybės pasija (2) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Senojo religingumo būdas (12) • SIGITAS GEDA. Vis toji Amerika (11) • Su EVALDU JANSU kalbasi Alfonsas Andriuškevičius. Nemaudžia nei kepenų, nei sąžinės (14) • EVALDAS GALVANAUSKAS. Poezija (25) • MINDAUGAS GRIGAITIS. Keturi žingsniai nuo tobulybės (23) • SIGITAS PARULSKIS. Nepakenktų truputis nuodų (8) • VYTAUTAS TUMĖNAS. Senosios dvarvietės: Trakų Vokė dailininkų akimis (17) • RICHARD BERNSTEIN. Islamo pamokos Vokietijos mokyklose (3) • DANIEL K. SOKOL. Medicinos etika: ar tiesa – vaistas? (4) • MICHAIL ZOŠČENKO. Baisus pasaulis (2) • laiškai (15) •

Nemaudžia nei kepenų, nei sąžinės

Su EVALDU JANSU kalbasi Alfonsas Andriuškevičius

[skaityti komentarus]

iliustracija
Šeimyninis video: Velykos. 2004
Evaldas Jansas

– Yra tokia sąvoka "gyvenimo tirštis". Jos turinys įvairuoja. Pavyzdžiui, ji gali reikšti tiesiog fizinį tankį: esi gyvenimo tirštyje, jei eini su minia kelti riaušių, dalyvauji grupiniame sekse, puotauji su gausia kompanija nedideliame plote ir pan. Kitu atveju ši sąvoka gali žymėti komunikacijos tarp tavęs ir kitų gausą: siuntinėji kaip patrakęs žinutes, kalbi nesiliaudamas telefonu, susitikinėji su tuo ir tuo. Dar vienas variantas – esi iki kaklo pasinėręs į visokiausius reikalus: buitinius, kūrybinius, socialinius. Ir t. t. Ar tau maloniau būti gyvenimo tirštyje, ar stebėti jį iš šalies? Kokiam čia nurodytam (ar nenurodytam) jo variantui atiduodi pirmenybę? Ką iš viso tuo klausimu galėtum ir norėtum pasakyti?

– Tikriausiai, Andriuši, "tirštį" galima tapatinti su aktyvumu? Aktyvumas gyvina tavo gyvenimą, o pasyvumas, vien tik stebėjimas šaltu žvilgsniu, pasinėrimas į abstrakcijų vakuumą – atstumia tave nuo tikrovės. Bandau balansuoti, gal kiek daugiau (3/4) vietos savo gyvenime užleisdamas veiksmui. Būdamas "tirštyje", užsiimu ir savistaba. Be to neįmanoma, krinti į kraštutinumus: arba įklimpsti į tą "tirštį" lyg į pelkę ir tavęs jis nebepaleis, arba atitrūksti nuo realybės.

Šiuo aspektu niekur nebėgu nuo gyvenimo duoties. Ir nesiekiu vieno ar kito atsikratyti. Kūrėjas, norėdamas, kad jo menas būtų įdomus žiūrovui, turi būti ir "tirštyje", ir stebėtojo pozicijoje.

Šiaip iš mano kuriamų darbų stilistikos matyti – esu gyvenimo "tirštyje" visom tavo nurodytom (ir nenurodytom) reikšmėm. Nardau į jį stačia galva, o pradėjęs springti jo tirščiais, refleksams davus ženklą – išneriu atsigaivint ramybės gurkšniu, įsikraut refleksijos akumuliatorių vienumoj. Čia susidėlioji visas emocijas, patirtį į sąmonės lentynėles, nesitapatini su tau klijuojamom klišėm, pasiruoši kitam šuoliui, kitam žingsniui. Tokia kaita teikia naujų sumanymų ne tik kūrybai... Ir, žinai, nuo tokio gyvenimo man jau lyg nemaudžia kepenų (o gal ir sąžinės?)...

– Iš to, ką rodai šiuo metu ŠMC vykstančioje savo parodoje "Atmetamos tikrovės", man bene labiausiai patiko "Šeimyninis video: Velykos". Čia ir "gyvenimo tirščio" per akis, ir kontrasto tarp mėsingų kūnų bei svajingų sielų. Ypač puikus epizodas su tom dviem dainuojančiom moterim. Papasakok ką nors apie šitą videofilmą.

– Tau labiausiai parodoje patikęs videofilmas nebebus rodomas. Tie kultūriniai marginalai nėra jau taip visai paraštėse. Viena iš šeimininkės dukterėčių studijuoja kažkokį dailės amatą. Apsilankiusi parodoje, ji nesugebėjo atsietai pasižiūrėti videodarbo, neįžiūrėjo nei "gyvenimo tirščio", nei "kontrasto tarp mėsingų kūnų bei svajingų sielų". Matė tik tetas ir dėdes, kurie nebuvo taip nupudruoti, sušukuoti ir gražiai apsirengę kaip TV laidose "Gyvenimo būdas" ar "Stilius". O dar motina dėvėjo jos išleistuvių palaidinę... Žinia gimines aplėkė žaibu. Kai kurie net apsilankė parodoj. Kilo pasipiktinimas. Nors kaimynė pati kvietė pafilmuoti velykinio baliaus dainas, nors nebuvau koks paparacas ir paklaustas atsakiau jiems užstalėj, kad rengsiu parodą bendradarbiaudamas su ŠMC ("Kaip? Šmchuja?"), – ji paprašė nutraukti videofilmo demonstravimą. Jos plati giminė grasino teismais, susidorojimu... "Nedraugiškai pasielgei, – visa Lietuva mato!" Ateity teks prašyti kiekvieno filmuojamojo raštiško sutikimo.

– Ne viename tavo kūrinyje tai vienokiu, tai kitokiu pavidalu pasirodo smurtas. Kartais jis nukreiptas prieš tave, kartais smurtauji tu pats. Kokio ir kiek smurto esi patyręs gyvenime? Kaip esi smurtavęs kitų atžvilgiu? Papasakok! Suprask, kad smurtu čia vadinu ne tik snukių daužymą, bet ir prievartinį filmavimą; o tai tu ir darai ne viename kūrinyje (čia aš ne apie "Velykas")...

– Man labiausiai vykęs (ne – mieliausias) videofilmas – "Suklastotos dokumentacijos antropologija: smurtas".

Talino solo parodai, kuratoriaus paprašytas, nufilmavau seną performansą (kur mane išrengia, ištepa degutu ir apipila plunksnom), nes neturėjau geros kokybės dokumentacijos. Surinkęs savanorius – įkalbintus sėbrus – nufilmavau, bet medžiaga likau nepatenkintas, – originali versija įtaigesnė. Nusprendžiau iš tų pačių vaikinų dar paimti interviu ir įmontuoti filmo pradžioje.

Išėjo neblogai. Tačiau, neprabėgus nė savaitei po parodos atidarymo, gavau kaip žaibą iš giedro dangaus videofilmo aktoriaus grasinimų (beje – iš jo mažiausiai tikėjausi jų sulaukti) SMS žinutėmis:

04-liepos-1 18:09:42

Tai uzfilmuka lituku numesi, buk saziningas.

04-liepos-1 18:18:36

Tada tu mano sutikimo rastisko su parasu neturi tada pisau as tave ir einu rasyt zajavos I mentura, kad buvau priverstas. Yra irasas isparodos.Tu teistas Skaiciuok dieneles gaidy,as rimtai stovesi ant keliu ir grausi. Pats suprasi jei smegenu nepragerei. Lauk saukimo ir dar pizdy nuo manes asmeniskai.

04-liepos-1 18:29:42

O jei nori dar uz ir tema pasedeti,tu man protelio nepisk. Esme ne babkese,bet jei tu manepisai tai as tave dar labiau ispisiu. Tu taip atsilygini,tai nesipainiok man po kojom,nes uzspringsi. Tai,kad dziaukis greit bus labai gyvenimas nemielas.

04-liepos-1 18:40:49

Tai taip ir rasyt reikejo,o ne pisau!, bet vis su tavim nieko nenoriu turret bendra, o irasus geriau sudegink. nes zmones sako sio atveju gali melstis. VISKAS!

04-liepos-1 18:53:13

as dar sakau ne babkese esme,esme ta, kad iraso nebutu. Babkiu man istavesnereikia ir neimsiu,o kasetes, kad butu pas mane. As jas pats panaudosiu savo vaizdo klipa!

04-liepos-1 20:44:41

tai kada irasus atnesi,rinkis geruoju ar bloguoju. As tikrai nejuokauju. Dabar visiems bus kas nors kiek mane uzkniso ir bus blogai. Nes man pochui mano stogas valstybe.

04-liepos-1 20:46:51

as tave visvien surasiu mastyk.

04-liepos-2 17:54:19

Tai savo labui atnesk si savaitgali kasetes.jos bus perziuretos ir iregistruotos

04-liepos-2 20:16:28

Zodziu.iki.pirmadienio.ryto.kitaip.einu.dedu.parasa.ir. aiskinkis.pats.nors.tau.advokatas.pasakys.tau.amen.ir. tai.bus.geriausias.variantas.kitu.atveju.as.sedesiu.tarp. keturiu.sienu.ir.per.sventes.gal.isleis.pasiganyti.o.tu. galesi.butelius.rinkt.iki.gyvenimo.galo.tai.rimta.labia. rimta.uzsirauti.galima.maza.nebus.tai.kad.suzinos.kiti. chana.as.ir. taip.stabdau.reikala.r.

04-liepos-3 13:08:29

Greiciau sukis, nes pirmadieni as su mentais ateisiu.

04-liepos-3 13:17:41

Manai neirodysiu,kad tu filmavai. I sama (ŠMC) nueis,o ten visos parodos uzregistruotos ir kas dare.

04-liepos-3 13:34:20

Tai ka blet,tyli? Nieko tu viska pasakysi! As tavo likusi sumauta gyvenima padarysiu nepakenciama.

Keista ir kartu baugu buvo gauti tokias žinutes. Rodės, lyg ir pažįstu tą vaikiną, lyg ir buvau jam autoritetas, lyg ir kitus dalyvius jis uždegė tuomet savo entuziazmu. Gal įsižeidė dėl kitų interviu, o gal dėl montažo, kur norėjau kuo įtaigiau žiūrovui pateikti savo personažus?

Netyčia sutiktas, jis vengė žvilgsnio, delbė akis, sakėsi nematęs paties videofilmo, kad galėjo jo telefonu žinutes rašyti kiti, kažkokie JIE, kad jam tas filmas vis vien, kad nepatikęs JIEMS, jis esą niekuo dėtas, jis nedaro įtakos JŲ nuomonei. Prašomas įvardyti tuos JUOS, atsakė, kad valstybėje, kur viskas perkama, kurioje viskas korumpuota, esą būsiu JŲ parklupdytas su savo advokatu ir ŠMC institucija ir gyvenimo ateity nebeturėsiu. Tik grasindamas jis vis painiojosi tarp įvardžių MES ir JIE...

– Papasakok dar apie savo meno medžiagą. Kuo tu pats sau esi įdomus ar parankus kaip savo kūrinių medžiaga? Kaip tau pavyksta taip dažnai paversti "medžiaga" ne tik savo draugus, bet ir jau apšnekėtus marginalus, subkultūros atstovus? Kuo tave taip traukia pastarieji? Kokiais būdais tu su jais bendrauji?

– Ką dar pridurti apie savo meno medžiagą? Kaip susirandu marginalų? Nežiūriu į juos iš savojo meno aukštumų, bendrauju kaip su lygiais, nekreipdamas dėmesio nei į jų išprusimą, nei į soc. padėtį, nei kt.

Kai rinkau medžiagą videofilmui "Dūjis", daryti finalinių kadrų narkomanus, atsisakiusius filmuotis savo namuose, nusivedžiau į motinos butą. Kitą dieną radau jį išvogtą. Buvo apmaudu.

– Esi sukūręs darbų, kuriuose pažeidinėji (aišku, meniniu būdu) įvairius tabu. Regis, kai ŠMC auginai kanapes, iš vienos institucijos man skambino, klausdami, ar tai nėra narkotikų propaganda. Kas tave skatina eiti tokia linkme – griauti vadinamąją "simbolinę tvarką"? Ar, tavo nuomone, naujasis mūsų menas jau pakankamai ją griauna, ar dar turėtų spustelėti? Kurias jos (tos tvarkos) vietas?

– Buvo labai bjauru, kai, vykstant D. N. kuruotai parodai "Egzotika", dienraštyje "Respublika" Oželytė, turbūt nė nepažiūrėjusi mano videofilmo, irgi apkaltino ŠMC narkotikų propagavimu. Trumpų filmų festivalyje "Tinklai" Klaipėdoje šio filmo kopijos užsiprašė miesto narkomanų reabilitacijos centras. Gavo. Show for free. Tokia vizualiųjų menininkų dalia Lietuvoje.

Tabu tik daugėja – stereotipai, klišės kerojasi. Savivoka, kritinis mąstymas – anka. Visos mergos gatvėje kaip prostitutės. Lietuvos propaganda formuoja masių sąmonę. Pirk, pirk, pirk, mokėk mokesčius. Bandos produktas bandai – va, tai daiktas! Net LTV laidos "Kultūros namai" siužetai parenkami pagal prie televizorių ekranų susibūrusių žioplių reitingus. Gal todėl Lietuvoj niekas neperka dabartinių pasaulyje pagarsėjusių menininkų darbų. Sakote, "nėra rinkos"? O kas tą rinką kuria? Nei politikai, nei verslininkai nesidomi šiuolaikiniu menu, jų supratimas apie meną baigiasi XIX a. pabaiga.

O jauni menininkai, išskyrus vieną kitą, merdi formalizme, britiškoje, per skandinavišką rėtį perleistoje neokonceptualioje estetikoje. Galerijose legitimuojasi tik kuriantieji XX a. pradžios stilių maniera. Lietuva neišgyveno sovietinėj sistemoj jokio modernizmo. Ką kalbėti apie lietuvišką postmodernizmą, kuris turėtų eksploatuoti modernizmo trūkumus? Ypač kai Kultūros ministerijoje šiuolaikinio meno apraiškos ignoruojamos! Ir ES nori matyti mus tik kaip mirusių tradicijų Lietuvą, – tautiniais raštais pasidabinusius, į klumpes įsispyrusius.

Kodėl mes laikomės atgyvenusių dalykų? Sovietinės sistemos aukos esame? Mes neįstengsime padaryti ko nauja? Mes viską galim!

Atmerk plačiai akis! Andriuši, apie kurių vietų paspaudimą pats kalbi?

Mano paroda vadinasi "Atmetamos tikrovės". Kiekvieną dieną žmonės atstumia galimybę gyventi Tikrąjį Gyvenimą. Išsiveržti iš šios kasdienybės būtų labai nuostabu...

– Per maždaug dešimtmetį aktyvios kūrybos esi keitęsis. Kaip apibūdintum dabartinį savo etapą, lygindamas jį su ankstesniaisiais?

– Dabar jau galiu suteikti bet kokiai medžiagai įspūdingumo, meniškumo, efektyvumo. Perpratau tos medijos galimybes. Gal ateis laikas, kai...

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


19663. Rūta2004-07-19 11:27
O čia liko kažkoks nešvaros įspūdis perskaičius pokalbį:((

19666. i:džei2004-07-19 11:57
Matyt, Ruta, ieško švaros, kai aplink nešvara? Nori izuoliuotis nuo aplinkos

19668. Rūta2004-07-19 12:14
nežinau, gal ir ieško švaros, bet tada ir turėtų švara jaustis, jei ieškai... izoliuotis nuo aplinkos-ne išeitis. Gal greičiau pyktis ir nusivylimas ir noras parėkaut, atkreipt dėmesį. Čia ne visas straipsnis įdėtas. Jo galas-labai didaktiškas.

19676. Kulisų kandis2004-07-19 14:09
Kaip šauki, Evaldai, taip atsiliepia. Charakteris - likimas, anot graikų...

19699. Tiutia2004-07-19 20:29
Geras interviu. Evaldas visada pasižymėjo ir pasižymi atvirumu, gyvu nervu. Kas kaltas, kad gyvenimas kartais perlenkia ribas? Laikykis, Jansai.

19703. Technomanai piromanai2004-07-19 20:53
Gyvenimas siandien - ne video, bet dvd, txt ir pdf. Nupirk nauja gyvenimo prietaisa E. Jansui, Andriusi. Sitas beviltiskai pasenes.

19704. ydžei>Rasai2004-07-19 20:59
Supainiojai asmenis, gramatinius asmenis. Tu, o ne jis ieško... tu begi... Kaip Ruso XVIII a. i gamtą, į tyrumą, su Laozi skaitiniais, kad ta pasaulio "nešvara" nekamuotų, nekeltų rūpesčių. Žinai, man net patinka būti... su visom ž.nuodėmėm ir nuo tavo rekcijų man geriau stovi. Tiesiog stimuliuoji mano sex.energiją. Jausti nuoskaudą, Ažinąją Nuoskaudą, kad pragyvenai savo gyvenimą atsisakydamas.... atsisakydamas to, ko tu , tarkim, - geidei... yra l. baisu.

19710. adata2004-07-19 22:40
Yop, Jansai varyk varyk, parodos atidarymas buvo gers... o tautiečiams ir toliau kaišiok kates už apykaklių

19717. q2004-07-20 08:40
ok ,ok .... tik sie sakiniai "Kiekvieną dieną žmonės atstumia galimybę gyventi Tikrąjį Gyvenimą. Išsiveržti iš šios kasdienybės būtų labai nuostabu... " kazkaip man paulo coelho tekstus primena....

19753. sabas2004-07-21 00:37
ui,nu,kam ta muila spausti is pastipusio suns

19754. a2004-07-21 00:43
Bravo Andriuška!!! smagus tekstukas. :) neblgai susišnekėjote su Evaldu.

19797. Rūta2004-07-22 08:12
oi, oi, atstumia Tikrąjį gyvenimą, o jis mat gyvas ir gyveną tą tikrąjį. .kas įvertino, kad tai tikrasis?

19839. /a2004-07-23 13:19
straipsnis toks, koks yra evaldas. maciau jo paroda taline kunstihall erdvej. tai tik dar karta patvirtina kad lietuvoje turime tai ka turime. ir tai nei grazu, nei bjauru, nei kas nors dar. ir tai man patinka. turime daug instituciju, meno instituciju kurios mielai noretu matyti kaskokias rozines iliuzijas.evaldas, ka perskaiciau, nepaliko jokio blogo ispudzio. atvirksciai, gal sis menininkas isoriskai nepatrauklus, bet mastymas kordinuotas ir ganetinai gylus. taigi ir menininko isore tampa tikslinga ir tikra. tai daug geriau(turiu omeny ir straipsni ir e.jansa) nei koks sedintis politikas, menininkas (kuris jau seniai nemenininkas, tik is iprtimo galvoja ka beesa menininkas ar politikas) TV ekrane "pliurpe" apie nieka. labai rimtai. ir apie nieka. sveikinu.

20254. curaredg2004-08-03 15:47
palyginti gerai ipach patiko ironiska replika marinai abramovich prie iejimo ,skoningo jumoro pabaiga kur evaldas saudo ir video geri .laikykis evaldai

Rodoma versija 24 iš 24 
14:18:26 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba