ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2003-01-25 nr. 637

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

Darius Klibavičius. Minkštumo ženklas – "i" (43) • -gb-. Štai ką vadinu metimu (18) • Bertolt Brecht. Įsikalk (2) • Leonas Stepanauskas. Užsižiebkite, Kvedlinburgo analai (1) • Thomas Merton. Mintys vienumoje (2) • Sigitas Geda. Šuo šunį džiovina (16) • Agnė Narušytė. Post Soviet Scriptum (10) • Donatas Petrošius. Eilės (3) • Gytis Norvilas. Eilės (6) • Luigi Zoja. Analizės amžius (1) • Rūta Birštonaitė. Argi tai gyvenimas (1) • Rokas Sinkevičius. Atsiliekantys stereotipai (8) • Vygantas Vareikis. Gerceno kompleksas (3) • K. K.. Septyniasdešimtmetis jaunuolis (1) • Edvardas Žižys. Eugenijaus Ginvilos-Kulviečio vaikaitis kalbės lietuviškai (3) • Juozas Šorys. Medeljino "saulutės" (28) • Janina Bielinienė. Du karaliaus autografai (5) • Dmitrij Prigov. Kūryba (10) •

Štai ką vadinu metimu

-gb-

[skaityti komentarus]

Skiriu angelams, "Philip Morris" ir "Nicorette"

Vienas paskutinių laisvės bastionų – rūkymas, laisvė čia pakasta giliai, ji – tai nuolatinis norėjimas rūkyti, nuolatinis skaudus galėjimas mesti; bet metęs žmogus susipančioji, metęs nebesi laisvas. Kol nemeti ir spjauni į medikų priesakus, esi laisvas, kai meti, laisvės nebelieka. Kokios galimybės? Nebent rūkyti marihuaną, o aš marihuanai neužsidirbu, nors žinau, kad marihuana sveikiau. Taip rašoma laikraščiuose ir ją legalizuos kaip eutanaziją ir kojų bei akių klonavimą.

Arba metęs rūkyti pajusi šitą nenugalimą svaigulį, nuo savo tyrumo begalinio, nusisviedžiančio patį save iki horizonto linijos, tokia šlapia tyrumo marlė ant veido, blaivumo svaigulys. Metus rūkyti, kaip ir metus gerti, tave persmelkia teisumo pojūtis ir nėra ką su juo daryti, kur užkišti, nes tai nedoras jausmas, todėl ir nemetu cigaretės, kuri dar rodo, kad esi laisvas.

Gal kam laisvės apraiška – tai rauginti kopūstai. Gerbiu tokius žmones.

Visokius žmones aš gerbiu.

Juoda kava ir cigaretė ryte; pagarba pasauliui in toto, kava ir cigaretė, liudija tavo vienovę su šiandiena, atvirumą, laisvą mąstymą. Rūkantis žmogus laisvas ir atlaidus, rūkantis žmogus negali sukelti karo, tarkime. Hitleris nerūkė. Stalinas blefavo – jis netraukdavo į plaučius, tai pažymi jo biografai. Nerūkantys agresyvūs. Iš jų gali laukti visokių keistų dalykų. Jie pikti ant visų, nes patys nerūko ir praranda didelį malonumą. Tad tegu ir kiti nepatiria. Rūkymas taikus, rimtas ir ramdantis. "Rūkau, kad nekenkčiau kitiems", – sakė Albert’as Camus. Tai tikrojo rūkaliaus motto.

Apskritai rūkymas – tai pilnatvė. Įsiurbęs dūmą, patampi atlaidesnis, susikaupęs, oresnis. Jis užpildo vidinę tuštumą. Dūmai – tai ugnis, kurią galima vartoti vidujai. Mes, rūkaliai, esame ugnies rijikai, sumąstę su ja pilnatvės sandorį, ir apie mus rašo ir kalba pagrindinės žinios, kai žinių nėra savaitgaliais – ir vėl sudegė lovoje rūkydamas. Tobula pabaiga.

Europoje rūkyti gali beveik visur, Amerikoje – beveik niekur, tiesa, švirkštis galima. Bet ne apie švirkštą čia. Narkotikai man negresia, nes baisiai bijau adatų ir švirkštų; manau, kiekvienas švirkštas – tai penis, tegu švirkščiasi moterys, joms patinka labiau. Man tai nenatūralu. Švirkštas kūne.

Ir dar savame. Europa yra šalis, pagimdžiusi demokratiją, Valstijos – puritonų rojus, o kur puritonai, ten ir narkotikai. Kas gali iškęsti švarmylį taukuota dvasia. Europoje rūkoma, todėl Europai jau nebereikia jokio karo. Amerika dar nori kariauti, nes ji uždraudė rūkyti. Iš draudimo kyla agresija, ir apskritai draudimas agresyvus.

Rūkydamas tu įsiurbi pasaulį, kaip koks senovės indėnas, pavotuloji pilvo gelmėse, ties spinduliniu rezginiu, ir grąžini jį atgal, apmalonintą dūmais. Gražu, estetiška. Mistiška. Cigaretė – tai mistiniai vargonai. Ar lūpinė armonikėlė. Žinau viską, ką reiškia įsikąsta cigaretė, bet seniui Freudui viskas kažką reiškia, o rūkymas – mistiko kelio pradžia. Švarūs netobulėja. Metę ar nepradėję susigyvena su savo ydomis ir jų nepastebi, rūkymas – tai mistinė yda, visiems ant akių ir taivanietiškais žiebtuvėliais nudegintų antakių. Rūkymas – tai reiškinys, nuolat primenantis tau, kad esi netobulas. Tai vieša flagelacija, viešas tarimas: "Aš esu netobulas". Geriantys distiliuotą vandenį sumišai su ožkos pienu jaučiasi tobuli, kaip ir nuogi šokantys į eketę. Man nepatinka; koks tobulas žmogus ką nors verta yra padaręs? Kai visas dėmesys sutelkiamas į tai, ką valgai, į švarų santykį su savo kūnu, tu ir tampi ožkos kūnu, dūmai ir ugnis yra natūraliau, kaip ir derva plaučiuose. Juk derva yra ekologiškas produktas, kaip ir sakai, kaip ir gintaras, kaip lino audinys, kaip medis, žolė, kaip tabokos lapas.

Šyvos pulsuojanti etika – ką paimi, tą grąžini, tuo rūkymas ir paremtas, ir intelektualo rūkymas, nes tai padeda mąstyti, ir alkoholiko rūkymas, nes tai gerai prie alaus ar po losjono, visa tai meditacija. Ir tie, kurie atkirsti nuo religijos, nuo ryšio su dievais, su cigarete jį atgauna, rūkydami jie mąsto, rūkydami jie siejasi su Kosmosu ir žvaigždėmis, kurios irgi rūko, su kometomis ir anglimi, gyvybės ir civilizacijos pamatu. Ugnis ir dūmai – tai mes, pirmieji rūkaliai buvo urvų žmonės, kvepiantys į plaučius urve pasklidusį smogą. Smilkalai – tai rūkalų rūšis, dievai rūkaliai, traukiantys į plaučius.

Labai klaidingas įspūdis, kad metantis rūkyti atsisako nešvaros, dūmų, laimi sveikatą. Su tokiais lozungais rūkymas nebus įveiktas. Cigaretė – tai vinis į karstą, bet kiekviena diena yra vinis, ožkos pieno stiklinė irgi nesveika, sveika tik vanduo ir gervuogės, daugiau niekas. Cigaretė duoda psichinę pusiausvyrą, kiek žmonių išprotėjo, nes nerūkė. Ir visi maniakai – nerūkantys, didmiesčių kanibalai ir serijiniai žudikai. Cigaretė – tai atrama. Tai kontaktas su pasauliu ir jo dvasiomis, tai atvirumas ir kontaktas su Kosmosu, ugninės aukos pelenams kylant į viršų. Cigaretė – tai mistiko triūbelė angelams šauktis, tai dievų vartų raktas, tai dūmelis dvasioms nusipėduoti žemyn, juo pats gali lipti kaip pakopom į meditacijos aukštį, cigaretė – tai tolerancija, cigaretė – tai supratimas.

Ir tik tada, kai supranti, kiek tau duoda rūkymas ir kiek jame metafizikos, gali atsisakyti šito, gali mėginti atsisakyti sandoros su pasauliu ir kūrybiškumo, žinodamas, ką darai, ir suprasdamas, kuo rizikuoji mesdamas. Metimas sąmoningas ir prasmingas tik kaip kenozė, kaip meditacijų medžio atsisakymas, vizijų vijimas į tyrus, kur jų nebeglėbesčiuos ugnis iš tavo delnų. Tai rytinės pilnatvės atsisakymas, pakantumo atsižadėjimas, išėjimas į dvasios tuštumą, rizikuojant pasiklysti ir šūkauti, tapau savimyla, mano Dieve, aš parpuoliau, mano Viešpatie, aš nusidėjęs, aš neberūkau, ar tu mane išteisinsi?!

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


490. :)2003-01-25 17:36
oi, kaip nenoriu as kokia Lekterio pasekeja tapti. bet arteju prie to -tikriausiai cia kaltas nerukymas. Ir pilnatves kazko pasiekti nesiseka, matyt bus teisus dede Zigfrydas visus pailgus daiktus laikydamas penio simboliais. vadinasi reik pradet rukyt. net suvirpu pagalvojus apie metimo malonuma. tai gal net neausinsiu burnos- lekiu i artimiausia kioskeli cigareciu pirkti.:)

496. rukantis2003-01-25 22:53
tik dabar supratau, kodel man nepavyksta mesti rukyti. Pora menesiu iskenciu ir vel... tik bac. Laisves troskimas! Bet ta suzinojus, dingo mano zinojimo laisve. Daugiau nebegalesiu rukyti naiviai, kaip pirmokelis, manyje g.b. jau pasejo nevilties sekla. Ka jis sugeba, tai sugeba. Puikus ese.

498. Pigios laimes parduotuve2003-01-25 23:20
Gali buti, kad milijonams kelias i laisve labai paprastas - cigarete, tai sugrizimas i kudikyste, tai tikras opiumas liaudziai, laiminga vaikystes busena. Rukancius sunku atjunkyti, jie romus kaip zindantys kudikiai. Taciau Beresnevicius nutyli, kad yra ir kitu idomiu busenu. Be abejo ju yra, tik joms pasiekti reikia rukymo atsisakyti.

499. xX2003-01-26 00:40
O aš vis taikausi, kaip čia pradėjus rūkyti, kad ir elementarų tabaką, išbandyti žolelę ar kokią extasy tabletę nuryti prieš nusileidžiant į Akropolio ledo areną. Pajusti taip apdainuotą laisvę. Įgyti sparnus (antrus, ketvirtus?).
Kažkada prie Baikalo amžiaus statybose mane, negeriantį vienintelio ten buvusio konjako, pagarbiai apibendrindavo: negeriantys yra silpnablauzdžiai, taip slepia savo žemas aistras... Taip taip, atsipalaidavus gali pratrūkti...
Kitas prisiminimas. Su grupe lankantis Danijoje, vienoje TV klausėme vietinio televizionščiko paskaitos. Lektorius iš tribūnos aistringai pasakojo apie kūrybinį procesą; per savo trumpą lekciją surūkė gal kokias tris cigaretes. Damų neatsiklausė, tiesiog pasakojo ir rūkė. Hm. Gerbiu. Tikrai. Bet kartu ir gailiuosi jo - per daug aukojasi žmogus, kaip Jėzus Kristus Superstar. Bet viskas vardan taikos ir meilės. Tikrai geriau prasigerti ir prasirūkyti, negu sukelti pasaulinį karą. Šeima - jei yra - dūmus pakentės.
Taigi, įvaizdis. Įvaizdis ir pinigai. Stereotipai, kurių vergai mes esame. Bet ką padarysi - farmacijos pramonė pagydis, tame užsuktame rate tabakas-vaistai-tabakas yra, kas gerai gyvena ir nepardavinėjant šovinių.
O man gražesnis žmogus spindinčiom akim. Moteris man graži su lengva, šilkine šypsena, lygiai taip pat koncentruota, tik ne į cigaretę, bet į mane, į mano mintis, į mano akis. Su ydomis, silpnybėmis, kartais virpančiu balsu, drėgnomis akimis. Kartais su ilga, minkšta tyla.
Rūkantis yra netobulas? Klausiantis žmogus, smalsus žmogus yra netobulas - nelyginu su greimiškuoju netobulumu - ir kartu tobulas. Dirbtina gilumo poza su cigarete dantyse ir tikra gelmė. Tai palyginama, bet ar verta lyginti? Pabandykim lygiai taip pat save įtikinti, kad nerūkantis deklaruoja savo švarumą ir silpnumą, savo neribotą skrydį. Dalyvaujant stambiose konferencijose mokslininkai, kurie pripažinti ne regalijomis, o darbais, pasižymėjo būtent tuo stebuklu - tikras nuoširdumas ir tikras gilumas.
Mokyklose nemoko medituoti, ten išmokoma, kaip nusipirkti žolelės.

516. Laisvas žmogus :-) 2003-01-26 20:42
Ačiū, nuo šiol rūkysiu ramia sąžine :)

517. @2003-01-26 21:00

530. Alvydas Šlepikas2003-01-27 14:37
Esė puikus, tik niekaip nesuprantu,- kodėl "...atėnuose" visi pasirašinėja inicialais? gb, sg, sp, kv ir dar chrienznajet kokiom santrumpom. Ar čia jūs iš rusų laikų prisimenat visokius TSKP ir rosselmaš, ar šiaip - durniuojat? Pasirašyk, Gintarai, vardu ir pavarde - kaip mama tėtis tave pavadino, šaukė et cetera, o ne kažkokiom veislinių šunų tatuiruotėm.

535. mic :-) 2003-01-27 16:00
he he. tik tabako gamyklos tampa strateginiais taikiniais - subombarduoji ir visa nacija jau nervinasi, nagais žemę gremžia ;)

536. xX2003-01-27 16:23
Tai taip, įsivaizduok tik, vienas tabakfabrikis sudega, vietoj jo kokius penkis surenčia, kol stato, furos iš visų kampų didžiuliais greičiais varo link visų muitinių, ten be eilės jas praleidžia. Visas pasaulis susijaudina, renka labdarą, kas kiek gali duoda, kai kas tabaku, kai kas žaliais. Juk nacijai taip negražiai išnykus pasaulis prarastų tiek dūmtraukių, sumažėtų bioįvairovė, o ir rizika iškiltų. Atpratimo nuo tokio gražaus reflekso rizika. Šuniuką savo nepamaitinu kartais užsimiršęs, tai paskui nebežino, kaip gražiai patarnauti reikia. Ant dviejų kojyčių, letenėlės suglaustos. Na tiesiog griūva.

554. afrika2003-01-28 10:42
esu nerukantis ir auginu atzala. ir dristu pastebeti, kad viena didziausiu problemu "I miesta isejus" yra rukanciu netolerancija nerukanciuju atzvilgiu. as nieko pries - rukykit, kie tik protas (ne sirdis...) geidzia, bet bukit geri, nenuodykit manes. Pabandykit surasti vieta, kur butu galima pavalgyti bei atsigerti be tabako dumu, patys suvoksit kaip tai paprasta ir lengva. Ir taip visur, ne tik maitinimo istaigose...

575. Vėmalinis2003-01-29 09:52
Įsiurbęs dūmą, patampi atlaidesnis, susikaupęs, oresnis. JIS UŽPILDO VIDINĘ TUŠTUMĄ - na tiesiog esu sužavėtas. Dar neteko skaityti geresnio pasityčiojimo iš rūkalių. Iš tiesų, tie kurių savasis mikrokosmosas tuščias ir bevaisis, bando kompensuoti šį trūkumą žolelės dūmais jį pripildydami. Šis straipsnis man priminė kelis kursiokus, kurie maniakiškai žaidė kompiuterinį žaidimą "Elite". Visos jų gyvenimiškos problemos susivedė į savo tuštybės pripildytą žaidimą, kas išoriškai pasireikšdavo jų labai rimtomais pertraukiniais pokalbiais : - Vakar įsigyjau 10 MWt lazerį su šaldymu. Šiandien kosminius piratus nuvaikiau ir sėkmingai pardaviau x degalus. Dabar pirksiu planetą.
- Pas mane vergai streikuoja, ką daryti ?
- O žinota ką, vakar vakare su manim kalbėjosi n galaktikos imperatorius. O taip...
- Oooooooooooooo
Ir viskas kuo rimčiausiai, be šypsenų, tarp 20-mečių vaikinukų. Pasižiūri ir supranti, ką reiškia neteisingai pasirinktas užpildas vidinei tuštumai.

579. V, V.2003-01-29 14:05
Aš mėgstu krapštyti nosį, kažin ar ponas gb negalėtų parašyti esės ta tema.

590. Svieto lygintojas :-) 2003-01-29 18:24
Apie nosies krapštymą jau rašė -sg-
"Vienas nosį krapšto, nesimoko rašto
Kitas atsikėlęs, kaip žvėris pašėlę".

Prašau. Vartokite į sveikatą.


593. V.V.2003-01-29 19:25
Tada šis laikraštis tikrai geras. Aš jį skaitysiu.

603. Ugninio vandens apoteoze2003-01-30 18:59
Cia reikia tik smailios plunksnos, kad irodytum bet kokia tiesa, kad parodytum savo pasiekta meistriskuma, zonglieriai realityvumo dziunglese, nes daug, labai labai daug zinome... Tiesiog pasigrozekime. Tekstas kaip tas dumas... O ka daugiau veik. Juk reikia kazkaip uzpildyti rasliavos rinka (arba tustuma). Puiku, jei tai darai graziai. O juk is esmes nieko esmingo pasakyti nebeturime... Belieka tauksti apie niekus, graziai tauksti... Bliamba, parasiau kaip kokia -gg-

620. V.V.2003-01-31 11:12
15-ajam, na jo, kad tik ko nors neužkliudytų, nema problema, todel tie laikraščiai ir niekam nereikalingi, tik tokiems patiems ramybės mėgėjams, kurių daržuose didžiausia betvarkė. Aš irgi toks strutis, todėl skaitau skaitau.

632. Evald Banel :-( 2003-01-31 19:53
Kodėl laisvas būtinai turi būti laisvas NUO kažko? Tokia laisvė labai reliatyvi ir niekuo nesiskiria nuo priklausomybės – taip pat NUO. Kodėl laisvas nėra laisvas pats sau, laisvas pasirinkti? Arba kodėk laisvas yra tas, kuriam vis vien kas bus ar ką bedarys? Tokiam nėra ir problemos, apie kurią rašo gb (ger. ber.) savajame manifeste. Pamanyk tik, laisvės bastionas – dūmus ryti. Manding kur kas laisviau jautiesi, kai laisvai išleidi, o dar geriau, kai su garsu. Praeinant prošal tokio laisvai čiulpiančio ir dar rankovėj slepiančio dūmą garsiai paleisti šaibą – čia tai laisvė. Ir medicina nieko prieštarautų, nes nieko kenksmingo tame neįžvelgtų, gal dar net naują organizmo rezervą atskleistų. Visa, kas nauja, yra gerai užmiršta sena. Beje, toks etiketas Kvedlinburge galiojo tūkstantį metų iki nikotino. Nežinau, kodėl ger.ber. laisvę sieja su kaina ir lygina su marichuana bei akių implantais. Jeigu legalizuojama tik tai, kas surenka pelną, tai ar atneš pelną metimas? Laisvė išleisti dujas tiek net nekainuoja – ji turėtų būti legalizuota pirmiausia. Tai tikrojo bezdaliaus motto. Šitaip pakeitus pirmąsias tris pastraipas – iki žodžio motto – visas likęs tekstas tinka dujų išmetimo linksniavimui. Bus tirščiau ir skaitytojų. Evaldas Banelas

39039. Abuza :-) 2005-08-08 22:37
as suzaveta!siandien kaip tik antra diena, kaip as nuo tos "laisves" bandau atprasti. Kokia cia laisve, jei esi prisirise prie cigareciu pakellio

Rodoma versija 21 iš 22 
14:12:46 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba