ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2004-04-24 nr. 698

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

Su psichologe DANUTE GAILIENE kalbasi Audra Baranauskaitė. Nelaikšiai ant Golden Gate tilto (53) • ARVYDAS JUOZAITIS. Pasitikėjimo badas (25) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Dingulių atostogos (23) • Senoji lietuvių poezija. Elgetų giesmė karaliui Fridrichui (5) • JOSIF BRODSKIJ. Ką regi Mėnulis (8) • Kviečiame į pristatymąJOY DAVIDMAN. Pirmiausia Dievas (24) • MARIUS IVAŠKEVIČIUS. Mano Skandinavija (65) • VITA MOZŪRAITĖ. "Naujasis Baltijos šokis ’04" – mintis, išreikšta judesiu (8) • NERIJUS TURSA. pasagėlė (3) • VITALIJA AVERINCEVA. Eilės (9) • INA KAGANAVIČIŪTĖ. Eilės (3) • VYTAUTAS VYČAS. Tarnauju Tarybų Sąjungai (3) • SAULIUS SPURGA. Pamokos pavasarėjantiems politikams (2) • Marcelijaus Martinaičio testamentas (4) • ARŪNAS VAICEKAUSKAS. Pergrubrinės, Perkūninės, Jurginės (5) • GIEDRIUS BERNATAVIČIUS. "Per šventų Jurgį žamės nejudzyk, ba gyvuliai neisis" (5) • Ištikimieji "Šiaurės Atėnų" skaitytojai! (4) • VITALIJUS MAZŪRAS švenčia 70-metį. Zuikių galvos ant siūliukų (4) • laiškas tau (149) •

Pasitikėjimo badas

ARVYDAS JUOZAITIS

[skaityti komentarus]

Pasiekė žinia, kad netrukus prasidės Pasaulinė veiksmo savaitė. Pirmą kartą Lietuvoje. Kas ji tokia ir kas jos metu veikiama – paslaptis. "Veiksmo savaitė?" – o juk nė minutės, nė akimirkos nesėdime rankų sudėję. Jeigu ir pasėdime kiek, tai siela veikia. Tačiau iš Klaipėdos vis praneša: veiks jaunimas, ir veiks visą savaitę. Gal kokį protestą surengs ar viešą akciją, suaugusiesiems už nugaros nestovint? Neįtikėtina. Šiaip jau savarankiškas socialinis jaunimo veikimas Lietuvoje – slėpinys, "deficitinė prekė". Pasakyti galima net griežčiau: nėra tokio gamtos reiškinio kaip lietuvių jaunimo socialinis veiksmas. Kodėl dainuoti kartu dainuojame, o veikti... Tiesa, jau ir dainuojame vis rečiau. Tad kas neleidžia elgtis natūraliai, alsuoti dainuojant, rengti gegužines be alkoholio? Kur čia šuo pakastas?

Šuo pakastas visai negiliai, jo vardas – pasitikėjimo badas. Tai tikrų tikriausias Achilo kulnas, trapiausia mūsų sielos vieta. Ploniausia tarpusavio santykių membrana. Ją įplėšti ar net suplėšyti – vienas juokas, pakanka gilaus atodūsio. Atsiduso žmogus iš širdgėlos ar sielvarto – ir laukia kito žmogaus žodžio. O šis rėžia: "Ko dvėsuoji?" Baigta, viskas dingo. Pasitikėjimas išgaravo per akimirką. Nebėra jo ir nebus. Gal iš viso nebebus, jeigu pažeistas meilės podirvis.

Ar dažnai pagalvojame, kad kiekviena mūsų mintis šaukte šaukiasi pasitikėjimo? Loginės konjunkcijos ir disjunkcijos veiksmai – tai tarsi skaičiavimo mašinos judesiai sąmonėje, pasitikėjimo jie nereikalauja. Tačiau... ne visai taip. Nes ir loginio mąstymo pradžioje kaip Cerberis stovi dekartiškasis "cogito, ergo sum" – mąstau, vadinasi, esu. O kas tai – amžinasis pasitikėjimo variklis? Kelis šimtus metų gyvavo įsitikinimas, kad ką jau ką, o pasitikėjimo savimi suteikia tas "cogito". Pasitikėjimo pasauliu nepadidina, bet pasitikėjimą savimi – taip. Deja, pasaulis vis labiau eina plėnimis. Ir paaiškėja, kad tie trys žodžiai – joks išsigelbėjimas. Žmogui reikia ne savęs, o kito žmogaus – kitaip pasaulio nebeišgelbėsi. Absoliutaus skaidrumo pamatas – "mąstau, vadinasi, esu" – mitas tarp daugelio mitų. Kuriame lieki vienas. Bet tai ir mąsto sau jaunimėlis. Taip sau "cogito" bemąstydami visi kas sau iš Lietuvos ir išlaksto. Po visų tų "cogito"...

Bet būna, kad kartais užsuka trumpam į buvusius namus. Štai kaip Stasys Eidrigevičius, jau Lenkijos ir pasaulio pilietis, užsuko į gimtąjį Panevėžį bylos spręsti. Jo spalvotuosius plokščiaveidžius žmogučius kažkuris draugas ėmė plagijuoti, "Stasio" insignijų nebrūkštelėjęs. O gal ir brūkštelėjęs – ką žinai? Teisme S. Eidrigevičiaus laukė pragaro ratai: jo paprašė įrodyti, kad "Stasiu" paženklinti darbai – vertingi meno kūriniai. Esą tik tokiu atveju galima reikalauti moralinės žalos atlyginimo. Tikriausias, baisiausias pasitikėjimo bado seansas! Neduokdie patirti tokias atodangas draugams, – per kelias valandas žemė sujudėjo, ne tik pasaulis, bet ir savasis "cogito" griuvo. Ir savos kūrybos vertė bei reikšmė susiūbavo. Pajutęs bedugnės alsavimą, sako, net pravirko teismo salėje S. Eidrigevičius. Taip rašo pasitikėjimo nedauginanti spauda.

Tad – kiek politikos. Prisiminkime, kaip po Antrojo pasaulinio karo Indija išsikovojo nepriklausomybę. Išsyk prasidėjo baisūs hinduistų ir musulmonų nesutarimai. Į dvi dalis perskeltas Pakistanas skėlė pusiau ir Indostano genčių bei religijų sielas. Riaušių ir žudynių kelias buvo baisus, tolerantiškieji hinduistai prarado pasitikėjimą naujaisiais piliečiais, o šie – hinduistais. Ėmė lietis kraujo upės. Skurdas ir religija susilietė ir radosi pavojingiausias politinis sprogmuo. Mahatma Gandhi, šis taikaus pasipriešinimo ideologas, niekuomet nėjęs oficialių pareigų (nebuvo nei rinktas, nei skirtas), ėmė taikyti hinduistus su musulmonais ganėtinai keistu būdu. Kadangi bendruomenių sutaikyti nepajėgė, kreipėsi į žmogaus širdį. Ir rado išeitį. Kai kartą pas jį atbėgo musulmoną nužudęs hinduistas ir, baisių sielos kančių draskomas, meldė užuojautos ir atleidimo, mokytojas Gandhi liepė nelaimingajam sujungti du nesusisiekiančius krantus – pasiimti nužudyto musulmono vaikus ir užauginti juos pagal musulmoniškus papročius. Moralinė jėga prasimuša žmoguje, kai nebebijai svetimo tikėjimo žmogaus. Kai gali gyventi su juo. Keista? Sunku.

"Ne valstybė, o tuštybė", – rašo vienas kunigas laiške nacionalinio radijo laidai "Kaip žmonės gyvena". Nedaug kas ją girdi, nebetransliuojama ji prieš pusiaudienį, – skamba iki šešių ryto. Kunigas abejoja – su gailesčiu – žmonių aistra skaičiuoti ir tik skaičiuoti. Net prezidento skandalo milijoninius nuostolius. Moraliniai, sako jis, yra daug didesni – neapskaičiuojami. Kaip apskaičiuosi žmonių sielose sutrūkinėjusias pasitikėjimo pasauliu membranas? Joks "cogito, ergo sum" nepadės.

Žurnalisto pašaukimas – neplėšyti gyvų membranų, jeigu jų dar užsiliko. Arba, jeigu jis ypač talentingas, padėti jas klijuoti. Vienas tokių žurnalistų, ištarnavęs BBC 58 metus, neseniai mirė. Kovo mėnesį jis dar skaitė savo puikųjį "Laišką iš Amerikos". Prisiminkime šį pasitikėjimą pasauliu gelbėjusį žmogų. Jo vardas – Alistairas Cooke’as.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


15475. Neramu2004-04-26 13:19
Mane kamuoja labai bloga nuojauta - padidėjęs Juozaičio aktyvumas tikrai ne prieš gerą...

15482. rasa :-( 2004-04-26 14:57
Mūsu intelektualusis pilosopas skiedžia apie pasitikėjimą kai nebėra kuo pasitikėti įdomu kieno membranas klijuos prieš šiuos rinkimus ir už kiek?

15497. dlkghfgjl2004-04-26 16:18
eidrigevičiaus verksmas teismo salėje ir hinduistų nepasitikėjimas naujaisiais piliečiais - įdomu, kuo tai siejasi?

15612. ėĖ2004-04-28 04:39
atskirk jaunimą, gerb. juozaiti, kuris formavosi beteisėje, be laisvos spaudos, be demokratijos (kaip konclageryje) ir homo sovieticus kuris neskaitė, nedalyvavo, nerinko. Šių dviejų skirtingų konclagerių patirtis konverguoja ir greit pasitikėjimas taps jau banalia bendruomenine nuosavybe (ta prasme, dinamiškai priklausanti nuo vietinių komunikacinių sąlygų).
Tad vėl pro šalį ir pavėluotai analizuoji -> sensti odnako.

15627. eugenijus :-) 2004-04-28 10:37
Taip, is Lietuveles bega visas kurybingas, nagingas ir "su galva" jaunimelis. Pasitikejimas labai negalvojant plesomas, nes jaunimelis nelabai yra ismokytas buti ir dirbti bendruomenei ar bent bendradarbiauti bendram tikslui. Bijo. Nemegsta but pasiepiami. Priiminus mokykla - tuoj pat budavai pasiepiamas per uzklasine veikla jei prisidedavai prie bendro tikslo. Taip ir budavo 1-3 "veikejai" o like arba tiledami stebejo, o kiti vienaip ar kitaip "atsifutbolindavo" arba sapydavosi. Kam? Kokio velnio veikti Lietuvoj kai net runkelizmas ne vien parlamente? Persizegnoji, zmogau, ties pasu kontrole paskutini kart pasizvalgai po taip artimus veidus, kurie tolimesni nei zulusai ir galvoji "gerai but, kad ir nereiktu grist artimiausiu metu".

15634. Vaiva2004-04-28 11:23
Man rodos, reiktų gilintis ne į jaunimo problemas, o pažvelgti į save iš šalies, gerbiamas Juozaiti. Gal parašykite straipsnį apie save. "Idealų žmogų". Ar ne per daug nuvertinate KITUS?

15638. ebola2004-04-28 12:29
"bendruomenes" ir "bendri tikslai" neveikia!Negi nematot? Tai issikvepusi ideja, kuria mes, naivuoliai, bandom atrasti is naujo.Turim juk geru pavyzdziu kaimynuose...juk tam mus ir priglaudzia, kad ipustumem savo "barbariskos gyvasties", o kad tai jie mus priglaudzia - tera propaganda ir tiek."Bendruomeniu demokratijos" lopsys akivaizdziai dvesia ir beviltiskai megina pasistiprinti naujais kasniais is rytu blyno. Ech, kad kas pajegtu sustabdyti ta mesmale....

15669. ėĖ2004-04-29 05:30
ji sustojo ta mėsmalė gerb. Ebola. O durnių (elitovsco padlaižių) yra ištikrųjų labai mažai, tik jie labai smirdi ir rėkia - todėl ir atrodo, kad daug. Europos tarybose labai rimtai diskutuojama šia problema, tik tų problemų ir metodų tiek daug, kiek ir Ebolų (sakykim Tavęs) - reikia ramiai dirbti, Artūras iš Vilniaus tą ir daro kartu su vengrais, nes turi pinigų; turėtum Tu, garantuoju irgi stabdytum tą mėsmalę.

15691. ebola2004-04-29 15:27
:D:D vienas apie ratus, kitas apie batus....Evropos tarybose...:D:D Evropos taryba yra apvalus silikoniniu manekenu stalas, o po tuo stalu laksto elektroninis masonu suo ir taikosi i klyna pirmam ne ta zodi istarusiam manekenui...

15699. po palme2004-04-29 17:51
Pritariu ebolai. Sustinge vakarai bando prisikelti musu saskaita: isciulps energija, apkres biurokratinem bacilom o paskui pasiulys auginti agurkus. Mes eilini karta issigandom saves ir glaustomes kur nereikia.

15706. ėĖ2004-04-30 01:52
ėch, kad taip būtų paprasta - pavydžiu landsbergiui, jei kas ne taip, rusai kalti ir taškas (būtinai jis po to).

15710. po palme2004-04-30 02:11
Bet eE, tik pagalvok, visa musu istorija apie baime eiti ten, kur dar nebuvom. Visada drasiau, kai keliai praminti. Krepsinis yra labai geras pavyzdys: baisu yra pirmauti, laimineti visas rungtynes, geriausiai mums patinka vytis priesininka. O paskui visad turim problema ieskodami kas tokie esam. Kur tas musu identitetas prapuole. Is kur tu ji atrasi, jeigu savu keliu neini. Aisku, kad sudetinga, bet siuo momentu be reikalo issigandom.

15713. ėĖ2004-04-30 04:28
lansdbergis ir brazauskas yra labai daug padare, kad Lietuva, kuo veliau ir blogesnem salygom butu priimta i Europa.

1990/91 metais man dar jaunai ir naviai teko sekretoriauti pas viena toki teisininka (dabar jis amerikoj) ir maciau tas isinuacijas konstitucijos kurime (ji buvo kuriama Jam Didziajam), o mano sefas buvo proeuropietiskas ir aisku isvadintas KGB`istu GRU`stu ir t.t. nes maste tuo metu provakarietiskai. Dabar jie patys uzsirove ant savo paties aziatizmo. Ir dar - visu piniguociu (100 proc.) pinigai yra padaryti is rusijos, visi masiuliai lopatos valatkos vainauskai plius Rotary klubas ir kiti reksniai yra rusijos suneliai, tiek pinigais, tiek mentalitetu. Jei kas ir sauniai atrodo siame Lietuvos piesinyje - tai runkeliai. O tas elitas ---- BE KOMENTARU.

Ir dar As ne uz Paksa, bet. nes patirtis rodo (Vengrijoje juju paksai taip pat nieko nesugebejo susitvarkyti - pasipriesino juju elitas, tiesa kitaip, ne taip aziatiskai kaip Lietuvoje) -- na ka jie (vengru paksai), spejo issirupinti NOKIA gamykla is Suomijos (ne Wiljamsinem ir Tapo Parminem (Telecomas) salygom ir saviem klanam), o savo tautai per nacionaline finougriska prigimti. Ir kitka jie bande tvarkyti. Beveik tas pats kaip Lietuvoje, tik juju elitas nera toks ziaurus, kaip Lietuvos aprusejusio elito (prisiminkim Butkeviciaus grotas ir grandines).

Todel ir sakau, kad tai velniskai sudetinga.

Tik viena zinau, ta Arturas iš Vilniaus visa laika mini, motinos taip nemylincios ir niekinancios savo vaiku, kad ir kokie jie bebutu (pvz. runkeliai) niekas negerbia ir t.t., kad ir kokios ta motina butu ideologijos (kataliku, musulmonu, mormonu, ir t.t.) Tokie gyvuliai ne tik Europoj, bet pas sAdama neissilaiko ilgiau (turiu galvoj vengru ir lietuviu elitovecus). Nors gal ir isitvirtina greitai (schkliuchiskai). Todel ir vengru intelektualai, ir kiti Rytu Europos homo sapiens tiki to absurdo kazkokiu ishsrisimu. Kaip? As nesu specialiste nezinau. Cia tikrai netikejimas, tai vyksta. Tik aisku labai padoriai ilgai. Bet nusikaltimas pries zmoniskuma netures senaties termino ir apribotos asmens laisves bus ne iesmininkams. Tai butu atsitike ir be Europos ir su europa atsitiks

15740. pasipiktines skaitytojas :-( 2004-04-30 11:54
Kukas, Gandhi, Eidrigevicius, emigracija... Sunku? Keista. Kada sita pasigailejimo verta isverstskuri grafomana gydysite, vietoje spausdine Ostapo Benderio metodu parasytus jo kliedesius?

15742. ?2004-04-30 12:21
AJ teisingai parase apie "pasitikejimo bada", grubuma, savotiska ziauruma, kai i trapu zmogiskuma buvima ir silpnuma reaguojama kaip i nepadoruma.

15746. pasipiktines skaitytojas :-( 2004-04-30 13:15
>15742. Pastebejimas nenaujas, o stai isvados simptomatiskos: emigracija ir "Ne valstybė, o tuštybė". Isverstaskuris tas tamstos AJ.

15754. ?2004-04-30 14:11
Ne mano jis bet savo. Kiekvienas teiginys gali buti arba teisingas arba klaidingas, priklauso is kurios puses ziuresi. Atskirai paemus, kiekvienas teiginys bus klaidingas. Ypac apibendrinimai, kuriuos lietuviai taip megsta, tokius kaip "ne valstybe o tustybe", ir nuskesta i ju tustuma ir nebuvima. Pritariu pasipiktinusiam skaitytojui, kad toks mintijumo budas visiskai neproduktyvus. AJ straipsnyje yra idomios empirikos. Matome ir autoriaus reakcija i sia empirika - daziausiai musu kraste reaguojama patetisku suktelejimu, kuris neveda prie gilesniu isvadu ir atradimu. Kodel? Matyt neatliestinai perdaug mylime savo ir kitu grubias nuomones ir esame labai nekuklus, jeigu sito uztenka, jeigu neiveikiame elementarios savojo ego apreiksto ir "sukurto" pasaulio ribos.

15777. svecias2004-04-30 19:32
Ei, jus komentuotojai, ar jau viska apderget, juk nieko nedarot, tik detgiat, o jei zmogus masto, ji juo labiau. Siandien draugiskai su lempute lisit i ... Europai. Gaila, kad Lietuva tiek neilgai tebuvo nepriklausoma.

15781. kartu su sveciu pries apderginejima2004-04-30 20:57
to svecias -> Paxa lauk, Paxa lauk, Paxa lauk, Paxa lauk, Paxa lauk, Paxa lauk, Paxa lauk, Paxa lauk, Paxa lauk, Paxa lauk, Paxa lauk, Paxa lauk

15789. Pleve2004-05-01 03:07
Arvydai,kieno gi ten ta membrana? Ar ne to poetelio,kur komtiesoj dirbo? Ale ans gi visai prasigere... Pasaulis uzh mus Priesh mus -mes patys... susijaudinau kazhykaip.:-(

15907. membrana2004-05-04 01:46
cuculas jo vardas----Cuculas. Bet komentaras turejo pakliut i dar ankstesni numery.Psheprasham.

16802. kestutis :-( 2004-05-18 19:39
Šūdas straipsnis ir, kad ir kaip keista bebūtų, šūdas komentarai. Pasimokykit iš normalių žmonių žmoniškos kalbos.

25580. mikalojus kopernikas :-) 2004-12-02 16:36
as isradau teleskopa!!!!!

29098. lopas2005-01-25 12:21
Kur badas? man reikia referata rashyti ........

Rodoma versija 22 iš 23 
14:07:39 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba