ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2003-02-08 nr. 639

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

Petras Rakštikas. Balsių pleneras (9) • Rita Pauliukaitienė. Vaikai "ant ledo", prekės maišelyjeNeringa Jančiūtė. Poezija (1) • Laimantas Jonušys. Intelektualai apie būsimą karą (16) • Su Profesore V. Zaborskaite Kalbasi V. Juknaitė. Turbūt. Taip. Ir tikrai taip (5) • Leonas Stepanauskas. Užsižiebkite, Kvedlinburgo analai (4) • Sigitas Geda. Šuo šunį džiovina (6) • Matas Dūda. Paslaptingai švytinti Vabalo šarvų tuštuma (1) • Vytautas Bložė. Poezija (1) • Valdas V. Petrauskas. Kam šiandien reikalingas Ezra Poundas? (6) • Sigitas Parulskis. Dviejų knygų skaitymo variantas (7) • Janina Bielinienė. Pranciškaus Smuglevičiaus sutartis (1) • Daiva Tamošaitytė. Apie dvasingumą, meną ir davatkas (8) • -vp-. Trys istorijos (7) • Andrius Šiuša. Sizigijos (XIX) (6) •

Balsių pleneras

Petras Rakštikas

[skaityti komentarus]

iliustracija
Petras Rakštikas. Ji ir laimės paukštė. 2000

Perspektyvos

Studentai piešia žalumą. Medžiuose snaudžia saulės sušildytas vėjas. Kažkur už krūmų yra Paryžius. Jo nesimato netgi nuo Tryškių televizijos bokšto viršūnės. Baltas lėktuvo pėdsakas vyniojasi apie žemę nuo šiaurės iki Europos pietų. Pietums šiandien bus kepenėlės. Pusryčiams davė burokų mišrainės. Studentės sunkiai suvokia horizonto linijos prasmę. Gulintis ir stovintis žmogus pasaulį mato skirtingai. Prieš mokinės akis stovi Jono namas, pavaldus perspektyvos dėsniui. Piešėja žiūri į namą, bet perspektyvos nemato. Perspektyva niekur nesislepia ir yra visiškai nuoga. Studentė apsirengusi. Jos abi gražios. Mėlynose akyse matau perspektyvų atspindį. Išaiškinau viską. Gal supras. Dabar dirbu. Mano darbas yra trainiojimasis apie studentes ir kūrybinės išminties skleidimas liežuviu. Nuo šnekų jos gudrėja ir slepiasi nuo saulės medžių paunksnėje. Ten budi erkės. Jos savaip supranta perspektyvą įlįsti į slapčiausią gražuolės vietelę ir įsmeigti kraujo siurbtuką į jauną, minkštą, dar neįdegusį kūną. Tum bum bum į muzikos taktą dunksi širdis ir klaksi sekundininko strėlė. Užpliko arbatą. Sudegė cigaretė numeris aštuoni. Vienuolika valandų trisdešimt penkios minutės. Visi langai atidaryti. Perspektyva aiškėja. Tualetai išvalyti ir pabarstyti chlorkalkėmis. Musės gyvena gerai. Pagiriotas Tomas miega ir nebaido ant jo lūpų pusryčiaujančios musės. Jo perspektyvos nekokios. Danguje plačiai išžergęs kojas ir sparnus plūduriuoja gandras. Jis žiūri žemyn, o aš aukštyn. Vienas. Du. Trys. Keturi. Penki. Šeši. Septyni ratai ir man apsisuko galva. Mūsų žvilgsniai susitiko. Raudonkepurė studentė nuleido akis ir nusišypsojo basų kojų nykščiams. Suvalgėme kepenėles ir užsigėrėme drungna arbata. Gyvuliškoji mūsų kūnų dalis akivaizdžiai padidėjo. Saulei patinka kaitinti kūnus. Man taip pat. Ypač paryčiui, kai oras atvėsta, o mintys išlieka vis dar karštos.

Apie žąsis ir moteris

Vorele eina penkios margaspalvės piešėjos su piešiniuose paslėptu žąsų būreliu. Nuliūdusios pozuotojos kregsi pievoje. Pozuoti joms patiko, bet lesalo niekas už tai nedavė. Žąsys yra skanios ir gražios. Ant virtuvės stalo jos labai dera su keptais obuoliais, kurių virėja prikiša į jų vidurius ir užsiuva baltu siūlu. Šiaip žąsys obuolių nevalgo. Jos lesa tai, kas man atrodo nelabai skanu. O kodėl žąsys gražios? Tyrinėju grožio šaltinį. Atrodo, aš joms taip pat patikau, nes visas būrys interesančių lapsėdamos plaukmenimis-kojomis per išbarstytus piešinius sulėkė prie manęs, tuo parodydamos, kad grožis ir menas joms nėra svetimi dalykai. Įsitikinusios, kad esu nevalgomas, jos ėmė energingai žoliauti. Gražios, ir tiek. Ne todėl, kad skanios, bet kad labai smalsios, draugiškos ir paslaptingos, lyg moterys. Bet ir jos nusibosta.

Alumi pagirdytos mintys apie Erotą

Meilės reikalų tvarkytojas Erotas sudėtinguose vyrų ir moterų santykiuose padeda atverti paslapties duris. Jono vištos yra labai kvailos ir nesmalsios, nes gaidžio kūnas ir jame gyvenęs Erotas dar pernai tapo užkanda darniam Jono sugėrovų būreliui. Šuns nasruose užsimiršo kauliukų skonis. Gaidžio-Eroto kūno kalorijos pagirdė ir jo kūne gyvenusias blusas, erkes bei kitą gyvūniją. Dėl to vabalų pasaulis dabar yra labai smalsus ir aršus. Neurasteniku pavirtęs kiemsargis demonstruoja savo nemeilę kraugeriams energingais nugaros judesiais į gimtąją žemę ir be jokios gėdos rodo savo lytinius organus pirmai sutiktai merginai. Padėjusi į šoną namą su nebaigta perspektyva, ji droviai pasitraukia šalin, nes tai labai jaudina. Aš nesitraukiu nuo šalia esančių jaudulių šaltinių. Visa, kas yra toli, pavyzdžiui, gražuolė Paryžiuje, mane irgi jaudina, tik visa bėda, kad tuomet nebežinau, kada ypač susijaudinti, nes toli nematau. Pykšt. Kažką pašovė Alžyre. Skauda, bet nebesuprantu, ar jau liūdėti, ar dar ne. Dabar man truputį svaigsta galva nuo "Utenos" alaus, bet dėl to nelabai tesijaudinu, nes tai greitai praeis.

Apie kvailumą

Ant magnetofono kasetės musė daro pritūpimus ir švarinasi ilgą nosį. Ji yra psichė. Tokių personažų prisižiūrėjau psichoneurologijos dispanseryje. Psichas buvau ir pats. Bet tik dėl to, kad kreipiausi į kvailių gydytojus. Psichai yra nepataisomi kvailiai. Kvailumas yra neišgydomas. Kvailumą išrašo pats Dievas. Dėl to nereikia jaudintis. Visa, kas nuo jo pareina, yra gražu ir garbinga. Todėl didžiuojuosi savo kvailumu prieš gudriuosius ir to mokau savo mokinius. Kai kurie mokiniai yra labai gabūs ir jų kvailiojimo talentas žiba mano kvailysčių prietemoje.

Laifo gabaliukas

Eidama pro mano langą mergina atstatė krūtinę žvilgsniui. Atlaikė. "Nazaret". "Nazaret". "Nazaret". Garsiai garsiai. Po medžiu parvirto pavargusi diena ir užsitraukė vakaro šešėlių antklodę. Dar nemiega. Dar piešiantys piešia. Dar tamsa nesusiuvo pievos paklodėje saulės peiliu įrėžtų paauksuotų plyšių. Kieme prie nedengto stalo sėdi Jonas ant kėdės susikėlęs kojas. Kairėje rankoje "Astros" cigaretė. Dešinėje – 0,35 l talpos aliumininis puodelis. Jonas ir Samanė. Ji labai jaudina Joną, todėl šis labai lėtai atsistoja ir dar lėčiau vaikšto. Kalba nedaug, bet šmaikščiai ir žemaitiškai. Jo rudos akys pajuodusios ir žiba. Visai kaip prakaito lašeliai ant kaktos ir apie nosį. Ryt rytą prakaitas bus nudžiūvęs ir organizmą kamuos dehidratacija. Dabar "viskas tvarkoje". Taip sako Jonas. Bet nelabai juo tikiu. Akies krašteliu stebiu studenčių pulkelį. Pernai Jonu nelabai pasitikėjo ir amžinatilsį gaidys. Ir gerai darė. Vis dėlto jis per mažai treniravosi bėgiodamas, todėl Jonas savo ilgomis kojomis antrąkart bėgdamas apie tvartą gaidį pavijo, sučiupo, nusinešė ir nukirto galvą malkinėje. Kraujo ir degtinės buvo daug. Life is life.

Labai tvarkingos dienos portretas

Saulė išsimuilino, bet nenusiprausė. Gal palis. Krūmuose guli tinginys. Šiaip darbšti musė snaudžia ant kėdės. Mašinos lango stiklo ištampytame atspindyje vaikšto hiperstoras žmogus. Pietums žada plovą. Penkta diena plenere. Iš magnetofono išlindo negrai ir repuodami po Jono langu erzina jo žemaitišką klausą. Išvertusios akis kūdroje nurimo varlės. Jų krūmais apaugusioje karalystėje angliškai dainuojamas repas skamba keistai. Neatpažinti dainuojantys objektai šių metų varlių folkloro stiliuje paliks neišdildomus pėdsakus. Tokia tvarkinga diena, kad net gaisro norisi. Žolė auga. Paukšteliai čiulba. Musės neįkyrios. Studentai dirba. Jonas lošia domino. Šaldytuvas neburzgia. Barzda nuskusta. Pažastys kvepia dezodorantu. Nėra prie ko prisikabinti. Net alaus nesinori. Net tingėti tingiu. Ideali tvarka. Net sunkių pagirių rytas atrodytų turiningesnis. Staugia uodas palubėje, kad jo snapą nudegino "Denim" odekolonas, kuriuo pasitepiau smakrą. Visos durys atidarytos. Langai taip pat. Name juda tik vabalai ir laikrodžio rodyklė. Iki pietų liko ištisas tūkstantis aštuoni šimtai trisdešimt šešios sekundės. Šmirinėjantys už lango paukštukai lesa popietės akimirkas.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


763. Saulėta :-) 2003-02-08 19:00
Labai "fainas" tekstas. Nuotaika gerai pagauta (buvau panašioje piešimo praktikoje mažame miestelyje vasarą, kai taip ramu). Stilius man regis originalus. Lakoniškas. Ištartas žodis sukelia asociaciją su kitu panašiu žodžiu, ir mintis tingiai nukrypsta į šoną, o po to dar kažkur... Saulėtas atsipalaidavimas, beveik meditacija. Turbūt įdomus žmogus tas P.Rakštikas (aš jį pirmą kartą skaitau).

766. @2003-02-08 23:44
jis pirma karta i raso ...

774. E.G. :-) 2003-02-09 09:35
Gražiai parašyta ir tiek. Žodžiai... aksominiai. Malonu buvo skaityti.

777. Skatas2003-02-09 13:10
Puikus impresionizmas.

800. @2003-02-10 16:29
"kalbejimas yra svaigus saltinis, liepsna svelnumo trykstanti is zemes..." grazu.

24910. A2004-11-23 14:34
Gražu

65858. grytka :-) 2006-10-14 02:46
didziuojuos savo tetusiu:))jis nepakartojamas

160025. warlia :-) 2009-05-14 00:32
geris :) buvau apsnudusi.. bet pradejus skaityti.. visi miegai isgaravo ;) 10 balu is 10 ;)

Rodoma versija 180 iš 204 
13:29:04 Jan 31, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba