ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2005-01-22 nr. 733

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

GINTARAS BERESNEVIČIUS. Juodosios sapnų technologijos (76) • VIDAS POŠKUS. Sunaikinimas (50) • PATRICIJA ŠMIT. PoezijaSu Butkiškės kaimo bibliotekos vedėja VIRGINIJA PAKARKLIENE kalbasi Aistė Birgerė. Gyveni ten, kur esi (2) • RUBEN DAVID GONZÁLEZ GALLEGO. Juodu ant balto (1) • SIGITAS GEDA. Iš mėlynųjų mansardųAGNĖ NARUŠYTĖ. Pakeisk adresą!WILLIAM SHAKESPEARE. Troilas ir KresidaAURELIJA JUODYTĖ. Vidutiniškai plepanti televizijaASTA GUSTAITIENĖ. Apie (ne)girdėjimą (3) • MYKOLAS SLUCKIS. Žemiški ir nežemiškiJUSTINAS KUBILIUS. ProperšosLiaudies medicinos ir tautosakos žinovę RITĄ BALSEVIČIŪTĘ kalbina Juozas Šorys. Tarp šventų žolių, gyvių ir dvasių (17) • DMITRIJ GORČIOV. Padugnės (1) • TURINYS (23) • L A I Š K A I (147) •

Apie (ne)girdėjimą

ASTA GUSTAITIENĖ

[skaityti komentarus]

Noriu pasiskųsti – praradau klausą. O ausys sveikos. Nepriekaištingai. Įkišusi į ausį blizgantį vamzdelį, ponia baltu chalatu nieko blogo nerastų. Ir vis tiek nebegirdžiu...

Blogiausia, kad kalbu ne apie dalykus, kurių ir turėčiau negirdėti – taip jau visi esame įpratę – neišgirsti:

1) to, ko nenorime;

2) to, ką suprantame tik kaip triukšmą, pavyzdžiui, nepakenčiamas rusiškas melodijas važiuojant mikroautobusu;

3) to, ką reklamuoja televizija pertraukdama gerus, bet kažkodėl vadinamus "snobiškais" filmus.

Negirdėti šitokių dalykų ne tik ne gėda, tai tiesiog gero tono ženklas.

Deja, kalbu apie tai, ką turėčiau išgirsti, bet nebeišgirstu.

Stiprų klausos pablogėjimą pajutau antrąją naujųjų metų savaitę. Šventės tolo, kasdienybė triumfavo. Depresija, paprastai apimanti po švenčių, neprasidėjo. Rodos, viskas taip, kaip ir turėtų būti. "Kauno dienoje" perskaičiau gero filmo anonsą. Jis skambėjo taip:

Šv. Kalėdų išvakarėse viename Prancūzijos regiono nuošaliame dvare peilio dūriu į nugarą nužudytas pagyvenęs vyras. Šį nusikaltimą galėjo įvykdyti viena iš aštuonių moterų, susirinkusių pažymėti gražią šeimyninę šventę. Visos jos turėjo rimtų pretenzijų vieninteliam vyrui šeimoje. Tačiau kuri iš jų ryžosi tokiam žiauriam poelgiui? Štai jums ir klasikinis cherchez la femme – ieškok moters. Rinktis tikrai yra iš ko...

Taip, tai apie Franēois Ozono 2002 metais sukurtą ir Berlyno "Sidabriniu lokiu" apdovanotą keturių, o gal ir visų penkių žvaigždučių vertą filmą "8 moterys". Vien čia vaidinančios aktorės ko vertos. Būtinai pažiūrėsiu, pamaniau. Filmo siužetas gerai žinomas – Šiaulių dramos teatras spektaklį "Aštuonios mylinčios moterys" pastatė dar 1993 metais. Taigi nereikės spėlioti, kas ką nužudė ir ar iš viso nužudė. Galima bus tiesiog mėgautis filmu. Et. Siurbčiosiu mėtų arbatą šiltai pledu apsivyniojusi kojas ir estetiškai išgyvensiu retą reginį – turinys žinomas, galima sau leisti tiesiog žavėtis meistriškai sukurtais moterų charakteriais...

Taigi tokios buvo mano kuklios svajonės. LTV visą savaitę metodiškai ir pakiliai džiugiu vyrišku balsu anonsavo šį savo nepigų savaitgalinį desertą. Anonso tekstas nedaug skyrėsi nuo jau cituoto laikraštinio varianto: "Šv. Kalėdų vakaras viename nuošaliame Prancūzijos regiono dvare..." Ir taip toliau. Užniūniuojanti, užburianti ir jau nieko nebesakanti informacija. Lygiai tokia pat kaip dantų pastos reklamoje...

Staiga mane pažadino penkiamečio berniuko klausimas: "Mama, kodėl dėdė per televizorių sako, kad moterys turi priežasčių norėti vyro mirties?" Tas klausimas mane persmelkė ir privertė pagyti nuo kurtumo. Iš tiesų IŠGIRDAU tą nuolat kartojamą sakinį.

Na ir kas? Nieko baisaus. Įprastinė informacija, reklama – juk televizijai reikia, tiesiog būtina prie žydrųjų ekranų pritraukti kiek įmanoma daugiau žiūrovų. Be to, reklamoje tik nedidelis invariantas. Užuot pasakius: "Visos turėjo rimtų pretenzijų vieninteliam vyrui šeimoje", pasakoma: "Kiekviena iš aštuonių moterų turi savo priežasčių NORĖTI VYRO MIRTIES. Ir viena iš jų jį nužudo". O juk galėjo pasakyti ir kitaip. Pavyzdžiui: "Kiekviena iš aštuonių moterų troško nužudyti ir vienai iš jų pavyko". Taip juk neabejotinai būtų buvę dar įtaigiau.

Tačiau ko NORĖTI iš televizijos? Tereikia prisiminti, ką G. Steineris kalba apie žurnalistiką:

Politinei niekšybei ir cirkui, mokslo ir atleto šuoliams, apokalipsei ir blogam virškinimui suteikiama ta pati briauna. Paradoksalu, bet ši vaizdaus aktualumo monotonija veikia kaip anestetikas. Iš didžiausio grožio ir didžiausio siaubo baigiantis dienai telieka skuteliai.

Šiuo atveju tokia pat, žurnalistinė, briauna suteikta ir mirčiai, žmonių santykiams. Bet argi tai ką nors reiškia. Tikriausiai, kaip ir aš, niekas nė neišgirdo, kad moterys gali turėti priežasčių norėti kažkieno mirties.

Bet vienas žmogutis tikrai IŠGIRDO. Stovi prieš mane, žiūri į akis ir laukia kompetentingo atsakymo. Kokio nors atsakymo. Ką apie žurnalistiką, apie žudymą, apie reklamą, apie cinizmą, apie mirtį, apie žmonių santykius galiu dabar pasakyti PENKIAMEČIUI. Jo juk neapgausi...

Desperatiškai puolu ieškoti atsakymo. Į smegenis kala dekalogas, prisimenu visus kada nors matytus senosios ar gerosios animacijos filmukus, turimas vaizdines ir akustines priemones. Niekas netinka. Gal tiesiog pasakyti, kad vaikutis ne taip nugirdo, ne taip suprato? Iš tiesų yra ne taip:

1) moterys niekada neturėjo ir neturi jokių priežasčių norėti vyro mirties;

2) žmogus jokiomis aplinkybėmis neturi norėti kito vyro ar moters mirties;

3) žmogus – didžiausia vertybė. Gyvuliuko neskriaudžiame, kaip galėtume skriausti žmogų, ir t. t.

Kad ir ką sakyčiau, žinau, kad šiandien berniukui atrodysiu, kaip mažajam princui atrodydavo visi tie suaugėliai, piešinėlyje matę tik skrybėlę, o ne smauglį, prarijusį drambliuką.

O aš tik prisiminiau tokią dar 1942 metais parašytą naivią didaktinę A. Giedriaus pasakėlę "Obelis ir ąžuolas", kurios finale suskamba žodžiai: "Girdėjote, ką pasakė žmogus? Pasakė taip tikras žmogus, ne vaikas. Jo žodis teisingas".

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


72917. Dija :-) 2007-01-16 13:13
Si straipsni vertinciau teigiamai.tikrai ne delto, kad esu sios destytojos studente, bet man priimtinas paciai toks rasymo stilius.patiko.nesakysiu kad nepatiko, nes tai butu melas.

103405. Rasida2007-11-29 05:22
Geras straipsnis, įdomios įžvalgos. Visą laiką maniau ir dabar manau,kad ši dėstytoja išskirtine...

117558. Edvinas Gliebus :-) 2008-05-16 21:28
Gerbiu šią dėstytoją. Straipsnis - su giliomis įžvalgomis, įvairiapusiškas, puikiai išplėtota mintis.

Rodoma versija 28 iš 29 
0:37:55 Jan 17, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba