ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2005-06-04 nr. 751

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

TURINYS (378) • RENATA ŠERELYTĖ. Herojinio epo paraštės (30) • VINCENT TOURNIER. O kur jautienos troškinys?LAIMANTAS JONUŠYS. Gudaičio-Guzevičiaus nuopuolis (37) • DAINIUS MARTYNAS ČIŽAS. Modernėjimo procesai tolerancijos aukso amžiujeEGLĖ ALEKNAITĖ. Ekstremalios būklės baltų tradicijoje (2) • DU FU. Benamio atsisveikinimasSIGITAS GEDA. Karalienės sekretaiVALENTINAS KLIMAŠAUSKAS. Virtualios utopijos, POPULIZMAS ir saugi ateitisJĀNIS ROKPELNIS. PoezijaAUDRONĖ GIRDZIJAUSKAITĖ. Iš praeities (6) (1) • MYKOLAS SLUCKIS. Po 40 metųNeries regioninio parko kultūrologę IDĄ STANKEVIČIŪTĘ kalbina Juozas Šorys. Neris bebras, vėlių upė (12) • NIGEL FARNDALE. Kaip drįstat, pone!JURGIS JANAVIČIUS. Rudenį visad taip būnaTATJANA TOLSTAJA. Naktis

Gudaičio-Guzevičiaus nuopuolis

Keletas pastabų apie dvi enciklopedijas

LAIMANTAS JONUŠYS

[skaityti komentarus]

Sovietų laikais vienas sėkmingai prasimušęs fotografas neviešoje draugijoje sakė vežąs juostas ryškinti į Londoną. Aš paklausiau, kas ten geriau – ryškalai geresni? Santvarka geresnė, – atsakė jis. Dabar jau ir čia santvarka geresnė, tad naujosios "Visuotinės lietuvių enciklopedijos" (VLE) nuotraukų kokybė skiriasi nuo "Lietuviškosios tarybinės enciklopedijos" (LTE) kaip diena nuo nakties. Ir, žinoma, taip yra ne todėl, kad per tuos metus poligrafijos kokybė būtų padariusi tokį milžinišką šuolį – pasaulyje ir tada daug kur buvo spausdinamos kur kas geresnės kokybės nuotraukos negu LTE. Beje, VLE yra ir kuriozas – Vilniaus Nepriklausomybės aikštės pateiktas veidrodinis atspindys (kairė sukeista su dešine; straipsnis aikštė): matyt, kažkas taip pajuokavo iš serijos "surask klaidą".

LTE, žinoma, buvo daug oficiozinio patoso – beje, gal todėl nėra ir straipsnio, tarkim, apie smilkalus, kurie, be kita ko, turi svarbių istorinių ir kultūrinių konotacijų. Tiesa, reikia pripažinti, kad tai tikrai nebuvo stalininio tipo enciklopedija, ir daug kultūros temų, su politika ir ideologija tiesiogiai nesusijusių, nušviečiamos visai pakenčiamai, bent jau objektyviau negu to meto rusiškose sovietinėse enciklopedijose. Atsimenu, kai 1976 m. pasirodė pirmas LTE tomas, vienas mano draugas, besidomintis mistika, buvo nusiteikęs labai skeptiškai ir išbandymui pasiūlė pasižiūrėti, kas rašoma apie antroposofiją, manydamas, kad ji ten bus tik iškeikta ideologinėmis klišėmis, betgi ne – pristatyta gana padoriai (nors ir ne taip kvalifikuotai kaip dabar VLE), tik su vienu propagandiniu sakiniu budėtoju.

Bet, savaime aišku, svarbiausiais politiniais, ideologiniais, istoriniais klausimais LTE viskas buvo apversta žemyn galva: išaukštinti mūsų okupantai ir kolaborantai, suniekinti arba visai neminimi mūsų didvyriai. Dabar visi savo vietose. Pvz., jau pelnytai užmirštas rašytojas A. Gudaitis-Guzevičius ("Romanai išversti į latvių, estų, kirgizų, čekų, rumunų, slovakų, vokiečių kalbas", – LTE) VLE pristatomas pirmiausia taip: "NKVD veikėjas, rašytojas", o pabaigoje: "Meninė kūrinių vertė menka, parašyti daugiausia pagal to meto sov. doktriną ir skirti jai propaguoti".

VLE, žinoma, yra apskritai kur kas didesnės apimties, o reikalingų nelietuviškos tematikos straipsnių, ko gero, dar daugiau, nes čia orientuojamasi į tas realijas, kurios turi bent šiokią tokią pasaulinę reikšmę, o LTE daug vietos užėmė įvairios Sovietų Sąjungos realijos ir veikėjai, platesniame pasaulyje nežinomi. VLE gana plačiai atspindėtas XX a. pasaulis – LTE daug ko trūko ne tik todėl, kad ji pasirodė anksčiau, bet ir todėl, kad naujoji Vakarų kultūra apskritai buvo traktuojama atsargiai ir su nepasitikėjimu.

Dar plačiau nušviestos lietuviškos tematikos sritys. Apskritai sunku čia ko nors pasigesti, kai ko gal net per daug, pvz., Lietuvos piliakalnių (ar bent jų nuotraukų). Pasigedau garsaus sovietologo Roberto Conquesto, etapinio veikalo "Didysis teroras" autoriaus, o štai Lenino premijos laureatas Jamesas Aldridge’as VLE atsirado, matyt, iš senos inercijos – jis toks nereikšmingas rašytojas, kad jo nėra net dabartiniuose angliškuose literatūros žinynuose. Verčiau būtų įtraukta Jūratė Baranova.

I–Ime

Jokios išsamios lyginamosios studijos ir analizės čia nepateiksiu, tiesiog žvilgterėsiu į naujausio, septinto (Gork–Ime), VLE tomo pabaigą ir pasidairysiu, kaip analogiška dalis atrodo LTE.

VLE nėra sovietinės propagandos labai išgarsintos ispanų komunistų lyderės Dolores Ibarruri, o LTE nėra Iberijos anarchistinės federacijos, kuri per Ispanijos pilietinį karą buvo aktyvi toje pačioje pusėje kaip ir Ibarruri, bet, žinoma, su truputį kita idėjine platforma. Dar vienas LTE balastas – straipsniai idealas, idealybė, idealizmas, ideologija ten ilgesni negu VLE, mat juose plėtojama ideologizuotos sovietinės filosofijos doktrina. Čia galima pridurti, kad nėra taip, jog naujojoje enciklopedijoje ankstesnę ideologiją tiesiog pakeitė kita ideologija – ji iš esmės nėra tokia ideologizuota (žr., pvz., straipsnį antikomunizmas, kuris VLE visai trumpas ir iš esmės neutralus).

Politikas ir visuomenės veikėjas Martynas Yčas (1885–1941) LTE, suprantama, pristatytas visokeriopai neigiamai, o JAV lietuvis mokslininkas Martynas Yčas (g. 1917) LTE aprašytas neutraliai, bet nutylėta, kad tai pirmojo sūnus.

Yra viena sritis, kur buvusios Sovietų Sąjungos realijos VLE nušviečiamos plačiau negu LTE – tai sovietinio režimo represijų realijos. Štai straipsnis Igarka VLE gal dešimt kartų ilgesnis negu LTE, bet didžioji jo dalis skirta lietuviams, kurių ten ištremta buvo tūkstančiai; t. p. sužinome, kad dar tarpukario laikotarpiu šį miestą pastatė "sov. lagerių kaliniai ir tremtiniai". LTE nėra ir Baltarusijos gyvenvietės Ikaznės, kuri su Lietuva susijusi visai kitokia ir daug senesne istorija. Kaliningrado srityje atsidūrusį miestą Ylavą LTE rasime aprašytą kaip Bagrationovską, bet labai šykščiai.

Į VLE (bet ne į LTE) pateko toks Semionas Ignatjevas (1904–1983), gana aukštai užkopęs SSRS valstybės ir saugumo hierarchijoje (be kita ko, nurodęs vykdyti vėlesniuosius Lietuvos gyventojų trėmimus).

Savaime aišku, jog LTE nemini, kad Eugenijus Ignatavičius buvo politinis kalinys ir kad vienas komunistinės Baltarusijos vadovų Vsevolodas Ignatovskis (VLE: Ihnatouski) 1931 m. nusižudė – po to, kai buvo pašalintas iš partijos (LTE: "už nacionalistines klaidas"; VLE: "apšauktas nacionalinės demokratinės kontrrevoliucijos veikėju"). LTE nepaminėta, kad rusų filologas Grigorijus Iljinskis, domėjęsis ir lietuvių kalba, buvo represuojamas ir galiausiai sušaudytas, bet ką nors panašaus galima numanyti, nes nėra tikslios mirties datos – tik metai: 1937 (VLE: "1937 12 04 ar 14").

Rašytojai Ilfas ir Petrovas "išjuokė miesčionių, biurokratų, gobšuolių sluoksnius, kaip jų priešpriešą parodydami dorų žmonių kuriamą soc. pasaulį", jeigu tikėsime LTE, bet VLE, išvardydama tuos pačius išjuokiamus sluoksnius, daro išvadą, kad "išjuokiama sov. tikrovė", ir pamini, kad 1948–1956 m. SSKP CK nutarimu jų romanus buvo draudžiama spausdinti.

Baigdamas negaliu nepaminėti, kad glumina absurdiškos enciklopedijos prenumeratos sąlygos – kiekvieną tomą reikia prenumeruoti atskirai. Gaila ne tiek savęs, kiek knygynų darbuotojų. Čia jau sovietiniais laikais buvo geriau: prenumeruojant sumokama už paskutinį tomą, o už visus kitus – juos atsiimant. Galbūt dabar tai keblu padaryti dėl buhalterinės apskaitos tvarkos, bet netikiu, kad nebuvo galima sugalvoti, kaip tą tvarką apeiti.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


34986. pasipiktines skaitytojas2005-06-05 16:06
Na, ir kodel kas nors, isskyrus VLE redakcija, turetu skaityti si nerislu, beprasmiska skystala? Pats prisiprasiau, dovanokite...

35012. Bjauri boba IVS2005-06-06 01:16
Jau geriau būtų įdėję šiukšlių išvežiojimo grafiką.

35016. valdas :-) 2005-06-06 01:56
Labai geras straipsnis. Nematau nieko bloga: objektyvu, geranoriška, pozityvu. Sunkokai sukasi smagračiai, kur reikia pridėti šiek tiek protelio, bent jau prisiminkime Lietuvos istorijos vidurinėms mokykloms peripetijas.

35022. pasi > IVS2005-06-06 06:50
tai ir yra siuksliu isveziojimas, tok, deja, be jokio grafiko :(

35024. IVS2005-06-06 07:14
Matai, kai kurie pilkieji keleliai nuveda beveik ten pat ir vyrus ir moteris. Ir koks, tiesą sakant, skirtumas, kas yra ir ko nėra tose VLE ir LTE. Svarbu, kad googlėje būtų. Va, stovi kampe Britanica - Best Dust Collector, tinka nebent agurkams raugti :| Jei būčiau karalienė, išleisčiau įsakymą popierinius variantus leisti tik pagal pirkėjo užsakymą. Užsimanei popierinio "Limingojo princo" - click, pay, receive ir taškas. Būtų tvarka kaip restorane: yra meniu su paveikslėliais, jei nori - iškeps. Va, tik knygynus ir bibliotekas tai būtų gaila išnaikinti. Bet jie galėtų atlikti meniu su paveikslėliais rolę. Ir rinktusi ten tikri gurmanai, o ne šiaip pusgalviai, kurie katalogų skyriuje klausia, ar turite knygų ar tik tai, kas stalčiukuose.

35025. pasi2005-06-06 07:25
gerame restorane paveiksleliu i meniu nededa. labai gerame restorane netgi ir meniu nebuna... :)

35027. IVS ;)2005-06-06 07:32
Kai kurie moka rašyti knygas patys. Jiems ne tik kad meniu, jiems nei recepto nereikia.

35028. pasi2005-06-06 07:54
Gali buti dar geriau... kai kuriems viska patiekia ant lekstutes, tik paklausia, ko nori ;)))

35029. IVS ;)2005-06-06 08:10
O ką darysim su tais, kurie nežino, ko nori? Oi, pasi, prisivirsim mes čia košės, matysi. Tuo atsibus Visi Kiti ir nuvers mus nuo pjedestalo. Beliks surudijus keptuvė ir vyno bačka - du vertingiausi dalykai Šatėnuose. "Kadangi jų nebegalima panaudoti, tai jie ir nebegražūs", - tars Meno Universiteto profesorius...

35030. MM2005-06-06 08:19
O naujoj enciklopedijoj nėra skyriaus apie "tvarkos apejimą"? Štukorius tas Jonušys, nors tu ką!

35031. praeivis2005-06-06 09:52
homo sovieticus, tfiu

35032. sms2005-06-06 09:57
Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)Miau:)

35034. nemo2005-06-06 11:08
O man kartais visokios enciklopedijos patinka. Pirmai pazinciai su kokiu nors dalyku naudingos, beje, o lietuviskos enciklopedijos turi geras nuorodas i saltinius ir i kritine literatura?

35049. pasi > IVS :-) 2005-06-06 14:38
Nuo pjedestalo? Argi mes taip aukstai? Koses nemegstu. Na, ir kas... svarbu, kad is vonios neisverstu. Blogiausiu atveju, dar yra angelai, su jais galima puikiai pasisneketi :))) O jei uzdarys, tai po mano nick`u yra e-mail`o adresas :)

35069. cikada2005-06-06 16:52
ale ir gudrus gi zhaltys, tas jonushys...dabar galima paimt ir medicinines enciklopedijos skirtumu paieshkot- vajums ir prashom! honoraras, gyvenk ir zhvenk...

35080. miestiete2005-06-06 22:56
tai butu stebuklas kad jonusys neuzkliutu asilams

35086. praeivė2005-06-06 23:29
Nežinau, nežinau... Išvyniojau visus savo išankstinio geranoriško nusistatymo receptorius... Vis tiek nesuprantu šio teksto ryšio nei prasmės, nei tikslo. Gal pragmatiškiau reikėtų į jį žiūrėti...

35088. miestiete2005-06-06 23:54
tikslas yra Didis o prasme Gili. Rysio su kuo? Pragmatiskiau ziureti? Ar suvokiate ka rasote?

35097. MM2005-06-07 07:52
Miestiet, gera humoro ir saviironijos jausma turite :)

35112. zr2005-06-07 11:11
Dar naująją "Lietuva.Šeimos enciklopedija" su senąja Raudonąja palyginkim. Bus TIEK DAUG skirtumų, ir visi jie tikriausiai ką nors reiškia...

35122. dude2005-06-07 12:10
Gudaitis-Huzevicius gyveno ir dyrbo savo darba!Kaip ir daba.Policininkai bananais vanoja nusikaltelius,estetistai seka zmogus,runkeliai augina bulbes.jonusys rasa nykius straipsnius.Kaip beieskotum-skirtumu nerasi.Zynoma, jei nesi idejalogiskai"angazuotas".

35128. cikada2005-06-07 13:32
hehe, kodel nepaemus ir nepalyginus lietrychio su komtiesa? vargu bau, ar daug skirtumu rasi...jei nesi "idejalogishkai angazhuotas"...

35140. praeivė > Miestietei2005-06-07 16:47
Užsifiksavęs mano sąmonėje (iš kurios srauto buvo šis gabalaiukas - 35086. komentaras) yra toks imperatyvas iš eilėraščio (ar tik ne Marcinkevičiaus): "Ieškokim ryšio ir prasmės ir tikslo". Tai va, ir ieškau, tik ne visada sekasi. Na, ne gryna miestietė aš, iš provincijos kilusi, gal dėl to kartais nesuprantu tų enciklopedijų recenzuotojų :)...

35142. miestiete2005-06-07 17:17
tai jau ar tik ne marcinkeviciaus, kieno gi kito tokia ismintis. Iskart eini ir ieskai ir vieno ir kito ir trecio. Tiesiog sventas reikalas. Is provincijos as - reiskia nemuskite gulincio? nesuprantu ko cia kibti prie jonusio. Gal erzina protingas zmogus.

35144. varna2005-06-07 18:16
Keista, kad Jonušys nelygina straipsnių apie Salomėją...:)

35151. praeivė > Miestietei2005-06-07 22:05
Didelis Jonušio protingumas šiame straipsnyje neišryškėja, o asmeniškai aš jo nepažįstu. Taigi prie Jonušio ir nekimbu ir net jokio susierzinimo nejaučiu. Tiesiog VISIŠKAI neįdomus straipsnis, neužkabino nė tiek, kad suerzintų. O šiaip tai man vis tiek, ne dėl straipsnių čia ateinu - skaitau popierinį, taigi visą variantą. Tegu spausdina, seniai nustojau erzintis dėl tokių smulkmenų, kaip geresnis ar blogesnis laikraščio numeris - turiu įdomesnių problemų :).
"Is provincijos as" - reiškia (savi)ironiją, nes iš tiesų toks pasakymas nieko nereiškia, išskyrus patį faktą, kad nesu gimusi Vilniuje :).

35159. praeivei replika2005-06-08 00:49
nieko panašaus - jonušėlis yra odiozas. AFIS`o (Antipaxistų fronto intelektualinio sparno) gensekas ar brigadyrius. Jo veiklos produktas yra uSpaskichas (o tai stebuklas Lietuvai).
Vadinasi ne šiaip geltonsnapis - o, taip sakant, veiklus žmogus - tarakaška, taip sakant (šių komentatorių definicijos).

su jonušizmu per paxizmą

35214. varnai2005-06-08 14:16
paarašęs tokia knygą verčiau patylėtumete/ Tuo labiau nesišypsotumėte

35215. ku ku2005-06-08 14:18
ogi is tiesu tai paksas stebuklas lietuvai, i koniu jasno (replikai i tona)

35217. miestiete praeivei2005-06-08 14:33
Laikui begant darosi svarbu ne kur gimei o kada

35240. praeivė > Miestietei2005-06-08 19:25
Nesutinku: kur, kada - abu dalykai neesminiai šiame kontekste.

35242. 35214-am(ai) nuo varnos2005-06-08 19:40
Varnos knygų nerašo. Jei tai darytų, mirtų badu. Gal todėl jos ir šypsosi? :)

35262. jonuselio satrapams ir Varnai2005-06-08 21:10
tuo ir faini homo sovieticus - jie VISĄ LAIKĄ TEISŪS. Ar ne varna? Jonušęlis, kaip trockis - visiems laikams įeis į Lietuvos istoriją - o su Tavim varna mes tik su malonumu išmauksim bokalą alaus (demokratinio, laisvo ir civilizuoto pasaulio silpna vieta). Tegyvuoja jonušizmas ( ... o varnai prašau išlaikyt vietą prie bokalo) ....

35317. replika to 352152005-06-09 10:11
aha, paxas taip pat stebuklas, bet tik mums, subjektyviai. Jei ne tretieji broliai antipaxistai, tai būtų absol nulis.
Na o uspaschius - tai ... Ūkininkų krašte, kur rusų nėra tiek daug - ūkio ministras. Tai jau objektyvus farsas - kvailelių iš antipaxistų šedevras (kiek žinau komsomolskiškai aktyvus buvo jonušėlis).

35337. to 352622005-06-09 13:29
yra tokia reklama: krasto ismintis is statines. Gana idiotiska. Bet kaip tik jums.

35990. to 353172005-06-17 00:06
antipaxisto išmintis. Kaip neišradinga - ir kaimietiška.

Rodoma versija 21 iš 21 
0:33:36 Jan 17, 2011   
Jan 2010 Jan 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba