ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2003-06-07 nr. 655

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

ANDRIUS MARTINKUS. Sugrįžtančio Dievo belaukiant (61) • SIGITAS PARULSKIS. Vasaros kūnas (22) • LAIMANTAS JONUŠYS. Šio to daugiau (8) • ERNST JANDL (2) • Liana Ruokytė, LR kultūros atašė Švedijoje, kalbasi su leidėju, švedų literatūrinio žurnalo "Ariel" redaktoriumi, literatūros kritiku ir vertėju MIKAELIU NYDAHLU. Stokholmas. Pašnekesiai (2) (3) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Okultizmas ir pragmatinis mąstymas (28) • Indėnų giesmės ir dainos (5) • CZESŁAW MIŁOSZ (1) • ALFONSAS ANDRIUŠKEVIČIUS. Nebekvepiančios (man) estampų gėlės, arba Good-bye to All That (14) • KASPARAS POCIUS. Viduramžių juokas: veidrodis, tiltas ir durys (6) • ROB BRINER, RAY PRITCHARD. Kas kalba tavo vardu? (2) • VYTAUTAS BERENIS. Katės ir žmonės (3) • ALA NIKITINA. Mitologizuoto gegutės įvaizdžio specifika (7) • RASA RAMONAITĖ. Paprastos dienos netikras vakaras (4) • Mums rašo (2) • JURGIS JANAVIČIUS. Kafka buvo mūsų kaimynas (2) • -vp-. Imperialistai ir kapitalistai (12) • ANDRIUS ŠIUŠA. Sizigijos (XXI) (1) • Laiškai kitiems, sau ir el. redakcijai (131) •

Imperialistai ir kapitalistai

-vp-

[skaityti komentarus]

iliustracija
Wayne Thiebaud. Penki dešrainiai. 1961

Imperialistai beveik nesiskiria nuo kapitalistų. Visi jie yra stori, pilvoti, dvigubais paliaukiais. Ir imperialistai, ir kapitalistai rūko brangius cigarus, rengiasi angliškos vilnos kostiumais, būna vežiojami prabangiais automobiliais blizgančiomis nikeliuotomis rankenėlėmis. Tiek imperialistai, tiek kapitalistai mėgsta skraidyti. Tačiau pirmieji jaučia potraukį reaktyviniams naikintuvams, o antrųjų silpnybė – karšto oro pripūsti oro balionai. Čia slypi didžiausias skirtumas tarp imperialistų ir kapitalistų.

Neseniai gimtajame miestelyje dalyvavau aviacijos šventėje, kur savo akimis regėjau, kaip net keli imperialistai ir kapitalistai virto jų pamėgtomis skraidymo priemonėmis.

Šventės pradžia nežadėjo nieko ypatingo. Kaip visada žalią nedidelio oro uosto vejos plotą užplūdo besiilsinti publika: jauni tėveliai ir mamos su savo besikaprizijančiomis atžalomis, įžūlaus elgesio paaugliai, pasipuošę darbininkai ir tarnautojai, orūs Lietuvos aviacijos veteranai. Danguje tingiai sklandė sklandytuvai, blerbė sraigtasparniai, kvapą gniaužiančias figūras išdarinėjo sportiniai lėktuvėliai. Vyravo provincijos miestelių savaitgaliams būdinga lengvabūdiška atmosfera, kupina šūkaujančių žmonių triukšmo, spraginamų kukurūzų kvapo ir sunkiai apibūdinamos egzistencinės nuobodulio būsenos, kurią garsus prancūzų poetas apibrėžė spleeno sąvoka.

Apie penktą valandą po pietų į aerodromą įsukus juodų automobilių kortežui ant žemės ir danguje sklindanti garsų kakofonija nutilo tarytum mostelėjus dirigento lazdelei. Užsičiaupė rėkiantys vaikai, linksmai šūkaujantys alkoholio kiek paragavę suaugusieji. Regėjosi, kad prislopo ir lėktuvų gaudesys. Kai kurie net pasislėpė už tamsios netoliese dunksančio miškelio juostos. Iš automobilių išlindo abejingas minas nutaisę pasaulinio imperializmo ir kapitalizmo atstovai. "Tai ką, linksminatės?!" – per ruporą sušuko kažkuris iš jų svitą sudarančio aptarnaujančio personalo narių. Patys imperialistai ir kapitalistai tylėjo, apsimesdami, jog nemoka prasčiokiškos kalbos. Poilsiautojai susibūrė į glaudų būrelį ir nedrąsiai žvelgė į neprašytus svečius. Iš grupės išėjo žilagalvis vyras ir drebančiu balsu išlemeno: "Sveiki atvykę, prašome linksmintis kartu su mumis". Tas pats imperialistų ir kapitalistų pataikūnas klyktelėjo: "Darysime ką norėsime!" Ir iš tikrųjų. Įsibrovėliai elgėsi kaip namie. Iš automobilių buvo išnešti ir ant žolės patiesti platūs persiški kilimai, juos tarnai tuoj pat apdėjo įvairiais brangvyniais, mėsos patiekalais ir saldėsiais. Kapitalistai, imperialistai sėdo ir kimšo savo skrandžius. Atliekas mėtė sau per petį. Kaulai, mėsgaliai, kitos maisto atliekos, saldainių popieriukai lakstė į visas puses, kartais net pataikydami į kiek atokiau stovinčius tikruosius aviacijos šventės dalyvius. Net neapsiverčia liežuvis pasakoti, ką jie ten išdarinėjo pasisotinę ir numalšinę troškulį. Bandė dainuoti, tačiau tą neartikuliuotą baubimą ir nešvankius tekstus vargu ar galima vadinti dainavimu. Atseit linksminosi, bet vartymasis po pievą, spardymasis, stovėjimas ant galvų, ausų ir rankų sunkiai bepavadinama normaliais žaidimais.

Visa orgija truko kelias valandas. Ramų ir nerūpestingą savaitgalį tikėjęsi praleisti miestelio gyventojai jau buvo beprarandą viltį pamatyti gražiausias aviacijos šventės akimirkas: vieno savivaldybės tarnautojo nuosavu lėktuvu raižomas mirties kilpas ir fejerverką. Tačiau lygiai septintą valandą penkiasdešimt aštuonis kartus netikėtai suskambėjo rotušės varpas (į barokinio pastato bokštą jis buvo užkeltas dar prieš kelis šimtus metų, tačiau taip niekada ir neskambėjo, kadangi niekas nesirūpino pritaisyti šerdies), o padangėse pasigirdo balsas: "Gal liausitės, nedorėliai, šėliot?" Akimirksniu imperialistai virto naikintuvais ir švilpdami nuskriejo į eterį. Oro balionų pavidalą įgavę kapitalistai garsiai šnopuodami pakilo į aukštybes. Vakaro saulėje tapybiškai sužibo pripūsti kupolai. Iš publikos akiračio juos nupūtė silpnas vėjelis. Imperialistų ir kapitalistų tarnai bei automobiliai virto oro burbulais. Jie susproginėjo, ne vienam aviacijos šventės lankytojui manant, kad tai ir yra žadėtasis fejerverkas. Miglos pavidalu išnyko net po siaubingos puotos likusios šiukšlės. O aviacijos šventė tęsėsi.

Stebuklingo virsmo priežastys ir aplinkybės iki galo nebuvo išaiškintos. Po šventės miestelio valdžios nurodymu buvo sudaryta speciali tyrimo komisija. Ji nustatė, kad dar aviacijos šventės išvakarėse prie varpo vietoj šerdies buvo prikabinta pati paprasčiausia medinė būgnininko lazdelė. Tačiau to, kas ją sujudino lygiai septintą valandą, kas ištarė magiškus žodžius (miestelyje sklandė gandai, kad burtažodį pasakė imperialistus ir kapitalistus linksmintis kvietęs pagyvenęs vyras, esą apdovanotas kažkokiomis antgamtinėmis galiomis) ir apskritai kodėl įvyko metamorfozė, niekas neišsiaiškino.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


3631. Margarita2003-06-08 16:45
Pradėsiu nuo pramogos:kažin kiek skirtumų reikia surasti tarp tų 5-ių dešrainių?:)

3647. j.2003-06-08 21:08
"Imperialistai beveik nesiskiria nuo kapitalistų. /.../ Ir imperialistai, ir kapitalistai rūko brangius cigarus, rengiasi angliškos vilnos kostiumais, būna vežiojami prabangiais automobiliais blizgančiomis nikeliuotomis rankenėlėmis." (Žiūrėkit, koks aš, kaip aš atrodau!!!) Viskas tvarkoj, bet galima įvardyti dar vieną panašiai - ir žinoma, kažkiek skirtingai (nekonkretizuosiu) - besielgiančių, atrodančių žmonių tipą: šoumenai - žinomi ar dėmesio siekiantys profesionalūs ar mėgėjai menininkai-gyvenime (tipo ..Babetė). Jiems - pagarba:)

3664. Artūras iš Vilniaus2003-06-09 11:00
Ne, viskas dar vis painiojama - atsibuskit, jei nebus melo ir žmogžudžių, civilizacija grius per (xX pasakytų per 5 min), Aš sakau užtruks 1 val. --- man taip atrodo. Bet kas nori nužudyti (iš mūsų) prieš nusižudymą. Kabantis (retorinis klausimas),. Kita vertus įdomus postikas - naratyvuotis su imp., kom., kap., lyg. keulem, ir t.t.

3666. Cronopio :-) 2003-06-09 11:51
Kartu su debesimis skrido ežeras. Žmonės užvertę galvas galėjo jo gelmėse matyti plaukiančias žuvis. Kol viena moterėlė susižeidė nykštį - kažkokia buitinė trauma matyt - ir pasakė `Ai nykštys`. Ji netyčia atspėjo ežero vardą ir ežeras tuoj pat nusileido ir užėmė jam priderančią vietą ant žemės.
Kodėl su tais ponais atsitiko kažkas daugmaž atvirkščio? Kas pamiršo jų vardus? O tai, kad jie yra stori or pilvoti yra mitas suformuotas senų vaikiškų knygučių iliustracijų. Kai kurie bizūnus rankose turi - matyt ta knygutė apie piemenėlius buvo. Kiti rankytes tiesia - į tokius kampuotos žuvies formos daiktus su didele raide A. Piktas ponas nori karo / piktas ponas bombas daro.

3673. xX2003-06-09 15:12
Atrodytų, kaip gerai - atsirado, kas už mane mano mintis dėsto. Tačiau to lyg ir neprašiau. Be to, kažkokios nerišlios tos Arturo iš Vilniaus mintys. Fui, trumpai sakant.
Bepigu pasijuokti iš storų kapitalistų ir energingų imperialistų. Žiūrint sistemiškai (labai panašiai, kaip ir literatūriškai), kapitalas ir imperija per se yra genialus žmonijos išradimas. Tačiau išsigimimas užprogramuotas visuose kūnuose (net ir DNR, ir Romos imperijoje, ir Seime bei Kultūros ministerijoje), ir tik mutantai sukelia kitokio sprendimo poreikį. Rezultatas - žinios kaip didžiausias dabarties kapitalas, sritis investicijoms, žinių imperija kaip vizija ir strategija. --- Tiesiog nenoriu, kad būtų toms sąvokoms siuvamas pigus drabužis.

3693. j.2003-06-10 04:41
Arturui is Vilniaus prakalbus apie civilizacijos griūtį ("..jei nebus..", "..kas nori.."), netyčia prisiminiau visai įdomią temą: apie ostrakizmą, naujos kokybės laukimą (arba kaip ostrakizuojamasi).

3694. j. Margaritai2003-06-10 05:23
Jei pradėjote nuo "pramogos" (Jūsų žodžiu tariant), gal galiu sužinoti, kuo baigsite? Savaitė dar net neįpusėjo, tad smalsu.. Iš anksto dėkoju už atsakymą:) Jei neatsakysite, taip pat nebus nieko tokio. Laikas namo!:) Jau kaip ir išaušo.

3698. Margarita2003-06-10 08:15
Grafikas dar sudarinėjamas:) Kantrybės, mielas j.. susirašysim:) Tu ilgai budi:)

3704. keule apie aviacijos šventę Beržėje2003-06-10 11:35
Tuoj už Gomalių kaimo per vieną lauką yra Beržės kaimas. Ten irgi laiko keules, tad kartais nueinu pasikeulinti, bet Beržės kaimas įžymus tuo, kad ten gimė, užaugo ir į kukūruzninkus vėpsojo lakūnas S.Kairys. Ten pat ir jo tevėliai tebegyvena. Ir štai, vieną dieną prieš Velykas pasirodė lėktuviuks danguje ir paėjo gandas, kad Kairys leisis į pievą prie tėvų trobelikės. Žmonės kaip kolorado vabalai plūstelėjo iš savo natūrinių ūkių, atbėgau ir aš, keule, su lenciūgus nusitraukusių šunukų gauja, dar ten keli kaukyscei, ai, nesvarbu… Nuo runkelių parpuolė ir kita Beržės įžymybė – savamokslis fotografas Vytautas, išgarsėjęs 1982m., tiesa, Vakaruose, o ne Lietuvoje, mat išdrįso nusiųsti savo pasą gaištančiam Brežnevui ir atsisakyti SSSR pilietybės. Saugumas ji "nugydė", o Seimas paskyrė jam valstybinę pensiją, kaip nukentėjusiam nuo sovietų valdžios. Taigi, bėgo Vytautas pakniopstom, nuo vagio "Zenitą" nusikabino, ant kaklo ir prie dviračio – nuplovė, ratlankius su nosine išblizgino, baltus marškinius ant kūno, veide - šypsena, o širdis taip ir daužos, taip ir daužos – vaje, nejaugi pagaliau į savo Beržės archyve Jurgiaus nuotrauką turės!? Atmynė su dviračiu į pievą, o padangėse Kairio lėktuviukas pikiruoja. Dvivietis. Velykos, tai ir žmona pasitupdė į kabiną. Vytautas pleškina lėktuvėlį danguje, štai nusileido, minia spokso į sportinį lėktuvą kaip į dyvų dyvą, o prie išlipusio Jurgio pribėgo Vytautas. Palūkėkit, sako jis lakūnui ir jo žmonai, nupotkinsiu… Nereik, sako jam Jurgis, aš savo turiu. Ir išsitraukė iš kabinos blizgantį, tviskantį CANON. Objektyvas kaip pabūklas. Spragtelėjo į beržiškių minią, savo žmoną prie lektuviuko nutraukė ir - į trobą, pas tėvelius. Bet Vytautas tik trumpam nusiminė – juk Kairio fotoaparatas, aiškino mums, jėzus jėzus, tris gal penkis tūkstančius dolerių kainuoja, tiek kažin ar jo tėvų trobelikė verta. Va, tada ir prasidėjo šventė. Vaikučiai užsikorė ant lėktuvo, buvo tokių kurie šunukus ant rankų pasiėmė, kiti apie tekinukus susėdo, ir Vytautas mus visus nupaveikslavo. Išėjo laaabai gera nuotrauka. Jei kada ji paklius Jums į rankas, tai žinokite, kas tas storas padaras panašus į kapitalistą, tai aš, keule. Pajėdusi ir besišypsanti.

3867. karaliene Violeta2003-06-12 16:12
Kartais galima numirti ... atsargiai... mylekime gyvenima.

4082. @2003-06-19 13:46
Tekstas el. redakcijos pašalintas

Rodoma versija 23 iš 23 
0:18:32 Jan 17, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba