ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2005-02-19 nr. 737

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

TURINYS (2) • ANDRIUS MARTINKUS. Ar tik piktas Dievas yra miręs? (159) • SIGITAS GEDA. Kalba, pasakyta nacionalinių kultūros ir meno premijų teikimo iškilmėse 2005 m. vasario 15 d.WILLIAM SAFIRE. Kur buvo Dievas?JURIS KRONBERGS. MiłoszFilosofas ARVYDAS JUOZAITIS atsako į rašytojos Jurgos Ivanauskaitės klausimus. Tada meilė Lietuvai ir gyvenimui sutapo (51) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Ekstremalios būklės baltų tradicijoje (II)SIGITAS GEDA. Iš mėlynųjų mansardųAUSTĖJA ČEPAUSKAITĖ. PaukštstebisBO GIU-I. Poezija (5) • KASPARAS POCIUS. Prisiminimai apie Vasario 16-ąjąLAIMANTAS JONUŠYS. Sakinio bitės įkvėpti tekstaiAUDRIUS BEINORIUS. Iš kirmino į drugelį...AURELIJA JUODYTĖ. "Visos asmenybės šiek tiek...VALDAS STRIUŽAS. Ilgas pasiskaitymas ant trumpo suolo (1) • MICHAIL JELIZAROV. LašasTOMAS ARŪNAS RUDOKAS. Man patinka banditaiVYTAUTAS KARALIUS. Ironiškos užuominosL A I Š K A I (46) •

Sakinio bitės įkvėpti tekstai

LAIMANTAS JONUŠYS

[skaityti komentarus]

Rolandas Rastauskas. Kitas pasaulis. V.: Apostrofa, 2004. 559 p.

"Nerašau romanų.[...] Esu sakinio eilinis. Sakinyje mano laisvė ir mano išsigelbėjimas. Teksto korpuse – mano prapultis. Manoji mūza – sakinio bitė" (esė "Sakinio kloaka"). Štai eseisto Rolando Rastausko credo, šioje rinktinėje (nuo 1993 m. "Lietuvos ryte" publikuoti tekstai) įgyvendintas taip, kad negalima nesigėrėti. Sakinys (o čia nėra nė vieno prasto) elegantiškas, taiklus, neretai žaižaruojantis ir net išmintingas. Bet sakiniai nėra padriki – jie susidėsto į labai įspūdingas kompozicijas, skambias dermes.

"Paprastoji pelėdikė" yra tarsi muzikinis etiudas, ne prastesnis ir "Kam skambina telefonas" (1993) – kaip muzika, kaip skambus kelių skirtingos nuotaikos ir formos dalių kūrinys. Čia yra užuomazgų keliems romanams. Dabar žiniasklaidoje madinga nemaloni KGB tema čia irgi suskamba žaviu allegro:

O kaip jie klausydavosi mūsų pokalbių! Mūsų tyčinių provokacijų, blevyzgų, spąstų durniams! Kaip jiems prisegdavo antpečių žvaigždutes už tai, kuo nieku gyvu negalėtų patikėti sveiko proto ausys! Kaip mūsų raudos ir išsiskyrimų striptizai virsdavo jų raportais vadovybei!

Tokių skaudžių ir absurdiškų, apmaudžių ir savaip, kontrkultūriškai mielų sovietmečio vaizdų yra ir daugiau. Štai apie skaitymo statusą anuomet:

"Ar skaitei?" – štai svarbiausias mūsų jaunystės klausimas. Ar atkapstei naują autorių, deguonimi plaučius pripildantį eilėraštį, vitaminizuotą tekstą? Ar skaitei, ar skaitei... Tarsi išsigelbėjimo būtų galima sulaukti iš knygų, tarsi tame tekste iš tikrųjų būtų užkoduota ypatingo elgesio programa, tarsi tarp teksto ir skaitytojo būtinai turėtų atsirasti imitacijos santykiai ("Matyti, girdėti ir tylėti").

Apie neoficialias sovietinio gyvenimo realijas virtuoziškai pasakojama ir tokiuose tekstuose kaip "Playboy kaip lietuvių revoliucijos veidrodis", "Jaunystės virtuvės". "Virtuvių kišenės jaunystėje mums atstodavo salonus", – sakoma čia, o toliau – meniška, intelektuali ir podraug poetiška bei kiek ironiška sakinio meistro proza: "Skyrybų ašaros čia vietoj druskos krisdavo į sriubą, kuria viengungio statusą vėl atgaunantis tipas kažkada pavergė jį paliekančios damos širdį".

Vis dėlto, nors kai kurie fragmentėliai panašūs į poeziją proza, šie tekstai yra esė, kiekviena turinti konkrečią temą. Pavyzdžiui, apie žiaurų meno pasaulį ("Prie sienos"), apie tylos ir tuštumos priešpriešą ("Tuštumos pilnatvė"), apie šokį ("Vasaros snūdo pagimdytas šokis"), apie Mosėdžio ir Orvidų sodybos akmenų muziejus ("Akmenligė"). Čia skaitytojas gauna, kaip sakytų reklaminis šūkis, tris viename: tam tikrų žinių, originalų autoriaus požiūrį ir žavų tekstą. Dar reikia pridurti sąmojį.

Ir vis dėlto Rolandas Rastauskas – šis pogrindžio dendis, individualistas, kosmopolitas ir estetas, kadaise buvęs mūsų literatūros enfant terrible – kartu yra ir Lietuvos patriotas. Kas abejoja, tepaskaito "Laikas klijuoti kaukes ir laikas kaukes plėšyti" bei "Loretos amžinybę".

Dar viena atsikartojanti tema – kelionės. Čia geografija plati – ir šiaurė, ir pietūs, ir rytai, ir vakarai, taip pat kai kurios Lietuvos vietos ("Kelionė į Šateikius"). Grįždamas prie pasakojimo estetikos, sakyčiau, kad iš tų kelionių apybraižų man įspūdingiausia yra "Collina d’Oro" – Hermanno Hessės pėdsakų paieška Šveicarijoje virsta labai subtiliu, įvairiais niuansais nuspalvintu nuotykiu.

Pabaigoje dar viena ilgesnė citata (iš "Krantinėtojų"), kurioje kalbama tiesiog apie tai, kad menas bejėgis išreikšti jūros ir pajūrio grožį. Čia nėra nė lašo sentimentalumo, bet yra jautraus poetiškumo, intelektualumo, žiupsnelis ironijos, gal kiek ir užsižaidžiama žodžių ekvilibristika – bet čia visas Rastauskas, neprilygstamas sakinio meistras:

Pajūrio erdvė ir yra gryniausia abstrakcija. Už tai, kad mano tekstuose vis mažiau daiktų, turiu padėkoti tam atviro baigtinumo pojūčiui, kurį, kaip pasakytų Alfonsas Andriuškevičius, sukelia jūros ir kranto kopuliacija. Vėjo supustyta ir vėl nupustoma kopa kaip amžiaus instaliacija. Projektas be pakopų. Čia lengva užkopti į bet kurią viršūnę. Čia bręstama brendant lakiu smėliu. Čia tiesiog braidoma erdvėje. Čia gausmas įveikia geismą, vėjo gama – užpatentuotą penklinę, žvaigždžių mikrobai – "literatūros žvaigždes". Čia bylojama be žodžių. Čia vieta pasirenka tave, bet niekad atvirkščiai. Žmogus turi nuolat dėkoti Viešpačiui, kad jį čia įsileido. Ir vis dar pakenčia. Iš tokių peizažų poetai turėtų būti išvaromi kaip iš Platono akademijos. Niekas taip nesubjauroja saulėlydžio, kaip bandymai nutapyti jį žodžiais. Dažais, neslėpsime, taip pat.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 
Rodoma versija 29 iš 29 
0:01:49 Jan 17, 2011   
May 2008 Sep 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba