ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2009-11-20 nr. 965

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

DALIA STAPONKUTĖ. Konstantinopolis, tabu ir Brodskis (13) • KAZIMIERZ BRAKONIECKI. Tėvynė (66) • KAZIMIERZ BRAKONIECKI. Ateologinis traktatas (1) • -gk-. Sekmadienio postilė (6) • Su BIRUTE KULNYTE kalbasi Juozas Šorys. Pirmoji iš muziejininkų luomo (4) • RIMANTAS ŽILEVIČIUS. Iš pokario nutikimų (8) • SIGITAS GEDA. Vasara šešėlių tinklą tiesia... (11) • LAIMA KREIVYTĖ. Sapnų monumentai (11) • STANISLOVAS ABROMAVIČIUS. Eilės (8) • SILKĖ. Jaustis šviežia skerdiena (48) • TAUTVYDAS MIEŽINIS. Tabakas ir kulkos. Domas (6) • DAINA OPOLSKAITĖ. Žiedūnė, Robertas ir kt. (8) • Pokalbis su MARINA TARKOVSKAJA. Arsenijaus duktė, Andrejaus sesuo, Michailo motina (2) • JONAS KIRILIAUSKAS. Literatūros salonas krizės metu (6) • ŽYDRŪNAS DRUNGILAS. Šimtas terabaitų (4) • PRENUMERATA (17) • tikroves reikia bijoti (405) •

Jaustis šviežia skerdiena

SILKĖ

[skaityti komentarus]

Įsivaizduoji vietą, kurios nebeišeina aprašyti? Vietą, nebetinkamą menininko žvilgsniui? Vietą, kurioje nieko nebesako žmonių veidai, jų laikysenos? Ir kurioje net įsimylėjėlių spynos, ant tiltų prikabintos, surūdijo. Vietą, iš kurios išsiurbei visus jos vaisingus syvus; ir nebegims joje esė. Tai ne tuščia, ne ištuštinta ir ne ištuštėjusi vieta. Tai nebeįmanoma vieta. Tai... Klaipėda.

Tai miestas, kurio šviesoforuose žiba tik raudona šviesa. Iš bėdos kas nors užžibina geltoną, kai atvyksta Borisas Moisejevas ar YVA. Žalią turi užsižibinti pats. Turi giliai įsirakinti į šviesoforo vidų ir pasukinėti jame atitinkamus sraigtelius, taip pat reikia gerai žinoti, kuriuos sraigtelius ir į kurią pusę pasukti, kad žalia pagaliau imtų šviesti šioje befluxusėje erdvėje.

Uostas pasigavo sindromą Alisos, vis bandančios atgauti savo natūralų ūgį, bet niekaip nesugebančios saikingai atsikąsti grybo; ir Alisa skęsta savo ašarų klane ir skandina vokišką dvasią. Ir Menininkas Klaipėdos veidą skulptūruoja ne iš žuvų mėsos, o iš jautienos ir kiaulienos, tuo sukeldamas didžiulį autochtonų pasidygėjimą ir pensininkų piniginių papiktinimą. Tačiau gerai yra tai, kas gerai baigiasi – suinteresuotieji tikėti, kad Klaipėda skirta tik geriems žmonėms gyventi, sąžiningai paaiškina suglumusiam uostui, kad Poseidonas tiesiog transformavosi į Dzeusą (http://www.ve.lt/blog/2009/miserabilia/; http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/92598); ir tuomet visi gali ramiai vėl užgesinti šviesas.

Vis dėlto tvaikas tvaiku lieka, kad ir koks būtų šviesų degiojimo dažnis. Literatūros vakarai primena pensininkų šachmatų partijas (prasidedančias vis tos pačios figūros ėjimu – vakaro vedėjas tas pats šmaikštuolis (par exemple – J. Šikšnelis), vakaro autorius – eilinis pseudomenininkas, rėkalojantis pasilipęs ant statinės (par exemple – N. Kepenienė, reaktyviniu greičiu per 2007-uosius iškepusi tris knygas: „Vėjų rožė: istorijos sapnas“, „Tarp“, „Pupytė ir jūra, ir sriuba“), vakaro publika – vis tie patys garbaus amžiaus sulaukę mokytojai, pusantro studento ir spaudos atstovai su girgždančiais fotoaparatais ir surūdijusiais rašikliais), kurioms nė neįpusėjus jaunasis organizmas pradeda jaustis taip, tarsi jį tuoj išneš pro duris batais į priekį. Ir beprasidedančios šermenys pasibaigia tik tada, kai koridoriuje pasigirsta vežimėlio su vyno taurėmis ratukų danse macabre. Ir koks gi kitas gėralas galėtų numalšinti tą asfiksiją, kuri kyla pamačius, kad kukliesiems knygų autoriams rūpi ne tiek pasiimti gėles, kiek išlyginti savo sėdimojoj sijono ar kelnių klostes? Nors, sans doute, turėtume nepamiršti klaipėdiečius nuo literatūrinės mirties didvyriškai gelbėjančio Mindaugo Valiuko, kuris Klaipėdos skulptūrų parke, įsivaizduodamas esąs garsiajame Baltijos cirke, neįtikėtinai grakščiai atlieka savo kalbos padargų ir atminties sutrikimų numerius, pritardamas jiems iš angelų pasiskolinta arfa.

Kartais Augėjo arklides uoste irgi pamėžia Benukas, vis tebežaidžiantis kaip berniukas su degtukais (http://www.youtube.com/watch?v=52vZonhxraw). Romeo Castellucci – ir tas susišiktų tokių performansų akivaizdoje. Juk ne kiekvienas turi talentą raityti savo nuogus raumenis, tempti sausgysles, trypti kojom ir kratyti papais gūdžiai vamzdžių muzikai ūkiant, kai ugnis ratais savo dūmus laido, o filisterika drauge su andergraundika pelenams skriejant į dangų garsųjį Klaipėdos Menininką garbina („Džiaugiams, jog vienas pražydęs atėjo. / Daug dar ateis, atliūliuos mums pavėja“, pasak K. Binkio). Ir amžinoje renovacijos pertraukoje užstringa Dramteatris.

Štai ir fotografai pluša kaip reikiant, kad kultūra uoste nenunyktų į dausas: G. Skudžinskas, R. Malychas, K. Zdanevičiūtė ir D. Vaičekauskas, pabraižę kelias linijas, užeksponavę kadrą ant kadro ar moters kojakelnes sukomponavę (http://www.photoartklaipeda.lt/lt/fotografai.html), negaudami nė skatiko už tai, alkani, sustirę, gelbėja tūlo klaipėdiečio intelektą, pasakodami vaizdais apie neregėtąjį negirdėtąjį Berlyną, apie stebuklingąją mozaikų techniką – ne bet kas gali nufotografuoti miglotą vaizdą ir baltom linijom subrūkšniuoti, tam išskirtinio talento reikia, taip pat ir Menininko statuso; ne veltui Menų fakultetas įsitaisęs priešais Klaipėdos vaikų ligoninę.

Na, bet nebūtina šaudyti iš patrankos į žvirblius, kai lafetą galima atsukti į išminties puoselėjimo citadelę. Galbūt dėžės ir yra skirtos tam, kad ką nors į jas įdėtume, o ne tam, kad jos stovėtų pusę amžiaus tuščios, tačiau Klaipėdos universitetas šįkart tikrai pasikrovė nereikalingo balasto, kuris plaukimą gerokai sunkina. Studentų buveinė, garsėjanti „laisva mintimi ir jūros dvasia“, 2006-aisiais skoningai „apsipirko“: „Klaipėda gali didžiuotis burlaiviu „Brabander“. Jį parodysime Jūros šventėse. Su laivu galėsime dalyvauti ir tarptautinėse regatose. Bet pirmiausia jis skirtas jūrinių specialybių studentų praktikai (paryškinta mano – aut.)“ (http://klaipeda.diena.lt/dienrastis/priedai/jura/klaipedos-burlaivius-naudos-ir-ziema-127244). Tačiau kitais metais publikuotame straipsnyje „Brabander“ paskirtis buvo santūriai pakeista: „Nors burlaivyje „Brabander“ yra visos sistemos, kaip ir dideliuose laivuose, bet Lietuvos studentai praktikos burlaivyje negali atlikti, nes jis per mažas. „Lietuvoje ilgą laiką nebuvo burlaivių, todėl jie ir išbraukti iš praktikos programų. Dabar paruošti naujas programas reikėtų ir laiko, ir kvalifikuotų žmonių“, – aiškino V. Vizbaras“ (http://klaipeda.diena.lt/dienrastis/priedai/jura/universiteto-burlaiviui-klaipedoje-nera-vietos-127464). Be abejonės, akademika ypač patenkinta, kad burlaivis pagaliau paskirtas komerciniams tikslams („Ne viena firma nori užsakyti „Brabander“ mokymo tikslams. Jiems aiškiname, kad tai nebus pramoginė išvyka. Mūsų įgula tik padės valdyti laivą, o visą darbą atliks tie, kurie mokosi. Kartu planuojame klientus (!) (paryškinta mano – aut.) supažindinti ir su jūrinėmis tradicijomis“, – kalbėjo burlaivio kapitonas“; http://klaipeda.diena.lt/dienrastis/priedai/jura/universiteto-burlaiviui-klaipedoje-nera-vietos-127464); tiek dėstytojai, tiek studentai džiaugiasi turėdami tokią retai pasitaikančią akademinę garbę iš savo atlyginimų ir stipendijų išlaikyti KU burlaivį: verčiau žiemą šals auditorijose ši miela altruistinė bendruomenė (beje, nusiteikusi labai krikščioniškai – jei kas dės į snukį, tai ji dar ir užpakalį atkiš išperti), bet atiduos paskutinį megztinį, kad „Brabander“ šilčiau būtų, verčiau nepatogiai sėdės ant kietų suolų, bet pavasarį būtinai padės suremontuoti burlaivio stiebus, verčiau nenueis į Nekrošiaus spektaklį, bet būtinai padės surinkti pinigų, kad įgulai būtų laiku sumokėtos algos. O šitam ypač kryptingam akademiniam plaukimui dar ir Klaipėdos etnocentras iš paskos energingai irkluoja, nuo Nepriklausomybės atgavimo laikų iki šiol kiekvienais metais puoselėdamas savo vienatinį šiupinį ir didžiuodamasis savo gulbėmis, kurios tik Klaipėdos kraštui įprasta maniera per Užgavėnes, Velykas ir Jonines auksinius kiaušinius deda bei plunksnas kedena pasirodžius kokiam Rumšiškių gulbinui.

Tad taip ir sulūžo uoste tiltai, kuriais kadaise ėjai, nuvyto gėlės, kurias uostei, nuskendo valtys, kuriomis plaukei, sudegė pušynai, kuriuose rinkai žoles, sutrupėjo rankos, kurios tave lietė, užgeso laužai, kurie tave šildė. Tačiau nereikia norėti, kad ugnis visada degtų – juk ne olimpinė. Ir uosto šviesoforas ne olimpinis, nors jo raudona šviesa palaimingai gaubia ir malonina klaipėdiečių širdis jau daugelį metų.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


175516. archyvaras2009-11-24 17:52
Įdomiai Tu čia, Otilija...Nesitikėjau.

175517. amigo2009-11-24 17:56
na jei toj klaipedoj taip baisu, tai atplauk silke i vilniu

175519. npl2009-11-24 18:23
neabejotinas pliusas. yep.

175520. Lars von Trier2009-11-24 18:31
nėra po saule vietos, netinkančios menininko žvilgsniui.

175522. eserys2009-11-24 20:49
Tokio neurastenisko kompleksu ir fobiju kratinio jau seniai neskaiciau. Nusisypsokyt klaipedieciai, nezinomo genijaus plunksnos prispausti :)

175539. kaip2009-11-25 00:54
wtf! che kazkoks luzeriu rasliavininku tekstoterapijos seansas??? ir dar tokius bezdalus deda i laikrasti islaikoma is mokesciu moketoju pinigu? kas jums daros zmones??? jei jau taip blogai su sveikata, tai parasykit ir gal i koki savo bloga isidekit, bet tik nejuokinkit zmoniu viesai... toki suda galima parasyt apie vilniu, kauna, ukmerge, alytu, rietava ir t.t. che koks tikslas buvo???

175540. kaip2009-11-25 00:59
kaip supratau nueit i eilini Nekrosiaus spektakli yra vilnietiskos kulturos virsune ir gerybe bei nerealiu katarsiu saldybe, o Sarka Benukas tai jau "Castelluchius" i apsishikima varantis berniukas??? Jezau, vilniukai, atsigaukit nuo savo pydarishkos pravdishkos otkutiurishkai gilios kultureles....

175544. kaip, ką siūlai?2009-11-25 09:29
o kokius kulturos reiskinius siulai tu, niekintojau?

175545. katė2009-11-25 09:36
Blogiau kaip lietuvoj, o ypač Klaipėdoj, nebūna. Mizantropija.

175546. s 2009-11-25 09:38
kelis vakarus vyko toks visai mielas tusius prieplaukoj. visi tokie atsipute, alternatyviu video vaizdu, impro ir niurios, beigi creep ir crazy muzikos fone uzsiiminejo savo slaptu fanaziju vizualizavimu ir realizavimu; visokie techniniai nesklandumai tik dar labiau kaitino ir siurino atmosfera ir, prisipazinsiu, kartais jauciausi tarsi laimingas zerintis krislelis geismo ir dziaugsmo kompozicijos mozaikoj

175547. ponas2009-11-25 10:26
O man pašvilpt, kas už Hiperborėjų kalnų Pašvilpt ir nusijuokti noris Nors ką gali žinoti, Galbūt ten geriau

175551. charmsas2009-11-25 11:38
Rašytojas: Aš rašytojas. Skaitytojas: O mano galva, tu š...das! (rašytojas keletą minučių stovi sukrėstas šios naujos idėjos ir krenta negyvas. Jį išneša.) O rimtai gal Tomkus jau ir SA savininkas

175553. kukis2009-11-25 12:02
Reikia pripažinti, kad žodžiai gražiai sudėstyti, bet turinys skleidžia senstelėjusios, jau net šiek tiek parūdijusios silkės kvapą...

175555. matininkas2009-11-25 13:28
ar ne dėl jūros vilniečiai siunta, ot, kad tokią turėtų VAMZDŽIAIS apstatytų, ir Klaipėdos senamiestis kažkaip labai vokiškai tvarkingas, ot, kad taip vilniečiai tokį turėtų, tuoj lenkams parduotų.............

175562. s 2009-11-25 14:54
o siaip, be keletos sauniu zmoniu, keletos grupeliu, vieno kito smagesnio renginio ar nutikimo, tai tikra niuri nyki provinciali skyle ta klaipeda...(ypac kai taip kvailai ima pustis ir isizeidineti pries vilniu; atras susiktas kaunas gaunasi); bet kad visur lietuvoj taip; net ir tam paciam vilniuj; ir vis tiek, mokant ziureti, galima pamatyti ir graziu dalyku

175565. briedis is vilniaus2009-11-25 15:04
jus ten del burlaivio siuntat, o mums ka- maza valdovu rumu, dar gugenheimo(ermitazo) sventykla perspektyvoj. bet kaip bebutu- vilnius- miestas nr 1! teisybe pasakiau!

175588. archiplungei2009-11-25 17:04
Stai, tamsta lauki sventes, kuria atnestu ant lekstutes su zydrais apvadeliais, o gauni - silke:)))

175597. to> kaip2009-11-25 19:38
Idomiai vyrukai tuzmasties, purvo ir keiksmu yra pritvinke. Tikriausiai toks gali praeiti pro sali,ar net sedeti su mamim uz vieno stalo!? O jeigu jis tam tikru momentu sprogs ir aptaskys??

175606. Juk 2009-11-25 23:46
tau silke,į KU dar teks grizti. Semestras Prancuzijoj - ir neber žmogaus. Dievaži, yra pilna visokiu vaistu, pakelianciu nuotaika. Tepliodamasi silkiu abscesu šedevro nepagimdysi. Siandien Klaipeda, rytoj gimtasis kaimas, poryt visa Lietuva? Toli nuvaziavai, bet netoli pazengei.

175613. archyvaras2009-11-26 10:14
Silkė valgyti yra sveika. Bet ne perdaug sūrią...Šitas tekstas kaip tik persūdytas, silke O.

175620. linas :-) 2009-11-26 12:25
Stilinga, žodinga socialinė kritika. Puiki ši silkė, taip ir toliau.

175679. brangus linai2009-11-27 10:22
Kur Jus cia matote kritika, o juolab socialine? jei parodysite pervesiu jums savo pusmecio atlyginima.

175714. 2 brangus linai2009-11-27 17:13
Aš čia gyvenu. Man spręsti. Už Jūsų dosnumą ačiū, bet nereikia. Herkaus Kanto vardo špitolėje atlyginimai nėra dideli, Jums būtų skriauda.

175731. mie2009-11-27 21:00
ar tai universiteto funkcija isigyti laiva ir ji nuomoti klientams? analogiska situacija kaip vda su panemunes pilimi.

175735. vienkojis2009-11-27 22:11
Visa gyvenime yra eksplotacija, vyras eksplotuoja savo žmoną, žmona savo vyrą, univerai - laivus ir pilis. bjauru, kad susidėvėjimo koeficientas nepaveja natūralaus evoliucinio koeficiento.

175737. mie2009-11-27 22:20
ko?

175746. gal2009-11-28 02:17
susidėvėjimo koeficientas pavytų natūralų evoliucinį koeficientą, jei susidėvėjusi vienkojo koja ataugtų?

175748. varna2009-11-28 12:27
Kažkokia durna silkė pasitaikė - net žydas tokios nesiimtų pardavinėti, bet Šatėnams ir tokia smarvė tinka:(

175749. mie - varnai2009-11-28 12:32
o man rodos, viskas teisinga. labiau tikiu silke, negu klaipedos muzikinio teatro direktore, issiepusia ir aiskinancia koks didis yra jos vadovaujamas teatras ir kiek jie nuveikia reiksmingu darbu.

175804. juozukas2009-11-28 20:40
Brangiai perka bulius, karves, telyčias, arklius.Keičiame arklius.Mokame 6-21 proc.Atsiskaitome iš karto.8-614 76434

175808. mie - juozukui2009-11-28 21:08
kai gausi i tarpurage, tai mazai nepasirodys.

175878. vik :-( 2009-11-30 08:47
Teisybe pasakius nelabai supratau, apie ka cia ta silke rase. Kiek supratau, apie kazkokia tai modernia instaliacija Klaipedoje. Karoce, velniai nemate tos instaliacijos, nevarykite ant Klaipedos. Sia vasara buvau netycia nuvaziaves ten ir savaite laiko vakarais tusavojausi po senamiesti. Buvau ganetinai nustebes, nes labai graziai sutvarkytas senamiestis. Gali skersai isilgai smaukytis ir visur kaip paveiksliuke Paryziuje, ciotki fasadai, svaru, tikrai meniskos skulpturos visur, vakarais visur pilna veikianciu jaukiu kavinaiciu, yra geru pora naktiniu klubu, kur gali pasisokti, keli barai kur groja gera gyva muzika, labai graziai sutvarkyta prieplauka, punktuliai iki vidurnakcio veikiantis keltas, gali pasivaikssioti pajuriu ir vel gryzti atgal, pigus tvarkingi viesbuciai. Tikrai turejau saunia savaite. Na aisku, pamirsau, be abejo, klaipedietes, pacios graziausios ir sauniausios ... pasaulyje.

175883. mie2009-11-30 10:27
kiek prisimenu, keltas visuomet veike punktualiai, isskyrus tas dienas, kai siausdavo audra. tuomet smiltyneje nebudavo ka valgyt, isskyrus kiausiniene, nes neatvezdavo produktu. ir pajuriu buvo galima vaiksciot iki tos vietos, kur prasidedavo garnizonas. veliau ten isikure lietuvos kariai ir atsirado uzrasas "iejimo (praejimo) nera".

175900. Taip2009-11-30 13:47
Kas čia gyvena, tas supras. Klaipėda miršta, ir jau seniai.

175921. >1758782009-11-30 16:17
Klaipedietes pacios graziausios?? Gal jums , vyrai ir sauniausios , bet atrodo tragiskai. Sia vasara teko ne syki pabuti Klaipedoje, tai merginos nustebino. Visos juodais, nusiurusiais nuo dazymo plaukais, vidury vasaros storom , juodom kojinem, visos panasios ir panasios i ..deja!

175953. klausimėlis2009-11-30 23:49
Ar šešioliktoji ltarybinė lietuvių prostitučių divizija dar veikia Klaipėdoje, ar išformuota?

175955. ps2009-12-01 07:25
http://www.ve.lt/?data=2009-12-01&rub=1065924816&id=1259615466

175957. mie - ps2009-12-01 10:43
paskaitinejau. neitiketina, kad po to ka lietuviams klaipedoj teko iskentet trisdesimt devintaisiais metais, siuloma grazinti "memeli" vietoj "klaipedos".

175958. to mie2009-12-01 11:11
Na, jis ten provokatyviai apie Memeli; esme juk ne ta ir ne ten.

175959. pps2009-12-01 11:12
Dėl miesto vardo: "Memelis" pirmą kartą užfiksuotas 1252 m. (pilies pastatymo raštas), "Klaipėda" - 1420 m. (Vytauto laiškas ordinui). ABU laikomi senais, baltiškais toponimais. Beje, skirtingai nuo sovietų, viduramžių vokiečiai vietinių vietovardžių nekeitė, tik pritaikė "savo liežuviui" (pvz. Tilžė-Tilzit, Ragainė-Ragnit, Nida-Nidden, ir t.t.), su retomis išimtimis, į kurias Klaipėda nepatenka.

175961. mie2009-12-01 12:15
deja, zmoniu atmintis trumpesne, ji siekia tuos laikus, kai vokieciai su lietuviais kaip reikiant tvojosi pries pat kara. taigi memelis iskyla kitam kontekste, ne baltiskam. viena sena klaipediete man piktinosi, kodel atstatyta anike. betgi absoliuti dauguma klaipedieciu yra suvaziaveliai be jokios istorines atminties. ir be savigarbos, kaip tos gintaru pardavejos gatveje, lendancios vokieciams i uzpakali kad tik parduotu. mano mociute, beje, pries kara klaipedoje turejo tarnaite vokytka.

175968. s - mie2009-12-01 13:30
na, autochtonu lietuviu vilnieciu irgi ne per daugiausia... kazin kiek procenu galetu pasigirti vilnieciais seneliais. o as galiu, nors pats gimiau ir augau klaipedoj; dabar va murdausi na vilno; bet as ji myliu; klaipeda irgi. bet memelio vardo nenoreciau, kad ir pareina berods nuo vokisko nemuno pvadinimo; lai lieka istorijai

175969. mie - s2009-12-01 13:34
tavo seneliai gyveno vilniuje prie lenku?

175972. s - mie2009-12-01 16:41
tevo tevai. abu cia vaikus pakrikstijo; kai lenkai paeme vilniu, jie persikele i vakaru lietuva, zemaitija; ten seneli paskyre valsciaus virsaiciu

175973. mie - s2009-12-01 16:51
ir, jei ne paslaptis, kaip toliau klojosi jiems?

175975. s2009-12-01 17:15
prigimde vaiku; mociute sukopsi ukyje; senelis rupinosi valsciaus reikalais; lanke banznycia, mat po to, kai pirmame kare isliko gyvas, nes kulka pataike i marijos medalikeli ant krutines, pasidare labai tikintis; po to uzejo sovietai, karas (buvo nelengva, nes senele buvo tamsaus gymio); seneliui kazkaip pavyko islaviruoti; valsciuje ji gerbe, o ir pokaryje jo niekas nekrutino. kazkaip vis dar sunku ka suzinoti apie tuos laikus (tevas dar buvo mazius); sudetingi buvo.

175976. mie - s2009-12-01 17:24
aciu.

Rodoma versija 26 iš 26 
7:48:58 Jan 10, 2011   
Jan 2010 Jan 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba