ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2004-12-11 nr. 728

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

Ukraina tarp Rytų ir Vakarų (26) • LAIMANTAS JONUŠYS. Dar kartą apie Salomėjos Nėries politiką (55) • AIDAS MARČĖNAS. Iš balos (25) • RIČARDAS ŠILEIKA. Keleiviniai (9) • DAINIUS JUOZĖNAS. Grūto parko "pergalė" (54) • Mieli skaitytojai! (29) • HANZ BLUMENBERG. Vilkas ir ėriukas (8) • ROB BRINER, RAY PRITCHARD. Tvarka pirmiausia (5) • GINTAUTAS GRIGAS. Diena be anglų kalbos (26) • SIGITAS GEDA. Iš mėlynųjų mansardų (9) • SIGITAS TUTLYS. Eilės (6) • GENDRUTIS MORKŪNAS. Paslaptis (4) • JONAS MIKELINSKAS. Renesansas ar dekadansas? (12) • WILLIAM PFAFF. Europa moka kultūrinio naivumo kainą (15) • SIGITAS PARULSKIS. Neįmanomas sugrįžimas (18) • KĘSTUTIS PULOKAS. Angelų ir demonų vartojimo instrukcija (16) • Su Jono Basanavičiaus premijos laureate IRENA SELIUKAITE kalbasi Juozas Šorys. Sėlė iš Erzvėto (15) • RASA RAMONAITĖ. Naktį (14) • AUDRA BARANAUSKAITĖ. Šis tas apie skraidymus ir košmarus (14) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Leninas ir Donelaitis (38) • L a i š k a i (131) •

Angelų ir demonų vartojimo instrukcija

Mums rašo

KĘSTUTIS PULOKAS

[skaityti komentarus]

Jei jau pasiryžote laisvalaikį užpildyti išreklamuoto bestselerio "Da Vinci kodas" skaitymu ("Š. A.", XII.4), derėtų iš pradžių atsiversti ir kitą lietuvių kalba neseniai išleistą Dano Browno romaną "Angelai ir demonai". Bent jau chronologiškumo labui. Iš esmės tai knygos dvynės, plačios giminės atžalos. Tik "Da Vinci kode" su Romos katalikų bažnyčia grumiasi mistifikuotas šventojo Gralio paslapties saugotojas Siono vienuolynas, o "Angeluose ir demonuose" šiai šventai misijai vykdyti pasitelkiama paslaptinga senovinė iliuminatų organizacija. Vis dėlto vyresnioji dvynė rodosi kiek protingesnė. Be žaidimų sąmokslo teorijomis, šioje knygoje galima įžvelgti kai kurių populiariai pateikiamų diskusijos dėl mokslo ir religijos santykio atgarsių, moralumo ir asmeninės atsakomybės, valdžios bei globalizacijos mechanizmų veikimo įžvalgų ir pan. Galbūt šitokiu būdu rašytojas mėgina įtraukti į šių temų naršymo lauką dar vieną gyventojų sluoksnį? Tokia idėjų sklaida – visiškai neunikalus reiškinys.

Vis dėlto reikia pripažinti, kad siužetas pagaulus ir tikrai gali pagelbėti "užmušti" laiką. Kadangi laikui bet kuriuo atveju yra būdinga savybė nusibaigti, geriau jau jį pribaigti smagiai ir maloniai. Jeigu nesate labai rimtai savo atžvilgiu nusiteikęs nuobodus subjektas, "Angelai ir demonai" jums bus beveik tobula laiko žudymo mašina. Antraip jei kiekvieną knygą traktuojate kaip kurios nors disciplinos vadovėlį, kavinuko naudojimo instrukciją, Bibliją ar kitokį vienintelės tiesos šaltinį – laiko žudymo mašina esate jūs pats. Skirtumas tas, kad sąmoningai ar nesąmoningai sugebate laiką žudyti iš lėto ir skausmingai. Rinktis žudymo būdą – jūsų teisė. Nesileiskite, kad laiko žudymo būdus jums primestų visokie visuomenės skonio autoritetai. Jie tėra jūsų laiko žudymo mašinos. Nužudyti savo laiką kiekvienas turi teisę pats. Know your rights! Kiekvienas turi teisę laiką žudyti ir kitais būdais. O dar svarbiau, kad turi teisę ir jo nežudyti. Pastaruoju atveju, kaip jau minėta, laikas nugaiš pats. Sunkiausia atsispirti pagundai žudyti ne tik savo, bet ir savo artimo laiką. Ir tai jau seniai yra tapę gerai organizuotu pelningu verslu. Jeigu savo laiko nežudysite patys, už jus tai padarys kas nors kitas, ir nebūtinai pačiu prasmingiausiu bei jums labiausiai patinkančiu būdu. Todėl jei jums tinka ir patinka tokio pobūdžio lektūra, siųskit kuo toliau visus kritikus ir reklamos agentus. Siųskit juos ir priešingu atveju.

Vis dėlto silpniausia ir neskoningai šabloniška knygos vieta – paskutinis skyrius, be kurio "Angelų ir demonų" siužeto vingiai tikrai nieko nebūtų praradę. Tačiau pastaruoju metu be tokių intarpų neišsiverčia turbūt nė viena masiniam vartotojui skirta knyga ar filmas. Gali būti, kad šiuo skyriumi autorius norėjo išsklaidyti įtarimus, jog skaitėte paaugliams skirtą knygą. Kita vertus, visiškai nenustebintų D. Browno knygų ekranizacija. Tai būtų netgi dėsninga. Tokiu atveju paskutinį knygos skyrių būtų galima panaudoti kaip foną filmo pabaigoje ekrane slenkantiems titrams įrėminti. Galima imti įtarinėti, kad D. Browno knygų ekranizacija – iš anksto sutartas ir slaptomis sutartimis įteisintas dalykas. Šitai lengvai paaiškintų, kodėl pagrindiniam veikėjui profesoriui Lengdonui skirtingose knygose talkina vis kitos protingos ir, reikia manyti, visapusiškai simpatiškos merginos – aktores, ko gero, pavyko įtikinti filmuotis tik atskirose serijose, o profesorių Lengdoną vaidinsiantis aktorius bus pasirašęs ilgalaikę sutartį. Matyt, būsimo serialo biudžetas ribotas.

Skaityti D. Browno knygas gali paskatinti ir scholastinio turizmo pomėgis. T. y. jeigu be galo mėgstate keliauti, nepakėlę užpakalio nuo savo sofos. Šitaip virtualiai keliauti, be kita ko, taupiau – knyga kainuoja tikrai pigiau nei reali kelionė į Romą ar kitą pasaulio vietą. Įspūdžių autentiškumo problema išsprendžiama gan paprastai – jeigu į tam tikras griežtai saugomas erdves netgi nepaprastam knygos herojui patekti pavyksta tik per laimingą atsitiktinumą, jūs tuo labiau tenai nepateksite ir pasakojimo autentiškumo nepatikrinsite. Kita vertus, daugelis šiuolaikinių skaitytojų ir žiūrovų svarbiausių istorijos bei geografijos faktų semiasi iš serialų apie barbarą Konaną, karžygę Kseną arba analogiškų dokumentinių filmų. Tad autoriui prikaišioti dėl kokių smulkių istorijos neatitikimų ar papildymų tikrai nėra prasmės. Galiausiai juk reikiama realybė kuriama ne tik literatūroje, kurioje tokie veiksmai visiškai suprantami ir pateisinami.

Iš dalies D. Browną būtų galima mėginti nepraustaburniškai lyginti su Umberto Eco. Arba pavadinti jį amerikietiška Umberto Eco Lite versija. Tačiau taip elgtis nėra būtina – akivaizdu, kad jų knygų siužetas plėtojasi visiškai skirtingose plotmėse. D. Browno kūriniai į ypatingas prasmių gelmes nė nepretenduoja, tai tiesiog gerai sukalti tiesmuki trileriai.

Kokia tokios literatūros skaitymo nauda? Neabejotina! Porą trejetą vakarų įnikus į knygą, galima duoti ramybę namiškiams, barų bei užeigų kolegoms ir virškinamajam traktui (jei neturite įpročio valgyti skaitydamas). Jei esate stambus ir piktas, leisdamas laiką su knyga, neturėsite kada duoti į galvą niekuo dėtiems praeiviams. Davėjų į galvą rinka jau pakankamai užpildyta ir neprognozuojamų konkurentų jiems nebereikia. O jei esate menkas ir bailus, tai skaitydamas knygą neslankiosite gatvėmis ir nesipainiosite po ranka stambiems bei piktiems praeiviams ir šitaip sutaupysite gausybę mokesčių mokėtojų pinigų. Tad socialinis skaitymo, kaip ir bet kurio kito kūrybos vartojimo, aspektas yra labai svarbus, o gal net esminis. Jūsų teisė rinktis. Kol kas galite ir nesirinkti.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2011 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


26411. v.p.2004-12-13 11:09
Kokia prasmė skaityti ir recenzuoti vidutiniškas knygas (jei niekas neverčia)? Sykį esu skaitęs tokio Verbero romaną apie skruzdes - irgi gerai sukaltas trileris, kurio pagrindiniai veikėjai - skruzdėlės. kaip romanas - šūdas, bet nuo to laiko pradėjau visai kitaip žiūrėti į skruzdėles ir visus vabzdžius, ir šiaip mano pasaulio suvokime kai kas apsivertė.(knyga pagrįsta moksliniais skruzdėlių tyrinėjimais).

26889. tskant2004-12-19 18:01
Abu trileriukai sukalti visai neblogai, bet vienas kitą kartoja. O juokingiausia tai, kad yra norinčių "Da Vinci kode" ieškoti ir mokslinės tiesos...

28060. Vilkas :-) 2005-01-08 15:16
Kas yra mokslinė tiesa, o dar tiksliau istorinė tiesa ? Tikriausiai tai tik hipotezės, kurios paremtos įrodytais faktais arba gandais. "Da Vinci kodo" siužetas paremtas viena iš gana plačiai žinomų, gralio tema, hipotezių, kurios, kaip ir daugelio kitų hipotezių nebuvo paneigtos (apie tai gana plačiai pasakoja Discavery sukurtas dok. filmas). Ja remiantis autorius sukūrė paprastą, tačiau kaip buvo pastebėta, holivudiško nuotykių filmo vertą siužetą. Manau tai intriguojanti knyga, mokanti mus pažvelgti atidžiau į, atrodo, nenuginčijamas tikėjimo tiesas.

29020. Austeja.spiga666@one.lt :-( 2005-01-23 18:18
visu pirma originalo versijoje yra ne SIONO VIENUOLYNAS, BET SIONO BROLIJA. jei jau raso tokias recenzijas, turetu atkreipti demesi ir nenusisneketi. Ir ka ten peizi apie laiko zudyma!!! Nuo kada zmones skaito panasias knygas tam, kad uzmustu laika?! Kiti to laiko neturi, bet skaito, naktimis, bet kur, bet skaito!

29044. Verinja :-) 2005-01-24 12:32
Paskaiciau interviu su romano autoriumi. Susiintrigavau. Pasidomejau, ka apie knyga raso lietuviai. Nusivyliau. Bet vis delto manau, kad gal reiketu paskairyti ta knyga, dar ne taip beprasmiskai kartais tenka zudyti savo laika. Bet K.Puloko straipsnis cool. Smgiai ir zaismingai issakytas vertinimas.

29094. Karola :-( 2005-01-25 11:19
Si recenzija parasyta zmogaus, kuris arba yra atsiribojes nuo visu kitu zmoniu, arba linkes i depresija ir gana agresyviai nusiteikes zmoniu, kurie moka gyventi su sypsena, atzvilgiu... daugiau panasu ne i knygos recenzija, bet i saves israiska... per daug mastymu apie laiko uzmusima ir keliavima "neatkeliant uzpakalio nuo sofos"... geriau tokiu straipsniu neskaityti, nes naudos mazai.. o paciam autoriui atrodo butu laikas pas psichologa, nes taip nusiteikti priesiskai negalima..

29129. Austėjai2005-01-26 11:18
Esama gausybės prasmingesnių knygų, kurias daug labiau vertėtų perskaityti...

29206. Trickster :-( 2005-01-27 15:18
Hm. Taip ir nepasakyta, apie ka ta knyga...

31809. markize2005-03-24 18:51
Idomu paskaityti, kaip cia visi plesos del tos knygos :) Vieni visai nuneigia, kiti per daug viskuo patiki. Perskaicius knyga kyla noras patikrinti visus faktus. Manyciau nereiketu knygos saltakraujiskai atmesti kaip primityvaus autoriaus siekio uzkabinti skaitytoja. Zinoma, tiketi visu tuo, kas parasyta irgi butu neprotinga. Ar mes zinom kaip buvo is tikro?

33663. Eise=) :-) 2005-05-06 18:06
Knyga is ties stebinanti ir intriguojanti!!!! Man ji patiko!!

37196. Waggishee :-) 2005-07-03 20:31
Butent, markize, perskaicius(arba tik ipusejus)knyga, kyla noras patikrinti visus faktus."Angelus ir Demonus" skaiciau beveik iskart po to, kai grizau is Italijos, butent is Romos ir Vatikano, kur vyksta pagrindinis knygos veiksmas, tiksliai aprasytos vietos,paminklai,konklava atrode labai itikinamai.Iliuminatai nepaprastai suzavejo.Panorau daugiau suzinoti apie ta brolija, ju veikla.Taip perskaiciau ir atsiliepimus apie sia knyga.Nustebau, kiek priestaringu nuomoniu(net is baznycios)susilauke Danas Brownas.Neseniai isigijau ir antra knyga "Da Vinci kodas", kuri taip pat neliko nepastebeta.Net nebezinai, kuo tiketi.Autoriumi, rasanciu, kad tai - tikri faktai, ar, atrodo, protingais baznycios atstovais, kurie keistai arsiai reagavo i, kaip jie sako, autoriaus ismone, o ne faktus...Nors abi knygos, galima sakyti, analogiskos, man jos patiko, tokia nebloga simbologijos pamokele, jei jau nera tiesos tuose "faktuose" apie Da Vinci ar Vatikana...Kas neskaite, rekomenduoju ;)

50435. SMILEGIRL :-) 2006-01-16 13:27
knyga profesionaliai parasyta... lobiu ieskotojams...

52241. Patiko2006-02-13 14:15
tikrai patiko, abi. Ne Hese, bet idomu irgi... Na gal as per mazai zinau apie biblines tiesas, o gal prisisunkusi feminizmo ideju, bet senaiai galvoju, kodel baznycia visa laika neigia mokslo pasiekimus (po kurio laiko pripazista), ir kodel moteris laiko nuodemes simboliu... Manau, autorius tiesiog pamaste sia tema... Ir dar pinigu nemazai uzsidirbo...

54121. Susidemejusi :-) 2006-03-19 18:35
Man asmeniskai , knyga ``Davincio kodas`` labai patiko. Ji istiesu yra intriguojanti , nes baigus skaityti knyga , narsiau internete ,ieskodama, daugiau ziniu apie pati grali ir siono vienuolyna. Dabar labai noreciau paskaityti autores (deja neprisimenu pavardes) knyga ``Kaip iskoduoti Da Vincio koda`` . Manau , kad ji taip pat bus tokia pat intriguojanti. Kuriems neskaite , butinai patariu perskaityti ja visa

54122. disleo2006-03-19 20:18
" Davinci kodas" sudas, perskaiciau beveik visa. Labai lekstas, taip ir dvelkia Holivudu. Nesuprantu, del ko tiek triuksmo, ten net apie krikscionybe ne taip daug blogo, na parasyta, kad isnaikino 5 milijonus moteru, per raganu gaudymus ir kad aplamai sunaikino moters kaip protingos zynes imeidza ir padare is moters kazkokia nesamone, o pagonybes kultai buvo kaip tik priesingi, ir kad egzistuoja slaptos org iki siu dienu, kur tie paprociai saugomi, bet aplamai viskas labai sukomercinta, nefilosofiska, uzmauta ant kriminalinio Holivudo klises, tik amerikonas ir galejo taip parasyti, nera ko lyginti su Umberto Ecco, ar juo labiau kokiu Hesse. Bet gerai, kad vis daugiau literaturoje kalbama apie tas tiesas ir gal tokiems kaip as senai viskas aisku, bet masems, pasirodo ne, tai kazkokia bomba! Tik gaila, kad labai komercine ir aplamai, man atrodo, ten daug nesamoniu.

54963. up2006-04-06 22:51
man tikrai patiko da vincio kodas, cia manau kiekvieno zmogaus reikalas, kiek tiketi, kiek netiketi, bet tai niekas nepaneigs kad tikru faktu toje knygoje is tiesu yra ir simboliai visi nera isgalvoti, mano vertinimu knyga tikrai verta demesio, tik as pradejau skaityti nuo da vincio kodo, noreciau pasiklausti zmoniu, kurie skaite abejas knygas, ar apsimoka dabar skaityti "angelus ir demonus" ?

Rodoma versija 16 iš 17 
7:40:33 Jan 10, 2011   
Jan 2010 Jan 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba