ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2003-03-01 nr. 642

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

GIEDRA RADVILAVIČIŪTĖ. Storoji Margarita, Ilgasis Hermanas ir kitos poros (32) • GINTARĖ ADOMAITYTĖ. Jeigu tyla žalia, tai... (2) • Su Anykščių rajono meru DARIUMI GUDELIU kalbasi rašytoja Vanda Juknaitė. Tai yra žmonių tarpusavio ryšiai (3) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Japonų šintoizmas ir baltų religijos (1) (11) • SIGITAS GEDA. Šuo šunį džiovina (1) • ALGIMANTAS MANKUS. Penkioliktąjį kartą Girtųjų kaime (2) • SIGITAS GEDA. Poezija (3) • MARY PIPHER. Motinos (6) • VYTAUTAS BERENIS. Mažoji architekto tėvynėAGNĖ BILIŪNAITĖ. Studentės laiškai iš Taivano (6) • ROKAS SINKEVIČIUS. Vilktakių tradicija lietuvių kalendorinėse žiemos šventėse (25) • JONAS MIKELINSKAS. Pasaulis gi mato, arba Įvaizdis ir veidas (14) • Atviras laiškas LR kultūros ministrei Romai Dovydėnienei (5) • DINO BUZZATI. Meilės laiškas (13) •

Mažoji architekto tėvynė

VYTAUTAS BERENIS

[skaityti komentarus]


Rimantas Buivydas. Architektas Algimantas Zaviša. Gyvenimo aidai.
V.: Archiforma, 2002. 144 p.

Architektų bendruomenė, arba "cechas", – tai profesinė draugija, turinti, kaip ir kitos organizacijos, savitą veiklos ir elgesio kodeksą; jos nariai asmeniškai ar grupėmis atstovauja saviems interesams. Darbas, kūryba ir neišvengiama konkurencija dažnai išsluoksniuoja mokslinių ir kūrybinių bendruomenių narius į atskirus konkuruojančius sambūrius. Abipusė darbų kritika, intrigos yra tokių sambūrių kasdienybė ir tik nuveikti darbai byloja apie asmens pasaulėžiūrą, talentą ir elementarų padorumą.

Ilgametis Nidos vyriausiasis architektas Algimantas Zaviša knygoje atsiskleidžia kaip spontaniška asmenybė. Tokį jį prisimena ir daugelis draugų ir kolegų. Knygos autorius parodo jo kūrybinio brendimo raidą sunkių pokario metų ir okupacijos kontekste. Augęs Vilniaus senamiestyje inteligentų šeimoje, A. Zaviša dar vaikystėje pajuto "Vilniaus dvasią", kuri ištraukia žmogų iš Tėvynės (kuri buvo ne ta) konteksto ir pavertė jį mažosios tėvynės patriotu. Senamiesčio gatvelės, mokyklos "chebra", bendri kvailiojimai – štai tokios "tėvynės" teritorija.

Knygoje vaizdžiai atkuriama chruščiovinio "atšilimo" metai, jaunatviško dendizmo ir laisvėjančios elgsenos pirmieji požymiai. A. Zaviša, kaip ir daugelis jaunuolių, svajojo keliauti, patirti naujų įspūdžių ir elementariai kvailioti. Senas motociklas, palapinė, valtis, traukinio bilietas – tai buvo ne tik šių svajonių įgyvendinimo atributai, bet ir savitos individualios laikysenos ženklai, priešprieša partinei "papkei", susirinkimų pilkumui. J. Kerouaco bitnikai laisvai keliavo po Ameriką, lietuviai keliavo norėdami pabūti laisvi. Gal todėl sovietinėje Lietuvoje būti gamtoje buvo bene vienintelė legali laisvos laikysenos manifestacija. Kopimai į kalnus, kelionės ir turistiniai žygiai po Lietuvą ir Sąjungos platybes buvo savotiška laisvės dvasios paieška.

"Septintojo dešimtmečio pirmoje pusėje Lietuvos architektūroje jau besąlygiškai dominavo griežtos, steriliai stačiakampės formos, fasaduose vyravo metrinis ritmas, stogai beveik be išimčių turėjo būti plokšti, o pastatų paviršiai – be jokių dekoro užuominų. Visa tai reprezentavo šiuolaikiškumą, pažangą, ekonomiškumą, kovą su stalininiu nesaikingumu ir net internacionalumą". Architektūroje atsispindėjo gyvenimo pokyčiai, ir architektai, siekdami išreikšti savąją individualybę, kūrė modernius anais laikais projektus. Bet įgyvendinant tokius projektus sunaikinta daug senamiesčio materijos. Nidą reikėjo "urbanizuoti" kaip kurortą. Tapęs Nidos vyriausiuoju architektu, A. Zaviša turėjo išlaikyti laukinės gamtos ir urbanistinės plėtros pusiausvyrą, ypač kai asmeninio manevro laisvė buvo nedidelė. Nidai teko pajusti "sąjunginio kurorto" tapsmo "žavesį". "Deja, nepavyko perkalbėti valdžios atstovus ir Respublikos rašytojų elitą atsisakyti ketinimo statyti rašytojų kūrybos namus ant Urbo kalno šlaito. O juk generaliniame plane šioje vietoje statyba nebuvo pralaimėta. Politinis sprendimas lėmė ir kito "prestižinio objekto" – vadinamosios "Kosygino vilos" atsiradimą netinkamoje vietoje. Laimei, šiandien šis statinys nugriautas". Prasidėjus Sąjūdžiui, šiai taikiai revoliucijai, kito socialinės struktūros, jas ėmė reprezentuoti kiti žmonės.Vieni liko, kiti – kaip dažnai atsitinka per revoliucijas – turėjo išeiti. Kaip prisimena architektas Albertas Lamauskas, tai "buvo labai sudėtingas Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpis, kupinas aikštingo politikavimo, rėksmingo netikrų vertybių propagavimo ir po visu tuo paslėptų siekių patogiai įsitvirtinti gyvenime, pasinaudojant naujomis aplinkybėmis". Interesų kova už žemę ir pastatus tęsėsi – tik jau naujomis formomis, t. y. privatizuojant. Kuršių neriją pavyko išsaugoti kaip unikalų gamtos paminklą ir A. Zavišos indėlis čia buvo svarus. Jo palikimas nėra gausus. Tai jau nesančio restorano "Palanga" rekonstrukcija, viešbutis "Narutis", šašlykinė "Briedis" Antakalnyje, Nidoje – knygynas-skaitykla šalia Jūratės fontano, poilsio namai "Baltija", "Guboja", "Artojas", Švč. Marijos krikščionių globėjos bažnyčia, jachtų klubas Klaipėdoje. Bet ne kūrybinė gausa, o asmenybės kūrė ano meto architekto tipologinį paveikslą.

Knyga pasižymi aukšta poligrafine kokybe; tai lyg koliažas, kuriame telpa Nidos architekto gyvenimas ir kūryba, bičiulių ir bendradarbių prisiminimai, nuotraukų galerija. Ją išleido Algimanto Zavišos paramos ir labdaros fondas, kurio įsteigimas byloja apie šio žmogaus vietą XX amžiaus antros pusės Lietuvos architektūroje. Ir, be abejo, ši knyga dar ir anų dešimtmečių, kuriais – laimei ar nelaimei – augo, brendo, kūrė ir apskritai gyveno tūkstančiai žmonių, istorija.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2010 m. Gruodžio

PATKPŠS

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 
Rodoma versija 24 iš 24 
23:54:05 Dec 26, 2010   
Apr 2008 Aug 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba