Šiaurės šalių literatūros ir menų festivalis "Normandijos šiauriečiai" ("Les Boréales de Normandie") pirmąkart surengtas 1992 metais Erico Eydouxo ir Lenos Christensen iniciatyva, talkinant Kano (Caen) universiteto Šiaurės šalių studijų departamentui, PrancūzijosNorvegijos bendradarbiavimo biurui bei Alaino Chartiero de Bayeux licėjaus norvegų sekcijai, ir nuo to laiko vyksta kiekvieną lapkritį. Prancūzijos, Šiaurės ir Baltijos šalių rašytojai susitinka savaitgalį padiskutuoti, paskaityti savo kūrybos ir pabendrauti su skaitytojais. Iš pradžių festivalis buvo skirtas penkių Šiaurės šalių literatūrai, vėliau jis atsivėrė ir kitoms meno šakoms. Imta pristatinėti ne tik rašytojų, bet ir muzikų, fotografų, choreografų, aktorių, šokėjų darbus iš Danijos, Suomijos, Islandijos, Norvegijos bei Švedijos. 2002 metais festivalio programoje atsirado ir Baltijos šalys: garbės viešnia buvo pakviesta Estija, šiemet XII festivalyje lapkričio 21-29 svečiuosis Lietuva. Latvija užbaigs baltiškąjį ciklą 2004 metais. Be literatūrinių diskusijų, lydimų skaitymų bei teatro spektaklių, festivalis pateiks daugybę kitų meninių renginių: šokio, kino ir videomeno, parodų, koncertų, vaidinimų, kurie vyks 815 dienų Kano mieste ir visoje Žemutinėje Normandijoje.
Kanas turistų gausiai lankomas uostas, užimantis apie 12 kilometrų normandiško pajūrio pakrantės. Jame daug parkų bei architektūros paminklų romaniškos abatijos, XI amžiaus pilis. Kano kultūrinis gyvenimas gyvas. Mieste penki muziejai, Šiuolaikinio meno regioninių fondų ekspozicija, Šiuolaikinio meno centras, plastikos Menoteka, centrinė biblioteka. Maždaug dvidešimtyje salių vaidinami teatro spektakliai, vyksta Kano orkestro koncertai.
Nuo 1999 metų "Les Boréales" festivalį organizuoja Žemutinės Normandijos literatūros centras, padedamas Šiaurės šalių ir Prancūzijos partnerių. Spalio 8 d. Prancūzų kultūros centro Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje dalyvaujant festivalio direktoriui Jérōme Rémy buvo pristatyta šiemetinė programa. Direktorius pasidžiaugė savo partnerio Lietuvos instituto ir jo direktorės Karinos Firkavičiūtės darbu, atsakė į klausimus.
Lietuviškojoje šiemetinių "Šiauriečių" programos literatūros dalyje bus surengta konferencija apie Lietuvos kultūra, kurioje numatyti tokie pranešimai: "Atidarymo kalba", Yves`as Plasseraud; "Lietuva, vakar ir šiandien", Yves`as Plasseraud; "Lietuvių literatūros panorama", Karolina PaliulisMasiulytė; "Lietuvos teatras šiandien", Ina Pukelytė; "Žvilgsnis į lietuvišką muziką", Vita Gruodytė; "Lietuva ir mažumos", Yves`as Plasseraud. Planuojamos diskusijos su Šiaurės šalių, Lietuvos ir Prancūzijos rašytojais, pakviestais į festivalį; diskusijų metu veiks Šiaurės šalių knygynas, ir publikai bus pasiūlytas platus šiaurietiškų, lietuviškų knygų pasirinkimas. Rengiamas Šiaurės šalių ir Lietuvos rašytojų literatūrinis turas po Normandiją; jame dalyvaus Sigitas Parulskis, Jonas Mekas, Vanda Juknaitė, Jurga Ivanauskaitė ir Marius Ivaškevičius. Diskusijoje apie šiuolaikinę Lietuvą dalyvaus Jonas Mekas, Oskaras Koršunovas, Yves`as Plasseraud, Vanda Juknaitė, Dominique Noguez ir Vytautas Landsbergis, diskusijoje apie apsakymus ir noveles Marius Ivaškevičius, Sigitas Parulskis, Rosa Liksom, Jurga Ivanauskaitė, Annie Saumont.
Programos teatro dalyje numatoma Sigito Parulskio pjesės "Vienatvė dviese" (režisierius Oskaras Koršunovas) premjera; Eimunto Nekrošiaus meistriškumo kursai prancūzų aktoriams pagal "Giesmių giesmę", kurių darbo rezultatas bus parodytas publikai; Panta teatro rengiami S.Parulskio pjesės "Vienatvė dviese" ir Mariaus Ivaškevičiaus "Kaimynas" skaitymai.
Su videomeno ir šiuolaikinio meno rubrika rengiama retrospektyva: "Lietuviška fotografija, vakar ir šiandien" (autoriai Ramūnas Danisevičius, Ramūnas Krupauskas, Mindaugas Kavaliauskas, Andrew Mikšys, Ramunė Pigagaitė, Gedimina Šalkauskaitė, Vytautas Stanionis, Antanas Sutkus, Artūras Valiauga); "Fluxus Hommage a Jurgis Mačiūnas", kur bus pristatomas Jurgio Mačiūno kabinetas; Jono Meko "Retrospektyva", kur bus demonstruojami jo filmai; "Videoinstaliacija, dedikuota Fernand`ui Léger" (dvylikoje ekranų); diskusijos su Jonu Meku; "Zebra crossing" (efemeriškas universitetas), dalyvaujant Vilniaus dailės akademijos studentams.
Šiaurės šokio vakare "Extremum Mobile" dalyvaus "Auros" šokio teatras.
Programos kino dalyje bus pristatyti Jūratės Leikaitės, Juro Visockio, Linos Venclovienės, Henriko Vaigausko, Virginijos Šedytės, Algirdo ir Aurikos Selenių, Roberto Urbono animaciniai filmai vaikams; diskusijos su Šarūnu Bartu ir jo filmų "Laisvė" (1999) bei "Mūsų nedaug" (1996) peržiūros; TV kanalo "Arte" dokumentika apie Lietuvą.
Lietuviška elektroninė muzika skambės "Boréales Digitales" koncerte; prisistatys ansamblis "Skardas". Taip pat veiks teminė paroda "Lietuva Europos širdyje".
Festivalio proga numatoma išleisti lietuviškų teatro pjesių ("Du lietuvių dramaturgai"): Sigito Parulskio "Vienatvė dviese", "Selenos tiesa" ir Mariaus Ivaškevičiaus "Kaimynai" ("Presses universitaires de Caen", 2003); lietuviškų novelių antologija "Sielos rūke" ("Presses universitaires de Caen", 2003), kurioje bus pristatyti šie autoriai: Juozas Aputis, Romualdas Granauskas, Bronius Radzevičius, Saulius Šaltenis, Icchokas Meras, Antanas Škėma, Algirdas Landsbergis, Marius Katiliškis, Juozas Grušas, Antanas Ramonas, Jurga Ivanauskaitė, Markas Zingeris, Sigitas Parulskis, Giedra Radvilavičiūtė, Jurgis Kunčinas, Jurgis Savickis, Bitė Vilimaitė, Ričardas Gavelis, Renata Šerelytė, Vanda Juknaitė, Saulius Tomas Kondrotas, Marius Ivaškevičius. Išleista knyga, sudaryta iš straipsnių ir interviu su lietuvių režisieriumi Oskaru Koršunovu, "Oskaro Koršunovo teatras" ir Jono Meko "Laiškai iš niekur" (Paris, "Expérimental editions", 2003).
Norintys smulkiau susipažinti su festivalio programa gali ją rasti Kultūros ministerijos ar Lietuvos instituto tinklalapiuose arba www.crl.basse-normandie.com.
LM informacija