SEPTYNIOS MENO DIENOS

2002-06-14 nr. 526

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Živilė Ambrasaitė
Regėjimai

Muzika 
• Vytautė Markeliūnienė
Vedami džiaugsmo muzikuoti
19
• Junija Galejeva
Nemuzikinė drama
6
• Beata Leščinska
Ir dar kartą "Karmen"
7
• Kauno žydų J.Engelio choras2
• Pristatytas naujas dainų rinkinys
• KONCERTAI

Dailė 
• Kristina Stančienė
Potyriai gotikiniuose rūsiuose
• Dovilė Tumpytė
Londono subkultūra
4
• Laima Kreivytė
Kas tu esi?
3
• Vytautas Tumėnas
Kai išsiuvinėsiu 1000 laivelių
4
• PARODOS

Literatūra 
• Mario Adorf
"Fickaraldo" dienoraštis
 Teksto seksas penkiese5
• Nykstantis kelionės laikas
• Iš II dalies 5 veiksmo
Faustas
12
• VAKARAI

Teatras 
• Irena Aleksaitė
Teatro kasdienybė ir aukštumos
1
• Jaunimo teatras festivalyje "Vaivorykštė"
• Diplomantų spektakliai
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Gal pašoksim?5
• Apie laisvę padėti tiems, kas nori keistis
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS1

Anonsai 
• Apie Valdovų rūmų liekanų išsaugojimą7
• Britų iššūkis - lietuvių atsakas
Tarptautinis teatro festivalis
• SANTAROS - ŠVIESOS konferencijos programa4

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Literatūra

Teksto seksas penkiese

knygos

[skaityti komentarus]

iliustracija

Alfonsas Andriuškevičius, Gintaras Beresnevičius, Sigitas Geda, Sigitas Parulskis, Giedra Radvilavičiūtė.

Siužetą siūlau nušauti.

Sudarytojas Sigitas Geda. Vilnius,

"Baltos lankos", 2002, 173 p.

Alfonsas Andriuškevičius, Gintaras Beresnevičius, Sigitas Geda, Sigitas Parulskis ir Giedra Radvilavičiūtė rašinėjo atskirai, bet į vienus vartus - "Šiaurės Atėnus".

Tarp autorių (toliau rašysiu tik jų inicialus) atsirado vienas didžėjus - S.G. Padirbėjęs vaizduote ir klijais, jis nuaudė tokį teksto remiksą - neaišku ką, tačiau besiprašantį kietų viršelių. Idant užuominos apie esė žanrą nenubaidytų lepių skaitytojų, buvo panaudota rinkodaros gudrybė - tas neaišku kas pavadintas romanu, nors galėtų vadintis rimonu (iki šiol vienintelį rimoną, mano žiniomis, parašė Migelis de Unamunas).

Romanas įpareigoja ir kartais kelia keblumų kaip neiškastruotas katinas. Todėl buvo nuspręsta su šaknimis išrauti bet kokias galimas pretenzijas dėl pirminių ir antrinių romano požymių. Dalykišku stiliumi skaitytojui buvo pasiūlyta - "Siužetą siūlau nušauti". Kas prieš?

Reikia pasakyti, kad viršelis be erotikos, pavadinimas be užuominos apie seksą menkina knygos galimybes rinkoje. Bet šio viršelio erotizmą pavyko įkaitinti kitomis priemonėmis: gadinamos žemės mėsos juodame fone lyg kortų malka skleidžiasi rausvas A.A., gelsvas G.B., žalsvas S.G., melsvas S.P. ir švelniai violetinė G.R.

Belieka atversti knygą ir išsiaiškinti, kas nušautas, o kas ne. Tačiau S.G. pratarmėje atšaukia ir tą menką skaitytojo įsipareigojimą tekstui, nes pataria knygą laikyti "ritualiniais šokiais" ir dar gundo būrimo galimybėmis: "Žmogus, skaitydamas šį koliažą iš pradžios, iš vidurio ar iš kur pakliūtų, sužinos apie vidinę būseną, širdies ir proto dominantę tam tikroj geografinėj, tautinėj, socialinėj terpėj: kas jaudina žmones Vilniuje, Palangoj, Nidoj. Kas per paukštis "lietuvių inteligentas", o dar konkrečiau, jaunesnio ar garbaus amžiaus vyriškis, sklidina fobijų moteris, daug kompleksuotų vyriškių, kurie važiuoja, valgo, mąsto, miega, ulioja, laidoja savo artimuosius. Čia trenkiasi į Ameriką, kad užsidirbtų pinigų, čia apsimeta šventaisiais, budeliais, rembrantais..."

Vienžo, "sapninykas"...

Tačiau ne viskas taip orakuliška, kaip norėtų didžėjus S.G. Tai į jo tekstą galima besti pirštu, turint viltį, kad tai ne vien "sapninykas", bet ir Ekleziastas.

1-as bakstelėjimas: "Jėzus Kristus nėra šitų žmonių Dievas. Visi atsiplėšia Jo tiek, kiek reikia kirminui numalšinti."

2-as bakstelėjimas: "Paskui - laisvė. Visi ima rodyti užpakalius, bet energija iš ten - vieni bezdalai!"

3-as bakstelėjimas: "Ištraukei SKEPTRŲ TŪZĄ. Ar tu esi už tai atsakingas? Jei ne, pasitrauk į šalį?" (Atsiprašau! Tai iš kitos knygos.)

Nors sapno siužetas sušaudytas, neįmanoma sunaikinti sapno subjekto - sunku rašyti sakiniais be veiksnių. Nušovus siužetą, lieka nuogutėlis subjektas, klausiantis apie savo tapatybę arba ją teigiantis.

Visi jie klausia arba teigia - ir ta moteris, apie kurią didžėjus primelavo, kad ji sklidina fobijų, ir tie kompleksuoti vyriškiai. Nusiteikus, kad visa tai ne kratinys, bet mezginys - taip ir atrodys.

Pabandykime praardyti mezginį nuo pradžios.

S.P. subjektas guli puikybės patale, nori valdyti Kristaus vaizdinį, paskui ieško Šventojo Rašto, jo neradęs įsijungia pornografijos kanalą, apsimeta, kad nori masturbuotis, tada susivokia gulįs viename patale su Tėvyne, kuri yra nešvari, galiausiai prisipažįsta, kad yra prisirišęs prie daiktų: televizoriaus, kėdės ir t.t. Tada įsiterpia G.R. subjektė ir ramia, beveik sociologiška kalba paaiškina, kad Tėvynė ir yra vien jungtys... O A.A. subjektas, lyg būtų nutraukęs visas jungtis su lietuviškąja dvasia, pradeda rimtai samprotauti apie pomirtinį gyvenimą - taip gali elgtis tik nelietuvis, arba bekūnė siela, nes lietuviams joks pomirtinis gyvenimas nerūpi (mažiausiai rūpi Katalikų bažnyčiai, kuri nersis iš kailio, bandydama sugėdinti S.P. subjektą - mat šiam paskersta kiaulė atrodo lyg Kristus, bet bažnyčia mažai ką pasakys apie pomirtinį gyvenimą, nes nelabai ką žino), tačiau A.A. galiausiai pateisina lietuvio vardą ir prabyla apie aiškų dalyką - savo antkapį, alyvos krūmą. G.B. subjektas suteikia visam tam seksui istorinį foną:

Ir užvirė mūšis klaikus

Už kraštą Pabaltijo žaliąjį

Jau minėjau, kad S.G. subjektas yra orakulas, ir struktūrą (kaip punktyrą) romanui "Siužetą siūlau nušauti" neretai suteikia dichotomijos, išnyrančios lyg nesurūdijusios posovietinės bėgvinės, kurios švyti patrešusiuose naujalietuviškuose teksto pabėgiuose, kaip antai (tos dichotomijos): "Vienatvė ir onanizmas neatskiriami kaip animus ir anima, kaip Marxas ir marksizmas" (S.P.).

Bet gal tai ne dichotomijos, kaip nėra dichotomija Leninas ir Stalinas ant cigarečių "Prima. Nostalgija" pakelių, kuriuos mėgsta G.B. subjektas?

Tačiau geniali G.R. subjektės sociologija yra tikrai dichotomiška - žmonių skirstymas į "rudeninius" ir "sportinius" pagal saldainių rūšis, kurios kainavo vienodai: 1 rb. 80 kp.

Galima sumegzti kitaip ir iš kito galo.

Žvelgiant integracijos į euroatlantines struktūras aspektu, autoriai tarė savitą ir originalų žodį, novatoriškai atsakydami į kai kurių estų bandymus apibrėžti savo identitetą solipsistinio (autistinio) dominavimo būdu, kai apie tai, jog yra pats kiečiausias, žino tiktai tas estas. Todėl, perfrazuodami G.R. subjektės žodžius, drįstame teigti: penki lietuviai kausis už savo tapatybę iki paskutinio Kaplinskio (to esto).

Vienžo, tos knygos seksas yra geras...

"Reginys KRIŠTOLINIAME RUTULYJE yra šviesus - ženk pirmyn." (Iš kitos knygos.)

Arūnas Brazauskas

 

Skaitytojų vertinimai


142. Ne is knygos :-) 2002-06-17 23:46
Vienžo, sitas tekstas irgi geras

143. Šiaip sau2002-06-18 06:13
Teksto seksas penkiese už pinigus, kitaip sakant, kiekvienas turi užsidirbti pragyvenimui. Pavieniui jau nebeišeina. O šiuo atveju ir plika akim matosi - akcija nuo mūsų partijų veiklos - nors ne tokiu mastu - nušperinta (kaip kažkas kasmet šaukdavo -"Nors mūsų nedaug, bet mes fizikai"). Nieko naujo po šia saule?

154. Gerbėjas2002-06-18 15:14
Geras textas apie gerus textus. Gaila, kad Radvilavičiūtės mažai. Galėtų "Baltos lankos" ją atskirai išleisti.

10825. ne į temą :-) 2007-08-02 19:17
Man knyga patiko, pakankamai virškinama, bet Parulskis manęs kažkodėl nežavi ir, matyt, nežavės savo kūryba. Maniau, kad MIEGAS IR KITOS MOTERYS kažkas įdomaus, bet... Onanizuotas ir nepasterizuotas. Ir V.Juknaitė prie to prisidėjo.

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2010 m. Lapkričio

PATKPŠS

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 66 iš 80 
21:04:38 Nov 28, 2010   
Mar 2008 Jul 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba