ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2007-07-07 nr. 851

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

ALEKSANDRA FOMINA. Milžinų meilė (17) • JŪRATĖ VISOCKAITĖ. Santara ir šviesa Alantoje (14) • -js-. Sekmadienio postilė (8) • Su Danijos Olborgo universiteto profesoriumi, knygų apie mokslo, technologijų ir visuomenės sąveiką bei visuomeninius judėjimus autoriumi dr. ANDREW JAMISONU kalbasi Audra Čepkauskaitė. Apie mąstymo reformaciją (38) • PETER LIPPERT. Žmogus Jobas kalbasi su Dievu (1) • SIGITAS GEDA. Simonas Išmintingasis-VarlysRENATA DUBINSKAITĖ. Daugybė būdų žiūrėti į vaizdo juostos paviršių (4) • Apie „Skraidančią juostą“ (1) • Naujas Nidos kelionių vadovas (1) • CASTOR&POLLUX. Verba de verbis (287) • RENATA ŠERELYTĖ. Išpažintis dar ne viskas (2) • Apie spektaklį „Bembilendas“ (rež. Yana Ross (JAV), OKT / Vilniaus miesto teatras) su kunigu pranciškonu ARŪNU PEŠKAIČIU kalbasi Giedrė Kazlauskaitė. „Bembilendas“: postmoderni utopija (1) (17) • ZENONAS BUTKEVIČIUS. Likviduokime politinį neraštingumą! (4) • JURGA MOCKEVIČIŪTĖ. Dėl palmės rojuje. Nuotykiai Al-qahyro (8) • DONALDAS APANAVIČIUS Vaivos Kuodytės ir Ričardo Šileikos internetinis pokalbis, įvykęs per Gmail elektroninį paštą 2007 metų gegužės 30-ąją. Kas tau pasdarė? (30) • BENEDEKTAS JANUŠEVIČIUS (4) • graudulys su ašara į sarkastišką juoką verčiasi (494) • 2007 m. liepos 14 d. Nr. 26 (852) turinys (26) •

Naujas Nidos kelionių vadovas

[skaityti komentarus]

iliustracija

  Jau trečius metus Rašytojų sąjunga vykdo projektą „Vasaros akademija“, kuriame dalyvauja gabūs aukštesniųjų klasių moksleiviai. Paprastai dešimt paskaitų surengiama Vilniuje, o antra dalis – kūrybinės dirbtuvės – Nidoje. Skaitytojams pateikiu vienos iš užduočių rezultatą. Jaunieji filologai turėjo pateikti reportažų iš pačių įvairiausių Nidos vietelių. Iš sukurtų tekstų buvo sulipdytas alternatyvus kelionių vadovas į Nidą vykstantiems turistams.
Ričardas Šileika


Molas

Išvaizda: ne iš molio, arba tik iš pilko. Kraštinės sienos visai negarantuoja saugumo, bet grožio labui yra apgaubtos mašinų padangomis (arba ne tik).

Draugai: pripučiama valtis „Wiking“, balta jachta „Faeton“, patriotinė jachta mėlynu stogu, laivas ryklys, smailiastiebė „Lana“ ir žilas žvejys.

Gyventojai: įstrigęs geltonos ir žalios spalvos augalas ir raudonais ir baltais dryžiais nudažytas švyturys.

Pakeleiviai: dviburis laivelis, žalia valtis, žuvėdros raudonom kojom.

Rūta Songailaitė


Apie (T)urbo kalną, švyturiavimą neryšio zonoje ir poetinį nudizmą

Iš meno virtuvės sklindančius barščių ir eilėraščių kvapus vėjas neša į kirų peryklas. Stebėdamas musę kažką pamažėl urbenu apie materiją ir antimateriją. Pro pušyno kraštą išsikišusi švyturio nosis varva gelsvomis šviesos išskyromis, ruožais gulasi ant pušų viršūnių.

Sakau, gal varom panaktinėti? Sugrįžęs į jaukią kajutę primenantį kambarį, apgraibom patamsyje renkuos kokį šiltesnį rūbelį. Ant stalo – didžiulis mobiliojo ryšio vabalas tingiai guli ant nugaros, mataruoja savo mygtukinėmis kojytėmis pagal Michaelo Jacksono „Smooth Criminal“ melodiją. Švyturiuoja. Švyturiuoja. Švyturiuoja.

Jei kalnas neina pas Urbą, o Urbas neina pas kalną, jie tikriausiai irgi švyturiuoja viens kitam. Išėjus į lauką nupušusios pušys pripildo plaučius švokštimo. „Puš puš puš, beibi.“ Puš puš.

Ant balkonų turėklų sudžiaustyti rankšluosčiai pamažu pasiilgsta šlapių nugaryčių. Poetinis nudizmas. Kelios žmogystos palindusios po saulės skėčiu panosėj urbena kažką apie laukiamą paskutinę vakarienę.

Sunkiasvoriu eilėraščiu pritrėškęs uodą, buriu iš jo poetais kvepiančio kraujo, iš vidurių spėju ateitį – ryt diena bus vėjuota, bet karšta.

Vainius Bakas


Nidos kultūros ir informacijos centras

Žmogaus noras klausti reiškia norą bendrauti, sulaukti pagalbos. Kitaip Nidos kultūros ir informacijos centre (NKIC) ir negali būti, nes ten jauku kaip namie: dėdės, tetos aplinkui, šurmulys, kavos kvapas. Bet tu tik svetys – jauskis kaip namie: nemindyk kilimėlių, nečiupinėk langų ir elkis gražiai prie informacijos stalo. Užtai ten gausybė lankstinukų, paveikslėlių ir nepaveikslėlių. Viskas imama.

Nemokamas „langas į ateitį“ 20-iai minučių internetu darbo ir dirbamo gyvenimo reikalais. Į NKIC įleidžiami ir informuojami šunys apie takus ir laisvas teritorines pušis. Kiti gyvūnai? Bijo šunų.

Tačiau įdomiausia vakarais, mat tokiu laiku aplinkui pilna savo išvaizda informatyvių merginų... Ir neaišku, ko klausyti dabar.

Ir paskutinė informacija: kad ir ką veiktumėt, vasaros šūkis – „Išėjimas iš proto tik kitoje kelio pusėje!“.

Skirmantė Ramoškaitė


Paštas

Paštas nuima naštą. Jis ją persiunčia kitam asmeniui. Būtent tai palaiko pašto populiarumą. Tačiau vieno kambario Nidos paštas ne mažiau populiarus, nors čia ir viskas kitaip. Čia naštingi laiškai ir siuntiniai nepriimami. Čia priimami tik lengvi šviesuliai. Kad būtų atsvara piktoms paštininkėms ir kitiems Lietuvos paštams.

Aušrinė Vyšniauskaitė


Bažnytinis bum

Kalbama, kad Nida prasideda, tęsiasi ir baigiasi Bažnyčioje. Dar daugiau – manoma, kad ne Nida auga ant Jūros kranto, bet Jūra trykšta ant Nidos kraštelio. Ir visa tai tik dėl to, kad čia gyvena Bažnyčia, grojanti pirmaisiais smuikais tiek Danguje, tiek ir Žemėje.

Štai kelias į varpinę – sutrupėjęs, matyti, kad Dievas dažnai laipioja. Fortepijonas šalia altoriaus paralyžiuotas, greičiausiai Anas dažnai groja.

Kadaise prie įėjimo stovėdavo vienuoliai, dalijantys pinigus. Nebestovi. Matyt, nuskurdo. Užtat dabar ten – reklaminis stendas, plyšaujantis apie atvykstančią filharmoniją (Lietuvos), bažnytinę, greičiausiai, nidinę, be abejo.

Bažnyčioje nuolat gausu žmonių. Mirusiųjų, dažniausiai, tad neverta stebėtis, kad čia tyku kaip per valstybinį egzaminą, kvapnu kaip Eduardo Jonušo dirbtuvėse ir jauku kaip pas jus.

Kūrėjo šviesa stebina vitražai, gaivališki ir nevaržomi. Jais stebėtis galima visą gyvenimą. Po jo – jau nesunku, o ir eiti netoli, kapinės – čia pat, už kampo.

Tokia ta Nidos širdis, tokia ta mūsų lemtis.

Ir jokio Amen. Velniai rautų.

Dainius Vanagas


Stotis

Nidos stotis – tai vieta, kurioje iš kelionės autobusu pereinama į kelionę mintimis. Jei randi bendrą kalbą su šia kelione – tampi stebėtoju. Sugebi pastebėti žavias smulkmenas, kurios greit tampa didingos.

Be galo smagu stebėti žmonių tarpusavio santykius. Vos išlipusį iš autobuso tave pasitinka vietiniai, siūlantys nuomotis kambarėlį. Rodos, jie savi lyg giminaičiai, tave pažįstantys ir tavimi pasitikintys. Žino, kad nesugriausi namo, nekelsi jiems rūpesčių, nesumindysi rūpestingai prižiūrimo rožių darželio. Ir kažkaip net ramu daros. Jie lyg daktarai paliudija: tu sveikas!

O kas nuostabiausia – ši stotis leidžia svajoti. Ant pastato sienos pakabintos lentelės su paveiksliukais, kurie pasako apie stoties teikiamas paslaugas. Pirmiausia, žinoma, paveiksliukas su autobuso atvaizdu. Tuomet – su peiliu sukryžiuota šakutė. Dar – užrašas „WC“, o galiausiai lentelė su LĖKTUVO atvaizdu. Ir tu gali stovėti toje stotyje ir svajoti, įsivaizduoti, kaip lėktuvas nusileidžia ir telpa į tą stotį.

Taigi – nepraleiskite progos čia apsilankyti!

Urtė Šegždavičiūtė


Parnidžio kopa

Ateik čia. Taip, tu. Man nesvarbu, koks tu esi. Piktas, geras, keistas... Nesvarbu, kas tu esi. Kazokas, kunigas, namų šeimininkė, vaikas, poetas, tinginys... Tai neturi reikšmės. Kviečiu Tave! Ateik čia.

Galbūt taip kiekvieną iš mūsų šaukia Parnidžio kopa. Taip tyliai, kad ne kiekvienas gali išgirsti šį josios šauksmą.

Ne! Nemanykite, kad tai tušti sapaliojimai! Ne, ne, ne. O gal ji pašauks jus visai kitaip ir visai kitokiu balsu.

Visgi galbūt taip, kad išvis negirdėsite kopos šauksmo.

Negalvokite, kad tik užlipę tais mediniais laiptais išgirsite šauksmą. Reikia atlikti tam tikrą apeigą.

O jei norite sužinoti daugiau apie Parnidžio kopą, galite nueiti į turizmo centrą Nidoje.

Rita Kernagytė


Gliukozės tabletės nepadeda išgyti nuo poezijos

Atsiprašau, kas būtų, jeigu pasodintume į žemę gliukozės tabletę?

Tikriausiai jums užgimtų begalinis noras lankytis Nidos vaistinėje.

Nes kaipgi be nuostabiosios Vitos? Jei jums atsitiktų kas nors sunkaus, šaukite Vitą, ir ji atsilieps...

Galėsite nusipirkti TEN gliukozės tablečių, kurios, žinoma, padės beveik nuo kiekvienos ligos, netgi nuo šienligės.

Atsiprašau, kiek daugiausiai galima suvalgyti gliukozės? Atsiprašau, ar ji padeda išgyti nuo poezijos?

Jeigu jums kiltų kokių klausimų, nueikite pas Vitą ir tiesiog pasiteiraukite, ji jums mielai atsakys. Jei jus kankina sielvartas, nelaiminga meilė, pavydas, tai tiesiog... nueikite pas Vitą.

Taip pat ten galite nueiti, jei norite ypatingo vitališkojo kūno masažo. Vita jums visada nurodys, kur daromas klasikinis, segmentinis, taškinis, vakuuminis ir kiti masažai. Taip pat ji jums pasiūlys akupunktūros ir aurikuloterapijos seansų.

Beje, jei perkate dvidešimt ar daugiau pakelių gliukozės, jums pasiūlomas masažo paslaugų kuponas už dyką.

Taigi nepraleiskite progos ir būdami Nidoje reguliariai lankykitės pas svetingąją Vitą.

Na, o tiems, kurie pradeda rašyti, Vita patartų susivaldyti ir nerašyti, nes vėliau nepadės nei gliukozė, nei akacijos, kurios gal ir išaugtų iš gliukozės tabletės.

Sako, nuo poezijos vaistų nėra.

Ieva Gudmonaitė


Parduotuvė

Jei ne grybai ir ne uogos, dzūkų mergos būtų nuogos. O kokie gi grybai, kokios gi uogos birželio vidury? Tad Pietų Lietuvos gyventojos tokiu sunkiu metų laiku nori nenori supanašėja su suvalkiukėmis ir tuomet parduotuvės, kaip ir derėtų, atlieka tik „čiumpu, sumoku pinigėlį ir bėgu“ funkciją.

Prekybos centras „Gilija“, Naglių g. 29A, Nida


  Sultys „Cido“ – 4,59
  Tualetinio popieriaus ritinėlis – 0,70
  Neskanūs saldainiai „Maoam“ – 3,24
  Kempinė – 3,22
  Vienkartiniai puodeliai (balti) – 1,64
  Vienkartiniai puodeliai (rudi) – 2,03
  Sausainiai „Disco“ – 2,56
  Žaislų rinkinys (laistytuvėlis su Mumiu, kibirėlis, kastuvėlis) – 8,22
  Dantų krapštukai – 1,47
  Kažkas panašaus į „San Elian“ – 10,80
  „J. P. Chenet“ – 11,99
  Bulvių traškučiai „Estrella“ – 2,60
  Saldainis „Jovaras“ – 1,32
  Vaisių sulčių gėrimas „Bravo“ – neatsimenu
  „Nescafe 3 in 1“ – 0,70
  Pieniniai javinukai – 2,85
Lupdama iš valgyklos nukniauktą apelsiną džiaugiuosi, kad dzūkės, būdamos plikos (ar nuogos, nors pajūry tai visai pritinka), sugeba gana greit adaptuotis: kad ir iš pilvotų žemaičių bent kokį žuvelioką išsikaulyti.
Kristina Gudaitytė


Pliažas. P-L-I-A-Ž-A-S. NEPAMIRŠTI!

Kai pastatysite pirmą kojos pirštą ant pajūrio smėlio, nepamirškite prisiminti, kad smėlis yra nuostabiausias masažuotojas. Pageidautina juo vaikščioti klausant Elvio Presley „Pataisos namų roko“. Sukamieji pėdų kaulų judesiai, neišvengiamai atlikti, padės suaktyvinti kraujotaką, deguonies pasisavinimą. Hemoglobino jungimasis su O2 paspartės dvigubai, ir tai, pažadu, bus geresnis dalykas nei iš nekaltų veršelių kraujo spaustas HEMATOGENAS. Šio produkto pakuotę galite rasti persirengimo kabinoje, žyminčioje mišrių ir moteriškų teritorijų ribą.

Ta pati kabina gali būti nepamainomas kelio ženklas ieškant susisiekimo priemonių su horizontu, mat paėję lygiai 500 žingsnių nuo minėtojo objekto ir sulaukę vidurnakčio (visą laukimo laiką patartina masažuotis) išvysite jūros horizontalėje blyksint šviesą, kuriai antrins smailiu kampu pasaulio apvalumo įrodymo „švysčiojimo atžvilgiu“ įsižiebusi Vakarinė žvaigždė.

Patartina hipnotizuoti šį vaizdą ne ilgiau nei reikia. Taip pat patartina neužmigti smėly, nes prarasite malonumą ATEITI čia ryte. Ir primygtinai rekomenduojama nepramiegoti to, ką matote.

Miglė Kazėnaitė


Trumpas vadovas po senąsias Nidos kapinaites

Jei į kapinaites anksčiau neužsukote, nes baiminotės keisto ir vargiai perskaitomo užrašo gotikiniu šriftu virš kapinių vartų, turite dvi galimybes:

a) Jei bijojote, kad ten koks prakeiksmas, eikite drąsiai – nieko panašaus ten neparašyta. Dėl tikrumo galite persižegnoti arba nusispjauti trissyk.

b) Jei išsigandote paties šrifto, į kapinaites geriau neikite, nes antkapiniai užrašai irgi panašūs. Tokia mat buvo mada.

Jei į kapinaites vis dėlto užsukote, akis, o gal ir akys, užklius už krikštų. Krikštai – tai keistos formos mediniai antkapiai, statomi mirusiojo kojūgaly. Krikštai, kaip teigia jaunasis poetas Vainius Bakas, kojūgaly statomi dėl to, kad netikėtai atsikėlęs miruolis išsyk susiprastų, kas toks esąs.

Jei esate veiklos žmogus, Jus gali sudominti galimybė pamaitinti:


  a) kuršvarnes,
  b) skruzdėles,
  c) uodus,
  d) balandžius,
  e) visus paminėtuosius.
Jei nesate veiklos žmogus, Jus gali sudominti galimybė būti pamaitintam vokiečių turistų.

Jei rasite žalią laistytuvą, baltais kryželiais išmargintą, žinokite, jie ten ne šiaip sau, juos ten žmona išpiešė.

SVARBU: šiukšles ir atliekas mesti už tvoros draudžiama.

Vaida Rimeikytė

 

Kultūros kalendorius
nuo 2010 m. Rugsėjo

PATKPŠS

 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30  

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


89221. mergaite :-) 2007-07-10 17:51
(: graziai sudeliota

Rodoma versija 18 iš 23 
22:42:59 Sep 12, 2010   
Jan 2008 May 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba