ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai, 2007-05-19 nr. 845,
www.culture.lt/satenai/

„Maxima“ televizijoje

JONAS BENAMIS

[skaityti komentarus]

iliustracija
– Mes ieškome vienos iš tų nesąmonių, kurios įrašo televizinį šlamštą, kai esi išėjęs į kokį suknistą vakarėlį.
Jameso Stevensono karikatūra (1985)

Kai pirmadienio vakare įsijungiau „TV forumą“ (LTV) ir ekrane šalia E. Jakilaičio šmėstelėjo A. Pogrebnojaus veidas, net krūptelėjau išsigandęs. Nejaugi šitas garbus dizaineris, be visų kitų savo talentų, dar ir į politikus prasimušė? Ir negaliu sakyti, kad palengvėjo, kai pasidarė aišku: mados grandas su krūva kažkokių neva reikšmingų asmenybių aptarinėja „Eurovizijos“ rezultatus. Atvirkščiai, net sunerimau. Ar „Eurovizija“ kuo nors susijusi su politika? O gal – su kultūra? Vargu. A. Pogrebnojus sakė, kad šisai renginys net su geru skoniu neturi nieko bendro. Tai kodėl gi, sakykite, kažkokie ponai sėdi politiniams debatams skirtoje laidoje ir kalba apie pusei Europos nesvarbų festivalį kaip apie nacionalinį skaudulį, kurį nedelsiant reikia operuoti?

Matyt, kultūra mūsų politikams ir žurnalistams ima virsti šou, cirku. O kad cirke geras skonis nebūtinas, visiškai suprantama. Cirke juk užtenka atsistoti ant galvos, kad būtum įvertintas. Ir kai lietuviai išmoks tai daryti, galbūt ir nugalės. Nors paprasčiausia būtų į cirką neiti.

Betgi senovės romėnai buvo teisūs, sakydami, kad liaudis – didelis vaikas, kuriam reikia duonos ir žaidimų. Televizija – ištisas atrakcionų parkas, kur gali ir linksmintis, ir niršti, ir pasijusti taurus, dalyvaudamas gailestingumo akcijoje, ir pilietiškas, balsuodamas už kokią nors politinę nesąmonę, ir net – turįs gerą skonį, nors tai jau visai neįtikėtina („Dainų dešimtuko“ balsavimai, LTV).

Daugelis nūdienių animacinių filmų kuriama (jei tik šį procesą galima taip pavadinti) pagal suaugusiesiems skirtų trilerių šabloną: juose irgi šaudo, gaudo ir šneka nei šiokia, nei tokia kalba. Vienintelė LTV dar laikė vaikiškų animacinių filmų kartelę, bet paskui ėmė ir nuleido. Šalia „Boleko ir Lioleko“ bei „Krokodilo Genos“ pasirodė „Sonikas X“ ir „Obano žvaigždžių lenktynininkai“, niekuo nenusileidžiantys prasčiausiems šitos rūšies filmukams, rodomiems per LNK, TV3 ir kitas televizijas („Pokemonai“, „Dvikovų meistrai“ etc.). Nebe nacionalinė televizija, o „Maxima“, priversta pigių kiniškų prekių. Bet jeigu jau LTV – televizija, išlaikoma mokesčių mokėtojų pinigais ir besiskelbianti „pirma“, „patikima“, „tavo“, tai gal galėtų teikti ir patikimą produktą? O gal šitas pigus animacinis šlamštas rodomas tam, kad taip būtų paremti kiti projektai? Skirti, aišku, ne vaikams.

Dar visa laimė, kad čia yra „Gustavo enciklopedija“ su devyndarbiu A. Rakausku ir N. Čereškevičienės „Tele bim bam“. Galima išdidžiai pasakyti – va, tikros, geros, profesionalios autorinės laidos vaikams. Kitose televizijose tokių laidų nėra (turbūt dėl to, kad kiti projektai – pelningesni).

O žalios meškos savaitgalių rytais aš nematau, nes pramiegu. Ir ačiū Dievui („Mėta Meškinija“, LTV). Kam čia bus į tokią smagu žiūrėti – negražios salotinės spalvos, padribusiais sėdmenimis, lyg sirgtų chronišku celiulitu (nuo sėdėjimo televizijos studijoje tai, aišku, gresia ne tik meškoms).

Ištikimiausi šios meškos draugai – kirminai, keliantys nekokių asociacijų. Viena už kitą baisesnių. Kiti besipainiojantys po kojomis veikėjai – irgi ne ką geresni. Inteligentiška žiurkė ir padaras, vadinamas Nežinia Kuo. Laidos autoriams pritrūko fantazijos? Juk galėjo Asilu pavadinti – ar kas nuo to būtų nukentėjęs?

Labiausiai man gaila dviejų moteriškaičių, besiveržiančių pas mešką į svečius. Ko joms, vargšėms, ten reikia? Mėtų arbatos su medum? Nuo mėtų arbatos su medum tryda prasideda. Vargu ar laidos autorių intencijos buvo tokios. Bet juk niekas ir nežino, kokios jos buvo. Galima tik spėlioti...

Ir paliudyti, kad infantilumas pas mus yra vertybė. Gal net nacionalinė. Ir nieko čia nepadarysi. Turime žūtbūt nugalėti „Eurovizijoje“, nes kitaip tauta neįvykdys savo istorinės misijos ir bus pasmerkta užmarščiai.

 

Skaitytojų vertinimai


84286. kiskis p2007-05-23 10:38
pogrebnojus forume ner taip baisu kaip asilas pekarskas "kulturoje".

84368. Lapas :-( 2007-05-23 22:54
1. Pačios pirmos straipsnio frazės - klaidinančios. LRT.LT teigiama, kad TV forume "diskutuojama svarbiausiomis pastarųjų dienų politinio, ekonominio, visuomeninio gyvenimo temomis." Tai ne tik politinė laida. 2. Laidos apie Euroviziją pagrindu autorius teigia, kad "kultūra mūsų politikams ir žurnalistams ima virsti šou, cirku." Taip galima toli nueiti. 3. Senovės romėnai nesakė, kad "liaudis – didelis vaikas". Jie turėjo šūkį - "duonos ir žaidimų". O Joseph Ratzinger, savo kūrinyje "Futbolas yra daugiau", šį šūkį apibūdina taip: "Šia prasme žaidimas būtų tarsi mėginimas sugrįžti į rojų: pasitraukimas iš pavergiančios kasdienybės tikrovės ir kasdienio gyvenimo rūpesčių į laisvą rimtį to, kas neprivalo būti ir todėl yra gražu." 4. Benamiui neįtikėtina, kad "Dainų dešimtukas" žiūrovai turi gerą skonį. Tai daug pasako apie Benamį. 5. "Šalia „Boleko ir Lioleko“ bei „Krokodilo Genos“ pasirodė..." O tie du animaciniai filmai Benamiui yra kūrybos viršunė? O gal Benamis nori Pasaulį pamauti ant savo kurpalio? 6. "O žalios meškos savaitgalių rytais aš nematau, nes pramiegu". Ir kaip tokių benamių rašliava pateikiama skaitytojams? Nes dėka jų Šiaurės Atėnai virsta į š. atėnus. 7. "Ir paliudyti, kad infantilumas pas mus yra vertybė." Ir pirmiausia _ Benamio straipsniuose.

84472. ir2007-05-24 23:42
Kas čia per spaudalas?

84606. toto2007-05-26 03:06
Šitas valstybės iškaikomų benamių bastionas - kultūrinis absurdas Nr1. Gi tokių konstatuojančių komentarų rašymas - jau antras absurdas. Paprasčiausia, seniausiai reikėjo nutraukti absurdišką šitos neįgaliųjų prieglaudos finansavimą ir tuos pačius pinigus skirti įgaliems.

84654. kertukas2007-05-27 09:16
TV forumas, matyt, AKTUALIJŲ laida, o ne grynai politinė? Pirmoje skiltyje aiškia parašoma, kad toliau skaityti šių papaistymų neverta - "PUSEI EUROPOS NESVARBUS FESTIVALIS". O`key. Betgi PUSEI - SVARBUS!!! Taigi, teiginys, kad TV forume, šiukštu, negalėjo būti šios diskusijos, yra kur kas blogesnis nei diskusija...

84661. miau :-( 2007-05-27 16:39
tam, kuris parase, kad didziausias absurdas finansuoti tokius straipsnius, tvirtai spaudziu desine. manau, kad diskusija apie ziniasklaidos bedas gales prasideti tik tuomet, kai rasantys apie kultura bus talentingesni uz zurnalistus. dabar, deja, yra atvirksciai - kai ziuri NUO IKI, akis bado saldumas, bet bent jau viskas gula i savos logikos desnius, ne taip, kaip benamiu (o gal - berasciu?) autoriu sedevruose. benami mielas, jei galvojat, kad cia taip as is pavydo, atsakykit sau i klausima - kokia Jusu teksto pagrindine mintis? sakysite - musu ziniasklaida infantiliska? as si atsakyma uzskaityciau kaip gerokai infantilu...

85331. Pandora :-) 2007-06-05 22:40
Miau-klys vaidina mokytą Hofmano katiną filisterį. Jei kitus apšaukiat beraščiais,tai malonėkit pats tokiu tapti, o ne kurpti šveplus komentarus.

Rodoma versija 1 iš 1 
14:04:12 Aug 23, 2010   
2 AM 2 AM
Sąrašas   Archyvas   Pagalba