SEPTYNIOS MENO DIENOS

2007-12-07 nr. 780

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Laima Kreivytė
Kas formuoja žvilgsnio galią?
31

Savaitė 
• Įteikti Europos kino apdovanojimai
• Kauniečių gastrolėms Paryžiuje pasibaigus
• „8 kvadratiniai metrai“
• „Batuotas katinas“

Muzika 
• Neužmirštamos pamokos
• Beata Leščinska
Bravo! Bravissimo!
5
• Kamilė Rupeikaitė
Pagaliau sulaukėme
2
• Opera „Snieguolė“ – Filharmonijos scenoje
• KONCERTAI

Dailė 
• Kornelija Česonytė, Viktorija Šiaulytė
Anapus žvilgsnio galios?
5
• Monika Krikštopaitytė
Idėjos, kurias gali pačiupinėti
29
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Teatras 
• Andrius Jevsejevas
Gyvenimo žvėrynas
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• Živilė Pipinytė
Kam skamba varpas?
• Giedrė Simanauskaitė
Laisvė nuoširdžiai svajoti
• Lietuvos kino politika – be precedentų
• Trečiosios „Kino atostogos“ pakvies į Holivudą
• Ar pas mus auga arbūzai?1
 Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Pastebėjimai 
• Paulina Pukytė
Vilnius, Goštauto gatvė
12

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Kinas

Savaitės filmai

gruodžio 7–16

[skaityti komentarus]

Aš aptarnavau Anglijos karalių ****

Pagal čekų rašytojo Bohumilo Hrabalo romaną sukurtas filmas pasakoja kelnerio Jano Ditės (Ivan Barnev, Oldrich Kaiser) gyvenimo istoriją. Po keliolikos kalėjime praleistų metų Janas įsikuria apleistame kaime prie sienos. Kažkada čia gyveno vokiečiai. Janas prisimena laikus, kai buvo jaunas ir svajojo tapti milijonieriumi. Jis turėjo talentą ne tik virtuoziškai patarnauti restorano salėje, bet ir mylėti. Prisiminimuose susilieja spalvingi puotų ir priėmimų vaizdai, susitikimai su gražiomis moterimis, karas, vedybos su praktiška vokiete, išvajotas milijonas ir kaltinimai kolaboravimu. Paradoksas, bet tik viską praradęs Janas Ditė pagaliau pasijunta laimingas ir atradęs gyvenimo prasmę. Čekų kino klasikas Jiris Menzelis yra sukūręs ne vieną filmą pagal Hrabalo prozą. Šiame jis taip pat išsaugojo unikalią rašytojo intonaciją, kurioje susilieja groteskas ir liūdesys, tragedija, šviesiausios gyvenimo akimirkos ir gili filosofo išmintis. Taip pat vaidina Julia Jentch, Martinas Huba, Marianas Labuda, Istvanas Szabo (Čekija, Slovakija, 2006). (Vilnius)

Beovulfas ***

...Didžiųjų didvyrių laikais gyveno pats didžiausias iš jų – skandinavų didvyris Beovulfas. Nugalėjęs pabaisą Grendelį ir išgelbėjęs danus, Beovulfas užsitraukia jo žiaurios motinos pyktį. Ji daro viską, kad atkeršytų už sūnų... Režisierius Robertas Zemeckis pasakoja vieną seniausių anglų epų (tvirtinama, kad jis sukurtas VIII a.), pasinaudodamas naujausiomis technologijomis. Būtent todėl jis ir įeis į kino istoriją kaip įdomus formos eksperimentas: technologijų „Real D“, „Dolby Digital 3D“ ir IMAX 3D dėka „Beovulfas“ neprimena kitų filmų. Šis filmas – bestselerių rašytojo Neilo Gaimano („Žvaigždžių dulkės“) ir scenaristo Rogerio Avary („Bulvarinis skaitalas“) dešimties metų darbo vaisius. Vaidina Ray Winstone’as, Anthony Hopkinsas, Johnas Malkovichius, Robin Wright Penn, Brendanas Gleesonas, girdimi Alison Lohman ir Angelinos Jolie balsai (JAV, 2007). (Vilnius, Kaunas, Šiauliai)

Elžbieta: aukso amžius ***

1998 m. pasirodęs Shekharo Kapuro filmas „Elžbieta“ privertė iki tol nelabai žinomą australų aktorę Cate Blanchett pavadinti nauja žvaigžde. Šiame jos ir Kapuro filme pamatysime jau subrendusią karalienę Elžbietą. ...1585-ieji. Beveik tris dešimtmečius Elžbieta valdo Angliją. Tai nėra lengva, nes nuolat rezgami sąmokslai nuversti karalienę, ji pati bijo šeimos išdavystės. Žemyne plinta destruktyvi fundamentalioji katalikybė, ją įkūnija Ispanijos karalius Pilypas II (Jordi Molla). Remiamas Romos bažnyčios ir inkvizicijos, Pilypas ir jo armada kelia grėsmę karalienei. Šioji nesirengia pasiduoti ir energingai rengiasi ispanų atakai. Kartu ji negali pamiršti Raleigo. Tačiau netrukus Elžbieta turės rinktis: būti laiminga moterimi ar tautos motina. Taip pat vaidina Geoffrey Rushas, Clive’as Owenas, Abbie Cornish, Samantha Morton, Jordi Molla (D. Britanija, Prancūzija, 2007). (Vilnius, Kaunas)

Invazija **

Dar vienas pasakojimas apie kūnų grobikus – 1956 m. sukurto Dono Siegelio filmo perdirbinys. Ateiviai iš kosmoso nori užkariauti Žemę. Naktį jie įsiskverbia į miegančių žmonių kūnus. Po to žmonės jau nebėra savimi. Jie klonai: pasyvūs, viskuo patenkinti ir niekur nesikišantys. Todėl Žemėje gali vykti klimato katastrofos ir kitokie negeri dalykai. Holivude debiutuojančio vokiečių režisieriaus Oliverio Hirschbiegelio („Eksperimentas“, „Trečiojo Reicho žlugimas“) filmas aktualizuoja grėsmę, bet daro tai gana prikišamai. Receptą, kaip nepasiduoti ateiviams, suranda Nicole Kidman suvaidinta gražuolė psichoanalitikė, gelbstinti sūnų nuo klonu pavirtusio buvusio vyro, ir jos draugas – žavus Danielio Craigo vaidinamas gydytojas iš geros šeimos. Jei ne jų pasiryžimas, žmonijai būtų riesta (JAV, 2007). (Vilnius, Šiauliai)

Pažadėk man! *

Nuošaliame serbų kaime kartu su seneliu ir karve Svietka gyvena paauglys Canė. Kai uždaro mokyklą, kur Canė buvo vienintelis mokinys, senelis siunčia vaikaitį į miestą. Jis turi parduoti karvę, nupirkti ikoną, suvenyrą ir parsivesti žmoną. Senelis pažada nemirti, kol vaikaitis negrįš. Mieste Canė sutinka banditų, išsigimėlių, prostitučių, pusbrolių ir gražuolę Jasną. Canė išgelbsti Jasną nuo sekso vergijos ir grįžta į kaimą. Čia jo laukia senelio vestuvės su mokytoja ir paskutinė kova su bėglius atsivijusiais banditais. Emiras Kusturica žino, kad žiūrovai iš jo laukia karikatūriškų Balkanų personažų, nerafinuoto humoro, vulgarybių ir svaigaus neva čigoniško „bumčiko“. Viso šito naujame filme yra su kaupu. Anksčiau iš Kusturicos dar laukdavo fantasmagoriškos gyvenimo išminties ir savitų estetinių išgyvenimų, bet, matyt, Kusturicai tai nebeįdomu. Vaidina Urosas Milovanovicius, Marija Petronijevic, Ljiljana Blagojevic, Aleksandras Bercekas, Kosanka Dekic, Predragas Miki Manojlovicius, Striboras Kusturica (Serbija, Prancūzija, 2007). (Vilnius, Kaunas)

______________________

****** – šedevras, ***** – pasižiūrėti būtina, **** – geras filmas, *** – būna ir geriau, ** – jei turite daug laiko, * – niekalas

 

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2010 m. Birželio

PATKPŠS

 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 47 iš 84 
20:49:10 Jun 27, 2010   
Oct 2007 Feb 2013
Sąrašas   Archyvas   Pagalba