 Charles Bronson 1971 m. filme "Chato`s Land" |
Neseniai mus pasiekė liūdna žinia apie garsaus aktoriaus Charleso Bronsono (Charles Bronson) mirtį. Aktorius gimė 1921 metais Ehrenfelde, JAV Pensilvanijos valstijoje. Daugelis žino, kad jo tėvai kilę iš Lietuvos, tėvas iš Druskininkų, nors savo išvaizda Charlesas į dzūką nepanašus. Tikroji Bronsono pavardė Karolis Bučinskis.
Prieš imdamasis aktoriaus darbo, Bronsonas dirbo šachtininku anglių kasyklose, boksininku, vairuotoju. Jam teko dalyvauti ir II pasauliniame kare. Kine pagarsėjo "kietų riešutėlių" vaidmenimis. Vaidindavo herojus, apie kuriuos sakoma "su klase". Savimi pasitikinčio žmogaus judesiai, išraiškingas akių žvilgsnis. Buvo aukšto lygio aktorius, kaip ir Clintas Eastwoodas, Al Pacino. Žinoma, dabar atėjo laikai, kai žiūrovai herojų "su klase" nesupranta. Kuo labiau degraduoja visuomenė, tuo jos herojai menkesni. Aišku, kai kas pridurs, kad yra įspūdingasis Arnoldas Schwarzenegeris, save net titulavęs paskutiniu kino herojumi, tačiau jis tėra gera Eastwoodo kopija. O kopija tai ne originalas. Kadangi mėgstu kino herojus "su klase", tai žiūrėdavau kiekvieną filmą su Bronsonu, aišku, ne kiekvieną iki pabaigos. Mačiau apie 30 filmų, kuriuose vaidina Bronsonas. Svarbiausiu jo filmu laikau "Mirties troškimą", kurį 1974 m. režisavo Michaelas Winneris. Filmas sulaukė milžiniško pasisekimo, iš viso buvo sukurtos 5 dalys. Ketvirtąją dalį režisavo J. Lee Thompsonas, kuris sugebėjo atskleisti Bronsono talentą dar keliuose filmuose. Iš visų 5 "Mirties troškimo" dalių įdomiausios yra pirmoji ir trečioji, kurią 1985 m. pastatė minėtas Winneris. Iki šiol galvoju, kodėl filmas Amerikoje buvo toks populiarus. Bronsonas kartą žurnalistams pasakė, kad šis filmas teikia pasitenkinimą tiems, kurie bergždžiai tiki, jog juos apgins valdžia ir policija. Filmo populiarumas liudija, kad 8-ajame dešimtmetyje Amerikoje tokių žmonių buvo daug. Manau, filmas buvo aktualus, nes jame buvo parodytas veiksmingas būdas, kaip kovoti su nusikalstamumu pistoletu, šaudančiu stambaus kalibro kulkomis. Aišku, susitvarkyti su nusikalstamumu būtų galima ir kitokiais būdais, tačiau pernelyg daug politikų, įstatymų leidėjų ir atsakingų pareigūnų sau statėsi iš to pilis ir rūmus. O jei ir šaudė, tai tik gandrus.
 Charles Bronson 1994 m. |
"Mirties troškimas" aktualus ir Lietuvoje, kur iš teisėsaugos sistemos beliko uniformos ir žetonai surūdiję šerifų ženklai. Nežinia, ar Lietuvoje atsiras koks Bronsono sekėjas, kol kas daugiau Van Dammeo sekėjų, daužančių šiukšlių dėžes. Vargu ar atsiras koks policijos komisaras, kaip trečiojoje filmo dalyje Edas Lauteris, kuris, išsitraukęs savo surūdijusį pistoletą, lemiamu momentu greta Bronsono stoja į kovą su nusikaltėliais. XVIII amžiuje, žlungant Lietuvos valstybei, priešinosi tik totorių pulkai, vadovaujami Bieliako. Tarpukario Lietuvos vadovybė, jei būtų nujautusi Stalino kėslus, būtų išsilaksčiusi po užsienius kokiais 1937 m., gal ir anksčiau. Įdomu, ar atsiras, kas gins šarvuotų kioskų respubliką?
Norėčiau išskirti dar vieną filmą su Bronsonu "Blogį, kurį daro žmogus" (1984), pastatytą J. Lee Thompsono. Įdomu būtų pasižiūrėti neiškarpytą versiją, dabar ateina mada leisti vadinamąsias "uncut". Televizijos dažniausiai rodo iškarpytus filmus. Šiame filme Bronsonas suvaidino vieną svarbiausių savo vaidmenų. Veiksmas vyksta Kolumbijoje, herojus keršija daktarui, kuris tarnaudamas vienam režimui kankindavo ir žudydavo žmones.
 Charles Bronson |
Bronsonas garsėjo ir kaip vesternų herojus. Įspūdingiausias šio žanro filmas "Kartą Laukiniuose Vakaruose", kurį 1968 m. susuko Sergio Leone. Šis filmas kameros ir muzikos žaismas. O muziką jam ir daugeliui kitų Leonės vesternų sukūrė Ennio Morricone. Filme svarbius vaidmenis atlieka tokie aktoriai kaip Henry Fonda, Claudia Cardinale ir, aišku, Bronsonas. Finalinėje scenoje nuskamba klausimas, kurį užduoda Fonda: "Kas tu esi?" Tačiau Bronsonas į jį atsako pirmiau įsegęs Fondai į krūtinę kulką, leisdamas prieš mirtį jam suprasti, kad tai kerštas už šeimos išžudymą. Leone atskleidė ir Clinto Eastwoodo talentą. Manau, vesternų era užsibaigs su Clinto išėjimu. Paskutinis įdomus vesternas, kurį mačiau Clinto 1992 metų darbas "Menantis pikta". Filmas pasakoja apie samdomą žudiką, kuris metęs savo amatą laiko kiaules (ar gali kas įsivaizduoti policininkus, metusius amatą, scenoje, kur Eastwoodas kiaulidėje griuvinėja tarp šūdų). Tačiau sugrįžti prie seno darbo Clintą priverčia prostitutės pasisamdo jį, norėdamos atkeršyti jas sumušusiems vyrukams. Aišku, Eastwoodas patvarko ir vyrukus, ir teisėsaugininkus, kurie ir tais laikais ne visada gindavo tuos, kuriuos reikia ginti. Išvykdamas jis nepasinaudoja savo užmokesčiu aukso dėže, tačiau pažada sugrįžti, jei vėl kas nors bus nuskriaustas. Tikėkimės, gal ir Eastwoodas dar sugrįš prie vesternų. O vesterno aukso amžius jau praeityje, septintajame dešimtmetyje, tai ir Leonės darbai, filmai apie Vinetu su Pierreu Briceu ir Lexu Barkeriu.
 Charles Bronson 1994 (Nuotr. iš Andreas Hoppe kolekcijos) |
Kitados kultinis vesternas buvo "Šaunusis septynetas", Johno Sturgeso 1960 m. darbas. Tai pasakojimas, kaip meksikiečių kaimiečiai pasisamdo 7 žmones, išmanančius, kaip reikia saugoti namus nuo banditų. Raseinių įvykiai leidžia tikėtis, kad ir Lietuvos kaimiečiai kada nors pasieks XIX amžiaus Meksikos lygį ir pasisamdys kokį šaunųjį septynetą. Tarp tų septynių buvo ir Bronsonas. Aišku, man labiau prie širdies filmas "Septyni samurajai". Beje, apie septynis samurajus užsiminiau ne šiaip sau Bronsonui kino ekrane teko susitikti ir su Toshiro Mifune 1971 m. Terenceo Youngo režisuotame filme "Raudonoji saulė". Čia dar vaidino Alainas Delonas, Ursula Andress. Kai kam gal pasirodys keistokas junginys samurajai, kovos menas ir vesternas. Tačiau atsiminkime, kad 8-ajame dešimtmetyje Bruceas Lee kine išpopuliarino kovos meną, todėl nieko neturėtų stebinti siaubo ir kovinio filmo derinys.
Paskutinį rimtesnį vaidmenį Bronsonas suvaidino 1994 metais penktojoje "Mirties troškimo" dalyje. Dabar televizijos tikriausiai sugrįš prie jo filmų. Teks ir man kai kuriuos dar kartą pasižiūrėti. Nors "Mirties troškimą" dar rodo vokiečių komercinės televizijos, šiaip nelabai transliuojančios senus filmus. Bronsonas išėjo, tačiau mirties troškimas lieka, nes geros idėjos nemiršta.