Literatūra ir menas

Literatūra ir menas, 2010-05-28 nr. 3286,
www.culture.lt/lmenas/?st_id=16613

SAVAITĖ SU TV

Viltys

SKIRMANTAS VALIULIS

[skaityti komentarus]

iliustracija

Visi ko nors iš ko nors viliasi: kinematografininkai – gauti „Sidabrinę gervę“, dainuotojai – laimėti „Žvaigždžių duetus“ (LNK) ar bent pasižymėti „Dainų dainelėje“ (LTV), ligoniai – gauti paramos iš „Vilties telemaratono“ (TV3). Pastarasis truko visą dieną, surinko nemažai lėšų būsimam pranciškonų onkologiniam centrui Klaipėdoje. Filosofas Antanas Maceina knygoje apie Pranciškų Asyžietį rašo: „Liga žmonių pasaulyje yra neišgriaunamas įrodymas, kad žmogus yra apspręstas būti drauge.“ Niekur nepasislėpsi, kai Lietuvoje yra šimtas tūkstančių sergančiųjų vėžiu. Kasdien juo suserga 65. Kasdien iš tėvynės ieškoti skalsesnės duonos į užsienį išvyksta 170. Kaip pasveikti fiziškai ir dvasiškai?

Malonumų amžiuje sunku atplėšti akis nuo šokių ir dainų televizijoje. Reklama pataria, kaip numarinti bet kokį skausmą ir padidinti kūno malonumus. „Kūno persvaros amžius todėl visados reiškia artėjantį arba jau net ir esantį kultūros nuosmūkį“ (A. Maceina). „Forumas“ (LTV2) parodė diskusiją apie ekologinės kultūros žlugdymą Lietuvoje. Diskusija senoviška, už ilgų stalų, organizuota Lietuvos kultūros kongreso, o įrašyta Algirdo Tarvydo. Kol seimūnai skėsčioja rankomis, reikalingas ir kitoks balsas, nes kalba žmonės, retai matomi ekrane. Gal išrinkus naują LRT tarybos pirmininką Dainių Radzevičių sustiprės viltis, kad LTV dažniau pamatysime ir kitokių veidų, ir kitokių nuomonių? Kol kas vadinamoji „pedofilijos byla“ rodo, kad teisininkai ir psichologai kalba tik apie teises, tarsi žmogus iš gatvės neturėtų savos nuomonės, būtų iš anksto apšaukiamas valstybės grioviku. Protestuotojus stengiamasi rodyti kaip žvėris iš zoologijos sodo. Kita vertus, nėra ko stebėtis dėl nervų protrūkių, nes kas dešimtas Europos Sąjungoje turi psichinių problemų.

Televizija visada kupina paradoksų. Laidoje „Labas rytas“ (LNK) išgirdau, kad apklausti kalėjimų vagys: kaip ir kur savo „verslą“ daro ir ko gali mus pamokyti. Pasirodo, visi saugiausia vieta laikome drabužių spintą ar šaldytuvą. Vagys pataria: laikykite pinigus bankuose. Bet jei už indėlius greit reikės mokėti mokestį kaip už namą ar žemę? Nešiotis su savimi, užsiuvus į triusikus, kaip darydavome studentaudami? Ką galima paslėpti kapinėse, ištyrė „Girių patruliai“ (LTV). Marijampolėje, kapinių kamputyje, laidojamos ligoninės atliekos – išoperuotų kūnų dalys. Kadangi duobėje vanduo, maišai su žarnomis ir kaulais plaukioja vandenyje, o žurnalistai vaikšto užsiėmę nosis. Kiek per ilgai. Kvapą užima mokslo laimėjimai. Televizija paskelbė, jog japonai genetiškai apdorojo uodus, kad šie gydytų žmones nuo maliarijos. Lietuvoje siau­čia tuntai uodų. Gal jie galėtų „skiepyti“ nuo gripo? Labiausiai pritrenkė žinia iš JAV: mokslininkai sukūrė dirbtinę gyvą ląstelę. Dabar sėdi ir mąsto, kas yra gyvybė? Sukruto ir religininkai. Mokslas jiems dažnai užduoda mįslių. Lenkų televizija parodė, kad tik dabar buvo surasti M. Koperniko kaulai ir iškilmingai palaidoti. Jis vienas pirmųjų užginčijo, kad saulė sukasi aplink Žemę.

Mene išdidumas ne visada pasiteisina, ypač kai jis virsta puikybe ar paikybe. Režisierius Nikita Michalkovas filmą „Saulės išvarginti 2“ išreklamavo kaip „didį filmą apie didelį karą“. Ką gavo Kanuose? Šnipštą. Nugalėjo Tailandas. Režisierius Gytis Lukšas juokiasi, kad jo „Duburys“ Amerikoje į „Oskarus“ už geriausią užsienio filmą pretendavo greta W. Haineke’s „Baltojo kaspino“, kurį matėme „Kino pavasaryje“. Laimė atiteko argentiniečiams. „Bent susipažinau su garsiu režisieriumi“, – sako G. Lukšas. „Duburį“ rodė Niujorke, Modernaus meno muziejuje, kur surengtas lietuviško kino festivalis. Po to – valandos trukmės aptarimas. Visi suprato, kad filmo idėja universali ir aktuali. Panevėžiečiai G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje plojo senam G. Lukšo filmui „Mano vaikystės ruduo“. Elvyra Pažemeckaitė čia suorganizavo vakarų ciklą apie lietuviškas ekranizacijas. Režisierius papasakojo ne kartą lankęsis pas Juozą Aputį, pagal kurio apsakymus ir sukurtas filmas. O kaip džiaugėsi savo vaidmeniu Algimantas Masiulis. LTV laidoje „Kine kaip kine“ greit parodys atsiminimus apie šį filmą, kaip ir apie kitus iš auksinio mūsų kino fondo. Viltys išsipildė: LTV ir LNK pirmasis kanalas kiekvieną savaitę rodo lietuviškus vaidybinius filmus. To dar nėra buvę televizijos istorijoje.

Joks lietuvis nėra pretendavęs į prezidentus kitoje valstybėje, nors kartais patyliukais sakydavome, kad Justas Paleckis yra SSRS prezidentas, mat buvo Aukščiausios Tarybos pirmininkas. Algirdas Mockus Kolumbijoje žengia su žaliaisiais ir artėja prie prezidento rinkimų finišo. Laidos „Pasaulio panorama“ (LTV) vedėja Laura Tautvaišaitė ne visai jaukiai jaučiasi vedėjos kėdėje, bet siužetų pateikia išskirtinių. „Beprotiškai fantastiškas Vytauto Kernagio gimtadienis“ (LTV), – senos dainos su naujais balsais. Jau greit vėl plauksime į Nidą...

 
Rodoma versija 1 iš 1 
19:37:00 May 30, 2010   
7 AM 7 AM
Sąrašas   Archyvas   Pagalba