SEPTYNIOS MENO DIENOS

2006-03-17 nr. 700

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Agnė Narušytė
Kreipiniai erdvėje
2

Savaitė 
• Neperspektyvaus leidinio gimtadienis16
• Garsūs pianistai Kongresų rūmuose

Muzika 
• Vytautė Markeliūnienė
Nuolat atsinaujinantys
• Aušra Stasiūnaitė-Čepulkauskienė
Svečiai iš Šveicarijos
1
• Nepriklausomybės atkūrimo šventės proga
• KONCERTAI

Dailė 
 Aušra Trakšelytė
Menas greitkelyje
8
• Austėja Čepauskaitė
Parodoje, vardu Paradigma
1
• Renata Dubinskaitė
"BMW" tarp kitų bienalių ir trienalių
5
• PARODOS

Literatūra 
• VAKARAI

Teatras 
• Išrinkti "Auksinių scenos kryžių" nominantų trejetukai
• Rasa Vasinauskaitė
Šachas teatrui ir matas inteligentų šutvei
5
• A|CH teatro "zmones:)"3
• SPEKTAKLIAI2

Kinas 
• Į pagalbą kino gerbėjams6
• Živilė Pipinytė
Šviesaus liūdesio miražai
9
• Rytoj turi būti geriau
• Vokiečių trumpų filmų programa "Trumpai ir gerai II"
• Savaitės filmai
• KINO REPERTUARAS

Pasaulyje 
• Žanro klausimas13

Anonsai 
• Gerbiami skaitytojai,

Bibliografija 
• Bibliografinės žinios

Dailė

Menas greitkelyje

"Galerijos greitkelyje Vilnius–Kaunas" projekto katalogo pristatymas

Aušra Trakšelytė

[skaityti komentarus]

iliustracija
Ekskursijos greitkelyje dalyviai

Praėjusį savaitgalį grupelei kviestinių žmonių buvo pasiūlyta trumpam palikti šurmuliuojantį Vilnių ir sudalyvauti "Greitkelio" projekto atviručių rinkinio-katalogo pristatyme. Projekto sumanytojas Juozas Laivys susirinkusiems draugiškai pasiūlė susėsti į autobusą, kuriame ir buvo numatyta pristatyti katalogą. Katalogo pristatymui skirti pasisakymai, papildyti Lietuvos poetų eilėmis (skaitė R. Saladžius), autografais ir pan., išklausyti projekto idėją atitinkančioje vietoje – greitkelio Vilnius–Kaunas ruože. Autobusas, judantis Kauno kryptimi ir atgal, susirinkusiems svečiams nesukėlė klaustrofobiškos nuotaikos, o renginys toli gražu nepriminė nuobodžios turistinės kelionės.

"Galerijos Vilnius–Kaunas" atvirukų rinkinį sudaro šimtas atvirukų, kurie atitinka visus 100 greitkelio kilometrų. Projekte dalyvavo apie 50 menininkų, pasiūliusių panašų skaičių ambicingų šiuolaikiškų kūrybinių idėjų. Katalogas sudarytas iš pavienių atvirlaiškių, tad reali pasklidimo po skirtingas pasaulio šalis ir įvairiapusiško eksploatavimo galimybė.

Pristatant projekto idėją, su kuria trumpai buvo galima susipažinti ŠMC "Interviu" žurnale (2005 Nr. 4), sudėlioti esminiai akcentai. Projektas "Meno galerija greitkelyje Vilnius–Kaunas" apima vieną pirmųjų 100 kilometrų automagistralės ruožų. Ore sklandančiai dipolio (Vilnius–Kaunas) idėjai menininkai bando užbėgti "už akių" ir kūrybiškai išnaudoti bei kolonizuoti esamą (kol kas laisvą) teritoriją. Kitaip nei iki šiol, čia architektūrinės formos būtų priverstos derintis prie vizualiojo meno uzurpuotos erdvės. Panašios intencijos įgyvendintos praėjusią vasarą vykusiame akmens skulptūros simpoziume "Laisvės alėja = skulptūrų galerija" Kaune, kurio rezultatus buvo galima įvertinti Laisvės alėjos prospekte, tačiau projektai nėra adekvatūs ir sunkiai palyginami.

Galerijai numatyta vieta imponuoja savo specifika – tai dinamiška, judėjimui skirta zona, dažniausiai sustojant tik pakelės kavinukėse, miestų prieigose. Meno kūrinių intervencija į "skubėjimo-vartojimo" tempo koordinačių sistemą susitelkia į netikėtą, tačiau būtent tuo ir efektyvią meninę strategiją.

Meno galerija po atviru dangumi viešoje urbanistinėje erdvėje ieško santykio su žiūrovu/pakeleiviu. Kai kurie erdviniai projektai rekomenduoja nukrypti nuo greitkelio trajektorijos, sumažinti leistiną greitį ar kitaip manipuliuoja vairuotojo pastabumu. Suvokėjo žvilgsnis pro automobilio langą yra ribojamas greičio, tad neatsitiktinai įprasminamas laiko momentas, kuris neretai ignoruojamas ir erdviniams menams nebūdingas.

Projekto dislokacijos vieta imponuoja ir apmąstomų temų spektru. Siūlomi įgyvendinti kūriniai susiję su istoriškai kvestionuojamomis, ekologinėmis, paveldo apsaugos, technologinėmis, socialiai, ekonomiškai, kultūriškai angažuotomis temomis.

Dauguma kataloge pristatytų meninių sumanymų nėra monumentalūs, neseka konvencionaliomis formomis – tai trumpalaikiai, efemeriški, tįstantys laike, utopiški ir ironizuojantys, paremti socialine kritika projektai. Pirmąją nuorodą į galeriją žymi elektroninis stendas, kuriame deklaruojama, kad "Jeigu Jūs šiame kelyje išvysite ką nors neįprasto, tikėtina, kad tai menas". Toks užrašas magistralės ekrane taikliai nusako siūlomus projektus, kurie pasitinka piešinių, afišų, tekstų ir akcijų ar labiau apčiuopiamesniu (objekto, instaliacijos, net maisto patiekalo) formatu. Yra ir patrauklių, absurdiškų, žiūrovo/suvokėjo intervenciją skatinančių kūrinių.

Projekte pristatomus kūrinius nėra lengva komentuoti, o tuo labiau įgyvendinti. Tokių pseudosumanymų kaip, pavyzdžiui, permatomų juostinių užuolaidų (naudojamų prekybos centrų įėjimuose į sandėlius) pakabinimas virš viaduko arba "Ant greitkelio, kur draudžiama sustoti, parašytas eilėraštis" sunkiai suderinami su kelių eismo taisyklėmis. Kita, nematerialių kūrinių grupė, kaip akcijos (pvz., "Menininkas, nupjaunantis ir surenkantis pakelės žolę tarp Vilniaus ir Kauno") arba performansai ("Kelininkai, apžiūrinėjantys bei analizuojantis tapybos darbus") įtraukia į projektą įvairias socialines grupes, tačiau nesiūlo jokio apčiuopiamesnio rezultato. Aktualiausi, mano manymu, ekologijai skirti kūriniai, kurių paveikumas akivaizdus (pvz. "Pakelės laukuose ties Kruonio hidroakumuliacine elektrine – trys natūralaus dydžio besiganančių karvių muliažai"). Bene labiausiai konfrontuojantys kūriniai (tiek atlikimo forma, tiek sentencijomis) – monumentalus "Kūgis automagistralės žiede, kuriuo pakylant ir nusileidžiant susidaro 25 km. Nuo kūgio viršaus, saulėtą dieną, matosi peizažas 50 km spinduliu" ir užrašas, numatytas prie degalinės greitkelyje – "Pasaulinės benzino atsargos baigėsi". 25 kilometrai apeliuoja į besibaigiančias benzino atsargas, papildomas jų sąnaudas, atmosferos užterštumą.

Pateikti pavyzdžiai ir paties projekto idėjinis aspektas (o ne realizavimui skirtų rezultatų dokumentavimas) išryškina Laivio akcentuojamą "meno dekvalifikacijos klausimą", abstrakčios sistemos galią. Ši nuostata akivaizdi ir sumanymus siūliusių menininkų sąraše, mat įtraukti tokie pasaulinio garso menininkai kaip Pierre’as Bismuthas, Francisas Picabia, grupė "Superflex", kurie dar ryškiau atskleidžia projekto sumanytojo fantazijos ir tikrovės sintezės siekį įgyvendinant absurdiškai ambicingą projektą.

Grįžtant prie projekto katalogo pristatymo vis prisimenu tai, ką Miwon Kwon įvardina ne/vietos bendruomene. Teoretikė, analizuojanti urbanistinei erdvei skirtus specifinės vietos kūrinius, akcentuoja meno kūrinio, kaip konkrečios bendruomenės, padiktuotą rezultatą. "Ne/vietos" bendruomenę savotiškai įteisino katalogo pristatymui skirto autobuso keleiviai, trumpam užpildę meno, orientuoto į konkrečią auditoriją (kurios bent jau laikinai nėra), spragą. Kaip ir kataloge pristatomi projektai, taip ir kviestinių svečių atstovaujama laikina ne/vietos bendruomenė realiai savęs neįteisina ir išliks tik popieriuje ir atmintyje.

 

Skaitytojų vertinimai


6790. ---2006-03-20 10:14
grupelei kviestinių žmonių - super apibudinimas manau ir dipolio projektas ir sis tuo ir turi bendrumo. sekmingas babkiu naudojimas saviems interesams . Projekto dislokacijos vieta imponuoja ir apmąstomų temų spektru. Siūlomi įgyvendinti kūriniai susiję su istoriškai kvestionuojamomis, ekologinėmis, paveldo apsaugos, technologinėmis, socialiai, ekonomiškai, kultūriškai angažuotomis temomis" na chia jau visai kliediesys ish rinkiminio bukleto, perskaichius galima tiesiog laukti stebuklo verto keliu Estisku KUMU "Autobusas, judantis Kauno kryptimi ir atgal, susirinkusiems svečiams nesukėlė klaustrofobiškos nuotaikos, o renginys toli gražu nepriminė nuobodžios turistinės kelionės":- keli netikslumai- klaustrofobija labiau tinka uzdarai nejudanchiai erdvei ir su ja susietom baimem apibudinti. autobusai,lektuvai ir judejimas ishskiria daugeli kitu fobiju, na o autore rasydama apie paroda ne tiksli ne tai galima vadinti ekskursija( patartina po ranka tureti tarptautiniu zodziu enciklopedija kur rashoma"kolektyvinis kuo nors idomiu objektu, lankymas, ishvyka), tad galima sutikti tik su teiginiu-"ne nuobodi" "Galerijos greitkelyje Vilnius–Kaunas" "Greitkelio" projekto "Galerijos Vilnius–Kaunas" galima pasimesti lyg ir apie ta pati, bet visdelto kuri versija tiksli na ir pabaigai erdves poezijos erdvėje erdviniams menams erdviniai projektai uzurpuotos erdvės beje skirciau premija kas suskaiciuotu tiksliai kiek kartu tekste panaudotas zodis PROJEKTAS sekmes

6799. stu2006-03-21 04:09
kazkoks patosas jauciamas itin ikyrus sitame laivio projekte. ir tai yra minusas manau.

6808. kriaukliukas2006-03-21 12:57
Labai gaila, kad nepakliuvau tarp tų "kviestinių", kaip čia rašoma. bet is kitos puses, tai gi ir gerai, kad jau bent atsiranda kultūrinių reiškinių, kurie darosi neprieinami besočiai liaudžiai, nelyg porno portalai. su mielu noru perversčiau šį abumėlį, klaustrofobiškai judančiame savivaldybės lifte, su kultūrai jau seniai nebešvaistančiais lėšų, patosiskais klerkais.

6813. go go2006-03-21 19:22
ehe - savas projektas saviems , o pavadinimas garsus ir babkes turbut mokesciu moketoju, o visuomenei tik sis apgailetinas tekstelis net tu aprasomu darbu ner . sveikinu taip ir toliau liaudziai reikia opiumo ne meno .

6824. 20062006-03-22 13:01
tai ka tas autobusas suvazinejo...........ar ta kriaukle saladziu.......ar jo trioba zaliakalnyje.......

6828. che che2006-03-22 22:19
kur tie katalogai gal kas zino , taigi dipolio mena sake per panorama pavesta kuruoti vartams ir kauno lds galerijai , gerai kad laivys suspejo su savo blefu prasisukti . ka dar domina sis prosektas siulau pasiziureti www.vilnius.lt GREITKELIO GALERIJA Vienija jaunuosius menininkus iš įvairių Europos šalių, kurie didėjančios ekonominės konkurencijos sąlygomis ieško naujų išraiškos būdų bei erdvių savo kūrybiniams sumanymams įgyvendinti Projektas padeda jauniems žmonėms kurti savo kultūrinio pažinimo modelį, paremtą menine išraiška Siekia sukurti ryšių tinklą tarp menininkų ir įvairius jaunimo sambūrius bei judėjimus atstovaujančių organizacijų Projektas suteikia progą susipažinti su šiuolaikinio meno raida ir dabartinėmis jo kryptimis Europoje ir siūlo galimybę įdėmiau pažvelgti į šiuolaikinio meno vaidmenį bendraeuropineme kontekste Erdvės specifika Greitkelis – vieša erdvė, jungianti atskirus miestus ir talpinanti vis didėjančius turistų bei automobilių srautus . Ši erdvė iki šiol kūrybiškai neeksploatuota, ir yra aktuali jaunoms išraiškoms pasireikšti. Pirminis Greitkelio galerijos sumanymas – eksperimentiniais meno kūriniais nutiesti tiltą tarp dviejų didžiausių Lietuvos miestų Vilniaus ir Kauno, o vėliau individualius projektus realizuoti bendradarbiaujant su partneriais jų šalies greitkeliuose. Tikslai Suburti jaunuosius menininkus, turinčius savitą raišką, ir norinčius realizuoti savo kūrybines idėjas apibrėžtoje erdvėje. Skatinti originalias saviraiškos formas, suteikti galimybę jas įgyvendinti viešoje erdvėje įvairioms jaunimo organizacijoms, sambūriams bei judėjimams ir tokiu būdu spręsti jaunimo užimtumo problemą. Praplėsti greitkelio sampratą, siekiant atkreipti pravažiuojančiųjų dėmesį į kuriantį žmogų. Skatinti tarptautinį bendradarbiavimą, kultūrinius mainus tarp menininkų ir atskirų bendruomenių iš įvairių Europos šalių. Siekti, kad jaunieji Europos kūrėjai jaustųsi pilnaverčiai savo kultūrų atstovai. Suburti jaunuosius menininkus, turinčius savitą raišką, ir norinčius realizuoti savo kūrybines idėjas apibrėžtoje erdvėje. Skatinti originalias saviraiškos formas, suteikti galimybę jas įgyvendinti viešoje erdvėje įvairioms jaunimo organizacijoms, sambūriams bei judėjimams ir tokiu būdu spręsti jaunimo užimtumo problemą. Praplėsti greitkelio sampratą, siekiant atkreipti pravažiuojančiųjų dėmesį į kuriantį žmogų. Skatinti tarptautinį bendradarbiavimą, kultūrinius mainus tarp menininkų ir atskirų bendruomenių iš įvairių Europos šalių. Siekti, kad jaunieji Europos kūrėjai jaustųsi pilnaverčiai savo kultūrų atstovai. Kontaktinis asmuo: Algimantas Šventickas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo ir sporto departamento direktorius Konstitucijos pr. 3, LT-09601, Vilnius Tel. +370 5 211 23 63, faks. +370 5 211 22 22 El. paštas algimantas.sventickas@vilnius.lt Rengėjai: Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga Vilniaus g. 12, Grigiškės Tel. +370 685 04674 El. paštas akshys@one.lt, jlaivys@one.lt

6846. ***2006-03-24 01:06
zodis projektas pavartotas 18 kartu

6847. ***2006-03-24 01:07
oi oi dar vienas pavadinime taigi 19

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2010 m. Kovo

PATKPŠS

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30  

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 26 iš 77 
21:45:21 Mar 21, 2010   
Jul 2007 Nov 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba