ŠIAURĖS ATĖNAI

Šiaurės Atėnai. 2004-03-20 nr. 693

| Spausdinti | Archyvas | Redakcija |

GINTARĖ ADOMAITYTĖ. Žemės lapai (13) • GINTARAS BERESNEVIČIUS. Kas ką nužais... (53) • Su chirurgu KĘSTUČIU PETRULIU ir med. dr. pediatre-infektologe IRENA NARKEVIČIŪTE kalbasi rašytoja Vanda Juknaitė. Yra toks sukrėtimas (10) • MICHEL SERRES. Orfėjas ir Loto žmona (3) • SIGITAS GEDA. Septyniolika brulijonų (3) • MATAS DŪDA. Apie tai, ko gal nė neketino tapyti Povilas Ričardas Vaitiekūnas (3) • MARK STEYN. Pažįstama istorijaSYLVAIN CHOMET. Kaip įkvėpti gyvybę animaciniams filmams (2) • AUDRA BARANAUSKAITĖ. Trys trumpos istorijos (11) • AISTĖ KISARAUSKAITĖ. Geltona (5) • SIGITAS PARULSKIS. Kalbos ir pasaulio griuvėsiai (7) • Gamtasieliai chantai (7) • ALGIMANTAS MANKUS. Chantų aplankymas Ruskinskiuose (10) • RIMAS ŽILINSKAS. Kas yra literatūros kritikas? (5) • mano laiškas tau (83) • kitame numeryje skaitykite (11) •

kitame numeryje skaitykite

[skaityti komentarus]

DAVID SIGNER Mūzos medžioklėje

Žvelgiant paviršutiniškai, Hemingwayus maudėsi šlovėje, jį lydėdavo būriai fotografų, žurnalistų ir jo kūrybos gerbėjų. Jis visada vaizduodavo kietuolį. Tačiau vargino skausmingi dviejų automobilių katastrofų Afrikoje padariniai. Rašytoją kankino alkoholizmas, impotencija, jis jautėsi esąs nevykėlis. Visa tai aiškiai kirtosi su išoriniam pasauliui skirtu įvaizdžiu – macho, laukinių žvėrių medžiotojo arba žvejo, plaukiančio į atvirą jūrą.

ARVYDAS JUOZAITIS Liberalizmo aklavietė?

Antras liberalizmo trūkumas – silpna bendruomenės vizija. Ateities bendruomenės vietoje liberalizmas mato juodąją skylę. Nei stabilios šeimos, nei valstybės. Todėl jis negali sustabdyti žmogaus, kuris siekia gėrio ne sau, o kitam, atsisakydamas savęs.

Živilė Pipinytė (Pagal "Film" ir "Cahiers du cinema") Dangoraižių šedevras

"Metropolis" gimė iš Lango susižavėjimo Manhatanu. Tačiau nė vienas jo sekėjas nepasielgė taip radikaliai kaip pats Langas, kuris pabandė pažvelgti į ateitį beveik iš marksistinių pozicijų. "Metropolio" pasaulis padalytas į dvi dalis: dangoraižių viršutiniuose aukštuose, paverstuose Semiramidės sodais, gyvena valdančioji klasė, o proletariatas gyvena ir dirba požemiuose

TOMAS KAVALIAUSKAS Tabula rasa

Rašytojas, kuriam rašymas – profesija, o ne pomėgis, yra save pasmerkęs "pagimdyti" naują tekstą. Profesionalus rašytojas žino, kad štai prabėgo tiek laiko, o jis nieko naujo nėra sukūręs, tekstai su jo vardu nebefigūruoja greta kitų tekstų.

SIGITAS GEDA Septyniolika brulijonų

Skaitančios šeimos: labai daug mačiau knygas skaitančių šeimų. Išties tai skaitė viena pusė, vyras arba žmona. Skaitančioji pusė paskui perpasakodavo neskaitančiai.

Su teatro režisieriumi OSKARU KORŠUNOVU kalbasi rašytoja Jurga Ivanauskaitė Tradicija yra mirties kaukė

Teatras tampa lyg ir brutalus, kai jame pradedame kalbėti ne apie visuomeninius vaidmenis, o apie tai, ką patiriame būdami sociume, kai prabylame apie savo paslėptą vidinę esmę. Tokia akistata yra žiauri satisfakcija. Kad scenoje būtų perteikta žmogaus egzistencinė patirtis, reikalingas žiaurumas, kurį dar galima vadinti atvirumu.

Su Telšių Žemaitės dramos teatro jaunimo studijos "Aglija" vadove ir režisiere LAIMA ADOMAITIENE kalbasi Jūratė Visockaitė Magiškas teatras iš Telšių

Tiesiog norėjau teatre kalbėti savo kalba. Iš pradžių niekas to nesuprato. Pradėjau nuo dviejų vaikų, kuriuos mamos atvedė pas mane "mokytis teatro", nes jie nenorėjo lankyti... pramoginių šokių.

NIJOLĖ SIMONA PUKINSKAITĖ Iš "Okeanijos"

Kitimas klaidinantis. Jį pažinti reikia intuityvios prigimties, ieškojimų jaudulio, numatymų ir projekcijų, stebinančių išvadų ir prielaidų, sielos sėklų ir tolimų analogijų. Judėjimas tarsi saulėtos gijos, kartais labai tolimos, retsykiais tarsi atitrūkusios, nesuvokiamos, pasiklydusios.

NORA IKSTENA Gyvavimas. Mirimas

O mes apie savo istoriją – kaip apie karštą košės katilą. Daug daugiau apie mus pasaulis žino kaip apie žydšaudžius ir nacistų pakeleivius, o ne kaip apie tautą, kuri stebuklingai išgyveno Stalino tautų genocidą. Todėl ir kovo 16-ąją geriau tylėti, nes pasaulis (per Rusiją) juk mūsų nesupras, nors gerai žinome, kad latviai, kurie buvo verčiami vieni prieš kitus kariauti dviejose armijose, mintyse kariavo už savo žemę, už Latviją.

DARIUS POCEVIČIUS Nuogas karalius, plikas jo pimpaliukas

Vieni svarbiausių kultūrtrėgerių yra menininkai, tarp jų ir rašytojai bei poetai, žodžiu, žodžio meistrai. Jie atsirado iš senovės žynių, magų, burtininkų luomo, dabartiniame "niekuo netikinčiame" pasaulyje jie atstoja kunigus ir mokytojus, kai kurie literatūros korifėjai (Homeras, Dante, Goethe...) virto šventaisiais, jų kūriniai dažnai cituojami lyg šventraščiai. Esmė štai kur: šie "žodžio meistrai" nuolat kuria mitus, išgalvoja idealius savo pasaulius, kurie neigia juos pačius ir visus kitus supančią realybę. Paklausite, kodėl jie taip daro? Chi chi chi. Ogi kad gyventi būtų "geriau"...

ALGIMANTAS KUČINGIS Lietuviai Poliariniame Urale ieško molibdeno

Tada nutiesiamas "beždžionių" tiltas, kuriuo einame į šachtą. Prasidėjus atlydžiui, ryšys su išoriniu pasauliu nutrūksta, traktoriai nekursuoja, nevežamas paštas, būtiniausios medžiagos, maistas.

ANTANAS LAPĖ Mano televizorius

Ir aš ėjau geltonu (deja, plastmasiniu) kilimu į šio festivalio atidarymo iškilmes "Lietuvos" kino teatre. Įėjęs turėjau pasijusti esąs filmavimo aikštelėje. Pirotechnikos dūmai fojė, pigus vynas, erzelynė ir, kaip pridera, – inscenizuoto "filmavimo" pradžia vėluoja pusvalandį.

JONAS SERAPINAS Zanuda

...šiemet labai daug nedirbsiu, meškeriosiu, iš žvynų bursiu, o žuvis paleisiu, grybus rinksiu, o paskui juos sūdysiu ir raugsiu, eisiu į raistą ir jo uogas virsiu variniame puode, girą darysiu, o vėliau rūsyje žiūrėsiu, kaip ji ten gyvena.

 

Kultūros kalendorius
nuo 2010 m. Kovo

PATKPŠS

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30  

 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

 

Skaitytojų vertinimai


14564. slogutis2004-03-26 11:31
Tekstai lengvesni, palankesni apiplepėjimui ir, spėju, sulauks daug gyvesnių, nei šis numeris komentarų.

14568. Kielė2004-03-26 12:48
Geri ir šio numerio tekstai. Kad komentarų mažiau nei būna paprastai, nieko baisaus - gal kai kurie rašinėtojai susiprato, kad čia ne DELFI puslapis, kad jų leksika ir sintaksė nieko bendro su CULTURE neturi. Nėra to blogo, kas neišeitų į gera.

14574. Gvntj :-) 2004-03-26 14:09
Kiele, kiele, pranašauji pavasarėlį? Ar tu ta pati kielė, kur ant gretimos šakelės tupėjo? :)))

14588. keune - kielei :-) 2004-03-27 01:42
Jei įsižiūrėtume į Paksą įdėmiai, užmerktomis akimis, idant nebūtume apgauti klaidinančios Pakso išvaizdos ir sugebėtume ja nepasitikėti, tuomet bent jau akimirkai išvystume tikrąją Pakso esmę.
Paksas - tai būtis, panardinta kitoje tikrovėje – ten, kur nėra laiko, nei judėjimo. Mes matome Paksą tik iš paviršiaus. Tai, ko nematome, nyra kur kitur ir slepia kiekvieno materialaus daikto reikšmę ir prasmę. Tarkim, kad ir šūdo.
Šūdas – tai toks materijos gabalas, kuriam įpūsta šikimo idėja.
Žmonės šika (Paksas irgi), todėl net Landsbergis jau penkis mėnesius šneka apie tapšnojimą (šūdo, be abejo). Vadinasi, šikimas egzistuoja. Tačiau niekas nežino, ką šikimas reiškia apskritai. Niekas nežino, ką viskas reiškia apskritai. Gal šikimas yra dalelė kokio nors visuotinio fundamentalaus virsmo dėsnio, be kurio šis pasaulis negalėtų egzistuoti arba būtų visai kitoks. Galbūt šikimas yra tikrybės ašis, apie kurią viskas sukasi ir vystosi, gal šikimas šiam pasauliui yra svarbesnis už žmones, jų leksiką ir stilistiką.

14589. xX2004-03-27 05:44
Bandau įsivaizduoti, kaip būdavo seniau. Viena šalis puola kitą. Pvz., Napoleono Prancūzija puola Rusiją. Surenka armiją, kam prižada turtų, kam žemių, kam moterų - ko kam reikia, apginkluoja, aprengia vasariškai ir - pirmyn. Gintis - puolamų pareiga. Irgi viskas kaip ir aišku. Daug kraujo, dūmų, gaisrų, lavonų, etc. Dabar irgi panašiai - pažada dolerių, galimybę pašaudyti į žmogieną, adrenalino etc. Perversmai daromi kiek kitaip. O dabar įsivaizduokim, kad reikia pašalinti nepageidaujamą asmenį iš posto. Standartiškai būna ieškoma kompromatų. Klausimas, ar galimas scenarijus be klasikinių kompromatų? Prisipažinsiu - man patinka scenarijai, todėl papasakosiu, kaip daryčiau (teoriškai, aišku), jei kiti pašalinimo būdai yra juokingi.
Reikia tą asmenį įvaryti į kampą (analogija su šachmatais arba go). Kad būtų aiškiau, pavadinkim veikiančius asmenis kokiais nors simboliais. VSD darbuotojai paleidžia gandus, kad kai kuriose bylose yra klastočių. Pavadinkim tą bylą "Alitos" vardu. Vienas iš VSD darbuotojų netgi pasisiūlo tą bylą pristatyti pavadinkim Prezidentui. Nutaiko tinkamą progą ir šiek tiek pažeisdamas įstatymus taip ir padaro (VSD kreipiasi į pavadinkim Seimą pagalbos:). Tvarkoj. Tačiau Prezidentas nieko ypatingo ten neranda, gal tik pamato kai kurias žinomas pavardes. Uch, velniava! Prezidentas pasimetęs, sutrikęs. Tempia laiką, vaizduoja, kad kruopščiai viską studijuoja. Ką daryti? Sukurpia paaiškinimus, kad kažkas su bylos dokumentais netvarkoj. Prokurorai sako, kad ne, viskas taip ir turi būti. Blogai. Nepasisekė, bet nebūna padėčių be išeičių. Kas galėtų patarti? Reikia klausti protingo žmogaus, patars - bus gerai, nepatars - taip ar taip šakės. Dabartiniai patarėjai - jau tiek kartų "patarė", ačiū-nereikia. Borisovas (pavardė išgalvota)! Reikia jį staigiai griebti! Nepasitarus su draugais ir patarėjais, nes jei pradėsi tartis, kad kviečiamas nepadorus Borisovas - aiškus rezultatas - draugai įsižeis, informacija išplauks ir viskas bus baigta. Nors kvietimas ir neprieštarauja įstatymams ir vienas papildomas "nusikaltimas" prie jau esančių situacijos negerina, bet užtat galima tikėtis gero patarimo. Toliau įvykių eiga lengvai numanoma. Beveik visi draugai - patarėjai ir buvę bendrapartiečiai - turėtų įsižeisti - kaip juos išmaino į kažkokį Borisovą, tiek per savo gobšumą pridirbusį Prezidentui! VSD ėjimas žirgu, karalius kampe.
Aš taip daryčiau. Planas su 110% pergale. Žinios - jėga!
Klausimas - ar galima kaip nors post factum nustatyti, kad buvo vykdomas šis scenarijus? Žinau kaip, bet ... melas dabar svarbiau už tiesos sakymą.

14590. Kielė2004-03-27 09:26
Kregždžių dar nemačiau. O ir pamačius koks skeptikas šūktelėtų:"Pirma kregždė - dar ne pavasaris". Todėl ir tos paksiškos istorijos pabaigos pradžia - dar ne pavasaris. Tik man, mažam paukšteliui, štai dėl ko širdį spaudžia: sako visi kad tas tapšnojimo specialistas, prisikrovęs iki ausų, yra žemaitis. Daug skraidžiau, nemažai žinau, tai galiu pasakyti, kad jis kilęs iš Latvijos vokiečių, o kad gyveno Žemaitijoje, tai dar nieko nesako. Yra Telšiuose ir negrų, ir armėnų, bet jie juk ne žemaičiai. Taigi ir tas nupešiotas žvirblis ereliu norėjo apsimesti...

14591. Kielė-keunei :-) 2004-03-27 09:49
Tas "krovimas", kalbant eufemiškai, nėra svarbesnis nei už leksiką, nei už stilistiką. Nes kalba parodo, kas iš tikrųjų yra kas. Prisiminkime priešrinkiminę kampaniją. Keletą kartų radau pašto dėžutėje reklaminę skrajutę, kurioje buvo tokie žodžiai: "Diktatūrą mafijai". Žinojau, kad už R.P. nebalsuosiu, bet nuo tada ir kitus ėmiau agituoti taip elgtis. O erelis kaip tarė, taip padarė. Ir nežinau, ar verta atgaline data kurti kokius scenarijus: jis pats prisikrovė ir pristapšnojo. Gaila, kad smarvė iš Lietuvos po visą pasaulį sklinda. Ir jo Lenočkos tualetinis popierius tapšnojimo nesustabdė...

14597. keunė-kielei :-) 2004-03-27 14:55
Na, va ir parašei DELFIO lygio komentarą.

14602. Kielė-keunei :-) 2004-03-27 19:41
Kad man taip neatrodo, kad DELFIO lygio tas komentaras. Eufemizmų delfininkai nemėgsta. Plūdimasis ir eufemistinis kalbėjimas - toli gražu ne tas pats. Bent man taip atrodo. O jei kas ne taip, kaip tikėjausi, suprato, tai vargu ar mano bėda.
Be to, R.P. per daug garbės, kad apie jį būtų kalbama. Verčiau lėksiu laukan ir likusius ledus išspardysiu, juk ne šiaip sau žemaičiai mane ledspira vadina.

14610. Benigna2004-03-29 13:27
tuoj ateis keule ir jus abi sujes njos,,,

30160. Lakunas2005-02-13 21:48
noriu i lietuva vien tik del Laimos Adomaitienes ir "aglijos" naujo darbo... pagarba

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:
Rodoma versija 5 iš 27 
23:37:18 Mar 14, 2010   
Mar 2009 Mar 2011
Sąrašas   Archyvas   Pagalba