SEPTYNIOS MENO DIENOS

2005-04-01 nr. 655

7 MENO DIENOS

| Archyvas | Redakcija |


Pirmasis 
• Skirmantė Valiulytė
Yra ko pasimokyti
1
• Gerbiami skaitytojai,

Muzika 
• Paniręs į savo meną
• Klaipėdoje ir Vilniuje Naujasis Baltijos šokis ’051
• KONCERTAI

Dailė 
• Emilija Budrecka
Skirtumai paprastume
• Dalia Navikaitė
Tapyba kaip hobis
• Ona Gaidamavičiūtė
Egzistencinės atvertys
• Dovilė Tumpytė
Pati sau mūza
5
• Mokytojų namų kurortas
• PARODDOS1

Literatūra 
• Kriminalinių romanų skaitymo malonumai
• Artūro Railos knygos "Roll Over Museum" pristatymas5
• VAKARAI

Teatras 
 Rasa Vasinauskaitė
Auksiniai scenos kryžiai
6
• "Ponas K" – žaidimas, virtęs intriguojančia drama3
• Maskvoje – Oskaro Koršunovo režisuoto spektaklio premjera
• Oskaro Koršunovo/ Vilniaus miesto teatras įsikėlė į naujas patalpas
• Gastrolės
• SPEKTAKLIAI

Kinas 
• 13 "Kino pavasario" filmų, kurių patartina nepraleisti1
• Taisyklingos meilės nebūna
• "Kinas plius": daugiau filmų už mažesnę kainą
• KINO REPERTUARAS
• PAREIŠKIMAS

Anonsai 
• Bibliografinės žinios

Teatras

Auksiniai scenos kryžiai

Kasmet kintanti teatro šventė

Rasa Vasinauskaitė

[skaityti komentarus]

iliustracija
Finalinis šventės akordas
D. Matvejevo nuotraukos

Regis, dar nebuvo metų, kad Teatro diena praeitų be nutikimų ir patiktų visiems be išimties. Pastaruosius kelerius metus keliavusi iš vienos vietos į kitą, pripratusi prie Kristoforo statulėlių ir jų netekusi, 2004-aisiais Teatro diena vyko Rotušėje ir nustebino bei sužavėjo stilingumu, lakoniškumu. Šįmet ji vėl grįžo į teatro sceną ir kartu su antrąkart teikiamais Auksiniais scenos kryžiais bent išoriškai pabandė sukurti tradicijos iliuziją. Nepasikeisti ji, atrodo, tiesiog negalėjo – eksperimentuojama kiekvienais metais, nes kiekvienais metais keičiasi jos rengėjai ir vedėjai. Šįkart rengėjai suderino ceremoniškumą (iškilmingumą) ir demokratiškumą (kasdieniškumą), tiesa, neišvengė teatrališko "antūražo" dekoratyvumo. Tiesa, nepasakysi, kad Jaunimo teatro scenoje ant pakylos stovėjusios kėdės būtų labai derėjusios prie vakaro išskirtinumo ar prie vedančiosios suknelės, bet greit apie jas tiesiog pamiršai. Įdomus buvo nominuotųjų pristatymas ekranuose, juolab laureatų skelbimas, patikėtas ne tik vedantiesiems Dariui Meškauskui ir Aurelijai Tamulytei, bet ir vyresnės kartos scenos menininkams.

Laureatus pristatyti buvo pakviesti Vytautas Paukštė, Aliodija Ruzgaitė, Donatas Katkus, Laimonas Noreika, Dana Rutkutė, Elvyra Žebertavičiūtė, Janina Malinauskaitė. Kiekvienas jų rado būdą pašmaikštauti, ne "pagal scenarijų" atidaryti vokelį su laureato pavarde ir pagyvinti visą apdovanojimo ceremoniją – taip scenos šurmulys įgijo artistinio žaismingumo, net kameriškumo. Atrodė, jog salėje iš tikrųjų yra vien savi ir teatrui artimi žmonės, kurie puikiai pažįsta kiekvieną menininką, supranta jo užuominas, yra matę jo darbus – iš plojimų ir palaikymo šūksnių laureatai galėjo spręsti apie gautojo Kryžiaus vertę.

iliustracija
Asta Preidytė

O laureatai šįmet buvo kaip niekad skirtingi – 14 nominacijų pasidalijo vis kitas teatras, spektaklis. Geriausiu režisieriumi tapo Gintaras Varnas ("Nusiaubta šalis", "Nusikaltimas ir bausmė", "Švyturys", Kauno valstybinis dramos teatras), scenografu – Marius Nekrošius ("Giesmių giesmė", "Meno fortas"), choreografais – M.K. Čiurlionio menų mokyklos baleto skyriaus šešių pedagogų choreografų kolektyvas ("Piteris Penas", 2004 m. sceninės kompozicijos), kompozitore – Raminta Šerkšnytė ("Saula", Nacionalinis dramos teatras), geriausia aktore – Asta Preidytė ("Margarita", Panevėžio J. Miltinio dramos teatras), geriausiu aktoriumi – Dainius Kazlauskas (už vaidmenis G. Varno spektakliuose "Nusiaubta šalis" bei "Nusikaltimas ir bausmė" ir klubo "New York" inicijuotą monospektaklį "Urvinis žmogus"), geriausia antraplanio vaidmens atlikėja – Gražina Balandytė ("Kabaretas", Kauno valstybinis muzikinis teatras), antraplanio vaidmens atlikėju – Andrius Bialobžeskis ("Užsispyrėlės tramdymas", Vilniaus valstybinis jaunimo teatras), geriausia operos atlikėja – Regina Šilinskaitė ("Žydė", Nacionalinis operos ir baleto teatras), operetės atlikėja – Viktorija Streiča ("Kabaretas", Kauno valstybinis muzikinis teatras), geriausiu baleto šokėju – Aurimas Paulauskas ("Gulbių ežeras", "Krintantys lapai", Nacionalinis operos ir baleto teatras), geriausiu lėlių teatro ir teatro vaikams kūrėju – Aidas Giniotis (su Muzikos ir teatro akademijos studentais kurtas "Atviras ratas" bei Jaunimo teatre statytas "Juzė dykaduonis"), geriausiu jaunuoju menininku – aktorius Marius Jampolskis (Mordredas spektaklyje "Nusiaubta šalis"). Pirmuoju už indėlį į Lietuvos teatro meno kultūrą vakaro metu pagerbtas lėlių teatro kūrėjas režisierius Vitalijus Mazūras.

iliustracija
Gražina Balandytė ir Laimonas Noreika

Kaip ir praėjusiais metais, taip ir šįmet buvo įvertinti ir spektaklių pagal lietuvių dramaturgų kūrinius bei radijo spektaklių kūrėjai. Dana Rutkutė pasveikino Rimą Tuminą bei Arvydą Dapšį už Mariaus Ivaškevičiaus "Madagaskarą", Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos generalinis direktorius Kęstutis Petrauskis – režisierių Vytautą Balsį už Juozo Glinskio pjesės "Kas yra Fokas Lyveris?" radijo pastatymą.

iliustracija
Dainius Kazlauskas

Vienintelis neįmanomas surežisuoti Teatro dienos dalykas – nuotaika. Kokia ji buvo laureatų, tokia ir salės. Gražina Balandytė, gavusi apdovanojimą iš Laimono Noreikos rankų, prisiminė, jog šis aktorius buvo ir pirmas ją scenoje pabučiavęs partneris; netrukus aktorė gavo ir antrąjį tokį pat šio partnerio bučinį. Aktorius Andrius Bialobžeskis nepamiršo padėkoti ne tik režisieriui Cezariui Graužiniui, visiems kolegoms iš teatro ir "Užsispyrėlės tramdymo", bet ir močiutei Kazimierai Kymantaitei. Dainius Kazlauskas savo apdovanojimą skyrė neseniai gimusiam sūnui, o režisierius Gintaras Varnas, kurio sveikinimą perskaitė geriausiu aktoriumi nominuotas Gytis Ivanauskas, – ir tiems, kurie šio apdovanojimo negavo. Labiausiai jaudinosi Asta Preidytė, savo pergalę Albino Kelerio statytoje latvių dramaturgės Maros Zalitės "Margaritoje" prilyginusi Lietuvos rinktinės pergalei prieš JAV – taip šią akimirką turėjo jaustis ne tik aktorę į Vilnių atlydėję, bet ir Panevėžyje likę kolegos.

Vis dėlto svarbiausia šventės dalis turbūt ne tiek ši, oficialioji, kiek neoficialioji – susitikimai, pokalbiai, dainos ir šokiai. Vienintelė metuose, kai neskiria amžius, rangai, atstumai, pagaliau – rampa.

 

Skaitytojų vertinimai


4767. Provincija2005-04-04 00:19
Įdomiau būtų išgirsti ką apie teatro dienos apdovanojimus galvoja tie, kurie nesusiję su "Scenos kryžių" komisija ir su laikraščio redakcija. Tada skaitytum ir šiek tiek daugiau patikėtum. Dabar pasijunti lyg bŪtum Lukašenkos respublikos pilietis, kur nuomonių laisvė tiesiog klesti....

4769. A. B.2005-04-04 01:10
Deja, tie, kurie cia raso, su Kryziais nesusije; gaila, kad provincija ir yra provincija.

4775. Kestutis rastenis-Rasten:Nusikaltimas ir bausmė yra šedevras, į kurį turi vykti lėktuvaus žiūrovai iš viso pasaulio.AŠ PARAŠIAU RECENZIJĄ ANGLIŠKAI, BET NEŽINAU JOKIO UK TEATRO LEIDINIO--GAKL GALITE MAN PARAŠYTI:KESTUTISRASTENISčYAHOO.COM2005-04-04 23:27
aŠ,FAUSTAS(PAGAKL METRIKUS)KĘSTUTIS(PAGAL PASĄ)RASTENIS-CZEPULIS/RASTEN SMETONOS PAVYZDŽIU GELBĖJU LIETUVĄ NUO BOLŠEVIKŲ PAVOJAU, PALEIDŽIU TUOJAU OAT SEIMĄ,ATSTATYDINU PREZIDENTĄ, PALEIDŽIU VYRIAUSYBĘ, PREZIDENTU PASKIRIU IRENĄ VAIŠVILAITĘ, UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRU E.ALEKSANDRAVIČIŲ, KAUNO VYTAUTO DIDŽIOJO UNIVERSITETIO PROFESORIŲ ISTORIKĄ, DIPLOMATIJOS SPECIALIATĄ, PREZIDENTĖS SPAUDOS SEKRETORIUMI PASKIRIU VIRGINIJŲ VALENTINAVIČIŲ, VYRIAUSYBĘ SUFORMUOTI PASKIRIU VILIJAI BLINKEVIČIŪTEI, DABARTINĖS VYRIAUSYBĖS SOC,REIKALŲ MINISTRĘ.UŽ LAISVĄ LIETUVĄ.LIETUVOS KARIUOMENĖS VADU SKIRIU AUDRIŲ BUTKEVIČIŲ. LIETUVOS KARIUOMENE, PRAŠOM , SUPRASDANI SITUACIJOS SVARBĄ, NEKELTI KONFLIKTŲ NESIPRIEŠINTI--TO REIKALAUJA LIETUVOS, KURI VISIŠKAI KORUMPUOTA, GATVĖSE NEBAUDŽIAMAI VIDURY DIENIS SIAUTEĖJA ,NUSIKALTĖLAI, GEDIMINO PROSPEKTE NARKOMANAI ATIMINĖJA IŠ MOTERŲ RANKINES.TO NĖRA NĖ VIENOJE EUROPOS SOSTINĖJE.vISI DIPLOMATAI IR ESANTYS BRIUSELYJE PASILIEKA SAVO VIETOSE VYKDYTI NAUJOS VYRIAUSYBĖS REIKALAVIMŲ.TARPTAUTINIAI ĮSIOAREIGOJIAMI NESIKEIČIA.tAI TIK VISDAUS REIKALAS,KURIS LEIS GERIAUS TIK ĮTVIRTINTI NARYSTĘ EUROPOS SĄJUNGOJE, NATO, UŽKIRSTI EKLIĄ "RESPUBLIKOS"SKLEIDŽIAMA ANTISEMITIZMUI. vIS ,KURIE MUMS PRITATRIATE, TRENKASI KATEDROS AIKŠTĖJE,KUR VYKS MIYTINGAS: UŽ TIKRAI LAISV,NEPRIKLAUSOMĄ IR DEMOKRATINĘ LIETUVĄ. RUIJOS ATŽVILGIU POLITIKA PASILIEKA ANKSTESNĖ,KEIČIASI TIK TAI, KAD NAUJOJI PREZIDENTĖ KARTU SU LATVIJOS IR LENKIJOS PREZIDENTAIS VYKS Į MASKVĄ IR PRIEŠ CNN IR BBC KAMERAS PAREIKŠ TIESĄ AOPIE BALYTIJOS VALSTYBIŲ OKUPACIJĄ IR PAREIKALAUS KOMPENSACIJOS.UŽ LAISVĄ LIETUVĄ.KĘSTUTIS RASTENIS-RASTEN ZTEGYVUOJA LAISVA LIETUVA! 15494. rot front 2005-04-04 21:48 ISHMESK, Kornelijau, ta shiza rasteni pagaliau nx! 15495. Kestutis Rastenis-Rasten 2005-04-04 21:49 k.RASTENIS:REVO;UTION IN LITHUANIA kirjutas nii: Lisamise aeg: 2005-04-04 21:47:59 -------------------------------------------------------------------------------- FOR REAL DEMOCRACY AND FREEDOM.FOREIGN OBLIGATIONS REMAIN THESAME.WE ARE MEMBERS OF EU AND NATO BUT NEW PRESIDENT WITH LATVIAN AND POLISH PRESIDENT GOES TO mOSCOW TO TELL CNN THAT BALTICS WERE OCCUOIED AND DEMAND COMPENSATION. nEW PRESIDENT-IRENA VAIŠVILAITĖ, FOREIGN AFFAIRS-EGIDIJUS ALEKSANDRAVIČIUS, PRIE MINISTER0-VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ, ARMY-AUDRIUS BUTKEVIČIUS. FOR REAL DEMOCRACY AND FREEDOM-AGAINST CORRUPTION AND COMMUNISTS Parašykite savo nuomonę apie straipsnį Vardas arba parašas: El. pašto adresas: Straipsnio vertinimas: Labai patikoPatikoNepatikoLabai nepatiko -------------------------------------------------------------------------------- Kultūros diskusijų forumas, Kultūros vartai, Kultūros institucijos, Meno galerijos, Meno bankas -------------------------------------------------------------------------------- "DAILĖ", "VILNIUS", "7 MENO DIENOS", "ŠIAURĖS ATĖNAI", "NEMUNAS", "UŽUPIO ŽURNALAS" -------------------------------------------------------------------------------- Lietuva internete -------------------------------------------------------------------------------- 2005 2006 SausisVasarisKovasBalandisGegužėBirželisLiepaRugpjūtisRugsėjisSpalisLapkritisGruodis P A T K P Š S 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 --------------------------------------------------------------------------------

4777. Pastaba2005-04-05 18:27
Įdomu kodėl šalia spektaklio "Nusiaubta šalis" Kauno valstybinis dramos teatras minimas , o Menų spaustuvė - ne...

4778. Aura2005-04-05 20:12
Rasteni, žiūrėk, kad tie lėktuvai su visais žydrais stebėtojais nenudribtų į jūres - marias. Sveikam raminantys nepakenktų, visgi vyras, o tokia egzaltacija...

4783. andromeda2005-04-08 17:02
Asta, sveikinu su "auksiniu nukryžiavimu"! (Nes Tu to verta) =)

Parašykite savo nuomonę

Įrašykite skaičių: Trys šimtai dešimt
Vardas arba parašas:
El. pašto adresas:
Straipsnio vertinimas:

Kultūros kalendorius
nuo 2010 m. Sausio

PATKPŠS

 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Nuorodos


Kultūros diskusijų forumas,
Kultūros vartai,
Kultūros institucijos,
Meno galerijos,
Meno bankas 
DAILĖ“, „VILNIUS“,
7 MENO DIENOS“,
ŠIAURĖS ATĖNAI“,
LITERATŪRA IR MENAS“,
NEMUNAS“,
UŽUPIO ŽURNALAS
Lietuva internete

Rodoma versija 18 iš 77 
1:39:27 Jan 27, 2010   
May 2007 Sep 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba