Slaptai.Lt

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
                                     
Gerbkime lietuvių kalbą

Lietuvių kalbos puoselėjimas - tautos išlikimasSvetimvardžių rašyba – elitui?

El. paštas Spausdinti

lietuviu_kalbos_isdavysteVieni gina reikalavimą visus lotyniško pagrindo rašmenis vartojančių kalbų (per šimtą, imtinai nuo islandų iki vietnamiečių) tikrinius daiktavardžius rašyti originalia forma, t. y. jų nelietuvinti. Karščiausios tokios nuostatos šalininkas – kalbininkas, buvęs Lietuvių kalbos komisijos (LKK) narys, ekspertas, prof. Vytautas Ambrazas. Jam advokatavo prof. Vytautas Vitkauskas. Jie oponentų vadinami „vakariečiais“. Antrosios stovyklos atstovai (žymūs kalbininkai, profesoriai Vincas Urbutis, Arnoldas Piročkinas ir kt.) argumentuotai pasisako už nusistovėjusios raštuose tradicijos svetimvardžius rašyti pagal mūsų rašybos taisykles išsaugojimą. Juos vadinsiu tradicijų saugotojais.

Komentarai (Skaitytojų komentarai)
Skaityti toliau...
 

Keista priešprieša lietuvių kalbai

El. paštas Spausdinti

govorit_po_litovskiKiekviena kalba ir visos jos sritys yra norminamos. Kalbininkai teigia, kad žmonių vardai nepriklauso kalbos sričiai ir jų rašybos nereikia norminti. Kirba klausimas, kokiai sričiai, susijusiai su žmogumi, priklauso vardažodžiai. Virškinimo, tuštinimosi, klausos, regos sritims?

Anksčiau Ministrui Pirmininkui, o dabar teisingumo ministrui sukurta „maldelė“, kurioje jie aiškina, kad žmogaus pavardė prilygsta prekės ženklui. Kas šitokią nesąmonę jiems įbruko (gal reikėtų pasidomėti?)? Juk originalus prekės ženklas yra toks vienintelis pasaulyje, o tokias pat pavardes ir vardus gali turėti ne vienas žmogus (net pasaulyje), todėl pavardė nėra pagrindinis asmens tapatybės požymis, ir tą privalėtų žinoti bent kiek prasilavinęs asmuo, kuriam turėtų būti gėda žmogaus pavardę prilyginti prekės ženklui. Ar tai Kalbos komisijos „teorija“?

Komentarai (Skaitytojų komentarai)
Skaityti toliau...
 

Dar kartą apie kitataučių pavardžių rašymą bei grubius spaudos laisvės suvaržymus

El. paštas Spausdinti

cenzura_2Noriu paviešinti keistą žinią, kad Kalbos komisijos administracija pažeidžia ne tik žmogaus teises, bet ir spaudos laisvę bei teisę laisvai išsakyti savo nuomonę. Suvaržyta mano, Pranciškos Reginos Liubertaitės, Lietuvos vartotojų asociacijos Valstybinės kalbos grupės pirmininkės, teisė diskutuoti kalbos klausimais, užblokavus darbo ir namų kompiuterių IP adresus iš Kalbos komisijos tinklalapio (gal klystu?). Matyt, tokiu būdu Kalbos komisija pradėjo naująjį spaudos draudimą. Visa tai atsitiko tada, kai šios komisijos tinklalapio Diskusijų skiltyje sukūriau naują temą “Magistro darbas apie svetimvardžius”. Ši tema po kelių pasisakymų buvo užrakinta, niekam nebuvo leista diskutuoti. Kalbos komisija savo tinklalapyje man ir ne tik man kategoriškai uždraudė reikšti savo nuomonę svetimvardžių rašybos tema. Pasirašyti tikruoju vardu ir pavarde šitame tinklalapyje neįmanoma, nes tuojau esi pradedamas drabstyti purvais, tuojau pat tave doroja taip, kad tampi kaltas, jog diskutuoji Kalbos komisijos neleistinomis temomis.

Komentarai (Skaitytojų komentarai)
Skaityti toliau...
 

Kitataučių pavardžių rašymas ir spaudos laisvės suvaržymai

El. paštas Spausdinti

cenzura_1Noriu paviešinti keistą žinią, kad Kalbos komisijos administracija pažeidžia ne tik žmogaus teises, bet ir spaudos laisvę bei teisę laisvai išsakyti savo nuomonę. Taip, suvaržyta mano, Pranciškos Reginos Liubertaitės, Lietuvos vartotojų asociacijos Valstybinės kalbos grupės pirmininkės, teisė diskutuoti kalbos klausimais, užblokavus darbo ir namų kompiuterių IP adresus iš Kalbos komisijos tinklalapio (gal klystu?). Matyt, tokiu būdu Kalbos komisija pradėjo naująjį spaudos draudimą. Visa tai atsitiko tada, kai šios komisijos tinklalapio Diskusijų skiltyje sukūriau naują temą "Magistro darbas apie svetimvardžius". Ši tema po 5 pasisakymų buvo užrakinta, niekam nebuvo leista ta tema diskutuoti. Kalbos komisija savo tinklalapyje man ir ne tik man kategoriškai uždraudė reikšti savo nuomonę uždrausta svetimvardžių rašybos tema. Pasirašyti tikruoju vardu ir pavarde šitame tinklalapyje neįmanoma, nes tuojau esi pradedamas drabstyti purvais, tuojau pat tave doroja taip, kad tampi kaltas vien dėl to, jog diskutuoji svetimvardžių rašymo tema.

Komentarai (Skaitytojų komentarai)
Skaityti toliau...
 

Naratyvas (pikta replika)

El. paštas Spausdinti

Pikta kaukėVytautas Visockas

Tiesioginė Lietuvos radijo ir televizijos laida “Forumas” (2009 09 03, žurnalistas Virginijus Savukynas), kurioje dalyvauja istorikas Alvydas Nikžentaitis, buvusios visuomeninės saugumiečio Vytauto Pociūno žūties aplinkybių tyrimo komisijos vadovas, vėliau – ambasadorius prie Švento Sosto Vatikane Vytautas Ališauskas ir dėstytojas Vytautas Rubavičius (pastarasis kalbėjo ne iš studijos). Laida kaip laida, kokių daug, reikalinga laida, tačiau ja aš vis dėlto pasipiktinau. Neskaičiavau, bet visi trys kalbėjusieji (turbūt turėčiau sakyti – prelegentai ?), dešimtis kartų minėjo žodį “naratyvas”. Laida populiari, plačiajai visuomenei skirta, “runkeliams”, ne tokiems, kaip filosofas Arvydas Šliogeris (beje, jis pats save irgi “runkeliu” vadina), o tikriems “runkeliams”, tokiems kaip aš, tokiems, kaip Sąjūdžio juodadarbis, stovėjęs Baltijos kelyje, kuriam dar iki šiol rūpi Lietuvos istorija, kuris dar nori suvokti, kas jis, lietuvis, ir kuo jis skiriasi nuo ruso, lenko, prancūzo...

Komentarai (Skaitytojų komentarai)
Skaityti toliau...
 

Antrasis Vinco Urbučio knygos leidimas

El. paštas Spausdinti

urbucio knyga"Margų raštų" leidimas papildytas trimis rašiniais. Autoriaus straipsnis "Kalbos įstatymo svarstybos", išspausdintas 2006 m. spalio 4 d. "Lietuvos Aide", knygoje virto antruoju skyriumi (pirmąjį skyrių, taip pat bevardį, sudaro pirmojo leidimo "Didžioji lietuvių kalbos išdavystė"). "Prieduose" spausdinamas būrio kalbininkų pasirašytas pareiškimas "Seniai metas atsisakyti tikrinių svetimybių "originalių formų".

 

Komentarai (Skaitytojų komentarai)
Skaityti toliau...
 


Puslapis 1 iš 2

Videostudija

Fotogalerija

Tautos ir likimai


�ym�ti ir dalintis

Statistika

Portalo lankytojai iš viso atvertė puslapių : 659767
Dabar lankosi:  svečių - 27 
archyvas
Tinklink baneris
       Receptai
       Pigūs plastikiniai langai
       Balkonų stiklinimas
       Butu nuoma
       eSports zaidimai
       Butų remontas
       Skelbimai
       Apsaugos sistemos
       Skyrybos

      PASIEKIMAI


       Personalas.net
       Milijonieriaus testas
       Darbas, darbo!
       Permainų knyga
Rodoma versija 18 iš 127 
7:15:14 Dec 30, 2009   
Apr 2007 Aug 2012
Sąrašas   Archyvas   Pagalba
http://www.slaptai.lt/